تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱
plusresetminus
در عصر كنوني بيشتر انسان ها در تمام جهان هستي ، ارتباطات در فضاي مجازي با یکدیگر برقرار می کنند ، به نحوی که بیشتر اوقات خود را مصروف آن کرده و می کنند .
۰
کد مطلب : ۱۱۰۱۷۷
ارتباطات  از منظر نهج البلاغه

در عصر كنوني  بيشتر انسان ها  در تمام جهان هستي ، ارتباطات در فضاي مجازي با یکدیگر برقرار می کنند ، به نحوی که بیشتر اوقات خود را مصروف آن کرده و می کنند .
 عقايد ، ايده ها ، احساس ها ، خواسته ها و تجربه هاي خويش را با يكديگر  به مبادله می نشینند .
با توجه به گستردگی جوامع و به طَبَعِ آن پیشرفت علم و فناوری ، نه فقط ارتباط بین افراد ، افزایش یافته ، بلکه نوع ارتباط نیز پیچیده تر و کیفیت زندگی اشخاص نیز در حالتی متعالی تر با ارتباط گرفتن ، آنهم بصورت های مستقیم و غیر مستقیم از یکدیگر قرار گرفته است . 
بسیارند افرادی که به دلیل نداشتن توانایی ها و استعداد های لازم در زمینه ی برقراری ارتباط با دیگران ، حتی در کوچکترین ارتباطات خویش که همانا ارتباط با نزدیکان است ، با مشکلاتی عدیده مواجه می شوند و از سویی به دلیل عدم همین ارتباط ساده در زندگی دچار رنج و دشواری می گردند و بنابراین از لذت های دنیوی متواری می شوند .
در دنیای به اصطلاح متمدن امروز و با گسترش علم و فناوری ، غباری غلیظ راه انسان کمال جو را به سوی فطرت الهی پوشانده و آنچه این غبار را فرو می نشاند بهره گیری و بهره مندی از وجودی الهی و ماورائی است ، این وجود الهی کسی نیست جز والا انسانی بنام حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام).
حضرت اميرالمومنين علي (علیه السلام) منبع علم و دانش مي باشد كه از چهارده قرن پيش تاكنون پويندگان راهش را سيراب و شاداب نموده است .
 افراد مي توانند با نگاهي پژوهشگرانه و تامل برانگيز در نهج البلاغه راهكارهاي كلي و فراگير را به دست آورند و در زندگي به كار بندند ، راهبردهايي كه براي هر زمان و هر مكان پاسخ گوست ، و نيازهاي مردم درهر روزگار را برطرف مي كند.
 بنابراين وظيفه هر مسلمان شيعه اين است كه با رفتار و گفتار حضرت اميرالمومنين علي (علیه السلام)  روز به روز آشناتر شود و در آن تحقيق و تفحص كند و از مكتبي فرمان بگيرد كه بر تمام ابعاد وجود آدمي احاطه كامل دارد و مطابق فطرت الهي بشر است .
ارتباط به مثابه فراگردي براي تبادل اطلاعات و انتقال مفاهيم در زندگي انسان ها نقش مهمي دارد ، لازمه برقراري ارتباط موثر ، داشتن مهارت ها و توانايي هايي است كه به فرد كمك مي كند تا بطور كلامي و غير كلامي افكار، عقايد، خواسته ها ، هيجان هاي خود را ابراز و هنگام نياز از ديگران كمك و راهنمايي درخواست كند.
از آنجا كه دستيابي به تمام ابعاد وجودي انسان كاري دشوار است ، بهره گيري از گفتار و كردار حضرت اميرالمومنين علي(علیه السلام) كه از علم الهي در وجود خود دارد ، در چگونگي برقراري ارتباط درست راه گشاست .
مهارت زندگي از ديدگاه نهج البلاغه ، هر رفتاري است كه به آدمي در جهت رسيدن به هدف زندگي كمك مي كند ، هدف زندگي انسان ها ، پرستش پروردگار و كسب رضاي اوست.
خداوند هدف از خلقت انسان ها را پرستش و عبادت خويش معرفي كرده است و مي فرمايد: «وَ ما خَلَقتُ الجِنَّ وَ الاِنسَ اِلّالِيَعبُدُونِ» جن و انس را جز براي اینکه مرا بپرستند نيافريدیم . (سوره الذاريات آيه 56)
حضرت اميرالمومنين علي(علیه السلام) هدف زندگي را تقوا و و رضاي الهي معرفي كرده است و مي فرمايد: پس تقواي الهي پيشه كنيد اي بندگان خدا ، در راستاي هدفي كه شما را براي آن آفريده است و از مخالفت فرمانش بر حذر باشيد ، آن چنان كه به شما هشدار داده ، بدين وسيله استحقاق آن چه را به شما وعده داده است ، پيدا كنيد ، كه وعده او صادق و قطعي است و به اين طريق از وحشت روز رستاخيز در امان بمانيد .(نهج البلاغه خطبه 83) 
مهارت هاي ارتباطي از ديدگاه حضرت اميرالمومنين علي(علیه السلام) به آن دسته از رفتارهايي اطلاق مي شود كه به انسان كمك مي كند از ابتدا تا انتهاي عمل ارتباطي خود ، درراه رضاي حق قدم بردارد .
به عبارت ديگر مهارت هاي ارتباطي در نهج البلاغه اصولي اخلاقي هستند كه مسير رضاي الهي را در انواع ارتباطات و تعاملات با گروه هاي گوناگون مردم ، به انسان نشان مي دهد .
حضرت اميرالمومنين علي (علیه السلام) مي فرمايد : كسي كه ميان خود و خدا را اصلاح كند خداوند ميان او و مردم را اصلاح خواهد كرد و كسي كه امر آخرتش را اصلاح كند خدا امر دنيايش را اصلاح خواهد كرد و كسي كه از درون جانش واعظي داشته باشد خداوند حافظي براي او قرار خواهد داد .(نهج البلاغه حكمت 89) 
محمد عزیزیان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین