تاریخ انتشارشنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۷
plusresetminus
حزب الله:هادی حجازی‌فر بازیگر،نویسنده و کارگردان اثر عاشورا با حضور در برنامه «حماسه خوان» درباره این سریال صحبت کرد.
۰
کد مطلب : ۳۲۰۸۶۴
پاسخ حجازی‌فر پیرامون اینکه سریال عاشورا فیلم آقا مهدی است یا لشکر عاشورا
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،سریال هفت قسمتی «عاشورا» به کارگردانی هادی حجازی‌فر که پخش خود را از ٢٧ مرداد آغاز کرده بود ، به مناسب هفته دفاع مقدس هرشب پخش شد و شب گذشته آخرین قسمت آن روی آنتن رفت. بعد از اتمام سریال هادی حجازی‌فر بازیگر،نویسنده و کارگردان اثر با حضور در برنامه «حماسه خوان» درباره این سریال صحبت کرد.
در بخش ابتدایی پیرامون زیر نویس داشتن سریال گفت: تمام نیرو‌های ترک زبان در نهایت ابتدا در قالب تیپ عاشورا و بعد در قالب لشکر ۳۱ عاشورا سازماندهی شدند. استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، زنجان، قزوین در این لشکر سازماندهی می‌شدند و ما در این بازه‌ای که به آن پرداختیم یک یا دو نفر فارس زبان داشتیم. 
 
 
 
وی ادامه داد: طبعا بخش عمده ادبیات بین نیرو‌ها و فرماندهان ناشی از این مسئله می‌شد و ما تلاش کردیم یک سند تصویری برای آیندگان داشته باشیم. در لباس، حرف‌ها تحریف و تعدیل نشده است و اگر این زبان نبود بخش عمده‌ای از روح کار را از دست می‌دادیم.همین الان که زیر نویس می‌کنیم برخی از کلمات معادل فارسی ندارند، اما تلاش کردیم با حضور چند رزمنده فارسی زبان تعادل برقرار کنیم.
حجازی فر در پاسخ به این سوال که فیلم آقا مهدی است یا فیلم لشکر عاشورا توضیح داد: فیلم مربوط به آقا مهدی و آقا حمید است و سریال مربوط به لشکر۴۱ عاشورا است. داستان این است که فلسفه و بنیانگذار لشکر عاشورا آقا مهدی بوده قابل تفکیک نیست و ما در خیلی از قصه‌ها آقا مهدی کم وجود دارد، اما قصه دوباره به آقا مهدی برمی گردد. 
وی ادامه داد:، اما هدف من پرداختن به این لشکر بوده و خیلی از محدودیت‌ها به لحاظ بودجه‌ای و توان تولیدی داریم و گله‌های که من شنیدم است که است که در ۷ قسمت آقا مهدی درنمیاد به نظرم کاملا درست است. موقعیت‌هایی که آقا مهدی قرار می‌گیرد و مجبور است انتخاب کند هم زمان یک جایی فرمانده است و یک جایی برادر بزرگتر است و هم زمان یک همسر است.
 
وی عنوان کرد:اگر وصیت نامه رزمنده و فرماندهان را بررسی کنیم نوشته اند که من ایمانم اینقدر هست که بتوانم مسئولیت ۳۰۰ نفر را به عهده بگیرم، آن زمان مثل الان نبود و به سختی مسئولیت قبول می‌کردند وچون احساس می‌کردند شاید شایستگی آن را ندارند و این موقعیت فرمانده بودن خیلی موقعیت پیچیده‌ای از لحاظ تصمیم گیری در شرایط دشوار است و این‌ها موقعیت‌هایی بود که آقا مهدی قرار می‌گرفت.
این کارگردان پیرامون اینکه حالا بعد از پخش سریال از آن راضی هستید عنوان کرد: صادقانه بگویم من از کار راضی هستم، اما من پنج درصد توانم به لحاظ فکری، آرتیستی، تمرکز روی بازیگر، متن صرف این کار شده است و ۹۵ درصد توان من‌صرف تولید شده است. گرفتن امکانات، پول، اعتمادسازی خیلی بهتر از این می‌توانست باشد و ما خیلی سکانس‌هایی داریم که به خاطر نداشتن پول نتوانستیم انجام شود. من انتظار نداشتم در اولین کارم به من اعتماد کامل شود، اما به شما قول می‌دهم با این بودجه‌ای که برای این کار صرف شده و با ۱۰ یا ۲۰ برابر این تایم از کار درباره کیفیت حرف نمی‌زنم بلکه کار جنگی امکان تولید وجود ندارد. این محصول از خود گذشتگی یک گروه درجه یک است.
 
 
 
 
وی ادامه داد: می‌توانم یک شوخی هم داشته باشم بچه‌ها به من‌می گویند چرا اینقدر سر یک ویرگول هم سخت می‌گیری گفتم این سریال مناسبی خوبی خواهد بود جای مختارنامه را این کار می‌گیرد و ۱۰ سال دیگر نگوییم‌ای کاش آن کار را درست می‌کردیم. صادقانه بگویم که من به نمایندگی از تیم که اینجا هستم نمره قبولی را گرفته است و خداراشکر راضی هستم.
 
 
 
حجازی فر در بخشی از گفتگو توضیح داد: زمان پرداختن به بعضی از چیز‌ها در دفاع مقدس رسیده و اینگونه نیست یک جا‌هایی بیش از حد احتیاط می‌کنیم و نگفتن این‌ها باعث ایجاد سوال می‌شود و من کلی سوال داشتم وقتی دسترسی به منابع پیدا میکنم و خیلی از سوالات ما برطرف می‌شود. چرا اجازه ندهیم این‌ها گفته شود و خیلی از سوالات از بین می‌رود و به واسطه چند نفر از دوستان که پای کار بودند و ما به بخش‌هایی پرداختیم که تاکنون در هیچ اثر نمایشی به لحاظ طرح موضوع و پرداختن به آن‌ها پرداخته نشده بود.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین