تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
plusresetminus
دبیرکل ناتو تأکید کرد که این ائتلاف به حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داد، ولی این باعث نمی‌شود ناتو به یک طرف درگیری نظامی با روسیه تبدیل شود و به‌عقیده وی، ماهیت درگیری‌ها در اوکراین در صورت استفاده روسیه از سلاح‌های هسته‌ای تغییر خواهد کرد.
۰
کد مطلب : ۲۹۳۳۴۰
استولتنبرگ: تصمیم درباره پیوستن اوکراین با ناتو باید با اجماع تمامی ۳۰ عضو اتخاذ شود
"ینس استولتنبرگ"، دبیرکل ناتو، شب گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی. آمریکا به این سؤال مجری که آیا امکان تسریع در روند پذیرش اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی وجود دارد یا خیر، پاسخی صریح نداد.
وی به گفتن این نکته بسنده کرد که «ناتو سیاست درهای باز دارد و هر کشوری، از جمله، البته اوکراین، حق انتخاب مسیر خود را دارد، به‌ویژه که به‌دنبال تضمین‌های امنیتی است.»، علاوه بر این، استولتنبرگ سخنان قبلی خود را تکرار کرد که تصمیم در خصوص عضویت باید با اجماع تمامی 30 کشور متحد در ناتو اتخاذ شود.
دبیرکل ناتو در همین مصاحبه اطمینان داد که این ائتلاف به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد، اما این باعث نمی‌شود که این کشور به یک طرف درگیری نظامی کنونی با روسیه تبدیل شود. استولتنبرگ تأکید کرد، حمایت از کی‌یف همچنان اولویت اصلی اتحاد ناتو است، برای اینکه اوکراین به کمک‌های طولانی‌مدت بیشتری نیاز دارد.
"لوید آستین"، وزیر دفاع آمریکا نیز روز گذشته در واکنش به درخواست کی‌یف برای پیوستن فوری به ناتو یادآور شد که مقامات ایالات متحده به سیاست درهای باز ناتو متعهد هستند، ولی می‌گویند که تصمیم درباره گسترش ناتو باید از سوی تمامی 30 کشور عضو این ائتلاف گرفته شود.
ضمن اینکه رهبران 9 کشور اروپایی از پیوستن اوکراین به ناتو حمایت کردند، در یک بیانیه مشترک تأکید کردند: «ما قویاً از تصمیم نشست ناتو در بخارست در سال 2008 در خصوص عضویت آینده اوکراین در این ائتلاف حمایت می‌کنیم.»
این سند توسط رؤسای جمهوری رومانی، جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، مقدونیه شمالی، لهستان، مونته‌نگرو و اسلواکی امضا شده است. آنها همچنین از متحدان خود خواستند کمک‌های نظامی به کی‌یف را به‌میزان قابل‌توجهی افزایش دهند.
هفته گذشته، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی گفته بود که پذیرش فوری اوکراین در این سازمان در زمان حاضر غیرممکن است.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در همان روز اعلام کرد که این کشور درخواست عضویت خود را به‌سرعت به ناتو ارسال کرده است.
سرگئی تسکوف، سناتور روس در این باره یادآور شد که اگر ناتو خواسته رهبر اوکراین در این باره را بپذیرد، این ائتلاف در واقع وارد درگیری نظامی مستقیم با روسیه خواهد شد.
در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و بیست و دوم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:
***
استولتنبرگ: استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین ماهیت درگیری را تغییر خواهد داد
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو شب گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی. ابراز عقیده کرد که ماهیت درگیری‌های نظامی در اوکراین در صورت استفاده روسیه از سلاح‌های هسته‌ای تغییر خواهد کرد. به‌گفته وی، اگر روسیه تصمیم به چنین اقدامی بگیرد، "عواقب بسیار سختی" در انتظارش است.
پیش از این، روز یکشنبه پنتاگون اعلام کرد که مسکو هیچ برنامه‌ای برای استفاده از سلاح هسته‌ای ندارد. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت: ایالات متحده علائمی از تمایل مسکو برای اتخاذ چنین اقدامی مشاهده نکرده است.
در همان روز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز گفت که واشنگتن در حال آماده‌سازی طرحی برای اقدام در صورت استفاده احتمالی روسیه از تسلیحات هسته‌ای است، در عین حال، وزیر خارجه یادآور شد که فعلاً هیچ دلیلی برای مشکوک شدن به مسکو درباره استفاده قریب‌الوقوع از سلاح هسته‌ای وجود ندارد.
استولتنبرگ کمک نظامی به اوکراین را مداخله ناتو در مناقشه تلقی نمی‌کند
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بخش دیگری از مصاحبه با شبکه ان.بی.سی. ابراز عقیده کرد که پیمان آتلانتیک شمالی به حمایت خود از اوکراین ادامه خواهد داد، ولی این باعث نخواهد شد که این ائتلاف به یک طرف درگیری نظامی کنونی با روسیه تبدیل شود.
وی گفت: ناتو یک طرف این مناقشه نیست. ما از اوکراین، به‌عنوان یک کشور مستقل در اروپا که حق دفاع از خود را دارد، حمایت می‌کنیم.
دبیرکل ناتو افزود، حمایت از کی‌یف همچنان اولویت اصلی این ائتلاف است. استولتنبرگ تأکید کرد که اوکراین برای دفاع از خود به کمک‌های طولانی‌مدت بیشتری نیاز دارد.
وعده ماکرون به زلنسکی درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه
کاخ الیزه شب گذشته گزارش داد که امانوئل ماکرون، رئیس‌‌جمهوری فرانسه در جریان گفت‌وگوی تلفنی روز یکشنبه با همتای اوکراینی خود، ولادیمیر زلنسکی، به وی قول داده است که با شرکای خود در اتحادیه اروپا برای تحریم‌های جدید ضدروسی همکاری کند.
علاوه بر این، ماکرون مخالفت قاطع خود با همه‌پرسی‌های انجام‌شده در «چهار منطقه اوکراین» و الحاق متعاقب این مناطق به خاک روسیه را تأیید کرد. رهبر فرانسه همچنین گفت که این کشور خواستار ادامه کمک به اوکراین برای «احیای حاکمیت کامل و تمامیت ارضی آن» است.
پیش از این، خبرگزاری رویترز روز شنبه گزارش داده بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر بسته هشتم تحریم‌ها علیه روسیه به توافق اولیه دست یافته‌اند.
رئیس دفتر زلنسکی با مشاوران بایدن و اردوغان دیدار و گفتگو کرد
آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه در ترکیه با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا و ابراهیم کالین، سخنگوی رسمی رهبر ترکیه دیدار و گفتگو کرد.
این مذاکرات در قالب سه‌جانبه انجام شد. یرماک، سالیوان و کالین درباره روند درگیری نظامی در چارچوب حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین و همچنین اقدامات بیشتر برای پاسخ‌گویی شدیداللحن به اقدامات مسکو تبادل نظر کردند. طرفین سناریوهای مختلفی را برای ادامه کمک به ارتش اوکراین، نیازهای فوری نیروهای دفاعی و لزوم تسریع و افزایش حمایت از کی‌یف را مورد بررسی قرار دادند.
آندری یرماک بر اهمیت دریافت تضمین‌های امنیتی بین‌المللی توسط اوکراین قبل از پیوستن این کشور به ناتو تأکید کرد، علاوه بر این، او توصیه‌های ذکرشده در توافقنامه امنیتی کی‌یف را که به‌طور مشترک با آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ناتو تهیه شده است، یادآور شد.
در نهایت، رئیس دفتر زلنسکی خواستار واکنش "بسیار قاطع و سخت" کشورهای غربی به الحاق مناطقی از خاک اوکراین به ترکیب فدراسیون روسیه در پی برگزاری همه‌پرسی اخیر شد.
یرماک پس از این نشست سه‌جانبه، جلسات جداگانه‌ای با کالین و سالیوان در قالب دوجانبه برگزار کرد.
9 کشور اروپایی از پیوستن اوکراین به ناتو حمایت کردند
 رهبران 9 کشور اروپایی از پیوستن اوکراین به ناتو حمایت کردند. این مسئله روز یکشنبه در بیانیه‌ای از سوی کلاوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی اعلام شد.
در  بیانیه مشترک رهبران آمده است: «ما قویاً از تصمیم نشست ناتو در بخارست در سال 2008 در خصوص عضویت آینده اوکراین در این ائتلاف حمایت می کنیم.»
این سند توسط روسای جمهور رومانی، جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، مقدونیه شمالی، لهستان، مونته نگرو و اسلواکی امضا شده است. آنها همچنین از متحدان خود خواستند تا کمک‌های نظامی به کی‌یف را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. این سیاستمداران گفتند: ما حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تایید می‌کنیم.
لازم به یادآوری است که رهبران هر 9 کشور امضا کننده در طول مدت درگیری نظامی روسیه و اوکراین،  به کی‌یف سفر کردند.
معاون نخست وزیر روسیه سه کشور علاقه مند به تخریب خطوط لوله نورد استریم را نام برد
الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه در مسائل مربوط به انرژی شب گذشته، یکشنبه، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که مقامات مسکو مطمئن هستند که ایالات متحده، اوکراین و لهستان که بارها علیه پروژه ساخت خطوط لوله نورد استریم و نورد استریم- 2 صحبت کردند، علاقه مند به خرابکاری و حملات به این ساختار هستند.
به گفته وی، نورد استریم قابل تعمیر است، ولی این کار زمان بر و هزینه زیادی می طلبد. نوواک ابراز اطمینان کرد که توانایی‌های فنی برای بازسازی زیرساختارها پیدا خواهد شد. با این حال، قبل از هر چیز، روسیه قصد دارد بفهمد چه کسی در خرابکاری در این خطوط لوله مقصر است.
وی افزود: ما مطمئن هستیم که برخی از کشورها با توجه به مواضع قبلی آنها به این موضوع علاقه دارند. هم ایالات متحده، هم اوکراین و هم لهستان طور همزمان گفته بودند که «این زیرساختار به کار نخواهد کرد و آنها برای توقف آن هر کاری انجام خواهند داد»، بنابراین، البته، این باید مکان دست داشتن آنها در این خرابکاری به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد.
پیش از این، روز شنبه داگلاس مک گرگور، یک سرهنگ بازنشسته آمریکایی و مشاور سابق رئیس پنتاگون نیز اظهار نظر کرد که ایالات متحده یا انگلستان ممکن است به نورد استریم حمله کرده باشند.
مک گرگور به پوچ بودن اتهامات وارده به روسیه در سازماندهی این حوادث اشاره کرد و یادآور شد که تخریب یک پروژه بسیار گران قیمت برای مسکو هیچ فایده ای برای این کشور ندارد. علاوه بر این، این کارشناس افزود، طرف روسی درآمد قابل توجهی از صادرات منابع انرژی خود به اروپا دارد و قطعاً به دست خود آن را از بین نخواهد برد.
زاخارووا: بلینکن آشکارا درباره انگیزه آمریکا و ناتو برای نابودی نورد استریم صحبت کرد
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در کانال تلگرامی خود نوشت: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، آشکارا و بدون شرم از انگیزه آمریکا و ناتو برای تخریب خطوط لوله گاز نورد استریم-1 و نورد استریم-2 صحبت کرد. 
زاخارووا با اشاره به بخشی از سخنرانی بلینکن یادآور شد که نورد استریم 1 و نورد استریم 2 در آن لحظه گاز به اروپا پمپاژ نمی کردند. وی به نقل از بلینکن نوشت: «همانطور که می دانید "نورد استریم - 2" هرگز به بهره برداری نرسید. "نورد استریم-1" هم به دلیل اینکه روسیه از انرژی به عنوان سلاح استفاده می‌کند، برای چند هفته متوقف شد.»
زاخارووا در تفسیر ادعای بلینکن علیه تاکید کرد: «روسیه هرگز از انرژی به عنوان سلاح استفاده نکرده است. روسیه و قبل از آن اتحاد جماهیر شوروی، به مدت 50 سال به سادگی و بطور قابل اطمینان و بدون وقفه همیشه گاز اروپا را تامین کردند تا اینکه آمریکا به دنبال مشتریانی برای گاز مایع خود در اروپا گشت. دروغ های واشنگتن تنها دستکاری جنایتکارانه خود آنها در این حادثه را تایید می کند.»
اوکراین راه خروج به بخش آزاد شده منطقه زاپروژیا را مسدود کرد
نیروهای مسلح اوکراین راه خروج به بخش آزاد شده منطقه زاپروژیا را مسدود کرده است. این مسئله توسط ولادیمیر روگوف، رئیس جنبش "ما با روسیه هستیم" و یکی از اعضای شورای اداره این  منطقه اعلام شد.
وی وضیح داد: «نیروهای نظامی اوکراینی راه خروج به بخش آزاد شده منطقه زاپروژیا را از طریق پست‌های بازرسی مسدود کرد. متأسفانه تاکنون افراد به دلایل و تهدیدهای دور از ذهن مختلف از طرف مقابل قادر به عبور از این پست‌ها نیستند.»
به گفته روگوف، تعداد کسانی که مایل به ترک قلمرو تحت کنترل کی‌یف هستند به هزاران نفر می رسد.
در حال حاضر، بیش از 70 درصد از منطقه زاپروژیا تحت کنترل نیروهای روسی قرار دارد. در عین حال، خود شهر زاپروژیه، مرکز منطقه‌ای آن، همچنان تحت کنترل نیروهای اوکراینی است.
لازم به یادآوری است که پنجشنبه گذشته نیروهای مسلح اوکراینی به کاروانی شامل دهها خودروی غیرنظامی که برای وارد شدن به مناطق تحت کنترل نظامیان روسی در صف ایستاده بودند، حمله کردند. بر اساس آخرین آمار، در نتیجه این گلوله باران 30 نفر از مردم غیرنظامی کشته و 36 نفر دیگر زخمی شدند.
پوتین لایحه پذیرش مناطق جدید به روسیه را به دوما فرستاد
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه پیش نویس قانونی جدید در قانون اساسی این کشور در رابطه با پذیرش مناطق جدید دونتسک، لوهانسک، زاپروژیا و خرسون به فدراسیون روسیه را برای تصویب شدن به دومای دولتی ارائه کرد.
دفتر مطبوعاتی کمیته ساختار دولتی و قانون اساسی دومای روسیه در بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: چهار پیش نویس قانون اساسی فدرال در خصوص پیوستن جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک و همچنین مناطق زاپروژیا و خرسون به ترکیب فدراسیون روسیه توسط رئیس جمهور به دوما ارائه شده است. طبق این سند، مناطق دونتسک، لوهانسک بعنوان دو جمهوری و دو منطقه زاپروژیا و خرسون بعنوان مناطق جدید در ترکیب فدراسیون روسیه پذیرفته می شوند.
پوتین همچنین موافقت نامه های امضا شده در رابطه با پیوستن دو جمهوری دونتسک و لوهانسک و مناطق خرسون و زاپروژیه به فدراسیون روسیه را برای تصویب به دومای دولتی تسلیم کرد.
دادگاه قانون اساسی فدراسیون روسیه روز گذشته اسناد مربوط به پیوستن چهار منطقه جدید به خاک روسیه را تصویب کرد.
همانطور که در دادگاه قانون اساسی توضیح داده شد، رهبران فعلی مناطق خرسون و زاپروژیا فرماندار آن مناطق نامیده شده و رهبران دو جمهوری مردمی دونتسک و لوهانسک - روسای این جمهوری‌ها نامیده می شوند.
ساکنان مناطق جدید پیوسته به روسیه شروع به دریافت گذرنامه روسی خواهند کرد
شهروندان دو جمهوری مردمی لوهانسک و دونتسک از روز پذیرش آنها بعنوان بخشی از خاک  روسیه، شروع به دریافت گذرنامه روسی خواهند کرد. این مسئله بخشی از توافقات مربوط به الحاق لوهانسک و دونتسک به ترکیب فدراسیون روسیه است که برای تصویب توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به دومای دولتی ارائه شده است.
طبق اطلاعات دوما و بر اساس این سند: «از تاریخ پذیرش جمهوری مردمی دونتسک در فدراسیون روسیه و تشکیل یک منطقه جدید در فدراسیون روسیه، شهروندان منطقه دونتسک، اتباع اوکراینی و افراد بدون تابعیت که در حال حاضر به طور دائم در قلمرو دونتسک اقامت دارند، به عنوان شهروندان فدراسیون روسیه شناخته می شوند، به استثنای افرادی که ظرف یک ماه آینده پس از این تاریخ، تمایل خود را برای حفظ تابعیت دیگر خود و (یا) فرزندان خردسال خود یا بی تابعیتی را اعلام کنند.
این مسئله در رابطه با شهروندان جمهوری لوهانسک نیز صدق خواهد کرد.
در این سند آمده است که وضعیت شهروندی دونتسک و لوهانسک از تاریخ پذیرش آنها و تشکیل یک منطقه جدید در فدراسیون روسیه متوقف می شود.
دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از روز جمعه گذشته و پس از امضای توافق نامهای دوجانبه در کاخ کرملین، در ترکیب فدراسیون روسیه پذیرفته شده‌اند.
دونتسک و لوهانسک بعنوان جمهوری‌های دارای زبان روسی بخشی از روسیه شدند
دو جمهوری‌ مردمی دونتسک و لوهانسک با وضعیت جمهوری‌هایی دارای مردم روس زبان، بخشی از خاک فدراسیون روسیه شدند. این مسئله در متن تصمیم دادگاه قانون اساسی فدراسیون روسیه که روز یکشنبه در وب سایت رسمی این دادگاه  منتشر شده، آمده است.
همانطور که دادگاه قانون اساسی اعلام کرده، اعطای وضعیت جمهوری به دو منطقه دونتسک و لوهانسک مغایرتی با قانون اساسی روسیه ندارد. زبان رسمی این جمهوری‌های نیز روسی است.
طبق این اطلاعات، مناطق خرسون و زاپروژیا به عنوان یک منطقه جداگانه با حفظ نام فعلی خود در ترکیب فدراسیون روسیه پذیرفته شدند.
دادگاه قانون اساسی توضیح داده است که پایه و اساس الحاق مناطق جدید به روسیه، تهدید جان و سلامت شهروندان این مناطق از سوی نیروهای خارجی است.
هشدار وزارت خارجه روسیه درباره تهدید ناتو برای ایجاد حوادث نظامی در قطب شمال
نیکولای کارچونوف، نماینده تام الاختیار وزارت خارجه روسیه و رئیس کمیته مقامات ارشد شورای قطب شمال، روز یکشنبه در حاشیه مجمع مالی جهانی  ابراز نگرانی کرد که اقدامات ناتو امکان بروز درگیری نظامی ناخواسته در منطقه قطب شمال را افزایش داده و ممکن است حوادثی با ماهیت نظامی را در این منطقه تحریک کند.
وی یادآور شد که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که این ائتلاف ممکن است حضور خود در عرض‌های جغرافیایی بالای کره زمین را به دلیل همکاری اقتصادی روسیه با کشورهای غیرقطبی در منطقه مانند چین افزایش دهد. این دیپلمات تاکید کرد که این مسئله تنها یک بهانه برای تقویت حضور ناتو در منطقه است، برای اینکه بروکسل همکاری روسیه با این کشورها را به عنوان یک تهدید امنیتی برای ائتلاف تلقی کرده است
این مقاموزارت خارجه روسیه افزود: این روند در غیاب گفتگو با مشارکت همه کشورهای قطب شمال، طبیعتاً درجه درگیری را افزایش داده و ممکن است بروز حوادث نظامی را در منطقه تحریک کند. به گفته کارچونوف، افزایش قابل توجه فعالیت ناتو در قطب شمال و همچین برخی کشورهای غیرمنطقه ای مانند انگلیس، نمی تواند باعث نگرانی روسیه نشود.
این دیپلمات تاکید کرد: در عین حال روسیه به عنوان بزرگترین کشور منطقه قطب شمال، در حال اجرای دستور کار گسترده‌ای برای توسعه این منطقه است و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی انجام داده و خواهد کرد.
در اوایل ماه سپتامبر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که روسیه در حال بازگشت به قطب شمال هم در حوزه اقتصادی و هم در زمینه تضمین توان دفاعی است. به گفته وی، آینده روسیه تا حد زیادی با قطب شمال مرتبط است و یکی از وظایف اصلی آن است که این منطقه را از آنچه در نتیجه فعالیت‌های انسانی در سال‌های گذشته در آنجا انباشته شده، پاکسازی کند.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین