تاریخ انتشارشنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۷
plusresetminus
از قطع اینترنت تا ادعای خروج سؤالات از جلسه کنکور؛

نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟

حزب الله: سرانجام نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ برگزار شد اما شرایط داوطلبان این کنکور زمستانی نسبت به داوطلبانی که در سال‌های گذشته در آزمون ورود به دانشگاه‌ها شرکت می‌کردند، متفاوت بود. علاوه بر تغییرات شکلی کنکور امسال، علی رغم اینکه داوطلبان در سال‌های گذشته پس از برگزاری کنکور به انتظار اعلام نتایج می‌نشستند اما با تغییر شیوه برگزاری کنکور بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، داوطلبان باید در ماه خرداد برای خود سوابق تحصیلی ایجاد کنند؛ چرا که این مؤلفه ۴۰ درصد در نتیجه نهایی کنکور تاثیر دارد.
۰
کد مطلب : ۳۰۲۳۵۵
نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، پس از اینکه عصر جمعه داوطلبان گروه‌ آزمایشی هنر (به عنوان آخرین گروه آزمایشی کنکور امسال) حوزه‌های امتحانی را ترک کردند، پرونده فرایند برگزاری نخستین کنکور زمستانی بسته شد. در این میان،  ۹۷۸ هزار و۴۶۰ داوطلب با دریافت کارت آزمون، متقاضی شرکت در نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ بودند، آزمونی که در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ماه برگزار شد اما برخی از داوطلبان از حضور در جلسه آزمون صرف نظر کردند و کنکور امسال نیز همچون سال‌های گذشته حضور ۱۰۰ درصدی داوطلبان در حوزه‌های امتحانی را تجربه نکرد.
این موضوع از سوی دکتر عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور مورد تایید قرار گرفت. به گفته وی، به طور طبیعی ۱۰ تا ۲۰ درصد داوطلبان در آزمون ورود به دانشگاه‌ها شرکت نمی‌کنند و اعلام تعداد دقیق شرکت‌کنندگان این آزمون سرنوشت‌ساز، ۳ روز پس از برگزاری آزمون آخرین گروه آزمایشی اعلام می‌شود.
به نظر می‌رسد با توجه به دو نوبته شدن کنکور، تنور  رقابت در نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱ سردتر بود . در این زمینه عبدالرسول پورعباس در آخرین نشست خبری که قبل از آغاز کنکور وصبح شنبه ۱۷ دی ماه برگزار شد، اظهار کرد: حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آزمون ۱۴۰۱ شرکت کردند و تعداد داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ حدود ۹۰۰ هزار نفر است.
نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟
اگرچه کاهش حدود ۶۰۰ هزار نفری داوطلبان کنکور سراسری، موضوعی قابل توجه است اما رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بر این باور است، افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور موجب آسودگی خاطر بیشتر داوطلبان می شود.
به گفته وی، هرچه تعداد دفعات برگزاری آزمون‌ها بیشتر شود، تعداد داوطلبان کمتر می‌شود و از طرفی با برگزاری یک نوبته کنکور،این احتمال وجود دارد که داوطلبان در زمان برگزاری آزمون دچار مشکلاتی مثل استرس و بیماری شوند و نتیجه آزمون تحت تاثیر استرس داوطلب قرار گیرد. اما هنگامی که تعداد دفعات آزمون بیشتر باشد، داوطلب با فراغ خیال بهتر و بیشتری در آزمون شرکت می‌کند.
در ادامه نگاهی به برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲  می اندازیم.
نخستین روز برگزاری کنکور زمستانی چگونه گذشت؟
سازمان سنجش آموزش کشور، قرعه فال به نام ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه علوم‌تجربی زد و این گروه، نخستین محصلانی بودند که نشستن بر روی صندلی‌های اولین آزمون زمستانی ورود به دانشگاه‌ها را تجربه کردند. 
بر اساس اعلام قبلی مراجع ذی صلاح و برای حفظ امنیت کنکور، اینترنت از ساعات اولیه صبح در نقاط برگزاری کنکور قطع شد.
دقایقی پس از آغاز نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم با حضور در دانشگاه علامه‌طباطبائی یکی از حوزه‌های ۲۵ گانه برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ ،پس از بازدید از حوزه آزمون، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان متولی برگزاری آزمون ورود به دانشگاه‌ها موظف است برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور را دو مرتبه در سال برگزار کند که یک مرتبه آن در دی‌ماه است. نوبت نخست کنکور در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی‌ماه برگزار می‌شود که حدود نیمی از داوطلبان اولین نوبت کنکور ۱۴۰۲ امروز پنج‌شنبه ۲۹ دی‌ماه صبح و بعد از ظهر در دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجه به رقابت می‌پردازند. به دلیل آسودگی خاطر داوطلبان و این‌که بدانند مبحث عدالت آموزشی در کانون توجه قرار دارد اینترنت را در مدت زمان برگزاری کنکور قطع کردیم. پیشگیری از هر تخلفی شرط عقل است و به خاطر آرامش داوطلبان کنکور از شورای امنیت کشور خواستیم که اجازه دهند اینترنت محل برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و نقاط اطراف حوزه‌های برگزاری آزمون قطع شود تا تخلفی صورت نگیرد.
نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟
دکتر پورعباس نیز در همان ساعات نخست برگزاری کنکور از حوزه های آزمون‌سراسری بازدید و اعلام کرد: همه دستگاه‌های اجرایی کشور برای برگزاری کنکور به پای کار آمده‌اند در در راستای تلاش برای حفظ امنیت کنکور، سه شبکه بزرگ عمده در ارتباط با مساله تقلب در کنکور کشف شدند. سازمان سنجش برای نخستین بار طی همکاری با پلیس فتا، وزارت اطلاعات، ضابطین قضایی و قضات کشیک موفق به کشف یک شبکه تقلب در شهر گرگان شد و یکی دیگر از این شبکه‌های بزرگ تقلب در یکی از شهرستان‌های کشور کشف شد.
دکتر پورعباس همچنین در روز نخست برگزاری کنکور ۱۴۰۲ پس از بازدید از حوزه برگزاری آزمون در دانشگاه شریف، بار دیگر در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحات کامل‌تری درباره جزئیات افراد متخلف  که در ارتباط با کنکور ۱۴۰۲ دستگیر شده‌اند، ارائه داد.
به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، یک گروه در گرگان دستگیر شدند که اقدام به فروش تجهیزات می‌کردند. محل پنهان این گروه در شهر گرگان بود اما کل کشور را تحت پوشش قرار می‌دادند. همچنین ۸۳۷ شبکه که توسط ۵۴ نفر اداره می‌شدند و مدعی فروش سؤال بودند، دستگیر شدند. دستگیری‌ها در ارتباط با کنکور در سال جاری بسیار خوب است. فعالیت‌های سازمان سنجش منجر به خلع سلاح‌ شدن متخلفان شده اما این اقدامات را هیچ‌گاه رسانه‌ای نمی‌کنیم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.
وی همچنین در پاسخ به ایسنا درباره وضعیت برگزادی آزمون در شهرستان زلزله زده خوی گفت: سازمان سنجش در ارتباط با اختصاص سهمیه خاص مناطقی که دچار بلایای طبیعی شده‌اند تصمیم‌گیری نمی‌کند اما شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به میزان خسارات وارد شده، سهمیه‌ای درنظر می‌گیرد. 
قطع اینترنت و مساله لو رفتن سئوالات 
هنگامی که انتظار می‌رفت ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه آزمایشی علوم‌تجربی در آرامش کامل به رقابت بپردازند؛ با وجود قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور تعدادی از کانال‌های تلگرامی با انتشار تصاویری، از انتشار برخی سؤالات کنکور در فضای مجازی خبر دادند و مدعی شدند که سؤالات کنکور را در اختیار گرفته و براساس آن پاسخ سؤالات را هم داده‌اند. این موضوع با واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی همراه شد تا جایی که سازمان سنجش آموزش کشور پس از برگزاری نوبت صبح روز پنجشنبه، اطلاعیه‌ای درباره این موضوع منتشر کرد.
در بخشی از این اطلاعیه به نقل از دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش اعلام شده است: یک نفر نیز در یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی اقدام به عکس‌برداری از سه صفحه از دفترچه‌ آزمون خود و انتقال آن به خارج از محل برگزاری آزمون و ارسال برای پشتیبان خود کرد که این فرد نیز دستگیر شد که با توجه به زمان کوتاه این اقدام و جمع‌آوری پاسخنامه‌ها و همچنین مراقبت‌های انجام شده با دستگاه‌های آشکارساز هیچ خدشه و مشکلی در این زمینه به وجود نیامد و ادعاهایی که در برخی کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی در این باره مطرح می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد و قابل اعتنا نیست.
نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟
داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی، دومین گروهی بودند که شرکت در آزمون سراسری را تجربه کردند این گروه آزمایشی که ۵۹ هزار متقاضی داشت، ۶ درصد کل داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ را تشکیل می‌داد. آزمون گروه زبان‌های خارجی عصر روز پنج‌شنبه ۲۹ دی ماه برگزار شد. تعداد دفترچه‌های آزمایشی این گروه بر خلاف گروه آزمایشی علوم‌تجربی که با ۴ دفترچه صبح همان روز برگزار شد، به همراه گروه آزمایشی هنر کمترین دفترچه بود.
 
دومین روز برگزاری آزمون چگونه گذشت؟
جمعه، ۳۰ دی ماه دومین و آخرین روز از برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ بود که داوطلبان ۳ گروه آزمایشی ریاضی‌فنی، علوم‌انسانی و هنر به رقابت پرداختند. تعداد داوطلبان گروه آزمایشی "علوم‌انسانی" ۳۰۹ هزار نفر و  معادل ۳۱.۶ درصد داوطلبان بود. همچنین  ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر نیز برای شرکت در کنکور گروه آزمایشی علوم ریاضی‌فنی ثبت‌نام کردند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را تشکیل می‌دادند. همچنین داوطلبان شرکت‌کننده در گروه آزمایشی هنر، به عنوان آخرین گروه آزمایشی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه عصر امروز جمعه۳۰ دی‌ماه رقابت خود را برای تصاحب کرسی‌های دانشگاه‌ها آغاز کردند.
دکتر پورعباس، صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز از روند برگزاری آزمون دو گروه ریاضی‌فنی و علوم‌انسانی بازدید کرد و در میان خبرنگاران حاضر شد.
به گفته وی، در سال جاری، داوطلبان در مسیر تقلب، کمتر گام برداشته‌اند.در عین حال تمام شرایط برای برگزاری یک آزمون امن در نظر گرفته شده و تمام پاسخ‌نامه‌ها پس از برگزاری آزمون با استفاده از نرم‌افزارهای خاص که در اختیار سازمان سنجش است،کنترل می‌شوند. 
نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دوشنبه ۲۷ دی ماه با حضور در ایسنا، درباره ادعای مطرح شده در برخی کانال‌های فضای مجازی خصوص تقلب و فروش سؤالات کنکور علوم انسانی گفته بود: سؤالات هنوز طراحی نشده و از بانک سؤال خارج نشده است. یک ماه پیش از برگزاری هر آزمون، نهاد امنیتی درباره قرنطینه کردن افراد و سؤالات اقدام می‌کند و با دستگاه‌های خاص محل قرنطینه را بررسی و کنترل می‌کند. قرنطینه هیچ مسیر ورودی و خروجی ندارد و اجازه خروج هیچ وسیله‌ای ممکن نیست. سؤالات نیز در بانک سوالات طراحی می‌شود و سپس انتخاب می‌شود. پس چگونه برخی ادعا می‌کنند سؤالات آزمون از حالا فروخته شده است؟ به فرض محال سؤالات را بسازند چگونه برای آن کلید تعریف می‌کنند؟ در حالی که کلیدهای نامتعارف به سادگی قابل شناسایی هستند.  
انتشار ۳ صفحه از دفترچه نخست سوالات گروه آزمایشی علوم‌تجربی در فضای مجازی در روز پنج‌شنبه ۲۹ دی با واکنش‌های متعددی همراه شد و موجی از نگرانی داوطلبانی را به همراه داشت که در یک روز پس از این موضوع، می‌بایت در آزمون ورودی به دانشگاه‌ها شرکت می‌کردند.
رئیس سازمان سنجش در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: موضوع ارسال سؤال و دریافت پاسخ آن در فرآیند تقلب آزمون‌ها بسیار اهمیت دارد، تصریح کرد: تاکنون هیچ برگشت پاسخی به حوزه‌های امتحانی در کنکور امسال اتفاق نیفتاده است. این موضوع طی چند روز آینده به واسطه فعال شدن نرم افزارهای تخصصی سازمان سنجش اثبات می‌شود.
با برگزاری کنکور گروه آزمایشی هنر، پرونده برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ برای همیشه بسته شد و داوطلبان می‌بایست برای اعلام نتایج اولیه به انتظار بنشینند. اگرچه این احتمال وجود دارد که داوطلبان بتوانند نتیجه مطلوبی در این آزمون کسب کنند اما دکتر پورعباس از داوطلبان می‌خواهد که تنها به شرکت در یک آزمون اکتفا نکنند و شانس خود را برای آزمون دوم نیز امتحان کنند. 
نوبت دوم کنکور چه زمانی برگزار می‌شود؟
ثبت‌نام دومین مرحله کنکور ۱۴۰۲، روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین ماه سال آتی آغاز می‌شود و فرایند ۶ روزه ثبت‌نام در ۲۱ فروردین به پایان می‌رسد. کارت ورود به جلسه دومین نوبت کنکور ۱۴۰۲، روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۲ در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش منتشر می‌شود و داوطلبان تا ۱۴ تیر فرصت خواهند داشت که برای دریافت کارت خود اقدام کنند. این آزمون در روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۴ و ۱۵ تیر برگزار می‌شود.
نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ چگونه گذشت؟
نمرات خام داوطلبان و نمره‌کل آزمون اختصاصی آزمون نوبت دوم، مرداد ماه ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد.براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، کارنامه نهایی تمام داوطلبان در مرداد ماه اعلام می‌شود و داوطلبان می‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. نتایج نهایی کنکور نوبت دوم نیز نیمه دوم شهریور ماه سال ۱۴۰۲ به اطلاع داوطلبان می‌رسد. 
به گزارش ایسنا، با پایان کنکور گروه آزمایشی هنر در آخرین ساعات دی ماه، پرونده اولین کنکور زمستانی بسته شدو به این ترتیب یک ماه متفاوت برای نظام آموزشی ایران، با برگزاری نخستین نوبت از کنکورهای ۲ نوبتی در روزهای پایانی آن، سپری شد. بنابر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ۵۱ درصد داوطلبان نوبت نخست، کنکور را برای اولین بار تجربه می‌کنند و مابقی تجربه شرکت در این آزمون سرنوشت‌ساز را دارند.  
هنچنین به دلیل اینکه ۴۰ درصد از سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور تاثیر مستقیم دارد،داوطلبان باید برای خود سابقه تحصیلی ایجاد کنند وگرنه نمره صفر در سابقه تحصیلی آنها لحاظ می‌شود. پس از اعلام سوابق تحصیلی داوطلبان به سازمان سنجش از سوی آموزش و پرورش، نمره کل داوطلبان در مرداد ماه به اطلاع آنها می‌رسد. تمام داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده‌اند، می‌توانند در آزمون تیر ماه نیز شرکت کنند. نتایج هر آزمون تا ۲ سال اعتبار دارد. 
به این ترتیب پرونده اولین کنکور دو نوبته با چهره متفاوت بسته خواهد شد.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین