تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۳
plusresetminus
حزب الله: بارش شدید روز گذشته در مشهد خصوصا در دو منطقه خیابان سیدی و میدان انقلاب خسارات فراوانی را به همراه داشت تا کنون ۷ نفر فوت و ۳ نفر مفقودی داشته‌است. امداد رسانی ها از لحظات اولیه سیل آغاز شده و همچنان ادامه دارد، تا کنون ۲۵۰ خانوار در مناطق امن اسکان داده‌شده‌اند و وضعیت آب و برق در استان پایدار است.
۰
کد مطلب : ۳۳۶۷۱۲
آخرین گزارش‌ها از امدادرسانی‌ سیل
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،رضا عباسی در خصوص آخرین وضعیت مشهد پس از بارش اظهار کرد: میزان بارش در مشهد بسیار قابل توجه بود. در همین مدت کوتاه تقریبا ۳۸ میلی‌متر بارندگی داشتیم.
وی افزود: این بارندگی موجب آب‌افتادگی در زیرگذر میدان جهاد، بلوار نماز و پل شهید عباسپور شد. شدت بارش بسیار زیاد بود که مشکل داریم اما همکاران شهرداری مشغول هستند تا مشکل را برطرف کنند.
عباسی بیان کرد: در سطح استان در طرقبه- شاندیز بارش قابل توجهی داشتیم که متاسفانه ۲ خودرو گرفتار شدند. تگرگ قابل توجهی در این مناطق داشتیم که محصولات کشاورزی را از بین برده است. جاده انتهای سیدی دچار آب‌بردگی شده که با راهداری هماهنگ کردیم تا مرمت کنند.
غواصان و نجاتگران در حال جستجو هستند
مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی مشهد گفت:  تعداد خودروهای گرفتار در زیر آب مشخص نیست و همچنان همکاران در حال جستجو هستند.
وحید باخدا در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص سیلاب پل انقلاب اظهار کرد: دو جنازه در سیلاب پل انقلاب پیدا شدند. تعداد خودروهای گرفتار در زیر آب مشخص نیست و همچنان همکاران در حال جستجو هستند.
وی بیان کرد: حدود ۱۰۰ غواص و نجاتگر سازمان آتش‌نشانی به همراه ۵۰ دستگاه خودرو در پل انقلاب درگیر عملیات بوده و همکاران ما بسیار درگیر هستند.
لغو تعطیلی تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی در پی بروز سیل در استان
عاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: بر اساس دستور استاندار خراسان رضوی تا روز یکشنبه کلیه مرخصی‌های مدیران دستگاه‌های اجرایی لغو خواهد بود و تمامی مدیران باید در محل خدمت حتی روز جمعه حاضر باشند.
جواد خدایی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات پاسخ به بحران خراسان رضوی که در سالن اجتماعات شهید باهنر استانداری برگزار شد با اشاره به صدور اطلاعیه‌های هشدارهای هواشناسی از ۲ روز قبل، اظهار کرد: با توجه به بارش‌ سنگین باران در شهر مشهد مقدس، شهرستان‌های استان و بروز ترافیک و ضرورت تردد خودروهای امدادی، مردم مشهد طی امشب و فردا از تردد و سفرهای غیرضروری جدا پرهیز کنند.
وی افزود: بر اساس دستور استاندار خراسان رضوی تا روز یکشنبه کلیه مرخصی‌های مدیران دستگاه‌های اجرایی لغو خواهد بود و تمامی مدیران باید در محل خدمت حتی روز جمعه حاضر باشند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه ناوگان دستگاه‌های امدادی باید کاملا برای خدمت‌رسانی آماده باشند، عنوان کرد: با تمهیدات لازم و آمادگی کامل، حوزه برق، آب، مخابرات و گاز متناسب با شرایط مدیریت شود و مجموعه‌های مرتبط با این سه حوزه با حداکثر توان پای کار باشند.
ارائه آمار دقیق کشته شدگان سیل مشهد بعد از تائید پزشک قانونی
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه سامانه بارشی در روز جمعه مقداری تقویت خواهد شد، اظهار کرد: شهروندان از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند تا اگر مجدد با چنین حجم آبی مواجه شدیم عوامل امدادی بتوانند در حداقل زمان ممکن خود را به نقاط مشکل‌دار برسانند و خدمات لازم را ارائه دهند.
وی در ادامه به آخرین وضعیت افراد مفقود و کشته شدگان در سیلاب اخیر اشاره کرد و گفت: برای ارائه آمار مفقودشدگان و کشته‌شدگان باید بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد، اینکه فوت شدن فردی را به سیل نسبت دهیم باید ابتدا توسط پزشکی قانونی تائید و اعلام شود.
رضا عباسی با بیان اینکه تا این لحظه در طرقبه شاندیز دو نفر و همچنین در شهر مشهد دو نفر نیز مفقودی داریم، عنوان کرد: هر چند اجساد مفقود شده‌های شهر مشهد پیدا شده‌اند اما باید توسط پزشک قانونی علت دقیق فوت محرز و اعلام شود.
وی با اشاره به اینکه در شهرستان فریمان از ۴ نفر مفقود شده تاکنون فقط یک نفر پیدا شده است، گفت: اگر چه افرادی در سیلاب اخیر مفقود و کشته شده‌اند اما باید بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد.
سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اینکه در شهرستان فریمان به دلیل آب افتادگی در سه روستا مردم به مناطق بالادست و منازل اقوام و بستگانشان انتقال داده شده‌اند، اذعان کرد: تاکنون اسکان اضطراری را در سطح استان نداشته‌ایم.
ویدیو/ امدادرسانی مردمی به سیل‌زدگان مشهدی
بارش‌های رگباری و سیل‌آسای باران در شهر مشهد، عصر چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت) منجر به مسدود شدن برخی تقاطع‌های این کلانشهر و معابر و گرفتار شدن برخی از خودروها در سیلاب شد؛ به مرور وضعیت به گونه‌ای شد که با گرفتار شدن خودروها در میانه سیل، چند نفر کشته شدند و سیلاب وارد خانه‌های مردم شد و سرانجام با کاهش شدت باران، نیروهای مردمی و نظامی عملیات لایروبی گل و لای از خانه‌ها را آغاز کردند.
۷ فوتی در سیل استان خراسان رضوی 
سرپرست اداره کل بحران استان خراسان رضوی، تعداد فوتی های سیل روز گذشته را ۷ نفر اعلام کرد.
رضا عباسی در خصوص آخرین آمار کشته شدگان سیل دیروز خراسان رضوی، اظهار کرد: براساس آخرین گزارشات، سیل روز گذشته ۴ شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در استان خراسان رضوی تاکنون ۷ فوتی داشته است که ۵ نفر آن در شهرستان مشهد و ۲ نفر در فریمان بوده است.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، وی افزود: هم چنین ۲ مفقودی در شهرستان فریمان و ۱ مفقودی در مشهد اعلام شده است.
تلاش برای پایدار کردن وضعیت در فریمان/هنوز خبری از دو فرد مفقود شده نیست
فرماندار فریمان گفت: تمام توان و تلاش خود را برای پایدار شدن وضعیت در شهرستان فریمان به کار گرفته ایم.
حمید اکبری در گفت و گو با ایسنا به تشریح آخرین وضعیت شهرستان در خصوص سیلاب افزود: از روز گذشته و همزمان به آغاز بارش‌های شدید روستاهای احمدآباد، هدایت‌آباد و بزجانی و تعدادی دیگر از روستاها که در مسیر بودند درگیر سیلاب شده‌اند.
وی اظهار کرد: از روز گذشته تمامی نیروهای امدادی و خدمات‌رسان در میدان بوده و در حال خدمات‌‎رسانی به روستاهای خسارت دیده از سیلاب هستند.
فرماندار فریمان با بیان این که در حال حاضر نیروهای شرکت‌ آب، برق و گاز در حال رفع مشکلات در روستاها هستند، عنوان کرد: سعی و تلاش خودمان را به کار گرفته‌ایم که وضعیت امروز در شهرستان پایدار و تمامی انشعابات قطع شده آب، برق و گاز وصل شوند.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر گاز شهر فرهادگرد و حدود ۵ تا ۶ روستا در سمت احمدآباد و هدایت‌آباد با قطع گاز مواجه‌اند، گفت: تلاش می‌شود تا ظهر امروز وضعیت گاز شهر فرهادگرد پایدار شود.
اکبری هم چنین از وصل شدن برق شهر فرهادگرد خبر داد و افزود: در مناطقی هم که شبکه انتقال آب دچار سیل بردگی شده نیروهای آبفا روستا به روستا در حال خدمات‌رسانی هستند.
وی خاطرنشان کرد: اگرچه آب شرب حدود ۴۰ روستا قطع شده بود اما با تلاش‌های صورت گرفته تا شب گذشته تعداد قابل توجهی از آنها وصل شده است.
فرماندار فریمان هم چنین از پایدار شدن ۹۵ درصد وضعیت برق و پایدار شدن ۷۰ درصد وضعیت گاز در شهرستان خبر داد و گفت: تمام توان و تلاش خود را برای پایدار شدن وضعیت در شهرستان فریمان به کار گرفته‌ایم.
وی در خصوص آخرین وضعیت دو فرد مفقود شده در سیلاب روز گذشته اظهار کرد: تمامی گروه‌های جهادی و سپاه و هلال احمر در تلاش هستند تا بتوانند این دو نفر را در مسیل سیلاب پیدا کنند.
خسارات سیلاب در محله سیدی مشهد
عصر روز گذشته بارش‌شدید باران و تگرگ و وقوع سیلاب در برخی نقاط مشهد باعث ایجاد خسارات سنگین در محله سیدی مشهد شد. 
آخرین وضعیت خراسان رضوی پس از سیل روز گذشته
رضا عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت استان پس از سیل روز گذشته اظهار کرد: تعداد کشته‌ها تا این لحظه ۷ نفر، ۵ نفر در مشهد و ۲ نفر در فریمان است و ۳ نفر مفقودی داریم که دو نفر در فریمان و یک نفر در مشهد هستند. در مجموع ۱۰ نفر فوتی و مفقودی داریم.
وی بیان کرد: در سطح شهر مشهد در اکثر نقاط مشکل برطرف و پل میدان انقلاب بازگشایی شده، تنها در سیدی مشکل داریم که اکیپ‌ها درگیر تخلیه رسوبات منازل مردم هستند.
عباسی افزود: در سطح شهرستان‌ها نیز در فریمان، سرخس، نیشابور، فیروزه، قوچان، درگز و کلات سیل شدید داشتیم که به بخش کشاورزی، ابنیه راه‌ها و تاسیسات آب و برق خسارت وارد شد اما شرایط فعلا پایدار است و مشکل خاصی وجود ندارد. میزان خسارت در حال جمع‌بندی است که پس از جمع‌بندی برای اخذ اعتبارات پیگیر خواهیم شد.
سرپرست اداره کل بحران استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: تا شامگاه یکشنبه استقرار سامانه جوی را داریم. طبق مصوبه شب گذشته ستاد بحران استان اماکن توریستی و گردشگری تا پایان سامانه جوی تعطیل شدند، بنابراین مردم مراجعه نکنند و این دو روز از ترددهای غیر ضروری در محورهای مواصلاتی، اماکن گردشگری و سطح شهرهای استان پرهیز کنند.
وی در خصوص صادر نشدن هشدار قرمز هواشناسی تصریح کرد: شب گذشته در خصوص هشدار صادر شده موضوع را مطرح کردیم که هواشناسی عنوان کرد هشدار قرمز برای بارش‌های بیش از ۷۰، ۸۰ میلی‌متر بوده و این سطح نارنجی است.
وزیر کشور وارد مشهد شد
وزیر کشور به منظور بررسی آخرین وضعیت سیلاب‌ها در خراسان رضوی دقایقی پیش وارد مشهد شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، احمد وحیدی، وزیر کشور در این سفر ضمن بازدید مناطقی از مشهد به منظور بررسی آخرین وضعیت با مدیران استان جلسه خواهد داشت.
آخرین وضعیت ممنوعیت تردد در معابر مشهد
رئیس پلیس راهور خراسان رضوی گفت: در مشهد محدوده میدان انقلاب مسیر غرب به شرق و میدان انقلاب در ضلع جنوبی محدودیت تردد دارد.
سرهنگ هادی امیدوار در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت معابر مشهد اظهار کرد: محدوده میدان انقلاب مسیر غرب به شرق محدودیت تردد دارد و مسیر شرق به غرب بازگشایی شده است.
وی افزود: مسیر غرب به شرق میدان جمهوری تا میدان جهاد نیز بازگشایی شده است. تا یک ساعت دیگر تمامی این محورها بازگشایی خواهد شد.
امیدوار ادامه داد: میدان انقلاب در ضلع شمالی باز است و در ضلع جنوبی نیز باید پاکسازی و بعد بازگشایی شود.
رئیس پلیس راهور خراسان رضوی در خصوص اعمال محدودیت به دلیل احتمال بارش در ساعات آینده عنوان کرد: بارش‌ها سنگین نیست و محدودیتی اعمال نمی‌کنیم.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین