تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
plusresetminus
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: آزمون ترمیم معدل همزمان در دی مقارن با امتحانات پایه دوازدهم برگزار می‌شود.
۰
کد مطلب : ۲۹۷۴۰۷
برگزاری آزمون ترمیم معدل در ۲ نوبت دی و خرداد
به دنبال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تأثیر گذاری ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور، بسیاری از دانش آموزان نظام قدیم آموزشی که سال‌ها قبل دیپلم گرفته بودند از این مصوبه احساس ضرر کردند.
بسیاری از دانش آموزان نظام قدیم در سال‌های قبل در امتحانات نهایی مدارس شرکت کردند و اطلاع نداشتند که قرار است در سال‌های بعد قانونی وضع شود که نمرات امتحانات نهایی تا این اندازه در سرنوشت و قبولی آنان در کنکور مؤثر باشد.
در هفته‌های گذشته جلسات متعددی پیرامون برگزاری مجدد آزمون ترمیم معدل در شورای عالی آموزش و پرورش و معاونت سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد که خروجی این جلسات موافقت با برگزاری مجدد آزمون ترمیم معدل است.
محسن زارعی، رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با بیان این که آزمون ترمیم همزمان در دی و مقارن با آزمون های پایه دوازدهم برگزار می‌شود؛ گفت: بخشنامه این امتحانات هم در حال آماده سازی است تا همه دانش آموزان و داوطلبانی که درخواست ترمیم معدل دارند و هم می‌خواهند سابقه‌ای برای خود ایجاد کرده یا سابقه خود را بهبود ببخشند در این امتحانات شرکت کنند.
زارعی درباره هزینه برگزاری این آزمون‌ها گفت: هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود. در شورای آموزش و پرورش هر استان هزینه برگزاری آزمون ترمیم تعیین می‌شود و هزینه شرکت در این آزمون‌ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.
‌رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: آزمون ترمیم برای هر درس به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و این فرصت ایجاد شده است که افرادی هم که پیش از این برای ترمیم معدل اقدام کرده بودند باز هم فرصت داشته باشند به جهت این که تأثیر سوابق تحصیلی قطعی شده است، یک بار دیگر فرصت دارند در آزمون ترمیم شرکت کنند.
زارعی با اشاره به این که داوطلبان فرصت دارند یک بار برای هر درس در آزمون ترمیم آن شرکت کنند؛ گفت: آن‌ها در دو نوبت دی سال جاری و خرداد سال آینده فرصت ترمیم معدل دارد؛ می‌توانند برنامه ریزی کنند اگر درسی را نمی‌توانند در آزمون ترمیم معدل آن شرکت کنند، در خرداد در آزمون شرکت کنند. برگزاری آزمون ترمیم معدل در دو نوبت دی و خرداد قطعی است؛ اما برای هر درس تنها یک بار می‌توانند در آزمون ترمیم شرکت کنند. آن‌ها می‌توانند به دلخواه در هر نوبت شرکت کنند.
وی با اشاره به این که کنکور از سال جاری تحصیلی در دو نوبت برگزار خواهد شد، گفت: داوطلبان می‌تواند برنامه ریزی کرده و در آزمون ترمیم بخشی از دروسشان در دی و بخشی از آن را در زمان نزدیک کنکور شرکت کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که دروس پیش دانشگاهی در نظام جدید آموزشی وجود ندارند؛ گفت: دانش آموزان طبق دروس نظام جدید امتحان خواهند داد و به زودی جدولی را ارائه می‌دهیم که بر اساس آن نمرات جدید آن‌ها جایگزین نمرات پیشین آن‌ها خواهد شد. این بخشنامه ظرف دو روز آینده پس از تصمیم گیری قطعی در شورای سنجش و پذیرش مصوب خواهد شد و پس از آن اعلام می‌شود.
زارعی خاطر نشان کرد: جدول چرخه‌ها نشان خواهد داد که نمرات ترمیم چه دروسی در نظام قدیم آموزشی جایگزین کدام یک از دروس آموزشی در نظام جدید خواهند شد.
به نظر می‌رسد برگزاری آزمون ترمیم در دو نوبت موجب برنامه ریزی بهتر داوطلبان نظام قدیم کنکور خواهد شد؛ با این حال برخی از این داوطلبان خواستار برگزاری چند باره آزمون ترمیم بودند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین