تاریخ انتشاردوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۳
plusresetminus
حزب الله:رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز روند رو به افزایش حیوان گزیدگی در استان خبر داد.
۰
کد مطلب : ۳۳۶۴۱۳
ثبت ۱۵ هزار حیوان‌گزیدگی در البرز طی یک‌سال
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،شیرین تسلیمی با اشاره به اینکه آمار حیوان گزیدگی نه تنها در البرز بلکه در کل کشور روندی افزایش دارد، اظهار کرد: به جز سال ۹۹ که به دلیل همه‌گیری و شیوع کرونا، رفت و آمد مردم کم شده بود، بقیه سال‌ها همواره با افزایش آمار حیوان گزیدگی مواجه بوده‌ایم.
وی با اشاره به آمار حیوان گزیدگی در البرز توضیح داد: سال گذشته بالغ بر ۱۵ هزار مورد حیوان گزیدگی در البرز گزارش شد و از ابتدای سال تا کنون هم حدود ۱۸۰۰ مورد گزارش شده است.
وی توضیح داد: هرچند بیشتر این آمار مربوط به تماس افراد با سگ بوده ولی حیوان گزیدگی صرفا مختص مواجهه با سگ و آن هم صرفا گازگرفتگی نیست.
این مسئول اضافه کرد: هرگونه مواجهه انسان با حیوانات اهلی و غیراهلی از جمله چنگ زدگی، گزش، گازگرفتگی و تماس بزاق دهان حیوان که نیاز به دریافت خدمات پیشگیری و درمانی داشته باشد جزء آمار ارائه شده محسوب می‌شود.
تسلیمی تاکید کرد: در بحث کاهش آمار حیوان گزیدگی دستگاه‌های مختلفی از جمله دامپزشکی، علوم پزشکی و شهرداری درگیر هستند و در این خصوص جلسات مختلفی هم برگزار می‌شود.
رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: برای کاهش سگ گزیدگی که بیشترین آمار ثبت شده را به خود اختصاص داده، نیاز است در مرحله اول جمعیت این حیوانات کاهش یابد که در این خصوص شهرداری وظیفه دارد نسبت به عقیم سازی آنها اقدام کند.
وی ادامه داد: دامپزشکی هم در مناطقی که حیوانات شهری با گونه‌های حیات وحش همزیستی و مداخله دارند نسبت به تزریق واکسن هاری اقدام می‌کند تا احتمال انتقال بیماری از این حیوانات به هم و بعد به انسان کاهش یابد.
وی توضیح داد: علوم پزشکی هم وظیفه دارد ضمن ارائه آموزش‌های لازم برای پیشگیری از حیوان گزیدگی در صورت بروز این اتفاق اقدامات درمانی لازم از جمله واکسیناسیون و تزریق سرم را انجام دهد.
تسلیمی در پاسخ به اینکه بهترین اقدام  در زمان گزش سگ بلاصاحب یا گونه‌های حیات وحش چیست؟ گفت: در این شرایط فردی که مورد گزش قرار گرفته باید به مراکز درمانی مراجعه و درمان لازم که شامل تزریق واکسن و ... است را انجام دهد.
وی تصریح کرد: فرد باید فرآیند درمان خود را تکمیل کند و این طور نباشد که مثلا یک دز واکسن را تزریق و ادامه روند درمانی را رها کرده و دوره واکسیناسیون را کامل نکند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین