تاریخ انتشارسه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۶
plusresetminus
سخنگوی قوه قضاییه گفت: به رگبار بستن مردم بی دفاع و حافظان امنیت و کشتن جوانان این ملت با چاقو و قمه و سلاح گرم در کف خیابان ها نشان از نقشه شومی می دهد که با آگاهی ملت ایران دفع خواهد شد.
۰
کد مطلب : ۲۹۷۴۷۵
آخرین وضعیت ‌پرونده‌های ارز/سوءاستفاده الهام افکاری از نام برادرش
 مسعود ستایشی در نشست خبری امروز گفت: تسلیت داغداری مجدد ملت در اثر جنایات تروریست‌های مسلح و تبیین فرمایشات رهبری نکته ای است که جا دارد به آن بپردازیم.
وی ادامه داد: صحنه هایی که در روزهای اخیر در میدان و خیابان های برخی از شهرها رخ داد به خوبی عمق برنامه های دشمن و خواب‌های آشفته آنان برای آینده ایران یکپارچه را نشان داد. اینکه امروز دشمن علنا پرده از چهره انداخته و در شبکه های مجازی دستور قتل و ترور و آتش را می دهد، بخوبی نشان می دهد که دشمن امروز از عدم همراهی مردم ایران اسلامی سخت خشمگین است.
به رگبار بستن مردم بی دفاع نشان از نقشه‌ای شوم می‌دهد
ستایشی تاکید کرد: به رگبار بستن مردم بی دفاع و حافظان امنیت و کشتن جوانان این ملت با چاقو و قمه و سلاح گرم در کف خیابان ها نشان از نقشه شومی می دهد که با آگاهی ملت ایران دفع خواهد شد.  تروریست های رسانه ای که از ابتدا صحنه آرایی را آماده کرده اند، تروریست های کف خیابان را تسلیم می کنند و خود دستور ترور مردم و زنان و کودکان بی دفاع و مدافعان مظلوم را صادر می کنند. قاتلانی که در کف خیابان هلهله و شادی می کنند اما دوباره با  تغییر چهره فاز دیگری را پیش گرفته اند،آنها بدانند مقابله ملت ایران با تروریست ها سخت پشیمان کننده است. تروریست ها و تروریست مخلان امنیت، همان تروریست های اقتصادی اند که مانع فعالیت سالم امت اسلامی می شوند. این تروریست ها حتی حاضر نیستند هزینه اقدامات ناجوانمردانه خود را بپذیرند. ملت ایران سابقه سیاه منافقین و ترورهای کور انان در دهه ۶۰ و دهه های دیگر  از یاد نبرده‌اند.‌
قوه قضاییه از خون عزیزان نخواهد گذشت
وی تاکید کرد: اطمینان می دهم که قوه قضاییه از خون عزیزان نخواهد گذشت و نمی‌گذارد خون عزیزان پایمال شود و بساط این  شرارت‌ها به زودی زود جمع خواهد شد.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: علم خونخواهی خون‌های به ناحق ریخته شده در دستان قوه قضائیه است و براساس تدابیر متخذه با سرعت و دقت و با متضمن مولفه صحت، بدون چشم پوشی از حق امنیت به وظیفه خود عمل می‌کنیم و تروریست‌ها را در هر موقعیتی باشند به سزای اعمالشان خواهیم رساند.
تشکیل قرارگاه پیگیری و اجرای سیاست های ابلاغی از سوی رهبری
ستایشی ضمن تبریک فرا رسیدن هفته بسیج از  تشکیل قرارگاه پیگیری و اجرای سیاست های ابلاغی از سوی رهبری خبر داد و گفت: برای اجرای فرامین رهبری قرارگاهی منسجم و پیگیر را  مستقر کردیم تا نگاه رهبری به قوه قضاییه اجرایی شود.
سامانه ارجاع پرونده به کارشناسان
وی در پاسخ به سوالی درباره سامانه ارجاع پرونده به کارشناسان گفت: این سامانه یک نسخه آزمایشی دارد که ارجاع هوشمند کارشناسی دارد و در سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی است و این اقدام‌ جهت ارجاع عادلانه کارشناسی به کارشناسان رسمی دادگستری از ناحیه قضات مراجع قضایی است.
وی ادامه داد:  آیا این سامانه ارتباطی با سامانه های ۲۰۲۰ و ۱۵۱۵ دارد؟  سامانه ۱۵۱۵ مربوط به امور وکلا و مشاوران قوه قضاییه است و سامانه ۲۰۲۰ مربوط به کارشناسان رسمی است. این سامانه قرار است با سامانه های ۲۰۲۰ و ۱۵۱۵ ارتباط پیدا کند و تا سه ماه دیگر این سامانه نهایی خواهد شد.
تمهیدات قوه قضاییه برای کنترل دارو
ستایشی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمهیدات قوه قضاییه برای کنترل دارو  گفت: مساله دارو و تجهیزات پزشکی مساله روز است و کمبودهای دارویی نگرانی‌هایی را بوجود آورده است. موضوع فرایند دارو و اقدام در جهت تولید و ورود و توزیع کاملا اجرایی است و ارتباط مستقیمی با دستگاه قضایی ندارد، اما همواره تاکید ریاست قوه قصاییه بر این بوده که ملاک ما رفع مشکل و گرفتاری‌های مردم است و هر اقدامی که از قوه قضاییه در رابطه با قوه مجریه و دولت برمی‌آید دریع نشود. کاملا ایستاده و مهیا در جهت رفع مشکلات هستیم. مثلا در حوزه واردات اگر مانعی هست یا در تولید هست به آن بپردازیم. امید داریم دولت محترم‌ هم اهتمام لازم را در جهت رفع مشکلات مردم خصوصا در حوزه داروهای خاص بر دارد.
آخرین وضعیت  پرونده‌های ارز فردایی و معاملات بدون مجوز
وی درباره آخرین وضعیت  پرونده‌های ارز فردایی و معاملات بدون مجوز  گفت: اهتمام‌مان این است در شرایط جاری نگذاریم التهابات در حوزه‌های مختلف موجب شود که دشمن سوءاستفاده کند. ۲۱ نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق معاملات بدون مجوز دستگیر و تفیهم اتهام شدند و  قرار تامین قانونی مناسب برای آن‌ها صادر شده و دقت شده است تا کسانی که در التهابات بی‌گناه هستند آزاد شوند. ۸ نفر از این تعداد به لحاظ این‌که جرمی نداشتند آزادشدند و ۱۳ نفر که مرتکب اعمال مجرمانه شدند با صدور قرار بازداشت موقت در زندان هستند.
وی افزود: در رابطه با موضوع ارز فردایی ۱۴ نفر در ماه جاری دستگیر شدند و  پرونده در شعبه ۱۰ بازپرسی مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی است.   قرار تامین صادر شده و از این تعداد یک نفر با قرار وثیقه و ۱۰  نفر با صدور قرار  کفالت و ۳ نفر دیگر  هم با صدور قرار التزام آزاد شدند. پرونده‌ها در تحقیقات است و بزودی در مرحله دادسرا تعییت تکلیف خواهند شد.
سوءاستفاده الهام افکاری از نام برادرش
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره جرم الهام افکاری گفت: براساس گزارش هایی که داریم الهام افکاری از نام برادرش استفاده و اقدام به تحریک عده‌ای از افراد مستعد و همراهی آنان در تجمعات کرده است. این خانم قصد خروج از کشور هم داشت که حکم‌جلبش صادر و در زمان خروج  از کشور دستگیر شد. اتهام او اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با فراخوان‌های معاندین نظام است و این اتهام تفهیم شده و قرار تامین بازداشت موقت او صادر شد و در زندان است. او ارتباط گسترده‌ای با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز داخل و خارج در شبکه اینترنشنال داشته و اقدام به نشر اخبار کذب کرده و در اغتشاشات سال‌های اخیر و آشوب‌هایی که در فارس بوده نقش‌آفرینی داشته  است.
نتایح قضایی سفر نماینده رهبری به سیستان و بلوچستان
ستایشی در پاسخ به سوالی درباره اقدام  نماینده رهبر انقلاب در دلجویی از مردم سیستان و بلوچستان و تاکید بر ضرورت برخورد با مقصران حوادث خاش و زاهدان و این‌که آیا در مورد این حادثه و حوادثی که در جریان ناآرامی‌های اخیر منجر به آسیب رسیدن به برخی اشخاص و اموال مردم شده پرونده‌ای تشکیل شده است؟ گفت:این سفر، سفر موفقی ارزیابی می‌شود.  این سفر برای بررسی اوضاع و احوال منطقه مورد بحث بوده است. دیدار چهره به چهره با مردم منطقه، معتمدین، علما و خانواده شهدا و جانباختگان اخیر و استماع دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنان صورت گرفته است. این سفر
با استقبال گسترده مردم سیستان و بلوچستان مواجه شد. سران طوایف و بزرگان استان از این سفر استقبال کردند.
وی ادامه داد: بر اساس مصوبات سفر، باتوجه به سخنان  نماینده مقام معظم رهبری،  شورای تامین استان و تاکیدات قوه قضاییه نسبت به پرونده متهمین اقدام کردیم که ۴۲ نفر از آن‌ها آزاد شدند و بقیه افراد بنا بود تا ۱۰۰ نفر تعیین تکلیف شوند که این افراد  تکلیف‌شان محقق شد و در این زمان ۱۰۰ نفر از آن‌ها آزاد شدند و   برخی هم  با قرار تامین آزاد می‌شوند و باید حواس‌شان باشد مقررات و قوانین را رعایت کنند و نشان دهند پشیمان شده‌اند.
وی ادامه داد: برخی بیگناه هستند یا گناه آن‌ها کم است که آزاد شدند.اجرای قانون وظیفه ذاتی قوه قضاییه است و مطالبه مردم در آن منطقه این امر  است که با مقصران و مسببان برخورد شود. مردم نمی‌پذیرند که مسببان و مقصران آزاد شوند و قوه قضاییه باید با در نظر گرفتن موقعیت و این‌که همه در مقابل قانون یکسان هستند برخورد قانونی و شرعی انجام دهد.
وی خاطر نشان کرد: اگر  کسی از ماموران هم مرتکب خطا و صدمات شده باشد  قوه قضاییه با تمسک به اصل قانون و بدون در نظر گرفتن ملاحظات و با تمسک به اصل قانون رفتار خواهد کرد. افراد می‌توانند شکایت کنند تا به شکایت آن‌ها رسیدگی شود.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این‌که‌ چنین پرونده‌هایی تشکیل شده است؟ گفت: سازمان قضایی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی است و  با دقت و صحت این پرونده‌ها  مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین