تاریخ انتشاريکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۳
plusresetminus
در ۱۲ تقابل قبلی ایران و ازبکستان، ازبک‌ها هیچوقت نتوانسته‌اند در خانه خود برابر ایران پیروز شوند.
۰
کد مطلب : ۳۲۴۵۸۱
بررسی تقابل‌های ایران و ازبکستان/ شکست‌ناپذیر در خاک ازبک‌ها
تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار خود در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ باید در ورزشگاه پاختاکور به مصاف ازبکستان برود. ایران و ازبکستان در راه جام جهانی با تیم‌های هنگ‌کنگ و ترکمنستان هم‌گروه هستند که هر دو در بازی اول برابر ایران و ازبکستان شکست خوردند.
این سیزدهمین تقابل تاریخ این دو تیم است و هشتمین دیداری است که قرار است در ازبکستان میزبانی شود. در ۱۲ تقابل قبلی، یوزها توانسته‌اند ۱۰ بار پیروز از میدان خارج شوند و یک بار هم ازبکستان برنده میدان بوده است. تنها تساوی دو تیم هم مربوط به بازی دوستانه سال ۱۳۸۸ در ورزشگاه پاختاکور است.
ازبکستان در ۷ بازی اخیر خود برابر ایران تنها یک بار توانسته دروازه دومین تیم آسیا را باز کند و در همین فاصله زمانی نیز همواره دروازه‌اش برابر ایران باز شده است. پرگل‌ترین بازی و قاطع‌ترین پیروزی در تقابل دو تیم به سال ۱۹۹۸ و بازی‌های آسیایی برمی‌گردد که شاگردان منصور پورحیدری با هت‌تریک علی دایی و تک گل علی موسوی، ازبکستان را شکست دادند و در نهایت هم قهرمان بازی‌های آسیایی آن سال شدند.
پیروزی در دیدار روز سه‌شنبه می تواند هشتمین برد متوالی ایران برابر میزبانش باشد و البته این تقابل‌ها نشان داده بازی‌های دو تیم همواره کم گل بوده است. ۱۹ گل در ۱۲ بازی و میانگین ۱.۵۸ گل در هر بازی نشان می‌دهد که نقابل‌های دو تیم همواره پرگل از آب در نمی‌آمده است.
تنها باخت یوزها در مصاف با حریف نام آشنای خود به مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برمی‌گردد؛ جایی که شاگردان کارلوس کی‌روش در ورزشگاه آزادی میزبان ازبکستان بودند و با تک گل باکایف شکست خوردند. بعد از آن دیدار دعوای بزرگ کی‌روش و رحمتی به وجود آمد و به خداحافظی دروازه‌بان تیم‌ملی از بازی‌های ملی ختم شد. البته آن دیدار حاشیه‌هایی هم داشت به طوری که گل سالم ایران را داور به اشتباه آفساید گرفت تا همه چیز برای کسب ۳ امتیاز توسط ازبک‌ها فراهم باشد.
در تقابل‌های دو تیم ۹ بازیکن موفق به گلزنی شدند که سردار آزمون و علی دایی با به ثمر رساندن ۳ گل، بهترین گلزنان این تقابل هستند. مهدی ترابی، سیدجلال حسینی و مهدی طارمی ۲ گل به ثمر رسانده‌اند و روزبه چشمی، محمدرضا خلعتبری، جواد کاظمیان و علی موسوی نیز دیگر گلزنان ایرانی این تقابل بوده‌اند. همچنین اولگیبک باکایوف و الدر شاهمرادوف ازبک‌هایی هستند که توانسته‌اند دروازه ایران را باز کنند و یک بار هم رحمان رضایی به اشتباه دروازه خودی را به سود ازبکستان باز کرده است.
در ۱۲ بازی قبلی، ۱۶ گل سهم ایران و ۳ گل نیز سهم ازبکستان بوده است. در بازی‌های برگزار شده در ازبکستان ۶ برد و یک مساوی سهم ایران بوده و ازبک‌ها تاکنون نتوانسته‌اند در خانه برابر ایران پیروز شوند. همچنین این چهارمین بار است که دو تیم در انتخابی جام جهانی به مصاف هم می‌روند که ۳ پیروزی سهم ایران و یک پیروزی هم سهم ازبک‌ها بوده است. این چهارمین بار است که دو تیم در ورزشگاه پاختاکور به مصاف هم می‌روند؛ در سه بازی قبلی، ۲ پیروزی سهم ایران بوده و تنها تساوی تقابل‌های دو تیم هم در این ورزشگاه حاصل شده است.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین