تاریخ انتشارشنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
plusresetminus
حزب الله: پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید بازی مستقیم حتی در فوتبال آسیا نیز منسوخ شده و زمان تغییر نسل فوتبال ایران فرارسیده است.
۰
کد مطلب : ۳۳۰۸۶۶
بازی مستقیم در فوتبال آسیا هم منسوخ شده/ زمان تغییر نسل فوتبال ایران است
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،قاسم حدادی‌فر  درباره شکست تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل قطر در مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا و حسرت صعود به فینال این مسابقات، اظهار کرد: با توجه به حساسیت بازی و ذهنیتی که داشتیم، بازی را خیلی خوب شروع کردیم و توانستیم به گل دست پیدا کنیم اما متاسفانه خوب ادامه ندادیم و بازی از دستمان در نیمه اول خارج شد. نکته بسیار مهم اینکه قطری‌ها زمانی به گل‌های خود دست یافتند که بر بازی مسلط نبودند و این نشان می‌دهد تیم‌ملی فوتبال ایران در انتقال دفاعی خوب عمل نکرده است.
عمده‌ترین دلایل شکست مقابل قطر
وی افزود: در نیمه دوم خیلی خوب شروع کردیم اما در سازماندهی مشکل داشتیم و زمانی که به فاز حمله می‌رفتیم با عدم سازماندهی تیمی مواجه بودیم و تیم قطر توانست از نقطه‌ ضعف‌ها به خوبی استفاده کند. نتوانستیم این نقاط ضعف را به خوبی پوشش دهیم و به همین دلیل ضربه خوردیم و حسرت بزرگی به دلمان ماند.
بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال ایران با اشاره به اینکه در دقایق پایانی ۱۳ دقیقه وقت تلف شده داشتیم، عنوان کرد: درست نبود اینگونه بازی مستقیم انجام دهیم. هر چند توانستیم موقعیت هم در بازی مستقیم خلق کنیم ولی در کل، شکل فوتبال‌مان مثل بازی با ژاپن نبود و ریتم بازی خیلی از دستمان در می‌رفت. زمان زیادی بازی در کنترل ما نبود و با توجه به سازماندهی نامناسب در خط دفاعی، می‌توان این موارد را از عمده‌ترین دلایل شکست دانست.
حدادی‌فر ادامه داد: در ضد حملات غافلگیر می‌شدیم و فرصت خیلی خوبی بود که با یک تیم فوق‌العاده و یک نسل خیلی خوب قهرمان شویم اما جام ملت‌ها تمام شده است و باید از فردا کار خود را برای جام جهانی آماده کنیم؛ رفتن به جام جهانی کار راحتی است و امیدوار هستم با برنامه‌ریزی بتوانیم از گروه خود صعود کنیم.
بازی مستقیم در فوتبال آسیا هم منسوخ شده/ زمان تغییر نسل فوتبال ایران است

ضعف تیم‌ملی در بازی‌سازی از خط دفاعی و انتقال توپ از دفاع به حمله؟

وی در خصوص ضعف تیم‌ملی فوتبال ایران در بازی‌سازی از خط دفاعی و انتقال توپ از خط دفاعی به حمله، ‌بیان کرد: زنگ خطر برای تیم‌ملی از بازی دوم مقابل هنگ‌کنگ زده شد. زمانی که هنگ‌کنگ از جلو تیم‌ملی را تحت فشار و پرس قرار داد و اجازه نداد از خط دفاعی بازی‌ کنیم، در همان بازی ضعف‌های ما تا حدودی مشخص شد هر چند در بازی‌های بعد بهتر شدیم اما این ضعف کلی تیم‌ما و فوتبال ایران است و تیم‌های نوجوانان و امید ما نیز همینگونه بازی می‌کنند، سبکی که مربوط به بازی مستقیم است و باعث می‌شود بین خطوط فاصله ایجاد و باعث شود تیم حریف از این فاصله استفاده کند.
کاپیتان سابق تیم‌ فوتبال ذوب‌آهن با اشاره به اینکه در فوتبال ایران پله پله توپ را از دفاع به حمله جلو نمی‌بریم، گفت: سبک فوتبال ما اینگونه است که مستقیم بازی می‌کنیم و این گونه یکی دو خط را در زمین حذف می‌کنیم. می‌بینیم که برای تیم‌ملی نوجوانان در جام جهانی همین اتفاق رخ داد، در تیم امید همین اتفاق افتاد، در باشگاه‌ها با همین مشکل مواجه هستیم و علی‌رغم شایستگی تیم‌ملی می‌بینیم که حذف شدیم و حتی یک کارشناس عادی هم متوجه بود که نمی‌توانیم از خط دفاعی بازی‌سازی کنیم و پله پله پیش برویم و رو به بازی مستقیم می‌آوریم.
حتی کشورهای عربی هم مستقیم بازی نمی‌کنند
حدادی‌فر با اشاره به اینکه امروزه بازی مستقیم در فوتبال دنیا منسوخ شده است، اظهار کرد: حتی کشورهای عربی نیز دیگر به صورت مستقیم بازی نمی‌کنند و این سبک فوتبال در آسیا نیز منسوخ شده است.
وی با بیان اینکه شکل فوتبال ایران تهاجمی است، توضیح داد: بین خطوط ما فاصله ایجاد می‌شد و علی‌رغم سرعتی بودن دو مدافع میانی تیم‌ملی در دیدار مقابل قطر اما در موقعیت تک به تک با مهاجمان حریف بدون پوشش قرار می‌گرفتند و سازماندهی تیم‌ملی دچار مشکل می‌شد.
بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال ایران با تاکید بر اینکه تیم‌ملی فوتبال ایران نیز موقعیت‌های خوبی به وجود آورد اما نتوانستیم به خوبی از موقعیت‌ها استفاده کنیم، اظهار کرد: مشکل ما ضعف ساختاری در فرم بازی است و نمی‌توانیم از عقب توپ را به خوبی منتقل کنیم، باید در فوتبال پایه با برنامه‌ریزی در این رابطه پیش برویم و در باشگاه‌ها نیز بتوانیم از خط دفاعی توپ را به خطوط جلوتر منتقل کنیم،   ما به نوعی از فوتبال نیاز داریم که پله پله و منطقه منطقه جلو برویم چرا که فوتبال روز دنیا به این سمت رفته و ما نیز باید به این نوع فوتبال روی بیاوریم.
ذهنیت منفی تیم‌ملی نسبت به تیم داوری؟
حدادی‌فر در خصوص ذهنیت منفی تیم‌ملی فوتبال ایران نسبت به داور کویتی دیدار مقابل قطر، ‌ خاطرنشان کرد: در فوتبال امروزی با وجود کمک داور ویدیویی فکر می‌کنم چالش داوری حل شده و حتی دیدید که داور در ۱۳ دقیقه وقت اضافه ۳ دقیقه دیگر نیز زمان بازی را افزایش داد. پرداختن به مسائل داوری تیم‌ را از مسیر اصلی خارج می‌کند و تمرکز تیم را بر هم می‌زند و برخی رسانه‌ها نیز به این مسئله دامن زدند هرچند خیلی تاثیر گذار نبود.
سخت جریمه شدیم
وی با اشاره به اینکه تیم‌ملی دچار برخی مشکلات درون تیمی بود که به تیم از نظر فنی ضربه زد، عنوان کرد: در نیمه دوم باید کار را تمام می‌کردیم و موقعیت‌های خوبی داشتیم که استفاده نکردیم و سخت جریمه شدیم. یک نسل فوتبالی خیلی خوب با یک مربی توانمند، نتوانستند به قهرمانی برسند اما باید امیدوار باشیم و مسیر خود را ادامه دهیم و از همین فردا کار را آغاز کنیم.
بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال ایران ادامه داد: باید به صورت زیرساختی و از رده‌های پایه کار کنیم، این فرایند در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد اما در بلندمدت حتما نتیجه‌بخش خواهد بود چرا که پتانسیل خیلی خوبی در فوتبال ایران وجود دارد و می‌توانیم موفق باشیم.
بازی مستقیم در فوتبال آسیا هم منسوخ شده/ زمان تغییر نسل فوتبال ایران است
جای حسین‌نژاد و حزباوی خالی نبود؟
حدادی‌فر در پاسخ به اینکه به نظر می‌رسید حضور تیم‌ملی با میانگین سنی بالا مشکل آفرین خواهد بود و علاوه بر این جای برخی بازیکنان نظیر حزباوی مدافع میانی تیم فوتبال السد قطر و حسین‌نژاد پدیده لیگ برتر فوتبال ایران در تیم‌ملی خالی بود، بیان کرد: باید به نظرات فنی مربی احترام بگذاریم که به نظر منطقی بود هر چند در کنار این بازیکنان، می‌توانستیم از برخی بازیکنان جوان استفاده کنیم که به عنوان پشتوانه برای فوتبال ایران باشند و بتوانند در جام جهانی بازی کنند.
باید به قلعه‌نویی فرصت داد
وی ادامه داد: شاید بعد از جام ملت‌ها حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد تیم ملی آخرین بازی ملی خود را انجام می‌دادند و چه خوب که می‌توانستند افتخار بزرگی را برای فوتبال ایران به ارمغان آورند. زمان تغییرات فرا رسیده و کادر فنی به این موضوع واقف است و ان‌شاءالله تیم ملی یک تغییر نسل خوب خواهد داشت و برخی بازیکنان هستند که می‌توانند در کنار جوانان که به تیم اضافه می‌شوند آینده فوتبال ایران را رقم بزنند چرا که بازیکنان بسیار خوبی داریم و با حضور بازیکنان جوان و با تجربه می‌توانیم موفق عمل کنیم. قطعا این موضوع در دستور کار آقای قلعه نویی قرار دارد و با شناختی که از وی داریم این کار انجام می‌شود و باید به او فرصت داد و برنامه‌ریزی خوبی برای جام جهانی داشت.
همه چیز را نباید پشت تیم‌ملی پنهان کرد/ نه در رده ملی نه در رده باشگاهی موفق نیستیم
بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال ایران با بیان اینکه به شخصه به نظر قلعه‌نویی احترام می‌گذارم و با توجه به زمان کم، یک تیم همدل و با تجربه داشت که مستحق قهرمانی بودند و می توانستند به راحتی قطر را شکست دهند، اظهار کرد: همه چیز را نباید پشت تیم ملی پنهان کنیم و باید با برنامه ریزی در رده پایه و به صورت ساختاری فعالیت کنیم چرا که تیم‌های آسیای شرقی به خوبی برنامه ریزی کرده اند؛ ما نه در فوتبال ملی و نه در فوتبال باشگاهی موفق نیستیم و پس از سال‌ها که ژاپن را بردیم فکر کردیم قهرمان آسیا شده‌ایم و این ذهنیت در دیدار مقابل قطر تیم ملی را تحت تاثیر قرارداد.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین