تاریخ انتشارشنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱
plusresetminus
کارگردان فیلم «شور عاشقی» از آثار چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، تاکید کرد این فیلم ادای دین سینمای ایران به امام حسین (ع) است.
۰
کد مطلب : ۳۳۰۸۴۶
«شور عاشقی» ادای دین سینمای ایران به حسین‌بن علی (ع) است
 آخرین نشست رسانه‌ای جشنواره فیلم فجر امشب ۲۰ دی ماه بعد از نمایش فیلم «شور عاشقی» با حضور کارگردان و عوامل فیلم در خانه جشنواره برگزار شد.
داریوش یاری کارگردان فیلم «شور عاشقی» در نشست رسانه‌ای فیلم درباره ساخت این اثر، تاکید کرد: ۳۰ سال است که نتوانستم زلفم را از زلف امام حسین (ع) جدا کنم. تمام منابع مربوطه را سال‌ها است که مطالعه و تحقیق کردم. «شور عاشقی» ارادت سینمای ایران به بارگاه حسین‌بن علی (ع) است.
وی اظهار کرد: «شور عاشقی» حتماً باید ساخته می‌شد و طرح آن سینمایی بود نه برای سریال.
یاری درباره اینکه نگران نیست «شور عاشقی» به سرنوشت فیلم «رستاخیز» گرفتار شود، اظهار کرد: سعی کردیم که این اتفاق نیفتد. نگران این بودیم که از ذهن پر از ایمان و باور مخاطب جا بمانیم و مخاطب ما را باور نکند. حدود ۳۰ کارشناس در بنیاد فارابی این کار را دیدند.
وی ادامه داد: من قصدم در این فیلم این بود به اهل تسنن هم احترام بگذارم.
پیام احمدی‌نیا بازیگر نقش شمر در این فیلم سینمایی نیز در ادامه نشست گفت: تلاش کردم شمر را به گونه‌ای بازی کنم که متفاوت باشد.
وی ادامه داد: در فیلمنامه شمایلی از شمر بود که به حافظه بصری ما شبیه است ولی من دوست داشتم نقش را متفاوت و رئال ایفا کنم.
شهره موسوی دیگر بازیگر فیلم نیز گفت: من اول قرارداد را بستم و بعد فیلمنامه را خواندم. در پیش‌تولید قرار شد نقش «سلما» را ایفا کنم. نقش برایم بسیار چالش‌برانگیز بود.
سپس سیدمحمود موسوی‌نژاد صداگذار «شور عاشقی» نیز عنوان کرد: هم به لحاظ محیطی و هم به لحاظ تصویری صداگذاری در آثار تاریخی متفاوت از فیلم‌های دیگر است. سعی کردیم به فضاسازی و حال فیلم کمک کنیم.
فرخ خدایی مدیر صدابرداری فیلم نیز یادآور شد: ۳۴ سال است صدا می‌گیرم. اولین بار است که صدایی که گرفتم متاثرم کرد. امیدوارم این فیلم شام غریبان متفاوتی را برای شما رقم بزند.
نیاز حمیدی طراح لباس «شور عاشقی» هم بیان کرد: سعی کردم کاری کنم که به باورهای مردم توهین نشود و از کلیشه دور شویم.
یاری درباره نکته تاریخی مسیر حرکت کاروان توضیح داد: سه راه مهم وجود دارد برای حرکت کاروان آل‌الله از کوفه به شام. یکی راه معروف سلطانی است. یک راه دیگر که مورخان خیلی بر آن صحه نمی‌گذارند یعنی مسیر فرات است و دیگر مسیری که عمده تاریخ آن را می‌پذیرد مسیر بادیه است، زیرا مسیر کوتاهی است.
این کارگردات در پایان نشست گفت: چیزهای زیادی در تاریخ به نام حضرت زینب (س) است. بدانیم که خواهر ایشان کنارشان بوده و نقل شده است که صدای او صدای علی (ع) بوده است. یادمان باشد که کوفه یک فاجعه بزرگ تاریخی است. دوست دارم فیلم بعدی ام درباره ورود کاروان به کوفه باشد.
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین