تاریخ انتشارشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
plusresetminus
حزب الله: سهمیه ارز همراه زائران حج۱۴۰۲ نسبت به سال‌های گذشته بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.
۰
کد مطلب : ۳۱۱۳۳۵
جزئیات دریافت ارز مسافرتی برای زائران حج۱۴۰۲
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، شرایط دریافت ارز همراه زائران حج۱۴۰۲ تاحدودی نسبت به ارز خدماتی راحت‌تر است و مثلا هیچ شرط سنی برای دریافت آن وجود ندارد. از همه مهم‌تر اینکه قیمت دلار برای حجاج براساس نرخ اعلام‌شده از سوی بازار متشکل ارزی محاسبه می‌شود که الان نسبت به بازار آزاد تقریبا ۲۰درصد کمتر است. البته شرایط دریافت ارز برای حجاج به‌شکلی است که به آنها اول حواله ارزی می‌دهند و نهایتا پای پرواز امکان تبدیل حواله به اسکناس وجود دارد.
 
قیمت دلار  برای حجاج با نرخ بازار متشکل ارزی محاسبه می‌شود و نسبت به بازار آزاد کمتر است. فعلا قیمت دلار در سامانه مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران حدود ۴۲هزار و ۴۰۰تومان است و در هفته‌های اخیر این رقم نوسان محدودی داشته است. به‌این ترتیب زائران خانه خدا می‌توانند با هزینه کمتری نسبت به بازار آزاد سهمیه ۵۰۰دلاری که امسال سقف دریافت ارز حجاج اعلام‌شده را خریداری کنند. به‌این ترتیب هر متقاضی که خواستار خریداری تمام این سهمیه است، باید چیزی نزدیک به ۲۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان بپردازد. امسال با پیشنهاد دولت و موافقت بانک مرکزی چنین سهمیه‌ای به‌اسم ارز همراه زائران تخصیص داده شده است.
 
شرایط دریافت ارز همراه زائران حج چگونه است؟
شرایط دریافت ارز همراه زائران حج ۱۴۰۲ در بخشنامه جدید بانک ملی اعلام شده است. نکته اول این است که برخلاف ارز خدماتی، هیچ شرط سنی برای فروش ارز به زائران وجود ندارد و حتی کوچک‌ترین زائر امسال که گفته می‌شود ۱۱ سال سن دارد، می‌تواند برای خرید ارز همراه زائران اقدام کند. نکته دوم این است که سهمیه ۵۰۰دلاری، سقف اعلام‌شده از سوی بانک ملی برای فروش ارز به زائران است و متقاضی می‌تواند درخواست کمتری داشته باشد. کارمزد فروش ارز همراه زائران خانه خدا امسال با نرخ سه در هزار محاسبه می‌شود و البته این کارمزد را با نرخ ریالی محاسبه و دریافت می‌کنند. متقاضی دریافت ارز همراه زائران باید اول راهی شعب ارزی بانک ملی شود و در قدم بعدی مدارکی مثل عضویت در کاروان و معرفی‌نامه و الباقی مدارک مثل پاسپورت را به بانک ارائه بدهد.از اینجا به‌ بعد شعبه‌های بانک ملی وظیفه دارند، پس از دریافت کارت ملی و احراز هویت و نهایتا ثبت اطلاعات زائر در سامانه مخصوص، برای فروش ارز با نرخ بازار متشکل ارزی اقدام کنند. نکته مهم دقیقا همین‌جاست. شعبه‌های بانک ملی قرار نیست هیچ اسکناسی تحویل بدهند، چون به زائران حواله ارزی داده می‌شود و خود زائر موقع سفر و اصطلاحا پای پرواز حواله را از طریق شعبه حاضر در فرودگاه به اسکناس تبدیل می‌کند.
 
همه‌چیز درباره ارز همراه زائران حج ۱۴۰۲
ارز همراه زائران حج امسال درمقایسه با ۱۴۰۱ تقریبا دوبرابر شده است. امسال درحالی به هر زائر خانه خدا حداکثر ۵۰۰دلار ارز همراه فروخته می‌شود که پارسال این سهمیه نهایتا ۲۰۰یورو بوده است. نکته مهم بعدی این است که فروش ارز همراه زائران حج۱۴۰۲ امسال به بانک ملی محول شده است و سایر بانک‌ها چیزی به‌اسم فروش ارز به زائران خانه خدا ندارند. از طرفی سهمیه ارز همراه زائران حج۱۴۰۲ با سهمیه ارز مسافرتی هوایی تفاوت دارد و زائران می‌توانند مثل همه مسافرانی که به شکل هوایی از ایران خارج می‌شوند، روی دریافت ۵۰۰یورو دیگر به‌عنوان ارز مسافرتی حساب باز کنند. بانک ملی گفته امکان فروش ارز مسافرتی هوایی و زیارتی حج تمتع را به‌زودی از طریق پیام‌رسان بله فراهم می‌کند و به‌محض آماده شدن بستر لازم، شرایط را اعلام می‌کند.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین