تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۹
plusresetminus
حزب الله:صبح امروز جلسه بررسی برنامه و صلاحیت کیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان آغاز شد و موافقان و مخالفان نظر خود را ارائه کردند.
۰
کد مطلب : ۳۲۰۰۰۷
مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی ورزش در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، صبح امروز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد و بررسی برنامه و صلاحیت کیومرث هاشمی  برای تصدی وزارت ورزش و جوانان و اخذ رأی‌اعتماد در دستورکار قرار گرفت.
احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در آغاز روند بررسی صلاحیت کیومرث هاشمی، وزیر پیشنهادی ورزش گزارش این کمیسیون درباره برنامه‌های ارائه شده وزیر پیشنهادی را به شرح زیر قرائت کرد:
مقدمه:
در راستای اجرای ماده (۲۰۲) آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر اساس برنامه‌های ارائه شده از سوی هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با دعوت از وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان در روزسه شنبه تاریخ ۲۱ / ۶/ ۱۴۰۲ به انجام رسید.
احمد راستینه
براین اساس کمیسیون فرهنگی جهت بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی با حضور اعضای کمیسیون و وزیر پیشنهادی ضمن بررسی برنامه‌های ارائه شده به طرح فرصت‌ها و چالش‌ها پرداخته شد. اینک گزارش آن جهت استحضار نمایندگان محترم و ملت شریف ایران تقدیم می‌گردد
کلیات برنامه
رئوس برنامه پیشنهادی کیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان به شرح ذیل می‌باشد:
۱. ساماندهی امور جوانان با تمرکز بر نظام مسائل جوانان از جمله اشتغال، هویت، مشارکت، ازدواج، و خانواده و اوقات فراغت
۲. توسعه ورزش همگانی با تمرکز بر دسترسی عموم مردم به فضا‌ها و امکانات ورزشی
۳. حمایت و تقویت ورزش تربیتی با تمرکز بر طرح توانمندی سازی معلمان تربیت بدنی و ورزش مدارس و بهرمندی مؤثر از ظرفیت فرهنگیان توانمند در ساختار‌های مدیریتی و اجرایی هیات‌های ورزشی
۴. توسعه و ارتقای ورزش قهرمانی با تمرکز بر بهبود وضعیت حکمرانی فدراسیون‌های ورزشی با محوریت عدالت محوری و مبارزه با فساد
۵. سامکاندهی و گسترش ورزش حرفه‌ای با تمرکز بر تقویت ساختارها، فرایند‌ها و لیگ‌های ورزش حرفه‌ای
۶. ترویج فرهنگ، اخلاق و معنویت در ورزش با تمرکز بر اجرای طرح «معرفت» با رویکردافزایش آگاهی و شناخت جامعه ورزش درحوزه اخلاق، فرهنگ و معنویت
۷. توسعه و تقویت ورزش بانوان با تمرکز بر طرح توسعه و حمایت از ورزش‌های مدال آور بانوان و حضور ورزشکاران بانو با پوشش کامل اسلامی در جهت ترویج الگوی زن مسلمان در عرصه‌های بین المللی
۸. توسعه متناسب و متوازن زیر ساخت‌های ورزشی
مهمترین موضوعات موردتوجه اعضای کمیسیون فرهنگی در محور‌های زیر صورت گرفت.

۱. ارزیابی رابطه تحصیلات و تخصص و تجربه میدانی وزیر پیشنهادی
۲. تخصص میدانی در حوزه پیشنهادی ارزیابی برنامه وزیر پیشنهادی با تمرکز بر اسناد بالادستی بویژه قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان
۳. نگاه تحول خواه وانقلابی در حوزه وزارتی برای حل چالش‌های درونی و ارتباط اثر بخش بین المللی
۴. برنامه‌های تحولی وزیرپیشنهادی منطبق بر اسناد بالادستی و توجه به منافع ملی و گام دوم انقلاب
۵. شناخت کافی از آسیب‌های موجود و ارائه راهکار‌های لازم در حوزه وزارتی
۶. داشتن مدیریت و شجاعت لازم و انتصاب مدیران میانی تحول خواه و انقلابی و فعالیت در حوزه‌های مربوطه
شرح استعلامات: (مدرک، سابقه ایثارگری)
در راستای بررسی صحت مدرک تحصیلی جناب آقای کیومرث هاشمی وزیر محترم پیشنهادی ورزش و جوانان به استناد نامه شماره ۴۹۵۱۷ مورخ ۲۱/ ۶/ ۱۴۰۲ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید، در پاسخ وزارت متبوع طی نامه شماره ۱۵۴۷۵۹.. / مورخ ۲۶/ ۶/ ۱۴۰۲ مراتب فارغ التحصیلی مشارالیه را در مقطع کارشناسی ارشد (معادل) مورد تأیید قرار داده است.
شرح توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون:
۱. ضرورت تغییرات لازم مدیریتی در راستای تحول گرایی در سطوح ملی و استانی
۲. توجه بیش از پیش به حوزه جوانان و ضرورت تدوین برنامه عملیاتی در پیگیری مسائل و مشکلات مربوط به جوانان
۳. توجه بنیادی به نقش کمیته ملی المپیک در راهبری حوزه قهرمانی و توجه بیشتر به حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی ورزش با اجرایی سازی نظام نامه فرهنگی ورزش کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی
۴. طرح ساماندهی وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با تاکید بر روش پیمان مدیریت و استفاده از روش‌های تجربه شده موفق بین المللی
۵. استفاده راهبردی ازدیپلماسی ورزشی و استفاده از امکان میزبانی در مسابقات بین المللی و تقویت ظرفیت‌های دیپلماسی ورزشی
۶. در بررسی‌های بعمل آمده از برنامه ارائه شده آقای کیومرث هاشمی، وی ضمن نظرداشت به ضرورت تحول و چابک سازی ساختار نظام ورزشی کشور و امور مربوط به جوانان یکی از مهمترین محور‌های خود را به مسائل و ناهنجاری‌های اخلاقی و تربیتی و رفتار‌های ناهمگون با امور ورزش و جوانان کشور اختصاص داد و با اشاره به وجود بستر‌های فساد انگیز و زد و بند‌های موجود در قرارداد‌ها و تعاملات ورزشی قول مساعد داد ضمن آسیب شناسی با آن‌ها راهکار‌های رفع این ناهنجاری‌ها را احساء و اجرا نماید نماید.

۷. ضرورت حفظ هویت ایرانی – اسلامی جامعه ورزشی کشور، پاسداشت و حراست از پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران با تبیین مستمر ابعاد فرهنگ ایرانی – اسلامی در تمامی ارکان ورزشی کشور
۸. تاکید کمیسیون فرهنگی بر برنامه‌های عملیاتی و قابل اجرا در امور ازدواج جوانان، تحکیم خانواده، اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مقابله با کم تحرکی عمومی، انجام تمرینات ورزشی و ایجاد بستر‌های لازم در جهت بهره مندی حداکثری آحاد جامعه و استفاد از ظرفیت‌های دستگاه‌ها و امکانات ورزشی.
۹. در خصوص فرصت‌ها و چالش‌ها در امر مهاجرت ورزشکاران با تاکید کمیسیون جناب آقای هاشمی متعهد به ارائه برنامه کارشناشی برای حمایت همه جانبه از قهرمانان تیم‌های ملی گردیدند.
۱۰. در راستای ارتقای هویت دینی، انقلابی و ملی جوانان و تقویت سرمایه اجتماعی که مورد تاکید کمیسیون فرهنگی بود جناب آقای هاشمی برنامه‌های زیر را متعهد گردیدند.
-. طرح «جوان انقلابی آینده» با محوریت ارتقای هویت دینی، انقلابی و ملی جوانان
-طراح ملی شهر و روستای هویت ساز
-. طرح توسعه اردو‌ها و فعالیت‌های جهادی جوانان
-طرح توسعه خانه‌های جوانان و ارتقای کیفیت خدمات آن‌ها
- طرح استعداد یابی و هدایت شغلی جوانان با هم افزایی دستگاه‌ها و نهاد‌های ذیربط.

-ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و حمایت همه جانبه از فعالیت‌ها و مشارکت‌های اجتماعی جوانان منطبق بر هویت ایرانی – اسلامی
۱۱. اجرای برنامه جامع جهاد تبیین جهت اغناسازی قهرمانان پر افتخار ورزش کشور، اعضای تیم‌های ملی، نخبگان جامعه ورزشی در دفاع از جایگاه و آرمان‌های انقلاب اسلامی و نماد‌ها از جمله پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران.
۱۲. مبارزه با فساد و جلوگیری از حیف ومیل بیت المال در قرارداد‌های غیر حقوقی تحمیلی بر ورزش کشور با ایجاد سامانه شفافیت مالی و قرارداد‌های استاندارد حقوقی ورزشی
۱۳. تعیین تکلیف پرونده‌های ورزشی و گزارش آن به مردم از جمله پرونده ویلموتس، حذف استقلال و پرسپولیس از جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا و سایر قرارداد‌های ورزشی که سبب جریحه دار شدن روحیه و اعتماد عمومی گردید.
۱۴. تدوین الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت در ورزش کشور و گسترش فدراسیون‌ها و ورزش بانوان منطبق بر هویت ایرانی – اسلامی
۱۵. حمایت همه جانبه از ورزش‌های ملی و واجد ارزش و تقویت دبیرخانه ترویج فرهنگ پهلوانی و روحیه جوانمردی در ورزش کشور.
انطباق برنامه‌های ارائه شده با اسناد بالادستی:
تطبیق برنامه وزیرپیشنهادی ورزش و جوانان با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۵۱ درصد برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر منطبق هست، ۴۱ درصد موارد نیز همسو می‌باشد. از سوی دیگر در برنامه وزیر پیشنهادی برای ۸ درصد سیاست‌های کلی نظام در ورزش و وظایف قانونی وزارتخانه برنامه‌ای ارائه نشده است.
نتیجه گیری (نظر نهایی کمیسیون)
کمیسیون فرهنگی با توجه به برنامه‌های ارائه شده مکتوب، و توضیحات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون، و تعهد در اجرایی سازی مصوبات کمیسیون و موارد کارشناسی ارائه شده جهت تحول در برنامه‌های وزارت ورزش و جوانان به صلاحیت جناب آقای کیومرث هاشمی در تاریخ ۲۱/ ۶/ ۱۴۰۲ جهت تصدی پست وزارت ورزش و جوانان رأی مثبت داد.

گودرزوند چگینی: هاشمی در ورزش خروجی نداشته است

مهرداد گودرزوند چگینی در جریان بررسی برنامه و صلاحیت کیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان و در مخالفت با وزیر پیشنهادی، با تاکید بر اهمیت وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر این وزارتخانه به درستی هدایت شود و برای اداره آن برنامه وجود داشته باشد، نقشی کلیدی در موضوع سرمایه سازی و اعتماد جوانان دارد.
وی با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اظهار کرد: در هیچ کدام از برنامه‌های آقای کیومرث هاشمی موضوع ورزش و جوانان دیده نمی‌شود؛ او که ۳۰ سال در مناصب کلیدی ورزش و جوانان بوده و در حوزه تصمیم‌سازی ورزش حضور داشته است بگوید که در عملکرد چه خروجی برای ورزش و جوانان داشته‌اند. امروز بسیاری از کسانی که مهاجرت می‌کنند از نبود سیاست در ورزش و جوانان رنج می‌برند؛ اگر می‌بینیم یک قهرمان ملی ما ناچار به مهاجرت می‌شود به این دلیل است که بعد از مدال آوری مورد توجه وزارت ورزش و جوانان قرار نگرفته است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هاشمی شخصیتی موقر دارد و انسانی فهیم است، اما خروجی او در ورزش و جوانان مورد توجه نیست. اگر قرار است نمایندگان رای بدهند باید به راهی که شهدا، امام و رهبری برای ما تعیین کردند، بازگردیم.
گودرزوند چگینی ادامه داد: در گزارش کمیسیون فرهنگی آمده که با اخد تعهداتی از گزینه پیشنهادی با تصدی وزارتخانه توسط او موافقت کردند؛ اگر او به تعهدات عمل نکرد چه می‌شود؟ مگر در ورزش و جوانان در کشور نیرو نداریم؟ چرا باید به نیرویی بازگردیم که ۳۰ سال در ورزش حضور داشته و خروجی نداشته است.
وی عنوان کرد: آقای هاشمی در برنامه‌ای که به مجلس ارائه کرده، نگفته است که در چابک سازی از کدام روش اجرایی استفاده خواهد کرد و راهکار اجرایی‌اش برای جلوگیری از مهاجرت قهرمانان ورزشی چیست؛ او همچنین اشاره‌ای به روش‌های حمایت از جوانان نداشته است. سیاست‌های کلی در برنامه‌های او دیده نمی‌شود و اگر دیده شود، بسیار ضعیف است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما وزیری می‌خواهیم که رنگی نباشد و استقلالی یا پرسپولیسی نباشد بلکه حمایت‌کننده همه تیم‌ها باشد.

برنامه وزیر پیشنهادی ورزش برای میدان‌ دادن به جوانان و بانوان چیست؟

علیرضا ورناصری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به عنوان مخالف گفت: علت مخالفتم معطوف به عدم توجه و یا کم توجهی به چند مساله اساسی در برنامه هشت محوری وزیر پیشنهادی است.
علیرضا ورناصری
وی توضیح داد: در برنامه ارائه شده به موضوعاتی همچون ارتقای سلامت اداری ورزش، شفافیت مالی باشگاه‌های ورزشی و دسترسی به اطلاعات حوزه ورزش توجه نشده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به هاشمی اظهار کرد: آیا در سیستم ورزش و جوانان باید شاهد تعارض منافع در تصمیم‌گیری‌ها و انتصابات باشیم؟ علاوه بر این در برنامه‌های ارائه شده به موضوع واگذاری امورات ورزشی به مردم به خصوص بخش خصوصی و دانش بنیان توجه خوبی نشده است.
ورناصری با اشاره به برنامه دولت سیزدهم برای استقرار دولت الکترونیک تصریح کرد: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان چه برنامه‌ای برای پیاده سازی هدف دولت دارد؟ یا این‌که آیا اساسا شما برنامه‌ای جهت میدان دادن به جوانان و بانوان در رده‌های مختلف دارید؟
وی با طرح این پرسش که برنامه وزیر پیشنهادی برای رفع تعلیق برخی از فدراسیون‌های ورزشی و تقویت دیپلماسی ورزش چیست؟ گفت: طبق قانون برنامه ششم باید زیرساخت‌های ورزشی توسعه پیدا کند، شما برای این موضوع چه برنامه‌ای دارید؟

هاشمی از مدیران انقلابی در کنار خود استفاده کند 

زهره الهیان در موافقت با کیومرث هاشمی بیان کرد: آقای هاشمی یک مدیر از مراتب پایین و کف جامعه ورزشی بوده که با تلاش ارتقاء پیدا کرده و اکنون به این جایگاه مدیریتی رسیده است. ریاست کمیته ملی المپیک، معاونت تربیتی آموزش و پرورش، مدیر کل امور فدراسیون‌های ورزشی و مدیریت کاروان ورزشی تیم المپیک جوانان از جمله سوابق ایشان است.
زهره الهیان
وی در ادامه اظهار کرد: حرکت و برنامه ریزی ویژه‌ای برای ارتقاء هویت ملی باید در دستور کار قرار گیرد. برنامه تحول‌آفرینی در حیطه ورزشی ارائه شده است. ما نیازمند حمایت از قهرمانان ورزشی در تمام سطوح هستیم. موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد ورزش بانوان است که در برنامه‌های ایشان نیز تاکید شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همانطوری که رهبری اشاره داشتند زمانی که یک بانوی محجبه در سطح بین‌المللی به عنوان قهرمان حضور پیدا می‌کند نشانه عظمت زن مسلمان است. در حوزه ورزش همگانی بانوان نیز باید به این موضوع اشاره کنم که ضامن سلامت اجتماعی و معنوی جامعه است. اگر دختران و مادران ما سالم باشند، خانواده‌های ما سالم هستند و اگر خانواده‌ها سالم باشند جامعه سالم خواهد بود.
الهیان تاکید کرد: فدراسیون یک نهاد مردمی است از آنجا که آقای هاشمی در حوزه فدراسیون‌ها مدیریت داشته است می‌تواند حمایت خوبی از این حوزه داشته باشد. انتظار می‌رود آقای هاشمی از مدیران انقلابی در کنار خود استفاده کند هم در حوزه جوانان و هم در حوزه ورزش.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین