تاریخ انتشاريکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
plusresetminus
حزب الله: وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگویی اعلام کرد در صورتی آنکار روابطش با رژیم صهیونیستی را قطع می‌کند که حداقل چند کشور و به صورت جمعی روابطشان با این رژیم قطع کنند.
۰
کد مطلب : ۳۲۴۶۰۶
ترکیه:اگر بقیه روابطشان را با اسراییل قطع کنند،ما هم قطع می‌کنیم!
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره مدعی شد اگر چند کشور و به صورت جمعی تصمیم بگیرند و این تصمیم تأثیر مطلبوب داشته باشد، ترکیه هم روابط سیاسی و دیپلماتیک خود با اسراییل را قطع خواهد کرد.
وی دراین‌باره گفت: از ابتدای درگیری‌ها (جنگ غزه)، ما موضعی اصولی مبنی بر لزوم تصمیم‌گیری همزمان توسط بسیاری از کشورهای اسلامی، کشورهای جهان و حتی در آمریکای لاتین اتخاذ کرده‌ایم تا موضعی قدرتمندتر داشته باشیم.
وزیر خارجه ترکیه همچنین افزود: کشورهای اسلامی باید از همدیگر حمایت کنند و با نظر به درس‌های گذشته از بحران‌های پیشین و کارگروهی، به شکل یک جبهه واحد عمل کنند.
هاکان فیدان دیروز شنبه نیز اعلام کرد: صریحاً با بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) گفتگو کردم. خواستار آتش بس دائمی در غزه هستیم و مخالفت خود را با سیاست کوچاندن فلسطینیان نیز اعلام کردیم. موضع واشنگتن در حمایت مطلق از اسراییل و مخالفت با آتش بس دائم در غزه را نمی‌پذیریم. ادامه حمایت‌های آمریکا از اسراییل و تداوم قتل و بمباران و کشتار فلسطینیان بحرانی جهانی را در پی خواهد داشت.
هاکان فیدان در این باره اضافه کرد: مخالف سخن گفتن در مورد وضعیت غزه پس از جنگ، قبل از برقراری آتش بس هستیم. اسراییلی‌ها بیمارستان‌ها و مدارس را بمباران می‌کنند و فلسطینیان را آواره کرده و هدفشان این است که هیچ نشانه‌ای از حیات در غزه باقی نماند.
وی در ادامه افزود: حماس یک جنبش آزادی‌بخش ملی فلسطین است و هر وقت اشغالگری پایان یابد، جنبشی همانند دیگر گروه‌های فلسطینی خواهد بود. قبل از جنگ در غزه فضایی برای عادی سازی روابط برخی کشورها با اسراییل فراهم شده بود که دیگر این مسئله ادامه نخواهد یافت. از طرق دیپلماتیک به دنبال رفع محاصره غزه هستیم و در صورتی که این راهکار کارساز نباشد، به راه‌هایی دیگر متوسل خواهیم شد.
این مقام ترکیه اضافه کرد: کمیته‌ای هفتگانه به نمایندگی از اجلاس اخیر اسلامی و عربی تشکیل شده که هدف آن بازدید از کشورهای مختلف به منظور تشریح مفاد و خروجی‌های اجلاس اخیر است. قطع روابط با اسراییل را بررسی کردیم؛ اما هدف ما اتخاذ تصمیمات جمعی است و سقفی برای تحرکاتمان وجود ندارد. قطر از آغاز جنگ و بحران به طرز فعال و مناسبی وارد عمل شده و با همه طرف‌ها جهت ایجاد راه حلی برای این بحران در تماس است.
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین