تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۷
plusresetminus
حزب الله: مشاور سازمان ملی بهره‌وری گفت: با تغییرات ساعت کاری ۸۵ درصد در حوزه انرژی صرفه جویی شد، ولی نمی‌توان این را با بهره وری انطباق داد.
۰
کد مطلب : ۳۱۹۹۰۲
تغییرات ساعت کاری بر بهره‌وری چه میزان اثرگذار بود؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،در میز اقتصادی امروز در خصوص اثرات تغییرات ساعت کار بر بهره‌وری با حضور مسئولان بحث و گفت و گو شد.
 
آیا تغییرات ساعت به اهداف خود رسید؟
 
رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق: بر اساس برنامه ریزی امسال بحث مدیریت مصرف را در برنامه داشتیم از کل مصرف حدود ۴ تا ۵ هزار مگاوات بخش اداری و بخش‌های عمومی مصرف دارند. دو بحث ساعت فعالیت و تعطیلی ادارات را داشتیم در کل ۸۵۰ مگاوات کاهش مصرف را داشتیم که عدد بزرگی است که نزدیک به مصرف مجموع برق دو استان است. برای مناطق گرمسیر و سردسیر هم خاموشی وسایل را در نظر گرفتیم. کشور‌های مختلف هم روش‌های متفاوتی دارند.
 
چرا در ابتدای طرح زمان متنوعی اعلام می‌شود؟
 
نوبری مشاور نوسازی سازمان اداری استخدامی: اساسا در خصوص یک ساعت قراردادی صحبت می‌شود که کارمند باید برنامه روزانه خود را تغییر دهد حالا این تغییر رفتار یکسری ابهام پیش آورد، اما نکته قابل تذکر این است که در ۲۸ اسفند این نکته مشخص شد و ابهامی وجود نداشت ابهام مطرح شده به ساعت پایان کار بود که وزارت نیرو تاکید بر ساعت یک داشت.
 
 از این به بعد چگونه خواهد شد؟
 
نوبری: اساسا هر چقدر رفتار پیش بینی پذیر‌تر باشد کارایی مطلوب‌تر پیش خواهد رفت تا اصل ارائه خدمت شکل گیرد. اکنون روال به شکل ابتدای سال است یعنی واحد صنعتی از ۷ صبح، ادارات و ستاد‌ها از ۷ تا ۹ شناوری دارند و واحد‌های استانی ساعت ۷ شروع کار است ساعت انتهای کار هم به ضوابط بخش‌ها برمی گردد. البته ۷ تا ۹ ساعت شناوری عاملی برای بی نظمی نیست. ساعت بانک‌ها هم ارائه خدمت ساعت ۷ و نیم و آموزش‌های عالی ساعت ۸ شروع کار است.
 
چقدر تغییرات روی بهره‌وری اثر گذار خواهد بود؟
 
اسماعیل حبیبی، مشاور سازمان ملی بهره‌وری: در حوزه بهره‌وری ساعت حضور به کمیت کار مرتبط نیست در حوزه کار مفیددر  وضعیت مطلوبی قرار نداریم سه مولفه برای بهره‌وری مهم است اول توانایی افراد که ذیل آن نظام استخدامی مطرح است، بخش دوم بحث تمایل و انگیزه است که ذیل نظام پاداش مطرح  می شود و مرحله آخر بحث امکانات است. هر طرحی که برای نیروی کار مطرح می‌شود باید این سه عامل بررسی شود.
 
نوبری: دو نظرسنجی انجام شد که از آن افرایش ۸۰ درصدی انطباق پذیری دریافت شد البته شهر به شهر این موارد متفاوت است کارمندانی که سن بالاتر و فرزند بیشتری داشتند راحت‌تر با تغییرات منطبق شدند.
 
آیا برای اول مهر تغییرات خواهیم داست؟
 
نوبری: تغییری دیگر نداریم و مدارس ابتدای ساعت ۸ و متوسط ۷ و نیم صبح ساعت شروع ساعت آن‌ها است.
 
اگر دستگاهی ساعت کاری اعلامی را رعایت نکند چه اقداماتی شکل می‌گیرد؟
 
نوبری: این تصمیم لازم الاجرا است و مانند بقیه موارد با آن‌ها برخورد می‌شود.
حبیبی: در حوزه خدمات عمومی هدف اصلی ما رسیدن به رضایت شهروندان است
 
در خارج از کشور چگونه است؟
 
حبیبی:  محاسبه بهره‌وری یک کسر است که صورت مجموع اقدامات است و مخرج کسر، منابع صرف شده است ۸۵ درصد در حوزه انرژی صرفه جویی بوده، ولی نمی‌توان این را به بهره‌وری انطباق داد. در خصوص ساعت مفید کار هم نیازمند مطالعه جدید هستیم.
 
در خصوص کاهش ساعت کاری بفرمایید؟
 
نوبری: پیشنهاد کاهش ساعت کاری بر محور تعادل کار و زندگی است که البته به توسعه یافتگی کشور‌ها بستگی دارد غالب کشور‌ها به سمت ۴۰ ساعت رفته اند پاکستان از ۴۴ ساعت بیشتر و دانمارک از این مقدار کمتر است. پیشنهادی هم که مطرح شده در حال بررسی و تصویب مجلس است پیشنهاد ما ۵ روز کاری و ۴۰ ساعت در هفته است. در خصوص قوانین کار هم باید سعی کرد تا روند پیش رود، اما به شکل صریح ذکر نشده است.
 
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین