تاریخ انتشاردوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
plusresetminus
حزب الله:سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دولت کره جنوبی همکاری شایسته‌ای با ما نداشته و انتظار دولت و ملت ایران آن است که کره جنوبی به وظایف خود عمل کند.
۰
کد مطلب : ۳۰۲۶۲۶
کنعانی: دولت کره جنوبی باید بدهی ایران را پرداخت کند/ مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،ناصر کنعانی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات لغو تحریم‌ها گفت: وزیر خارجه شب گذشته توضیحات لازم را مطرح کردند ، اما تبادل پیام‌ها از کانال‌ها ادامه دارد و به قوت خود باقی هست.
وی تاکید کرد: موضوع هسته‌ای صرفا موضوع جمهوری اسلامی ایران نیست و همانطور که سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرده، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تعامل با کشور‌های دیگر پیگیر است.
کنعانی ادامه داد: عدم مذاکرات رسمی و عدم برگزاری مذاکرات به معنای عدم وجود تبادل پیام یا مذاکرات نیست، موضوع هسته‌ای موضوعی است که اگر منافع ایران در آن است و منافع طرف‌های اروپایی هم در آن است و روند پیگیری موضوع هسته‌ای و رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران موضوع جدی ایران است و طرف‌های مقابل هم نشان دادند که نسبت به حفظ برجام اهتمام دارند.

همکاری دولت کره همکاری شایسته‌ای نبوده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد بدقولی مکرر مقامات کره جنوبی برای پرداخت بدهی به ایران گفت: همانطور که قبلاً گفتیم مطالبات مالی ایران از کره جنوبی حق قانونی ملت ایران است و موضوع این مطالبات و ضرورت پرداخت آن وابسته به هیچ پرونده دیگر نیست و دولت کره باید بدهی ایران را پرداخت کند. متاسفانه همکاری دولت کره در این موضوع رضایت بخش نیست و در مورد غیرتحریمی هم که دولت کره میتوانست مطالبات ایران را پرداخت کند، اما کمکی نکرد.
وی ادامه‌داد: همکاری دولت کره همکاری شایسته‌ای نبوده است و انتظار دولت و ملت ایران است که کره جنوبی به وظایف خودش عمل کند و ایران از شیوه‌های متناسب و لازم استفاده می‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات مستقیم با آمریکا گفت: شخص آقای ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل در این خصوص توضیح داده اند و ما مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: دولت آمریکا سابقه طولانی بیش از ۴۰ ساله به اندازه عمر انقلاب اسلامی ایران از سیاست‌های غلط، غیرسازنده و مخرب در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران داشته است. ماهیت رفتار آمریکا نسبت به ملت و دولت ایران خصمانه است. دولت آمریکا در حوزه تحریم‌ها مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده و این تحریم‌ها مصادیق جنایت علیه بشریت است و این‌ها در پرونده رفتار دولت آمریکا علیه ایران ثبت و ضبط شده است.

سپاه نیروی بزرگ دفاع از امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران است

وی در پاسخ به سؤالی درباره خروج ایران از معاهده NPT نیز عنوان کرد: آنچه مربوط به موضوع تحریم سپاه است اقدامی که پارلمان اروپا انجام داد و تصویب قطعنامه در خصوص موضوعات مرتبط با ایران بود از جمله درخواست از شورای اروپا برای قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی. هر چند قطعنامه پارلمان اروپا غیرالزام آور است و یک قطعنامه توصیه‌ای به شورای اروپاست، ولی طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه این اقدام را یک اقدام غیرمسؤولانه و غیرمنطقی می‌داند و آن را محکوم کرده و کاملا مردود می‌شمارد.
کنعانی افزود: ایران اقدامات قابل توجهی را انجام داده هم در گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه با بورل و هشدار‌های لازم به مقام عالی اروپایی داده شد. گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای سوئدی و رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا در همین رابطه صورت گرفت و نسبت به عواقب و پیامد‌های غیرقابل پیش بینی هرگونه اقدام و رفتار محاسبه نشده اتحادیه اروپایی هشدار جدی داده شد.
وی گفت: تروریستی قلمداد کردن یک نهاد حاکمیتی در یک کشور هیچ مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارد از منظر حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد مغایر مبانی حقوقی شناخته شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد حاکمیتی برآمده از قانون اساسی جمهوری اسلامی است و بر مبنای منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل تحریم آن نقض صریح منشور است. سپاه نیروی بزرگ دفاع از امنیت ملی و تمامیت ارضی و نیروی حمایت کننده ملت ایران است که از زمان تاسیس این نهاد بزرگ نظام با صلابت، جان فشانی و ایثارگری از امنیت ملی، امنیت مرز‌ها و امنیت ملت ایران حفاظت کرده و در حوزه تامین امنیت منطقه‌ای اقدامات سپاه بسیار بزرگ بوده و در شمار خدمات بزرگ سپاه به کشور‌ها و ملت‌های منطقه است و حتی خود اروپا مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه در کشور‌های منطقه در سوریه و عراق علیه جریان سیاه تروریستی داعشی و تکفیری است.

تعرض به سپاه از هر نوعی باشد تعرض به امنیت ملی ایران است

وی گفت: هرگونه تعرض به سپاه از هر نوعی باشد تعرض به امنیت ملی ایران است و نتایج آن حتما متوجه تعرض کننده خواهد بود و در این هیچ شکی نیست و نخواهد بود. دولتمردان عاقل اروپایی غیر از دولتمردان نورسیده و احساسی که متاسفانه در برخی از کشور‌های اروپایی در مناصب عالی قدرت و حکومت هستند حتما می‌دانند، اما مایلیم از این تریبون به افکار عمومی اروپا بگوییم که اگر امنیتی در اروپا هست که قبلا مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفته و تلفاتی متوجه ملت‌های اروپایی شده، امنیت کنونی مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه علیه نیرو‌های تروریستی است. نقش برجسته سپاه در کمک به تامین امنیت در سوریه و عراق و اضمحلال خلافت داعش نادیده گرفتنی نیست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اروپا حتما می‌داند که جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدامات محاسبه نشده و نسنجیده کشور‌های اروپایی دست بسته نیست و ایران از توان و ارداده لازم برای برخورد متقابل در این زمینه برخوردار است. برای مناسبات دوجانبه هزینه بیش از این تولید نکند. حتما مقامات اروپایی مطلعند مجلس پیش نویس مصوبه دو فوریتی خود را آماده کرده و نسبت به اقدام نسنجیده اتحادیه اروپا اقدام قانونی انجام خواهد داد و بهتر است اتحادیه به پای خود شلیک نکند.
وی تأکید کرد: جواب ما حتما متناسب با رفتار اروپاست. در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تقابل، تقابل خواهیم کرد و متناسب با نوع اقدام آن‌ها اقدام جدی و پشیمان کننده انجام خواهیم داد.

تبادل زندانیان یکی از موضوعات مورد توجه ایران است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بیان کرد: تبادل زندانیان یکی از موضوعات مورد توجه جدی ایران است که با مذاکرات با واسطه با آمریکا مورد توجه و نظر ما بوده است و به این موضوع از دریچه انسانی نگاه می‌کنیم و ایران به صورت جدی مایل است که اقدام لازم صورت بگیرد که زندانیان ایرانی در بند زندان‌های دولت آمریکا که به بهانه‌ها و اتهامات واهی از جمله دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران مورد دستگیری و زندانی شدن قرار گرفتند هر چه سریع‌تر آزاد و به خانواده‌های خود برگردند. با دولت آمریکا توافقاتی داشتیم و دولت آمریکا در یک بازه زمانی به رغم توافق اولیه موضوع تبادل زندانیان را به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام گره زد. ایران آمادگی دارد تبادل پیام‌ها از سوی دولت‌هایی که دنبال نقش آفرینی هستند صورت گرفته است و ما از زاویه نگرش انسانی آمادگی داریم و امیدواریم دولت آمریکا مسؤولانه عمل کرده و شاهد آزادی زندانیان باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات گروسی مدیرکل آژانس و ابراز تمایل برای سفر به تهران عنوان کرد: گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقام مسؤول برای اظهارنظر در خصوص موضوع مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست. در رابطه با همکاری‌های ایران با آژانس، ایران کما فی السابق به همکاری و تعامل سازنده با آژانس در چارچوب حقوقی که ناشی از عضویت و همکاری است و تعهدات پایبند بوده و خواهد بود و به همکاری‌ها ادامه می‌دهد. کانال‌های ارتباطی ایران با مدیرکل آژانس ادامه دارد و برای انجام سفر ایشان به تهران و هیأت آژانس مبتنی بر روند گفتگو‌ها و با توجه به ماهیت فنی قضیه هر زمان زمینه سفر انجام شود این سفر انجام خواهد شد.
کنعانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی و اظهارنظرات متعدد در این زمینه اظهار داشت: در ارتباط با موضوعات داخلی جهات ذیربط داخلی ایران اظهارنظر خواهند کرد. آن چیزی که مقامات مسؤول در این رابطه مطرح می‌کنند ملاک است و به لحاظ این جایگاه بنده مایل هستم در این زمینه ورودی نداشته باشم.

اتهام زنندگان به ایران صادر کنندگان بزرگ اسلحه به یک طرف جنگ هستند

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی دیگر افزود: گفتگو‌های دو هیأت ایرانی و اوکراینی در ارتباط با ادعا‌های مطرح شده و اثبات نشده علیه جمهوری اسلامی ایران در بحث مشخصا پهپاد‌ها با کمک یک دولت دوست در یک دوره برگزار شد و در ترکیب هیأت اعضای فنی و تخصصی دو طرف حضور داشتند و شواهد و ادعا‌هایی که مطرح شده مورد بررسی قرار گرفته است. هیأت ایران توضیحات لازم را در ارتباط با آن میزان از نکاتی که در جلسه از سوی اوکراین ارائه شد، داد. در این خصوص هیچ گونه شواهد و مدارک اثبات کننده ادعای طرف اوکراینی و طرف‌های دیگری که چنین اتهامی را متوجه ایران می‌کنند ارائه نشده است.
وی افزود: قرار شد هیأت‌ها به کشورهایشان برگردند و در صورت لزوم گفتگو‌ها ادامه یابد. ایران برای انجام گفتگو‌های تکمیلی و بعدی منعی ندارد و در این زمینه محدودیتی احساس نمی‌کند. مواضع رسمی ایران در بحث اوکراین و ادعا‌های مطرح شده در خصوص پهپاد‌های صادراتی از ایران به مقصد روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین بار‌ها اعلام شده است. ایران تأکید کرده و می‌کند که هیچ پهپاد و هیچ ملزومات نظامی را برای استفاده یک طرف جنگ در اختیار هیچ کدام قرار نداده است. مواضع ایران روشن است.
وزیر خارجه بیان کرد: در گفت‌وگوی اخیر وزیر خارجه ایران با بورل مجددا وزیر خارجه ایران تأکید کرد که آماده است در صورت تمایل اوکراینی ها دور دیگری از گفتگو‌های فنی و تخصصی انجام شود و چنانچه طرف مقابل شواهد و ادله‌ای را ارائه کند، ایران بررسی می‌کند و پاسخ خواهد داد. اینکه طرف‌هایی مایل باشند با بهانه‌های واهی ایران را در مبحث جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و یا مسؤولیت‌هایی متوجه ایران کنند این اتهامات استمرار رفتارهاری سیاسی غلط آن‌ها مبنی بر اعمال فشار سیاسی علیه ایران برای بهره برداری‌های ثانویه و دیگر است.
وی گفت: ایران این اتهامات را رد می‌کند و همچنان بر موضع اصولی خود در خصوص جنگ اوکراین تاکید می‌کند که یک طرف جنگ نیست و قویا معتقد است به روند ساسی برای پایان دادن به جنگی که خسارات متعددی در حوزه انسانی و دیگر حوزه‌ها وارد کرده است. اتهام زنندگان به ایران صادر کنندگان بزرگ اسلحه به یک طرف جنگ هستند و حتی اتحادیه اروپا تبدیل به وارد کننده سلاح از آمریکا برای صادرات به اوکراین شده است. چنین کشور‌هایی حق ندارند ایران را در ارتباط با جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و اتهاماتی را متوجه ایران کنند.

خلیج فارس پهنه‌ای است برای همکاری بین همه کشور‌های منطقه

وی درباره رویکرد غیرسازنده چین، کره جنوبی و اظهارات مقتدی صدر درباره خلیج فارس گفت: بسیاری از منابع معتبر و اصیل تاریخی که از سوی دانشمندان و مورخان و جغرافیدانان بزرگ جهان به رشته تحریر درآمده است نام اصیل خلیج فارس بر این پهنه آبی جنوب ایران اطلاق شده است. رویه تثبیت شده در سازمان‌های تخصصی بین‌المللی و سازمان ملل بر استفاده از نام کامل خلیج فارس در خصوص پهنه آبی جنوب ایران تأکید می‌کند. مجموعه اسنادی که در دوران‌های مختلف منتشر شده و در کتاب‌های موزه‌های کشور‌های عربی وجود دارد بر این نام تأکید دارد. این اقدام را غیراصولی تلقی می‌کنیم. خلیج فارس پهنه‌ای است برای همکاری بین همه کشور‌های منطقه که بتوانند مبتنی بر منافع و مصالح ملت‌های منطقه با هم همکاری کنند.
وی ادامه داد: در ارتباط با چین و کره واکنش‌های جدی نشان دادیم. دولت کره نشان داد متمایل است اشتباه خود را جبران کند و از نظر ما اقدام کافی صورت نگرفته است. در ارتباط با دولت چین در این رابطه توضیح دادیم و اقدامات دیپلماتیک جدی در این زمینه صورت گرفت و مواضع ایران بیان شد.
سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با اظهارات جان کربی و جدی نگرفتن مذاکرات هسته‌ای توسط ایران گفت: درباره اظهارات جان کربی مایلم تأکید مجدد کنم. در بحث مذاکرات جمهوری اسلامی جدی بود و سازنده عمل کرد و نکته‌ای که آن‌ها مطرح می‌کنند نشانگر نوع نگاهشان و جدیت آن‌ها در بحث مذاکرات هسته‌ای است. بار‌ها اعلام کردند موضوع مذاکرات هسته‌ای اکنون اولویت ما نیست و اشاره می‌کنند اولویت ما تحولات داخلی ایران است و حمایت از مطالبات و خواست ملت ایران، این نشانگر میزان جدیت آن‌ها و اراده سیاسی آن‌ها نسبت به پیشبرد مذاکرات در این بازه زمانی است. آنچه مطرح می‌کنند با آنچه انجام می‌دهند همخوانی دارد. حمایت آمریکا از بی ثباتی‌ها در ایران مداخله آشکار غیرقانونی و مداخله در امور ایران است و شرط بندی آن‌ها در امور داخلی ایران شرط بنددی توام با خسارت و اسب بازنده است.

دستی که برای دوستی به سمت ایران دراز شود به گرمی خواهیم فشرد

وی در خصوص بازگشایی سفارتخانه‌های ایران در عربستان و مصر گفت: ایران از روند تقویت مناسبات و ارتقای سطح مناسبات با کشور‌های همسایه و همجوار و همچوار منطقه‌ای استقبال می‌کند و دستی که برای دوستی به سمت ایران دراز شود به گرمی خواهد فشرد و از هرگونه ابتکار عمل مثبت و ارتقای مناسبات حتما استقبال می‌کند. مواضع مثبتی از سوی مقامات عربستان شنیدیم و مواضع مثبت را ارج می‌نهیم و نشانه مثبت می‌دانیم و در چارچوب رویکرد ایران برای حل و فصل اختلافات با برخی کشر‌های منطقه و ارتقای روابط عمل خواهیم کرد.
وی درباره گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با همتای سوئدی و انتقال ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا از چک به سوئد گفت: متاسفانه در طول دوره مسؤولیت رژیم چک در دوره ریاست بر اتحادیه اروپا شاهد میراث ناموفق در زمینه‌های مختلفی از جمله در ارتباط با ایران بودیم و همچنین شاهد یک میراث ناموفق و عملکرد غیرقابل دفاع در ارتباط با مقوله حقوق بشر بودیم. در طول ریاست رژیم چک بر اتحادیه اروپا تحولات زیادی در حوزه حقوق بشر شاهد بودیم. شاهد شدیدترین نقض حقوق بشر و نقض فاحش آن در سرزمین‌های فلسطین بودیم. نقض فاحش حقوق ملت فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و ده‌ها کشته و مجروح از بین ملت مظلوم فلسطین از جمله کودکان و زنان و شاهد هیچ گونه واکنشی از سوی ریاست اتحادیه اروپا در این زمینه نبودیم.
وی درباره تنش بین کره شمالی و جنوبی نیز بیان کرد: در مورد تنش‌های بین‌المللی از راهکار سیاسی برای پایان اختلافات در چارچوب حقوق بین‌الملل و روش‌های عادلانه حمایت می‌کنیم و نگاه اصولی و مبنایی ایران استفاده از روش‌های سیاسی و مراجعه به مکانیسم‌های بین‌المللی برای پایان دادن به اختلافات است.
کنعانی ادامه داد: روابط ما با هر دو کره خوب است و در حوزه دیپلماتیک گفتگو‌ها و تماس‌ها بین ایران و کره شمالی و کره جنوبی در سطوح مختلف برقرار است و سفارتخانه‌ها ما برقرار است و در جایی که ایران در ارتباط با موضوع معینی اگر نقشی از ایران مطالبه شود ایران ایفای نقش خواهد کرد. ایران در موضوعات اختلافی بین‌المللی که به صورت مستقیم به حوزه مصالح امنیتی و منافع درجه یک ایران ارتباط مستقیم پیدا نکند ایران بر مبنای اصول و قواعد بین‌المللی و منشور ملل متحد عمل می‌کند.

اکبری به جرم اقدام گسترده علیه امنیت داخلی به اعدام محکوم شد

وی در پاسخ به سؤالی درباره واکنش انگلیس به اعدام جاسوس این کشور گفت: ایشان به جرم اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران از طریق انتقال اطلاعات داخلی به اعدام محکوم شد. جرم ایشان جرم اعلام شده جاسوسی بود به همین جرم دستگیر و بعد از تشکیل پرونده قضایی و صدور کیفرخواست پرونده ایشان در دادگاه صالحه و جلسات متعددی که برگزار شد با حضور وکیلش بررسی شد و براساس مستندات ارائه شده در دادگاه به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم شد بعد از آن پرونده در دیوان عالی کشور بررسی و دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام خواهی ایشان حکم ایشان اجرا شد. در ارتباط با موضع انگلیس و کشور‌های اروپایی طبیعی است ایران همانند هر کشور دیگری در ارتباط با امنیت ملی خودش با هیچ طرفی تساهل، تسامح و مماشات نخواهد کرد. اقدام ایشان اقدام علیه امنیت ملی ایران بود. اطلاعاتی که داد منجر به ترور و شهادت دانشمند برجسته هسته‌ای ایران شد.
وی گفت: کشوری که با جاسوس پروری و تسخیر یک شهروند ایرانی به عنوان جاسوس علیه امنیت ملی ایران اقدام کرد نسبت به اقدام ایران معترض است. کشور‌هایی که مدعی عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشور‌ها هستند نسبت به اقدام ایران معترضند. این در سوابق درخشان برخی کشور‌های اروپایی از جمله آلمان و انگلیس و ... است
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین