تاریخ انتشارسه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
plusresetminus
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اینکه از بلگراد خواست تا با تحریم‌ها علیه مسکو "همسو" شود، گفت که حفظ روابط نزدیک با روسیه به شانس صربستان جهت عضویت در اتحادیه اروپا آسیب می‌زند.
۰
کد مطلب : ۳۱۱۰۸۲
بورل خطاب به صربستان: یا ما را انتخاب کن یا روسیه را!
 جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل میزبان وزرای خارجه آلبانی، چهار جمهوری سابق یوگسلاوی – صربستان، مونته نگرو، بوسنی و هرزگوین و مقدونیه شمالی – و همچنین کوزوو بود و طی این جلسه از آن‌ها خواست تا اوکراین را الگوی خود برای "پیشرفت سریع" در عضویت اتحادیه اروپا قرار دهند.
بورل در این رابطه عنوان داشت: ما درخصوص نفوذ روسیه در منطقه که تلاش می‌کند مسیر اروپایی کشورهای حوزه بالکان غربی را منحرف کند، گفت‌وگو کردیم. ما از استراتژی و شجاعت انتخاب برخی از آن‌ها که کاملا همسو با سیاست و تحریم‌های خارجی ما هستند، استقبال کردیم.
آلبانی، مونته نگرو و مقدونیه شمالی به تحریم‌های اتحادیه اروپا پیوسته‌اند؛ اما برخلاف آنچه بروکسل خواسته، بوسنی و هرزگوین و صربستان به این تحریم‌ها نپیوسته‌اند.
جوزپ بورل خطاب به وزیر امور خارجه صربستان گفت: حفظ روابط نزدیک با روسیه با مساله روند عضویت در اتحادیه اروپا همسو نیست. این روابط همچنین به منافع ملی خود صربستان آسیب می‌زند و با مسیر روند عضویت در این اتحادیه قطعا سازگار نیست.
او نیز تاکید کرد که عضویت نهایی صربستان صرفا به وضع تحریم‌ها علیه روسیه بستگی ندارد، بلکه این کشور باید "عادی‌سازی روابط" را با کوزوو انجام دهد.
پس از سخنرانی بورل، ایویچا داچیچ، وزیر امور خارجه صربستان گفت که کشورش با هیچ "فشار آشکاری" مواجه نشده، درحالیکه همه در بروکسل شاهد ادعاهای "افراطی" و "سورئال" کوزوو هستند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین