تاریخ انتشارشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۸
plusresetminus
حزب الله: قاليباف گفت: لایحه عفاف و حجاب به زودی برای بررسی مجدد به شورای نگهبان ارجاع می‌شود.
۰
کد مطلب : ۳۲۴۵۶۲
لایحه عفاف و حجاب به زودی به شورای نگهبان ارجاع می‌شود
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،محمد باقر قاليباف رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور ارائه گزارشی از اقدامات مجلس یازدهم در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حضور یافت.
در ابتدای این جلسه، آیت الله حسینی بوشهری ضمن تبریک هفته بسیج، ابراز داشت: رشادت‌های بسیجیان در دوران دفاع مقدس کاملاً مشهود بود و امروز هم که به ظاهر جنگی وجود ندارد، بسیج و بسیجیان در کنار مردم به خدمت گذاری مشغول هستند.
رئیس جامعه مدرسین با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی عنوان داشت: حوادثی که امروز در غزه می‌گذرد، از کشتار کودکان گرفته تا بمباران بیمارستان‌ها و نسل کشی بی‌سابقه یا کم سابقه‌ای که در حال وقوع است را تسلیت عرض می‌کنم.
امام جمعه قم خطاب به رئیس مجلس تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مجلس باید بهبود وضعیت معیشت مردم باشد و مجلس از هم‌اکنون هرچه در توان دارد در این خصوص انجام دهد. مردم منتظر یک اقدام اعجاب جدی از جانب شما هستند.
در ادامه جلسه، اعضای شورای عالی جامعه مدرسین به بیان نقطه نظرات، دیدگاه‌ها، ابهامات، سؤالات و مطالبات خود پرداختند.
لزوم توجه به تورم ناشی از کسری بودجه در تدوین بودجه سال آینده، افزایش قیمت اجاره‌بها و مشکلات مردم برای تأمین مسکن، برنامه ریزی برای رشد جمعیت، لایحه عفاف و حجاب، مشکلات مربوط به آیین نامه واردات خودرو و افزایش قیمت خودرو‌های داخلی و تأکید بر بهبود وضعیت رفاهی مردم، از جمله سرفصل‌های سخنان اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این جلسه بود.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه جلسه توضیحات و گزارشی از اقدامات مجلس شورای اسلامی در محور‌های بودجه، واردات خودرو، لایحه عفاف و حجاب، قانون خانواده و جوانی جمعیت، برنامه هفتم توسعه و بیمه همگانی سلامت ارائه کرد و به پاسخ ابهامات و سؤالات مطرح شده از جانب اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پرداخت.
تغییر شیوه بررسی لایحه بودجه با هدف کنترل نقدینگی و تورم
وی در پاسخ به موضوع اصلاح ساختار بودجه و اقدامات مجلس در این‌باره به عنوان یکی از عوامل کنترل تورم گفت: مجلس یازدهم برای نخستین بار فرایند بررسی لایحه بودجه را از یک مرحله‌ای تغییر داد و دو مرحله‌ای کرد تا با تصویب دو مرحله‌ای لایحه بودجه، اقدامات جدی‌تر و موثرتری برای کنترل سقف بودجه که یکی از عوامل موثر در مهار تورم است، انجام شود و امیدواریم با اجرای دقیق این فرایند، نتایج آن در بودجه ریزی‌های آینده ان‌شاءالله به تدریج آشکار شود. 
طرح کنترل قیمت ۱۳ قلم کالای اصلی زندگی
رئیس مجلس همچنین با اشاره به وجود تورم در کشور گفت: ممکن است با اقدامات کوتاه مدت یا میان مدت نتوانیم قیمت ۴۵۰ قلم کالایی که تورم براساس آن‌ها محاسبه می‌شود را به میزان مطلوب کنترل کنیم، اما معتقدم که قادریم در یک برنامه ریزی دقیق با یک طرح مدون، قیمت حدود ۱۳ کالای اساسی و اصلی زندگی مردم که بخش مهمی از نیاز‌های هر فردی است، را به نحوی کنترل کنیم که مردم مطمئن باشند قیمت این کالا‌ها هر سال فقط و فقط به اندازه میزان افزایش حقوق و دستمزدشان افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به برخی تخریب‌ها درباره لایحه عفاف و حجاب به اقدامات مجلس در گنجاندن بخش‌های فرهنگی و ایجابی به این لایحه پرداخت و گفت: با شنیدن انتقادات و پیشنهادات و مطالبات جمع زیادی از نخبگان و صاحب نظران این موضوع از طیف‌ها و اقشار مختلف لایحه‌ای تدوین شد که پس از بررسی اولیه توسط شورای نگهبان و طرح برخی ابهامات، اکنون این ابهامات در کمیسیون برطرف شده و این لایحه به زودی برای بررسی مجدد به شورای نگهبان ارجاع می‌شود.
قاليباف همچنین با اشاره به گلایه یکی از اعضای شورای عالی جامعه مدرسین از آئین نامه اجرایی قانون واردات خودرو تاکید کرد: ما وظیفه داریم در مجلس قانون خوب و اجرایی بنویسیم و البته توجه کنیم که وظیفه اجرا با مجلس نیست، به عنوان نمونه در ماجرای قانون مصوب مجلس برای واردات خودرو که در این جلسه به آن اشاره شد، انتظار این بود که آیین‌نامه اجرایی آن به نحوی نوشته شود که مشکلی از مردم حل شود و گلایه‌ای که مطرح می‌کنید، گلایه مردم، کارشناسان و نمایندگان مجلس نیز هست.
وی درباره عملکرد مجلس در حوزه مسکن نیز گفت: مجلس یازدهم در بخش‌های مختلف مرتبط با مسکن از جمله تعیین تکلیف خانه‌های خالی و ساخت مسکن قوانین مهمی مصوب و برای اجرا ابلاغ کرده است، همچنین در موضوع اجاره‌بها نیز طرحی در فرایند قانونگذاری است و معتقدیم با اجرای این قوانین می‌توانیم شاهد عرضه مسکن و کنترل بازار باشیم.
همراهی و هم افزایی دولت و مجلس در برنامه هفتم توسعه
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روز‌های پایانی لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس گفت: در این زمینه دولت و‌مجلس با هم افزایی و همراهی کار را پیش بردند تا ان‌شاءالله شاهد تدوین یک سند توسعه مبتنی بر ظرفیت‌های کشور برای حل مشکلات و پیشرفت ایران عزیز باشیم.
تقدیر از عملکرد دولت در مقابله با کرونا
وی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بهداشت و درمان از موضوع کنترل همه‌گیری کرونا در کشور به عنوان یک دستاورد مهم یادکرد و گفت: در شرایطی که روزانه حدود ۷۵۰ نفر از مردم عزیز ایران قربانی کرونا می‌شدند دولت طی حدود ۳ ماه این شرایط بحرانی را کنترل و با اقداماتی که انجام داد، تعداد قربانیان کرونا به کمتر از ۱۰ نفر رسید که حقیقتا جای تقدیر دارد.
قالیباف توجه جدی به مقوله خانواده به عنوان رکن اصلی جامعه به خصوص در برنامه هفتم توسعه و نیز قانون حمایت از خانواده گفت: در قانون حمایت از خانواده مصوبات خوبی انجام شد که برخی از آن اجرا شده و تاثیر آن نیز قابل مشاهده است. همچنین تلاش دولت و مجلس این بوده که در بخش‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … خانواده محور باشد و در هر حوزه ای، تقویت سبد خانواده مورد توجه قرار گیرد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین