تاریخ انتشارپنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
plusresetminus
حزب الله: طبق آمار منتشرشده توسط سازمان مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای و ماهانه (نسبت به ماه گذشته) کاهشی بوده است.
۰
کد مطلب : ۲۹۷۶۶۰
رشد تورم ماهانه مسکن کاهشی شد/ آیا تهران دوباره سیگنال کاهش قیمت مسکن را به کشور صادر می‌کند؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، نرخ تورم ماهانه (درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل) در آبان‌ماه 1401 به 2.1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروههای عمده «خوراکیها، آشامیدنیها و دخانیات» و«کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به‌ترتیب 1.3درصد و 2.7درصد بوده است.
همچنین  نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی 2.1درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری 1.1واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.1واحد درصد افزایش داشته است، در این بین یکی از کالاهای مهم در سبد اقلام محاسبه تورم، مسکن و اجاره‌بها می‌باشد که در ماههای اخیر به‌صورت مستقل تورم ماهیانه آن در محافل رسانه‌ای و کارشناسی مورد توجه جدی‌تر قرار گرفته است.
گفتنی است، طبق آمار مرکز آمار ایران، نرخ رشد نقطه به نقطه تورم حوزه مسکن یعنی مقایسه رشد متوسط قیمت مسکن  در آبان ماه امسال در قیاس با آبان سال گذشته افزایش 39.2درصد را نشان می‌دهد. نکته قابل‌توجهی که باید به آن اشاره کرد رشد 3.7درصدی تورم بخش مسکن نسبت به ماه گذشته (تورم ماهیانه مسکن در کشور) است، این درحالی است که تورم ماهیانه مسکن در کشور در مهر ماه حدود 6 درصد بوده است، بر این اساس تورم ماهیانه مسکن در کشور در آبان ماه نسبت به مهر افت قابل‌توجهی را تجربه کرده است.

وضعیت تورم مسکن در تهران
گفتنی است، در مهر ماه 1401 تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران 0.1ـ درصد بوده است. تورم ماهانه مهر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٣.٣ درصد)، ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است، همچنین مطابق آخرین اطلاعات مرکز آمار در مهر ماه متوسط قیمت مسکن در استان تهران 46 حدود میلیون تومان  بوده است.
اگرچه آمار تورم ماهانه مسکن استان تهران هنوز استخراج نشده است، اما انتظار می‌رود همان‌طور که در مهر ماه 1401 تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران 0.1ـ درصد بوده است، در آبان ماه نیز  این روند کاهشی ادامه داشته باشد، بر این اساس طبق پیگیری از مرکز آمار ایران آمار مربوط به معاملات و متوسط قیمت مسکن آبان ماه در تهران در روزهای 5 الی 6 آذر ماه منتشر خواهد شد.

البته نکته مهم‌تر این است که تحولات قیمت مسکن در تهران به‌عنوان سیگنال قیمت در کشور نقش مهمی در بازار معاملات مسکن دارد. در تأیید افت محسوس قیمت مسکن، بانک مرکزی نیز اخیراً و در ماه گذشته گزارش تقریباً مشابهی از تحولات قیمت مسکن در تهران منتشر کرده است، در مهر ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 43 میلیون تومان بود که حاکی از افزایش محدود 1.2درصدی نسبت به ماه قبل می‌باشد.
در آخر باید گفت بازار مسکن در ایران در آستانه ورود به شرایطی جدید است که فعالان اقتصادی به‌ویژه سرمایه‌گذاران در این حوزه باید با دقت به تحلیل آن بپردازند و از سیاست‌گذاران کلان این بازار انتظار می‌رود برای این بازار که در این روزها به‌معنای واقعی کلمه برای بخش قابل‌توجهی از مردم دست‌نیافتنی شده است فکر بکری کنند.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین