تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۹
plusresetminus
حزب الله:معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: حدود ۵۰ مرکز تحقیقات مرتبط با دارو در کشور وجود دارند که در همین راستا ماموریت‌هایی به آن‌ها واگذار شده است.
۰
کد مطلب : ۳۱۹۸۵۰
ارزیابی و پایش وضعیت مصرف دارو در جهت پوشش همگانی سلامت/ مصرف آنتی بیوتیک‌ در ایران بالاتر از میانگین جهانی
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،یونس پناهی، معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: تجویز غیر منطقی دارو یکی از مهمترین موضوعات مطرح در دنیا است که توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان علل ناکارآمدی نظام‌های سلامت در دنیا مطرح شده است. از این میان می‌توان به نامناسب بودن تجویز، توزیع و فروش دارو‌ها و همچنین مصرف نادرست دارو اشاره کرد. علاوه بر موارد فوق، کمبود استفاده از دارو‌های ژنریک و استفاده از دارو‌های با قیمت بالاتر از قیمت واقعی آن‌ها، استفاده از دارو‌های تقلبی و غیر استاندارد نیز به لیست ناکارآمدی‌های مرتبط با نظام سلامت اشاره می‌کنند.
به گفته وی پایش عوامل موثر برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت، ضرورت دارد و یکی از مهمترین این موارد، ارزیابی و پایش وضعیت مصرف دارو در ایران است.
او گفت: در سال گذشته خلاصه سیاستی با هم اندیشی محققان و سرآمدان حوزه دارو تهیه و تدوین شد که به دنبال آن راهکار‌ه‌هایی جهت تجویز و مصرف منطقی دارو به ذی‌نفعان اعلام شده است.
پناهی گفت: از طرفی حدود ۵۰ مرکز تحقیقات مرتبط با دارو در کشور وجود دارند که در همین راستا ماموریت‌هایی به آن‌ها واگذار شده است. 

او بیان کرد: به طور متوسط در ایران اقلام تجویزی در هر نسخه بین ۲.۷ الی ۴ است که از میانگین پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت یعنی ۱.۳ الی ۲، بالاتر است. در مطالعات انجام شده مشخص شد در بین گروه دارویی، مصرف آنتی بیوتیک‌ها در ایران بالاتر از میانگین جهانی است.
پناهی ادامه داد: در جهت بهبود تجویز منطقی دارو پیشنهاد شد  که اصلاحاتی در تعامل بین بخشی در قالب اقدام مشارکتی بین واحد‌های مختلف در وزارت بهداشت و شناسایی تعارض ساختار‌ها در نظام دارویی انجام و  نقشه راه برای کنترل عوامل زنجیره عرضه، توزیع و تجویز دارو و اصلاح وقفه در فرآیند‌های مربوطه تدوین شود.
او افزود: ارائه مشوق‌های مناسب برای تجویز کنندگان دارو و در عین حال رویکردی بر کاهش سهم بیمار در پرداخت هزینه‌های دارو به همراه تقویت ساختار‌ها و مکانیسم‌های قانونی و چارچوب قانونی مناسب شامل ارزیابی الگوی تجویز دارو‌ها در نسخ پزشکان و تعیین شاخص‌های مناسب نسخه نویسی شامل میزان تجویز دارو‌های تزریقی، دارو‌های آنتی بیوتیک و دارو‌های مخدر از دیگر پیشنهادهای وزارت بهداشت در جهت مصرف منطقی دارو در ایران است.
معاون تحقیقات وزارت بهداشت بیان کرد: با توجه به نقش پر رنگ زیرساخت‌های فناوری اطلاعات می‌بایست تدابیر لازم در خصوص تدوین استاندارد لازم برای پیشگیری از کاستی‌ها چه در زمینه تجویز بیش از حد دارو و چه در خصوص کمبود دارو اندیشیده شوند.
او گفت:  دستورالعمل‌های تجویز بر اساس مطالعات ارزیابی اقتصادی  باید تدوین شود.گزارش خطا‌های پزشکی و تدوین استاندارد ویزیت داروساز بالینی در بیمارستان‌ها نیز باید انجام شود.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین