تاریخ انتشاريکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
plusresetminus
حزب الله:سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌هایی با اشاره به نفوذ و ماندگاری هوای سرد در کشور نسبت به اختلال در انتقال حامل‌های انرژی و خسارت به کشاورزان هشدار صادر کرد.
۰
کد مطلب : ۳۰۲۵۰۷
هشدار هواشناسی به کشاورزان/ احتمال اختلال در انتقال حامل‌های انرژی
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 5 روز آینده در نیمه شمالی کشور جو پایدار و در شهرهای پرجمعیت و صنعتی آلودگی هوا ادامه دارد. طی این مدت در برخی استان‌های ساحلی دریای خزر بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود. طی 2 روز آینده در نوار شرقی کشور وزش باد نسبتاً شدید پیش‌بینی می‌شود.
از روز دوشنبه تا چهارشنبه برای جنوب استان‌های فارس، بوشهر، ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی، جزایر واقع در خلیج فارس و پنجشنبه علاوه بر این مناطق در برخی مناطق هرمزگان و کرمان بارندگی، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

طی سه روز آینده دریای عمان و تنگه هرمز در برخی ساعات مواج است.
توصیف سامانه: نفوذ و ماندگاری توده هوای سرد
زمان شروع: اوایل وقت یکشنبه 1401/11/02
زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه 1401/11/04
نوع مخاطره: به‌طور متوسط کاهش 3 تا 5 درجه دما و ماندگاری توده هوای سرد
منطقه اثر:
یکشنبه 1401/11/02: جنوب فارس، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان.
دوشنبه 1401/11/03: جنوب فارس، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان.
سه‌شنبه 1401/11/04: جنوب فارس، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان.
اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی
توصیه: تسریع در برداشت مرکبات و سیب‌زمینی باقیمانده در استان‌ کرمان و تسریع در برداشت مرکبات استان سیستان و بلوچستان، انجام یخ‌آب زمستانه جهت از بین بردن کانون‌های زمستان‌گذرانی آفات و بیماری‌ها (در صورت وجود آب کافی)، تأمین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی‌اتیلن و نایلون)، تخلیه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما، خودداری از انجام هرس درختان، روشن کردن آتش و ایجاد مه‌دود در باغات (در ساعات نزدیک به صبح و بامداد) و عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می‌رسد، استفاده از جیره غذایی پرانرژی برای دام و طیور.
توصیف سامانه: نفوذ و ماندگاری توده هوای سرد (ویژه حامل‌های انرژی)
زمان پایان: چهارشنبه 1401/11/05
نوع مخاطره: روند کاهشی دما (به‌طور میانگین 3 تا 5 درجه) و ماندگاری توده هوای سرد
منطقه اثر:
یکشنبه 1401/11/02: شمال غرب و شمال شرق و شرق و جنوب شرق و غرب.
دوشنبه 1401/11/03: شمال غرب و شمال شرق و شرق و جنوب شرق و غرب.
سه‌شنبه 1401/11/04: شمال غرب و شمال شرق و شرق و جنوب شرق و غرب.
چهارشنبه 1401/11/05: غرب و شمال غرب و شمال شرق و شرق و جنوب شرق و مرکز و دامنه و ارتفاعات البرز، مازندران، گلستان، گیلان.
اثر مخاطره: افزایش مصرف و اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.
توصیه: مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها و به‌همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی.
توصیف سامانه: تقویت توده هوای سرد، تقویت پایداری در جو همراه با انباشت آلاینده‌ها
زمان شروع: دوشنبه 1401/11/03
زمان پایان: چهارشنبه 1401/11/05
نوع مخاطره: رشد شاخص آلودگی توأم با کاهش کیفیت هوا.
منطقه اثر: تهران، اراک، کرج و اصفهان.
اثر مخاطره: رشد شاخص آلودگی هوا، افزایش غلظت آلاینده‌ها، کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک) به‌ویژه در مناطق پرتردد تا حد بسیار ناسالم.
توصیه: کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، مدیریت منابع آلاینده، تأکید بر عدم تردد غیرضروری برای تمام افراد، پرهیز از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم.
توصیف سامانه: وزش باد با جهت شمال شرقی و افزایش ارتفاع امواج
زمان پایان: اواخر وقت جمعه 1401/11/07
نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع امواج بین 1.5 تا 2 متر
منطقه اثر: تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان و شرق خلیج فارس.
اثر مخاطره: خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و احتمالاً نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.
توصیه: اجتناب از عملیات غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در سواحل و فراسواحل.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین