تاریخ انتشاردوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
plusresetminus
حزب الله:موقعیت استراتژیک یمن در منطقه و قابلیت‌های نظامی آن در عرصه هوا و دریا جبهه جدیدی را علیه صهیونیست‌ها در جنوب شبه جزیره عربستان باز کرده است
۰
کد مطلب : ۳۲۴۷۰۱
صنایع نظامی یمن و باز شدن جبهه جدید علیه صهیونیست‌ها
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،شب گذشته رژیم صهیونیستی اخبار مربوط به توقیف یک کشتی صهیونیستی در دریای سرخ را تایید کرد. این اتفاق درست بعد از آن رخ داد که صبح روز گذشته یمن به کشتی‌های صهیونیستی هشدار داد. یمنی‌ها تاکید کردند در صورتی که کشتی با پرچم رژیم صهیونیستی ببینند یا متوجه شوند کشتی برای شرکت‌های این رژیم یا در اجاره صهیونیست‌ها است، آن را هدف مشروع خود می‌دانند.
درپی ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه یمن اعلام کرد وارد جنگ مستقیم با این رژیم شده و طی دو ماه گذشته با موشک‌های کروز و بالستیک و پهپاد‌های انتحاری حملاتی را به بندر جنوبی اراضی اشغالی انجام داد که بر اساس گزارش‌ها با اهداف خود برخورد کردند.
موشک‌های یمنی‌ها به جنوب اراضی اشغالی رسید مسئله‌ای که توجه برنامه ریزان نظامی و سیاسی در آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خود جلب کرد، زیرا هدف قرار دادن آن منطقه مستلزم آن بود که موشک‌ها تقریباً ۱۸۰۰ کیلومتر از شمال یمن در امتداد دریای سرخ حرکت کنند. 
رژه نظامی بزرگ یمن در ۲۱ سپتامبر گذشته نقطه حائز اهمیتی بود که بسیاری از آن غافل شدند. طی آن یمنی‌ها قابلیت‌های جدیدی را از موشک‌ها و پهپاد‌های خود نشان دادند. این بدان معناست که تنها در صورتی که این کشور تصمیم بگیرد از زرادخانه موشکی خود علیه اهدافی استفاده کند، بسیاری از مناطق و اهداف در برد موشک‌های یمن قرار خواهد گرفت.

گسترش قابلیت موشکی یمن

موشک طوفان که گمان می‌رود در حمله به اراضی اشغالی استفاده شده باشد طولش حدود ۱۶ متر و عرض آن حدود یک و نیم متر است. برد موشک طوفان ۱۳۵۰ تا ۱۹۵۰ کیلومتر است. بنظر می‌رسد این موشک دو مرحله‌ای باشد. در مرحله اول از سوخت مایع استفاده می‌کند و در مرحله‌ی بعدی از سوخت جامد که به آن این اجازه را می‌دهد برد زیادی داشته باشد.
موشک طوفان یمن
یمنی‌ها موشک‌های کروز قدس را نیز در اختیار دارند و نسخه‌های متعددی از این موشک‌ها موجود است که برد برخی از آن‌ها در حدود ۱۶۵۰ کیلومتر است و گمان می‌رود همان موشکی است که توسط ناو آمریکایی «یو اس اس کارنی» هدف قرار گرفت.
 یمنی‌ها به سرعت برد زرادخانه موشکی خود را به روز می‌کنند. در سال ۲۰۱۵، یمنی‌ها قاهر-۱ و قاهر-ام ۱ را ساختند. موشک‌های قاهر-ام۲ که از خانواده موشک‌های زمین به هوای شوروی از نوع سام است، در ۷۵۵ اینچ برای مأموریت‌های حمله زمینی اصلاح شد. این موشک‌ها می‌توانند به برد ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلومتر برسند.
رونمایی از موشک‌های یمن
در سال ۲۰۱۶ یمن از موشک برکان ۱ با بردی ۸۰۰ کیلومتری خبر داد. برکان ۱ موشکی بالستیک با برد کوتاه است که در سال ۲۰۲۳ بروزسانی شده و برد آن به ۱۰۰۰ کیلومتر رسید و با نام عقیل آن را معرفی کرد. از سال ۲۰۱۹، یمنی‌ها اعلام کرده‌اند که موشک برکان ۳ را در اختیار دارند. این موشک طولانی‌ترین برد در زرادخانه موشکی یمنی‌ها (قبل از ساخت موشک طوفان) بوده وبرد آن از ۱۲۰۰ کیلومتری عبور کرده است. بارکان ۳ برای اولین بار در ۱ آگوست ۲۰۱۹ استفاده شد.

پهپاد‌های یمنی

پیشرفت در صنعت موشکی باعث نشد یمنی‌ها از پهپاد غافل شوند. در سال ۲۰۱۸ یمن اعلام کرد پهپادی با اسم «صماد» ساخته است که برد آن برای ۱۲۰۰ کیلومتر تا ۱۷۰۰ کیلومتر و از نوع پهپاد‌های انتحاری است.
یمن همچنین از پهپاد وعید با برد ۲۵۰۰ کیلومتر خبر داد. پهپاد وعید برای حمله به اهداف زمینی از فاصله دور به عنوان یک پهپاد انتحاری طراحی شده است که پس از رسیدن به هدف، خود را در آنجا منفجر می‌کند. البته این پهپاد‌ قابلیت این را دارد که پدافند هوایی نیرو‌های متخاصم را سردرگم کند تا گلوله‌های آن برای هدفی کم ارزش هدر برود.
پهپاد وعید سه و نیم متر طول دارد و عرض آن به دو متر و نیم می رسد. وعید دارای یک بال کوتاه مثلثی شکل است که در بدنه مرکزی ادغام شده است. این پهپاد در جلوی خود دارای یک کلاهک جنگی است که وزن آن ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم تخمین زده می‌شود، در حالی که موتور در پشت آن قرار دارد.
 
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین