تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۰
plusresetminus
حزب الله: نشست وزرای خارجه بریکس در نیژنی نووگورود با یک دقیقه سکوت به یاد رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فقید ایران آغاز شد.
۰
کد مطلب : ۳۳۸۳۰۴
آغاز نشست بریکس با ادای احترام به شهدای خدمت
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، علی باقری، سرپرست وزارت خارجه ایران یکشنبه شب برای شرکت در نشست بریکس به روسیه رفت.
 
 
این نشست با سخنرانی سرگئ، لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه کار خود را آغاز کرد.
 
 
لاوروف در سخنان خود گذار به نظم نوین جهانی را یک دوره تاریخی کامل و دشوار خواند و گفت که بریکس با این تغییر حرکت رو به جلو را آغاز می کند و نقشش در حل مشکلات جهانی افزایش می‌یابد.
این دیپلمات روس افزود که کار فعالی نیز بر روی ابتکارات کلیدی روسیه در زمینه حمل و نقل و همچنین ایجاد یک گروه تماس در مورد آب و هوا و توسعه پایدار، یک گروه کاری در پزشکی هسته‌ای و یک انجمن پزشکی در حال انجام است.
به گفته لاوروف کشورهای عضو بریکس به طور فعال برای ایجاد بستری برای پرداخت با ارزهای ملی تلاش می کنند.
وی گفت: «کار فعالی برای اجرای تصمیمات اجلاس ژوهانسبورگ در سال گذشته به ویژه در زمینه بهبود سیستم پولی و مالی بین‌المللی، ایجاد بستری برای تسویه ارزهای ملی در تجارت متقابل در حال انجام است».
فعالیت بریکس در سال ۲۰۰۹ به صورت غیررسمی و با هدایت روسیه آغاز شد و هدف آن فراهم کردن بستری بود تا اعضای آن نظم جهانی تحت سلطه آمریکا و دولت‌های غربی را به چالش بکشند.
اجلاس سران این کشورها به صورت سالیانه برگزار می‌شود و مسئولیت ریاست گروه نیز یک سال یک بار به صورت چرخشی به اعضا واگذار می‌شود.
برزیل، روسیه، هند و چین اعضای موسس این گروه هستند. آفریقای جنوبی(South Africa)، کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین اقتصاد عضو این گروه در سال ۲۰۱۰ به جمع آن‌ها پیوست و در نتیجه با اضافه شدن حرف S، نام گروه به «بریکس» تغییر کرد.
این کشورها روی هم ۴۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و کنترل یک چهارم اقتصاد بین‌المللی را بر عهده دارند.
از اول ژانویه ۲۰۲۴ کشورهای ایران، امارات، آرژانتین، اتیوپی، عربستان سعودی و مصر به این گروه اضافه شدند.
تصمیمات بریکس با اجماع آرا اتخاذ می‌شود و تمام کشورهای عضو آن در گروه ۲۰ متشکل از اقتصادهای بزرگ جهان عضویت دارند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین