تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲
plusresetminus
حزب الله: سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که عامل حمله دوشنبه شب به فرودگاه «عربت» سلیمانیه یک پهپاد بوده که از ترکیه وارد عراق شده بود.
۰
کد مطلب : ۳۲۰۱۳۵
عراق: حمله پهپادی به فرودگاه سلیمانیه از ترکیه انجام شد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، سرلشکر یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در این باره اعلام کرد: بمباران فرودگاه عربت سلیمانیه توسط پهپادی که از مرز ترکیه وارد حریم هوایی عراق شده بود، انجام شد.
وی تصریح کرد: این انفجار منجر به کشته شدن سه تن از نیروهای سرویس مقابله با تروریسم و ​​زخمی شدن سه تن دیگر شد.
سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در ادامه تاکید کرد: این تجاوز به منزله نقض حاکمیت، امنیت و تمامیت ارضی عراق و مخل و ​​تهدیدی برای صلح و امنیت در منطقه و جهان است.
وی ادامه داد: این حملات مکرر با اصل روابط حسن همجواری میان کشورها سازگار نیست و تلاش‌های عراق برای ایجاد روابط خوب و متوازن سیاسی، اقتصادی و امنیتی با همسایگان خود را تضعیف می‌کند.
سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تأکید کرد که حق عراق برای پایان دادن به این‌گونه اقدامات محفوظ است.
سازمان ملل حمله پهپادی به فرودگاهی در سلیمانیه را محکوم کرد
دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق حمله به فرودگاه عربت در سلیمانیه را محکوم کرد و خواستار حل مسائل امنیتی از طریق گفت‌وگو شد.
به نقل از میدل ایست نیوز، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق در پیام رسمی در شبکه اجتماعی X اعلام کرد، سازمان ملل این حمله را که چند قربانی در پی داشت محکوم می‌کند.
این پیام افزوده که این حملات که به صورت دائمی حاکمیت عراق را نقض می‌کنند باید متوقف شوند و دغدغه‌های امنیتی باید با گفت‌وگو و دیپلماسی و نه با حمله حل شود.
طالبانی: حمله به فرودگاه عربت نقض آشکار مرزهای عراق است
بافل طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید کرد که هدف قرار دادن فرودگاه زراعی عربت در سلیمانیه، نقض آشکار مرزهای اقلیم کردستان و عراق است.
به گزارش رووداو، طالبانی از دولت عراق خواست به مسؤولیت قانونی و ملی خود در حفاظت از اراضی و حریم هوایی عراق عمل کند.
رئیس اتحادیه میهنی کردستان در بیانیه ای به شدت حمله تروریستی به فرودگاه عربت را محکوم کرد.
روز گذشته، واحد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق از کشته و زخمی شدن شش نفر از نیروهای خود در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت خبر داد.
در بیانیه این واحد آمده است که در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت، سه نفر از نیروهای واحد مبارزه با تروریسم کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.
یک منبع دولتی در عراق دوشنبه شب اعلام کرد فرودگاه «عربت» در جنوب شرق سلیمانیه هدف حمله قرار گرفت.
این منبع گفت که این حمله از طریق یک پهپاد ناشناس صورت گرفته است.
ترکیه طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها مناطق مختلف در شمال عراق را به بهانه مبارزه با عناصر پ.ک.ک هدف حملات خود قرار داه است.
ترکیه  ۱۸ آوریل ۲۰۲۲، عملیات «پنجه - قفل» را علیه عناصر حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» در مناطق متینا، زاب و افشین ـ پاسیان در شمال عراق آغاز کرد.
این در حالی است که بغداد این حملات را مصداق نقض حاکمیت و تمامیت ارضی عراق دانسته و خواهان توقف حملات ترکیه شده است.
پیشتر سازمان آمریکایی CPT اعلام کرده بود، ترکیه ۶۴ مقر و مرکز نظامی در اقلیم کردستان دارد که به این ترتیب توزیع شده‌اند: ۱۴ مقر نظامی در استان اربیل، ۴۱ مقر نظامی در استان دهوک، ۱۸ مقر نظامی در زاخو.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین