تاریخ انتشارشنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
plusresetminus
۲۰ روز تا انتخابات مجلس دوازدهم مانده و این انتخابات بیش از همیشه مشارکت گسترده شهروندان را می‌طلبد.
۰
کد مطلب : ۳۳۰۸۵۹
چرا نباید با صندوق رای قهر کرد؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،بیشتر شهروندان ایرانی واجد شرایط شرکت در انتخابات مجلس دوازدهم هستند. با توجه به اهمیت بحث مشارکت در انتخابات آن‌ هم در شرایط حساس سیاسی و بین‌المللی مردم و مسئولان امیدوارند که بالاترین میزان ممکن از جمعیت پای صندوق آمده و مبتنی بر دیدگاه و نگرش خود نسبت به انتخاب گزینه مطلوب اقدام کنند.
آنچه در این مسیر نسبت به برخی از دوره های گذشته متفاوت است، بعضی نگرانی ها از کاهش مشارکت در انتخابات است که به دلایل متعدد مانند شرایط اقتصادی مطرح می شود. برخی از جریانهای سیاسی نیز عدم لیست دهی و مشارکت را به دلیل نبود گزینه های مطلوبشان و عدم تایید صلاحیت نفرات خود عنوان می‌کنند.
سخنگوی جبهه اصلاحات گفت این جبهه امکان ارائه لیست در تهران را ندارد. جبهه اصلاحات استان‌ها براساس راهبرد انتخاباتی جبهه تصمیم خواهند گرفت.
کاهش مشارکت، مجلس را ضعیف می‌کند
 «روح‌الله ایزدخواه» نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در انتخابات، اظهار کرد: متأسفانه چندین دوره است که انباشت مشکلات و مسائل کشور به ویژه در بحث اقتصادی، دستاویزی شده تا بعضاً برخی فعالان سیاسی بگویند که ما امسال رأی نمی‌دهیم و انتخابات را تحریم و با صندوق رأی قهر می‌کنیم که این مباحث نشان می‌دهد چنین افرادی، فلسفه جمهوریت را متوجه نشده‌اند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم در سطوح مختلف می‌توانند در جامعه مشارکت داشته باشند، تصریح کرد: عجیب است که عده‌ای از فعالان سیاسی می‌گویند به دلیل مشکلات کشور از جمله مشکلات اقتصادی، ما با صندوق رأی قهر هستیم؛ در حالی که همه باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر مشارکت مردم در انتخابات کم شود، نهاد جمهوریت ضعیف شده و نمایندگان ضعیفی وارد مجلس شورای اسلامی می‌شوند.
وی گفت: راه حل رفع مشکلات کشور، قهرکردن با صندوق‌های رأی نیست و اتفاقاً مردم باید در فرایندهای متعدد حضور داشت باشند و نقش ملت فقط پای صندوق‌های رأی نیست، بلکه مردم باید در فرایندهای متعدد تشکیل خانه ملت، نقش داشته باشند. در واقع، تشکیل خانه ملت یک فرایند است و فقط به روز رأی‌گیری خلاصه نمی‌شود.
هیچ تشکل سیاسی با صندوق‌های رای قهر نخواهد کرد
رییس خانه احزاب ایران نیز  با بیان اینکه همه در انتخابات حضور خواهند داشت، گفت: همه ما مسئولیم و هیچ تشکل سیاسی با صندوق‌های رای قهر نخواهد کرد.
مصباحی مقدم، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره اهمیت مشارکت در انتخابات مجلس دوازدهم گفت: مشارکت در انتخابات حقی است که مردم برای انتخاب سرنوشت خود و کشور دارند بنابراین این ملت است که باید سرنوشت خود را با حضور در انتخابات رقم بزند.
او گفت: طبعا حضور باشکوه در انتخابات، نظام جمهوری اسلامی را در داخل و مناسبات خارجی و بین المللی تقویت می‌کند و طبعا بالا رفتن جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه‌ای موجب موفقیت بیشتر دولت و ملت و رقم زدن آینده بهتر برای کشور می‌شود. 
هر چه مشارکت باشکوه‌تر باشد امکان شکل‌گیری مجلس کارآمدتر فراهم می‌شود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: هر چه مشارکت باشکوه‌تر باشد امکان شکل گیری مجلس قوی و کارآمدتر فراهم می‌شود و مشکلات هنگامی حل می‌شود که مجلس قوی باشد و انتخاب درستی صورت بگیرد در این صورت شاهد بهبود اوضاع کشور در همه زمینه‌ها خواهیم بود.
او تاکید کرد: اصولا مجلس باید برنامه داشته باشد و ذیل سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب عمل کند و اولویت‌های خود را مشخص کند و بگوید که طی چهار سال چه دستاوردی خواهد داشت. همچنین باید به دغدغه‌های مدنظر مردم که طبعا اقتصادی هستند بیشتر بپردازد.
بهار فعالیت‌های سیاسی در انتخابات است
منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت نیز عنوان کرده  ما تشکل حزبی هستیم و برای فعالیت‌های ایجابی و برای حضور مجوز گرفتیم، بهار فعالیت‌های سیاسی در انتخابات است و یک حزب نباید عنوان کند که انتخابات را تحریم می‌کند و یا قصد شرکت ندارد و مشارکت نمی‌کند. شرکت در انتخابات که به شرط پیروزی در آن نیست.
وی افزود: مجموعه نیرو‌های اصولگرا علی‌رغم اینکه بخشی از نامزد‌های آن‌ها رد صلاحیت می‌شوند در تمام ۴۳ سال گذشته یک بار هم نگفتند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند. در برخی از همین انتخابات‌ هم صحنه را باختند، بنابراین گمان می‌کنم ما باید یک وفاق ملی را داشته باشیم که جریان سیاسی یعنی حضور در انتخابات. گله‌ای هم اگر داریم مطرح کنیم. به دستگاه اجرایی به دستگاه‌های نظارتی گله کنیم و اعتراض و درخواست‌های خود را بگوییم، اما با صندوق و انتخابات و حضور در انتخابات نباید برخورد سیاسی کنیم.
انتخابات
جبهه دشمنان نظام از مشارکت گسترده وحشت دارند
حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره اهمیت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مجلس گفت: از ابتدای سال شاهد شروع و راه اندازی توپخانه دشمن علیه حضور در انتخابات بوده‌ایم و می‌شود این واقعیت را در نظر گرفت که جبهه دشمنان نظام از مشارکت گسترده وحشت دارند و تمام سرمایه و توان خود را به کار گرفته‌اند تا این امرمهم را تخریب کنند.
او ادامه داد: دشمنان به دنبال این هستند که با بی اثر کردن انتخابات  و ایجاد فاصله میان مردم و حاکمیت ضربه‌های بعدی خود را به بدنه جمهوری اسلامی ایران وارد کنند، اما ملت ما تاکنون دربزنگاه‌های حساس نشان داده‌اند که جایی برای دخالت و تفرقه افکنی عناصر بیگانه وجود ندارد.
ترقی تاکید کرد: اکثریت مردم کاری به سمپاشی‌ها ندارند و به تکلیف خود عمل می‌کنند و عده دیگری که نقد‌ها و نارضایتی‌هایی دارند هم در تقابل با نظام نیستند و اگر امید بیشتری به جامعه داده شود هم مشارکت خواهند کرد.
رهبر معظم انقلاب در سال ٩٢ در سخنانی فرمودند که هر کس بنده را هم قبول ندارد در انتخابات شرکت کند. معنی این حرف آن است که انتخابات خصوصاً در این شرایط زمانی دارای ماهیت و کارکردی آنچنان فراگیر است که منافع آن حتی به منتقدان هم خواهد رسید و تمام ایرانیان با هر گرایشی را دربر خواهد گرفت. در چنین عرصه‌ای قهر، عدم مشارکت و گذشتن از حق تأثیر بر سرنوشت خود، بدون شک تضمین کننده هیچ امتیازی برای هیچ بخشی از جامعه نیست و نخواهد بود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین