تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
plusresetminus
حزب الله:سال ۱۳۹۴ بود که برای نخستین بار نام پدیده «ال‌نینو» در اخبار ایران جای گرفت و مردم با روزهای پربارشی مواجه شدند که نتیجه «ال‌نینو» بود.
۰
کد مطلب : ۳۱۹۸۲۴
توفان ال‌‌‌نینو به ایران می‌‌‌رسد؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، حال بار دیگر این پدیده در راه ایران است.  ال نینوپدیده‌ای است که هر چند سال یک‌‌‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌‌‌های بزرگی در آب‌وهوای سراسر کره زمین می‌شود و امسال طبق پیش‌بینی‌ها قرار است پاییز و زمستان پربارشی را برای ایران رقم بزند.
سخنگوی صنعت آب ایران، در این خصوص گفت: با توجه به پیش‌بینی‌‌‌های انسو، پدیده ال‌‌‌نینو به عنوان فاز گرم انسو در جهان حاکم است و اقلیم ایران نیز به‌طور نسبی از این پدیده متاثر است.
 
فیروز قاسم‌زاده، با بیان اینکه تاثیر ال‌‌‌نینو در ایران گرم شدن دمای هوا و افزایش بارش در فصول سرد است، افزود: با توجه به دمای بالای هوا در فاز ال‌‌‌نینو، ظرفیت رطوبتی هوا فزونی می‌‌‌یابد، بنابراین بارش‌‌‌های حادث‌شده معمولا دارای تخلیه رطوبتی بالا و همراه با سیل و طغیان رودخانه‌‌‌ها هستند. وی گفت: بررسی نتایج پیش‌بینی‌‌‌های فصلی برای پاییز و زمستان پیش‌‌‌رو، نشانگر این است که به‌جز در جنوب و جنوب شرق کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، خراسان‌جنوبی و یزد که دارای شرایط بارشی نرمال و اندکی بالاتر از نرمال خواهند بود، سایر بخش‌‌‌های کشور با افزایش بارش و شرایط فوق‌‌‌نرمال روبه‌رو خواهند بود.
 
قاسم‌‌‌زاده ادامه داد: وقوع چنین شرایط فوق‌‌‌نرمال در فاز ال‌‌‌نینو، از وقوع بارش‌‌‌های سنگین و سیل‌‌‌آسا حکایت دارد و در صورت تحقق پیش‌بینی‌‌‌های فصلی، انتظار می‌رود که بخش عمده کشور در پاییز و زمستان پیش‌‌‌رو با وقایع جدی اقلیمی مواجه بوده و بارش‌‌‌های شدید و رودخانه‌‌‌های سیلابی را تجربه کنند.
 
سخنگوی صنعت آب ایران اظهار کرد: گرمای بالای فاز ال‌‌‌نینو نیز باعث ذوب سریع برف‌‌‌ زمستانه خواهد شد و بر شدت سیلاب‌‌‌ها تاثیر خواهد گذاشت. در چنین شرایطی، حوضه‌‌‌های آبریز دارای سدهای مخزنی بزرگ، می‌‌‌توانند ضمن ذخیره‌‌‌سازی آب برای مصرف در سایر فصول، با کنترل سیل، جلوی وقوع خسارات جانی و مالی را نیز بگیرند اما در حوضه‌‌‌های فاقد مخازن ذخیره‌‌‌ای و کنترل سیلاب، امکان وقوع خسارت محتمل‌‌‌تر است. قاسم‌زاده تاکید کرد : آنچه از تجربه سال‌های قبل و وقوع سیلاب در فاز ال‌‌‌نینو در سطح ایران و دنیا حاصل شده است، معمولا این سیلاب‌‌‌ها دارای دبی‌‌‌های بالا و خارج از تاب‌‌‌آوری رودخانه‌‌‌هاست که البته شرایط بارش‌‌‌های حال حاضر در برخی کشورهای دنیا از جمله ایران، مؤید همین موضوع است. بنابراین تمهیدات لازم در تمام حوزه‌‌‌های شهری، کشاورزی، صنعتی، حمل‌ونقل و... باید اندیشیده شود تا میزان خسارات به حداقل میزان برسد. وی افزود: در همین راستا وزارت نیرو، ضمن اهتمام جدی برای برنامه‌‌‌ریزی مخازن سدها و تامین شرایط رودخانه‌‌‌ها برای عبوردهی مطمئن سیلاب‌‌‌ها، تعداد حدود ۸هزار نقطه حادثه‌خیز و سازه تقاطعی را شناسایی و به دستگاه‌‌‌های متولی اعلام کرده است تا مسائل موجود در این نقاط ارزیابی و رفع و عبور ایمن سیلاب تضمین شود.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین