تاریخ انتشاريکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳
plusresetminus
قزوه گفت: ابن حسام خوسفی در قدرت کلمات شعری خود شانه به شانه حافظ حرکت کرده است.
۰
کد مطلب : ۳۲۴۶۵۳
ابن حسام شاعری همدوش حافظ
علیرضا قزوه، شاعر برجسته کشور امروز (۲۸ آبان)  در جشنواره علمی،  ادبی،  فرهنگی و هنری و ابن حسام شناسی خوسف که هم اکنون در حال برگزاری است،  اظهار کرد: بیش ترین شهرت ابن حسام خوسف مربوط به خاوران نامه است که بیشتر  تعابیر  این شاعر اخلاق مداری، دینداری و در وصف ارادت به علی ابن ابی طالب (ع) و فرزندانش است.  
وی با اشاره به بخشی از آثار ابن حسام خوسفی گفت:  در خصوص ظرفیت های نمایشی و اقتباسی خاوران نامه کمتر  کار شده است.
این شاعر  گفت: در اشعار این شاعر فرهنگ ترکی هم به چشم می خورد و ابن حسام در قدرت کلمات شعری خود شانه به شانه حافظ حرکت کرده است.  
قزوه گفت: روز شعر ملی به نام شهریار گرفته می شود که نشان از تلاش های مردم منطقه ای است لذا ابن حسام هم شاعر بزرگی است که باید توسط متولیان امر درست معرفی شوند.  
وی افزود:  اشعار ابن حسام  انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا معرفی ابن حسام کارهای نمایشی،  نمایشنامه و  از جنس رسانه نیاز دارد.
سید محمد رضا حسینی،  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی هم در این جشنواره گفت:مردم خوسف مردمی دیندار، ولایت مدار،  با اصالت و انقلابی هستند که باید فرهنگ آنها بسط داده شود.   
وی با اشاره به برگزاری جشنواره هفته فرهنگی خوسف،  هفته کتابخوانی و جشنواره منطقه ای علمی،  فرهنگی،  هنری و ادبی گفت: در استان خراسان جنوبی در مقایسه با سایر استان ها کار تیمی به نحو احسن انجام می شود.  
وی با بیان اینکه  هفته فرهنگی خوسف با برنامه های متنوع،  خوب و با کیفیت و پربار برگزار شد،  افزود: هفته فرهنگی خوسف نشان از فرهنگ قوی این شهرستان بود که به درستی اجرا شد  و نشان دهنده همسو بودن، همدل بودن و همگرایی دستگاه های متولی است.
وی با اشاره  به جشنواره ابن حسام خوسف و جایگاه رفیع  این شاعر عارف، سالک و برجسته،  گفت: ابن حسام فردی ولایت مدار هستند که در باب رشادت های امام علی علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام شعرسرایی کرده که نشان از ارادت ویژه شاعر به اهل بیت است.
وی گفت: بالغ بر ۱۰ هزار شعر از ابن حسام  در موزه بریتانیا و آستان قدس نگهداری می شود که بیشتر اشعار در مدح پبامبر اسلام (ص) و حضرت علی علیه السلام سروده شده است.  
وی گفت: در قرن هشتم و نهم بسیاری شاعران،  شاعران درباری شدند ولی ابن حسام در خوسف ماند و به کار کشاورزی و دامداری مشغول و روزی حلال داشت که از خصایص بزرگ این شاعر بود.  
معاون سیاسی  امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: حسامی واعظ از شاگردان ابن حسام بودند که سرآمد بودند و فرزندان ابن حسام هم تا ۹ پشت، افراد با تقوا یی معرفی می شوند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین