تاریخ انتشارچهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۱
plusresetminus
حزب الله: اظهارات روز گذشته وزیر راه وشهرسازی درباره برنامه‌‌‌های این وزارتخانه به منظور اجرای قانون در بخش مسکن نشان‌دهنده نوعی تغییر موضع در اجرای نهضت ملی مسکن از سوی دولت است.
۰
کد مطلب : ۳۱۱۱۴۲
تغییر سیاست دولت از ساخت به عرضه زمین؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مهرداد بذرپاش، در شرایطی که عملا هم به لحاظ متقاضیان پای کار که اقدام به افتتاح حساب و واریز وجه به شبکه بانکی به عنوان مرحله اول سهم آورده متقاضی کرده‌‌‌اند و هم از نظر تعداد قراردادهای منعقد‌شده با سازنده‌‌‌ها برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، عملا تنها ۵۰۰‌هزار واحد دارای قرارداد و به همین میزان واحد دارای متقاضی موثر است، وزیر راه‌وشهرسازی نیز دیروز سه سیاست اصلی دولت در راستای تحقق نهضت ملی مسکن را اعلام کرد.
 
وزیر راه وشهرسازی، روز گذشته، اعلام کرد: سیاست ما واگذاری زمین است که این عملیات باید امسال و سال بعد در نقاط هدف سرعت بگیرد. همچنین محدوده شهرها باز شود و احتکار زمین شکسته شود. این اظهارنظر وزیر در کنار عملکرد نیم میلیونی مسکن ملی در سومین سال اجرای قانون نهضت ملی مسکن، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا بناست سیاست دولت از ساخت و عرضه مسکن به عرضه زمین تغییر کند؟
 
این در حالی است که نمایندگان مجلس مطابق با روال روزهای گذشته، دیروز نیز نسبت به ضرورت تسریع در ساخت واحدهای نهضت ملی و عمل کردن دولت به تعهدات خود در این باره و در قبال متقاضیان و مردم، تاکید کردند.
 
از آن جمله، دیروز، نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی خواستار فراهم کردن زیرساخت‌‌‌های لازم از سوی دستگاه‌‌‌های مربوطه برای ساخت مسکن ملی شد.
 
به گزارش «ایسنا»، سلمان اسحاقی در تذکری شفاهی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: انتظار می‌رود هیات‌رئیسه مجلس به دولت یادآور شود که تکالیف خود را در بحث مسکن ملی انجام دهد، هرگونه تخلف دستگاه‌‌‌های مختلف در حوزه ساخت مسکن ملی باعث متضرر شدن مردم می‌شود. باید زیرساخت‌‌‌ها برای ساخت مسکن ملی فراهم شود. در حوزه آماده‌سازی زیرساخت‌‌‌ها نظیر تحویل زمین، ارائه تسهیلات و در حوزه زیرساخت‌‌‌های آب، برق و گاز هیچ‌گونه تعللی قابل قبول نیست.
 
وی در ادامه اظهار کرد: تعلل دستگاه‌‌‌های مختلف در این حوزه منجر به متضرر شدن مردم می‌شود. بانک‌ها در دادن تسهیلات برای ساخت مسکن نباید تعلل کنند. باید زیرساخت‌‌‌های لازم برای ساخت مسکن فراهم شود و صدور مجوز ساخت مسکن تسهیل شود چرا که هر روز شاهد تورم در حوزه مصالح ساختمانی هستیم.
 
با این حال، گویا مطابق با اظهارنظر روز گذشته وزیر راه وشهرسازی، دولت بنا دارد محور اصلی سیاست‌‌‌های خود در حوزه ساخت و عرضه مسکن در راستای اجرای نهضت ملی مسکن را بر عرضه زمین قرار دهد. دیروز، بذرپاش همچنین اعلام کرد: باید به روش‌های نوین فکر کنیم و مطابق با ابزارها و بستر موجود پیشنهاد ارائه دهیم. با جهت‌گیری مثبت و جدیدی که می‌تواند شکل بگیرد، در شرایط کنونی ضرورت دارد به نیاز مردم پاسخ بدهیم، موضوع مسکن از مجرای قانون پیش برود و منجر به اشتغال‌زایی و تامین اهداف دولت شود.

 
منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین