تاریخ انتشارسه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۴
plusresetminus
حزب الله: مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا معتقد است که با وجود زیرساخت‌های نامناسب در فوتبال ایران فرقی نمی‌کند که امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم‌ملی باشد یا الکس فرگوسن!
۰
کد مطلب : ۳۳۱۰۸۳
فرقی نمی‌کند قلعه‌نویی سرمربی باشد یا فرگوسن/ تیم‌ملی نمی‌توانست ۴ پاس بدهد!
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مسعود اقبالی درباره عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا و حسرت صعود به فینال این دوره از مسابقات با باخت مقابل قطر در مرحله نیمه نهایی، اظهار کرد: برای اینکه تیم ملی فوتبال یک کشور بتواند در هر تورنمنتی موفق باشد، باید از زیرساخت‌های مناسب برخوردار باشد و بازیکنانی داشته باشد که در زمینه تاکتیکی، تکنیکی، فیزیکی، ذهنی و روانی سطح بالایی دارند و می‌توانند شش تا هفت بازی متوالی به میدان بروند.
وی ادامه داد: همچنین کادر فنی تیم‌ملی باید تحلیلی درست از تیم‌های حریف داشته باشد و بداند که سبک بازی، وضعیت بازیکنان تیم‌های حریف، استراتژی، سازمان دفاعی و هجومی تیم‌های رقیب، چگونه است؟
تیم‌ملی خوب آماده شده بود؟
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه تیم ملی قبل از شروع جام ملت‌های آسیا چند دیدار دوستانه داشت اما هیچ‌یک از مسابقات در حدی نبود که به عنوان یک محک جدی برای شناخت بهتر بازیکنان و تیم تلقی شود، خاطرنشان کرد: ما با وجود حدود ۱۵ بازیکن لژیونر که برخی از آنها دو دوره حضور در جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را در کارنامه داشتند به قطر رفتیم و عملا می‌توان عنوان کرد که شناخت تقریبا عمیقی بین بازیکنان وجود داشت.
عملکرد سینوسی تیم‌ملی در مرحله گروهی و حذفی
وی با بیان اینکه گروه تیم ملی در قیاس با سایر گروه‌ها، تقریبا گروه آسانی به شمار می‌رفت، بیان کرد: در دور گروهی جام ملت‌ها با وجود مهره‌های خوب که حدود ۷۰ درصد آنها لژیونر بودند، عملکرد خوبی نداشتیم و تیم ملی با حرکتی سینوسی خود را به دیدار ژاپن رساند و در این دیدار بهترین عملکرد خود را با استراتژی درست در فاز میانی، پرسینگ شدید و دوندگی بالای بازیکنان به نمایش گذاشت و به تیم حریف اجازه نداد که به یک‌سوم دفاعی تیم ملی نزدیک شود.
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه «اگر تیمی قصد دارد در تورنمنتی نظیر جام ملت‌های آسیا قهرمان شود باید به مسائل مختلفی توجه کند،» تصریح کرد: تحلیل از خود، شناخت صحیح بازیکنان، درک نقاط ضعف و قوت تیم خود و تیم‌های حریف، مسائل بسیار مهمی است که باید نسبت به آنها توجه داشت.
فرقی نمی‌کند قلعه‌نویی سرمربی باشد یا فرگوسن/ تیم‌ملی نمی‌توانست ۴ پاس بدهد!
چه تیمی‌ می‌تواند به فینال برسد؟
مدرس ارشد AFC با بیان اینکه «تیم ملی در این تورنمنت از ۱۵ تا ۱۶ بازیکن به طور کامل استفاده کرد،» اظهار کرد: بعضا به دلیل تحلیل نادرست و تعویض‌های نامناسب، کار تیم ملی به سختی پیش رفت و توانستیم خود را به مرحله حذفی برسانیم. باید بدانید که اگر یک تیم تا مرحله حذفی بتواند خود را از آسیب‌دیدگی بازیکنان حفظ کند، با عدم اخراج و اخطار و در کل محرومیت روبرو نشود، آمادگی جسمانی خود را در بهترین سطح نگه دارد و با تعویض‌های مناسب توان تیم را تقسیم کند، می‌تواند به راهیابی به مراحل نیمه نهایی و نهایی امیدوار باشد.
وی ادامه داد: تیم ملی اما در بازی‌های مرحله گروهی فوتبال خوبی به نمایش نگذاشت و علی‌رغم برد در سه دیدار ابتدایی، فوتبال خوبی بازی نکرد.
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به این‌که اگر خوب بازی کنید و پیروز شوید، اتفاق فوق‌العاده‌ رخ داده و اگر بد بازی کنید و شکست بخورید، بدترین اتفاق رخ داده است، عنوان کرد: همچنین ممکن است خوب بازی کنید و ببازید که این اتفاق در فوتبال بی‌رحمانه است و اگر بد بازی کنید و ببرید، توانسته‌اید با خوش‌شانسی پیروز شوید. تیم ملی غیر از بازی با ژاپن تقریبا بد بازی می‌کرد و به برد دست می‌یافت و در دیدار با ژاپن خوب بازی کرد و پیروز شد.
لژیونرهای تیم ملی شرایط سنی مناسبی نداشتند
اقبالی با بیان اینکه بازیکنان لژیونر تیم ملی شرایط سنی مناسبی نداشتند و با بالاترین میانگین سنی پا به جام ملت‌های آسیا گذاشتیم، گفت: میانگین مناسب سنی یک تیم در یک تورنمنت حدود ۲۴ یا ۲۵ سال است و علاوه بر این تیم ملی با میانگین وزنی بالایی روبرو بود.
قهرمانی در آسیا مشکلات فوتبال ایران را پنهان می‌کرد!
وی با اشاره به اینکه «اگر تیم ملی می‌توانست در این تورنمنت قهرمان شود، مشکلات فوتبال ایران در پس این قهرمانی تا ۱۰ سال آینده پنهان می‌شد،» تصریح کرد: فوتبال ایران با مشکلات ساختاری اساسی مواجه است و معتقدم اگر تیم ملی قهرمان می‌شد مدیریت ورزش ایران و فدراسیون فوتبال سعی می‌کردند از این قهرمانی سوء استفاده کنند و مشکلات تا ۱۰ سال آینده، پشت این قهرمانی پنهان می‌شد.
قلعه‌نویی و دستیارانش گزینه‌های خوبی بودند؟
وی ادامه داد: علاوه بر این کادر فنی تیم با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود و سرمربی تیم ملی نیز نه در حضور اولش در تیم ملی موفق بود و نه طی چند سال گذشته در سطح باشگاهی کارنامه موفقی داشت، دستیاران او نیز علاوه بر تجربه بسیار خوب دوران بازی در تیم‌های ملی و باشگاهی اما متاسفانه تجربه مربیگری لازم را نداشتند تا بتوانند در لحظات حساس کمک حال امیر قلعه‌نویی باشند.
فرقی نمی‌کند قلعه‌نویی سرمربی باشد یا فرگوسن/ تیم‌ملی نمی‌توانست ۴ پاس بدهد!
زود بود که الهویی مربی تیم‌ملی شود!
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه «برای سعید الهویی زود بود که در مقطع زمانی فعلی به تیم ملی برسد،» گفت: شاید وی از نظر تئوریک اطلاعاتی داشته باشد اما بحث عملی کاملا متفاوت است. باید یک مربی به صورت عام از جوهره فوتبال برخوردار باشد و در سطح بالایی به میدان رفته باشد اما چنین مسائلی در مورد این مربی وجود نداشت و حتی اگر تمام این مسائل را نادیده بگیریم، مهم‌ترین نکته این است که دستیاران وی بتوانند در بزنگاه‌ها و لحظات حساس به کمک سرمربی تیم ملی بیایند که این اتفاق در تیم ملی فوتبال ایران رخ نداد!
اقبالی با اشاره به اینکه «گویا سعید الهویی بیشتر به مقوله پیشرفت و توسعه تیم ملی توجه دارد تا پیروزی و کسب عنوان قهرمانی،» گفت: صحبت از مفاهیم فوتبال چیزی نیست که بتوان آن را دستاورد تلقی کرد، مهم این است که از این مفاهیم در فوتبال بهره برد و باید بدانیم که تیم ملی فرصت‌های زیادی را از دست داده و بازیکن خوبی مانند مهدی طارمی که در سطح اول فوتبال به میدان می‌رود، بیشترین فرصت را بین بازیکنان جام ملت‌های آسیا از دست داده است.
تیم ملی از نظر تاکتیکی دچار آشفتگی بود
وی با تاکید بر اینکه «استفاده از بازیکنان مسن در تیم ملی طی یک تورنمنت فشرده قابل مقایسه با بهره بردن از بازیکنان جوان نیست و نمی‌تواند کارایی یک تیم با میانگین سنی پایینی را داشته باشد،» عنوان کرد: تیم ملی بعضا از نظر تاکتیکی دچار آشفتگی بود و شاهد بودیم که در برخی مواقع بازیکنان حتی دفاع فردی را فراموش می‌کردند و در دفاع تیمی تمرکز خود را از دست داده بودند؛ زمانی که تیم ملی عقب می‌افتاد متاسفانه دچار آشفتگی تاکتیکی می‌شدیم در حالی که فوتبال دنیا به این نقطه رسیده که در طول ۹۰ دقیقه شکل و سازمان دفاعی خود را حفظ کند.
تیم‌ملی به بلوغ تاکتیکی نرسیده بود
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه «تیم ملی از نظر تاکتیکی در جام ملت‌های آسیا به بلوغ تاکتیکی نرسیده بود،» اظهار کرد: اگر قصد داریم تیم ملی موفقی داشته باشیم باید از قاعده هرم کار را درست کنیم و با اضافه کردن بازیکنان جوان که در باشگاه‌های فوتبال ایران حضور دارند، طی زمان مناسب باقی‌مانده تا جام جهانی با تیمی خوب به جام جهانی برویم. باید بتوانیم این بازیکنان جوان را در مقاطع زمانی کوتاه و پرتعداد به صورت مینی‌کمپ دور هم جمع کنیم و برنامه‌های تاکتیکی دفاعی و هجومی تیم ملی را به آنها گوشزد کنیم و بتوانیم درک مناسبی از مفاهیم و استراتژی‌های فوتبالی تیم ملی ایجاد کنیم.
تیم ملی نمی‌توانست در زمین خود ۴ پاس بدهد!
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه «طبق آمار تیم ملی بعضا در زمین خود نمی‌توانست چهار پاس متوالی را در خط دفاعی بدهد،» تصریح کرد: در حال حاضر فوتبال دنیا به سمتی رفته که حدود ۱۵ پاس در یک سوم دفاعی داده می‌شود تا یک روزنه ایجاد شود، این درد بزرگی است که تیم ملی ما در این تورنمنت نمی‌توانست سه، چهار پاس متوالی داشته باشد در حالی که تیم‌های درجه دو و سه آسیا نیز از ما بهتر و منطقی‌تر فوتبال بازی می‌کردند.
هرج و مرج باشگاهی در فوتبال ایران در تیم ملی نیز حاکم بود
اقبالی با اشاره به اینکه «هرج و مرج باشگاهی در فوتبال ایران در تیم ملی حاکم بود،» اظهار کرد: باید ۱۵ سال برنامه ‌ریزی مدون و صحیح داشته باشیم تا بتوانیم به نقطه‌ای که سطح اول فوتبال آسیا به آن رسیده، برسیم. شاید بتوانیم در یک مسابقه ژاپن را ببریم ولی در طول ۱۰ بازی بازنده خواهیم بود.
وی افزود: دیدید قطری‌ها با برنامه ‌ریزی صحیح، الگوی تهاجمی بسیار خوبی داشتند و در نهایت نیز توانستند قهرمان شوند. فوتبال آسیا دارای چند قدرت سنتی است اما برخی تیم‌ها نظیر قطر توانسته‌اند خود را به سطح تیم‌های ایران، عربستان، ژاپن، کره جنوبی و استرالیا برسانند و دو دوره متوالی قهرمان شوند.
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه «در فوتبال ایران با توجه به وجود زیرساخت‌ها، فرقی نمی‌کند قلعه‌نویی مربی تیم ملی باشد یا فرگوسن،» گفت: اگر قرار باشد با همین تیم به جام جهانی برویم امکان موفقیت وجود ندارد. اگر قصد داریم از دور گروهی جام جهانی صعود کنیم از همین الان باید به سراغ بازیکنان جوان برویم و حداقل ۱۵ بازیکن آینده‌دار فوتبال کشور را کشف کنیم و در اردوهای ۱۰ تا ۱۵ روزه بتوانیم در فازهای تدافعی و تهاجمی تفکرات تیم ملی را منتقل کنیم.
اقبالی با تاکید بر اینکه «برگزاری دیدارهای دوستانه و مرور برنامه‌های تاکتیکی مهم‌ترین مسائلی است که باید در کنار برگزاری اردوهای ۱۰ تا ۱۵ روزه به آن توجه شود،» گفت: زمان مناسبی تا جام جهانی باقی مانده و باید با تکرار و تمرین بتوانیم برنامه‌های تاکتیکی تیم را به بهترین شکل در زمین مسابقه اجرا کنیم. باید بازیکنان آبدیده شوند و برنامه‌های تیم ملی در ذهن آنها نهادینه شود. متاسفانه در جام ملت‌های آسیا دیدید حتی دروازه‌بانی مانند علیرضا بیرانوند که می‌تواند در یک سوم دفاعی پا به توپ شود اما به محض تحت فشار قرار گرفتن روی به بازی مستقیم می‌آورد! در حالی که این سبک بازی منسوخ شده و دیگر تیم‌ها به صورت مستقیم بازی نمی‌کنند و با دادن پاس‌های متوالی به صورت تدریجی حمله را تشکیل می‌دهند و ساختار هجومی از یک سوم دفاعی آغاز می‌شود.
فرقی نمی‌کند قلعه‌نویی سرمربی باشد یا فرگوسن/ تیم‌ملی نمی‌توانست ۴ پاس بدهد!
ادامه کار تیم‌ملی با قلعه‌نویی؟
کادر فنی تیم ملی باید خارجی باشد
وی در مورد ادامه کار تیم ملی با امیر قلعه‌نویی عنوان کرد: اگر قرار است در جام جهانی موفق باشیم کادر فنی تیم ملی باید خارجی باشد و در کنار آنها از مربیان داخلی نیز برای تجربه‌اندوزی استفاده کنیم.
مدرس ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه «امیر قلعه‌نویی مربی به‌روزی نیست و نتوانسته طی چند سال گذشته در حوزه مطالعات فوتبال موفق عمل کند،» اظهار کرد: علاوه بر این، کادر فنی، دستیاران و سرمربی تیم‌ملی باید بتوانند به بهترین شکل به او کمک کنند اما متاسفانه تحلیل‌های تیم ملی از حریفان دست و پا شکسته بود و نیازمند مربیان با تجربه و به‌روزی هستیم که مطالعات عمیقی داشته‌اند و از تجربیات بالایی در داخل زمین و بیرون زمین برخوردار هستند.
اقبالی با اشاره به اینکه «متاسفانه روال فوتبال ایران به گونه‌ای شده که مربیان به دنبال حمایت‌های بیرونی هستند،» گفت: چنین مساله‌ای در فوتبال ایران حاکم شده و مربیان به دنبال اتصال به مافیا و برخورداری از رانت هستند چرا که ارزیابی عملکردی از مربیان صورت نمی‌گیرد و نیروهای متخصص همگی خانه‌نشین شده‌اند.
چگونه یک نفر، یک شبه به نیمکت مربیگری تیم‌ملی رسیده است؟
اقبالی افزود: چگونه یک نفر یک شبه از سطح باشگاهی به نیمکت تیم ملی فوتبال می‌رسد؟ مربیانی در کادر فنی تیم ملی داریم که از هیچ تجربه‌ای در بخش مربیگری برخوردار نیستند و این نشان می‌دهد ضابطه‌ای وجود ندارد و روابط حاکم است! اینکه یک نفر در سطح بالای ملی بازی کرده دلیل بر این نیست که بتواند مربی خوبی باشد.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین