تاریخ انتشارشنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
plusresetminus
حزب الله: عضو شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی با انتقاد از برخی نواقص اجرای نسخه الکترونیک، گفت: در شکل فعلی بیمه‌ها صرفه جویی می‌کنند و پزشکان ضرر می‌کنند
۰
کد مطلب : ۳۳۰۸۴۰
هزینه تراشی بیمه‌ها برای پزشکان/ نواقص اجرای نسخه الکترونیک
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، علی چنگیزی افزود: شکل فعلی اجرای نسخه الکترونیک نقایص و مشکلات زیادی دارد و عمده بار این مشکلات متوجه پزشکان و درمانگران شده است.
وی ادامه داد: در شکل فعلی اجرای نسخه الکترونیک، هزینه تأمین دفترچه‌های بیمه کاغذی از دوش بیمه‌ها برداشته شده و عملاً دفترچه‌های فیزیکی حذف شده که این موجب صرفه جویی بیمه‌ها هم از باب تهیه این دفترچه‌ها و هم از باب پرسنلی شده، اما در همین سیستم پزشکان مجبور به تهیه و تأمین سیستم کامپیوتری و اینترنت برای مراکز خود شدند که با توجه به افزایش قیمت‌ها به خصوص در حوزه اینترنت رقم‌های نسبتاً سنگینی را متوجه پزشکان کرده اما این هزینه‌ها به هیچ وجه در قیمت ویزیت پزشکان دیده نشده است.
عضو شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی افزود: در حالی که طبق قانون نسخه الکترونیک برای پزشکان الزامی است از سوی دیگر بیمه‌ها هم ملزم شده اند در یک فاصله یک ماه سهم پزشکان و مراکز را پرداخت کنند اما حالا وضع به گونه‌ای است که فقط پزشکان به قانون عمل می‌کنند و بیمه‌ها سهم خود را با تأخیر پنج شش ماهه پرداخت می‌کنند و هیچ جریمه ای هم به خاطر دیرکرد خود نمی‌پردازند.
وی گفت: بیمه تأمین اجتماعی در صورت یک روز دیر شدن حق بیمه پرسنل، پزشک یا مرکز را جریمه می‌کند اما برای بازپرداخت با تأخیر چند ماهه خود هیچ دیرکردی نمی‌پردازد. این نقص در اجرای قانون مشهود است و قانونگذار باید همان طور که پزشک را مجبور به عقد قرارداد با بیمه‌ها و نوشتن نسخه الکترونیک می‌کند بیمه‌ها را هم وادار به پرداخت در زمان مقرر یا پرداخت جریمه کند.
وی افزود: نکته مهم دیگر این است که طبق روال بیمه تأمین اجتماعی کد رهگیری ارائه شده را برای بیماران پیامک می‌کرد اما انگار این روال با اطلاعیه اخیر این بیمه در حال تغییر است و دیگر پیامکی برای بیمار ارسال نمی‌شود یعنی باز بیمه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند اما پزشکان باید بر روی یک کاغذ کد رهگیری را به بیمار بدهند که هم بار زمانی و هم بار هزینه‌ای دارد.
عضو شورای‌عالی نظام پزشکی گفت: یک مشکل مهم دیگر در روند اجرای الکترونیک در خصوص بیمه‌های تکمیلی است. این بیمه‌ها نباید از بیماران بخواهند که گواهی پرداخت حق ویزیت را از پزشکان مطالبه کنند. در حالی که نسخه الکترونیک برای بیمار نوشته شده باز هم باید روی سربرگ پزشک مهر و امضا شود که ایشان هزینه ویزیت پرداخت کرده است. این فرایند هم زمان بر است و هم هزینه بر و همه اینها بر دوش پزشک قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: بیمه‌های تکمیلی باید به سامانه متصل باشند و زمانی که بیمار توسط پزشک ویزیت شد به طور اتوماتیک حق ویزیت بیمه گذار محاسبه و قابل پرداخت به او باشد یا اینکه حداکثر قبض پرداخت شده از کارتخوان پزشک یا مرکز درمانی به عنوان سند پرداخت ویزیت مورد قبول این بیمه‌ها باشد.
چنگیزی ضمن اعتراض به این روند، گفت: از سازمان تأمین اجتماعی درخواست می‌شود جهت تکریم بیماران و عدم بروز هرگونه مشکل به روال قبلی برگردد و همچنین از قانونگذاران نیز درخواست می‌کنیم ضمن اصلاح روند تعرفه گذاری خدمات درمانی، بیمه‌ها را ملزم به انجام تعهدات خود در موعد مقرر بکنند.
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین