تاریخ انتشارسه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
plusresetminus
حزب الله:در شرایط فعلی که زمزمه افزایش مهاجرت پزشکان بلندتر از قبل شنیده می‌شود، همچنان بار اصلی درمان در بخش دولتی بر دوش رزیدنت‌هاست اما اساتید این حوزه که باید بر آموزش این افراد و نحوه درمان صورت‌گرفته توسط آنها نظارت داشته باشند، حالا در حال ترک میدان هستند و این امر این روزها برای مسئولان وزارت بهداشت نیز نگران‌کننده‌تر از قبل شده است.
۰
کد مطلب : ۲۹۲۵۰۲
بسته انگیزشی برای ماندگاری پزشکان متخصص
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،««وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»؛ این نامِ نهاد اصلی متولی حوزه سلامت در ایران است. در این نام سه‌بخشی دو بخش درمان و آموزش پزشکی بر پایه بیمارستان‌ها و مراکز تشخیصی و درمانی دولتی بنا شده است و قلب تپنده حوزه‌های درمان و آموزش در این سیستم‌ها اعضای هیأت‌های علمی هستند اما این اساتید شاخص و برجسته چندان حال و روز مساعدی ندارند.
اعضای هیأت علمی تمام‌وقت جغرافیایی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال‌های اخیر مورد بی‌مهری‌های متعددی قرار گرفته‌اند. مالیات‌های پلکانی، سقف‌گذاشتن برای پرداختی‌ها و واقعی‌نبودن تعرفه‌های کادر درمانی و عدم پرداختی‌های به‌موقع به‌شدت آرامش روانی و امنیت شغلی پزشکان متخصص شاغل در بخش دولتی را تهدید می‌کند. چندی پیش رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از افزایش شیب خروج اعضای هیأت علمی علوم پزشکی از بیمارستان‌های دولتی خبر داده بود. تفاوت‌های چند برابری در دریافتی پزشکان متخصص در دو بخش دولتی و خصوصی انگیزه پزشکان را برای ماندگارشدن در سیستم دولتی و اشتغال در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی دولتی کمرنگ کرده است. ادامه افزایش شیب مهاجرت پزشکان به خارج از کشور و بخش خصوصی، بخش دولتی را از وجود پزشکان مجرب و هیأت علمی‌ خالی می‌کند و در نهایت دود این آسیب در حوزه‌های آموزش و درمان پزشکی مستقیم به چشم بیماران می‌رود.
در شرایط فعلی که زمزمه افزایش مهاجرت پزشکان بلندتر از قبل شنیده می‌شود، همچنان بار اصلی درمان در بخش دولتی بر دوش رزیدنت‌هاست اما اساتید این حوزه که باید بر آموزش این افراد و نحوه درمان صورت‌گرفته توسط آنها نظارت داشته باشند، حالا در حال ترک میدان هستند و این امر این روزها برای مسئولان وزارت بهداشت نیز نگران‌کننده‌تر از قبل شده است.
بحران منزلت پزشکی در کشور
دکتر سعید چنگیزی آشتیانی، رئیس مرکز امور هیأت علمی وزارت بهداشت، درباره چرایی خروج اعضای هیأت علمی‌ از دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز آموزشی، پژوهشی و درمانی دولتی به «ایران» می‌گوید: «آمار دقیقی از مهاجرت پزشکان متخصص و اعضای هیأت علمی در اختیار نداریم اما به طور کلی بر اساس شواهد موجود میزان تمایل پزشکان و پرستاران به مهاجرت در حوزه سلامت قابل تأمل است. این مسأله بخش قابل توجهی از ذهن مسئولین و سیاستگذاران را به خود معطوف کرده است.»
آشتیانی با بیان اینکه مهاجرت پدیده چندبعدی است و دلایل متعددی دارد، عنوان می‌کند: «مطالعات دلایل مختلفی را برای خروج اعضای هیأت علمی از سیستم دولتی و مهاجرت مطرح کرده‌اند. مدل مهاجرت پزشکان ایرانی الزاماً با مدل سایر کشورها همپوشانی ندارد اما این مدل می‌تواند متأثر از مدل‌های کشورهای دیگر باشد. به عنوان مثال یکی از مواردی که کمتر در جامعه درباره آن صحبت می‌شود موضوع مهم «شأن اجتماعی» و «بحران منزلت پزشکی» است. افرادی که در حوزه علوم پزشکی درس خوانده‌اند، به مراتب علمی بالایی دست یافته‌اند و در جایگاه هیأت علمی و مدرس و تربیت‌کننده مشغول به کار هستند. این گروه افراد نیاز دارند که شأن و جایگاهشان تکریم شود و متناسب با تحصیلاتشان از شرایط معیشتی و اقتصادی مطلوبی برخوردار باشند. برای همین نیز عدم تناسب دستمزد با نرخ تورم موجب شده امید به آینده اعضای هیأت علمی‌ به لحاظ تأمین معیشت‌شان دچار مشکل شود.»
رئیس مرکز امور هیأت علمی وزارت بهداشت در ادامه دلایل خروج اعضای هیأت علمی از تمام‌وقت جغرافیایی و مهاجرت پزشکان را کم‌بودن فرصت شغلی در داخل کشور و نبود شرایط مناسب برای ارائه ایده‌های پژوهشی عنوان کرد: «به طور کلی در بحث مهاجرت نوعی تقسیم‌بندی به لحاظ دافعه از داخل و جاذبه از خارج را نیز مطرح می‌کنند. هر چند که عناصر جاذبه از خارج برای جذب پزشکان متخصص در کنترل ما نیست و نمی‌توان جاذبه خارجی را دستکاری کرد اما دافعه داخلی را می‌توان مدیریت کرد.»
او در همین زمینه می‌افزاید: «ما در بحث سیاستگذاری در حوزه نظام سلامت کشور و جلوگیری از پدیده خروج اعضای هیأت علمی‌ و مهاجرت متخصصان متمرکز شده‌ایم تا علت و چرایی‌های مهاجرت را کشف کنیم و بتوانیم به‌سرعت و با قدرت این عوامل را کنترل کنیم و اجازه ندهیم شیوه مهاجرت به این تندی ادامه پیدا کند البته هیچ‌وقت نمی‌توان مهاجرت را صفر کرد. در تمامی کشورها نخبگان مهاجرت می‌کنند برای همین نیز اصطلاح «گردش نخبگان» در دنیا مطرح است. اینکه نخبگان در دنیا در حال جابه‌جایی‌اند اما زیادشدن فرآیند مهاجرت نخبگان تحت عنوان اصطلاح «رقیق‌شدن مغزها» یا کاهش و افت ذخایر ژنتیکی کشورها نگرانی‌های متعددی ایجاد می‌کند.»
آشتیانی با بیان اینکه افت ذخایر ژنتیکی نخبگی کشور از پیامدهای مهم مهاجرت نخبگان است، عنوان می‌کند: مهاجرت نخبگان در بلندمدت در توسعه و پیشرفت جوامع اثر منفی می‌گذارد چون بار توسعه بر دوش نخبگان جامعه است. وقتی آنها جامعه را ترک می‌کنند، جامعه از نظر ذخایر ژنتیکی نخبگی خالی می‌شود و شرایط ضریب هوشی بالا را کمتر تجربه می‌کند. البته تمامی کشورهای دنیا روی عوامل منفی و آسیب‌رسان مهاجرت نخبگان تأکید دارند اما باید این را هم در نظر گرفت که مهاجرت نخبگان را نباید همیشه به عنوان سیاه‌نمایی خاص کشور ما  نگاه کرد و نقطه کاملاً منفی در نظر داشت؛ چرا که مهاجرت این امکان را فراهم می‌کند که افراد در کشورهایی با دانش و تکنولوژی قوی توانمندتر شده و بتوانند به کشورشان منتقل شوند. بنابراین اگر مهاجرت نخبگان با بازگشت و گردش همراه باشد نقطه قوت ما به حساب می‌آید. با این حال ما معتقدیم باید در بحث اصلاح قوانین، تقویت و شفافیت و پاسخگویی و عملکرد مدیران، راهکارهایی را برای مواجهه با پدیده مهاجرت نخبگان و کم‌کردن اثر منفی آن به‌سرعت پیدا کنیم.»
راهکار وزارت بهداشت برای جلوگیری از خروج اعضای هیأت علمی
رئیس مرکز امور هیأت علمی وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه وزارت بهداشت برای جلوگیری از خروج اعضای هیأت علمی تمام وقت جغرافیایی از سیستم دولتی و مراکز آموزشی، پژوهشی و درمانی دولتی چه تدابیری اندیشیده است، عنوان می‌کند: «واقعیت این است مرکز امور هیأت علمی وزارت بهداشت در حال تدوین و جمع‌بندی بسته انگیزشی و جذاب برای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است. این پیشنهادات را در شرف عملیاتی‌شدن پیش می‌بریم. یکی از موارد مهم مطرح در بسته‌های انگیزشی «مالیات پلکانی»، «سقف پرداخت پزشکان» و «تعرفه کادر درمانی» است که به‌ جد در حال پیگیری آن هستیم.‌»
به گفته آشتیانی، ابلاغ نهایی بسته انگیزشی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌تواند وضعیت جذابی را برای اعضای هیأت علمی بالینی تمام‌وقت جغرافیایی ایجاد کند. البته برخی از موارد ابلاغ پیشنهادات این بسته در اختیار وزارت بهداشت نیست و باید با کمک سازمان برنام
ه و بودجه، تأمین اعتبار آن فراهم شود. هر گونه تغییر مثبت در وضعیت رفاهی و معیشتی اعضای هیأت علمی دلسردی، بی‌انگیزگی و بخش قابل توجهی از دغدغه‌های فعلی اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را کاهش می‌دهد.
او می‌گوید: «برای آنکه نظام آموزش و درمان در بخش دولتی آسیب نبیند، بسته‌های دیگری را در بحث اداری و نحوه جذب‌ هیأت علمی‌ تعریف می‌کنیم که به عنوان راه حل کوتاه‌مدت و فوری تلقی می‌شود.
پزشکان تمام‌وقت جغرافیایی بر اساس مقررات عملاً تمام ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی و درمانی و بهداشتی‌شان را در سیستم دولتی استفاده می‌کنند و هیچگونه فعالیت انتفاعی ندارند. این افراد به لحاظ ماندگاری بالا در سیستم  نقش مهمی در ارتقای سطح آموزش، پژوهش و درمان دانشگاهی دارند؛ منوط به اینکه رضایتمندی لازم برای رفع معیشت و رفاهشان تأمین شود.
در همین حال رئیس مرکز امور هیأت علمی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه خروج اعضای هیأت‌ علمی‌ از سیستم  الزاماً به معنای مهاجرت پزشکان نیست، می‌گوید: یکی از دلایل مهم خروج هیأت علمی‌ها از بخش دولتی تأخیر در پرداختی‌هاست؛ در حالی که در بخش خصوصی پزشکان متخصص پرداخت به‌موقع دارند، محدودیتی برای دریافت ندارند و از آزادی عمل لازم برای عملکردشان برخوردارند. پرداخت به‌موقع در سیستم بیرون از دانشگاه جذابیت در بخش خصوصی را برای هیأت علمی‌ها بالا برده است.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت آمار اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را ۲۱ هزار نفر عنوان می‌کند و می‌گوید: نمی‌توان گفت که خروج پزشکان متخصص از سیستم دولتی را مهاجرت دامن می‌زند. بخشی از این پزشکان وارد بخش خصوصی می‌شوند البته آنالیز آمار خروج هیأت علمی‌ها نیاز به جلسه تبادل اطلاعات بین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت دارد تا ببینیم چه تعداد از بخش دولتی خارج و در بخش خصوصی جایگزین شده‌اند.»
منبع : روزنامه ایران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین
سرنوشت جنگ اوکراین پس از الحاق چهار منطقه به روسیه سرنوشت جنگ اوکراین پس از الحاق چهار منطقه به روسیه یک کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به الحاق چهار منطقه از اوکراین به خاک روسیه اظهار کرد: اگر هیات حاکمه اوکراین بپذیرد چاره‌ای برای توافق با روسیه ندارد می‌تواند باقی کشور را حفظ کند، اما اگر بخواهد به طور رادیکال پاسخ دهد ذره ذره خاک اوکراین خورده خواهد شد و چیزی دیگر باقی نخواهد ماند. امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آنچه حدود هفت ماه پیش از سوی روسیه تحت عنوان "عملیات ویژه" علیه اوکراین آغاز شد و از سوی اوکراین "تجاوز نظامی" نام گرفت، گفت: این عملیات با تصمیم دولت روسیه برای الحاق چهار استان به روسیه چهره جدیدی به خود گرفته است. با الحاق این چهار استان، از این به بعد هر گونه اقدام نظامی در این استان‌ها مثل آنچه در کریمه اتفاق افتاد، اقدام نظامی در درون خاک روسیه قلمداد می‌شود و روسیه هشدار داده از تمام ابزارها حتی سلاح اتمی در صورت مقابله با این انتقال استفاده می‌کند و پوتین تاکید کرده است، این یک بلوف نیست. وی با اشاره به واکنش جهانی به این اقدام روسیه و مخالفت جامعه جهانی با آن اظهار کرد: جامعه جهانی این الحاق را به رسمیت نشناخته است اما به لحاظ حقوقی از نظر روس‌ها این چهار بخش دیگر بخشی از حاکمیت روسیه هستند. این کارشناس مسایل بین‌الملل درباره واکنش احتمالی اوکراین به این اقدام روسیه تصریح کرد: من در اخبار ندیدم تا الان اوکراین حمله‌ای به این مناطق داشته باشد. باید دید اوکراین تهدید روسیه را جدی می گیرد یا خیر. در عین حال مشخص نیست زلنسکی می‌خواهد جنگ را ادامه دهد یا نه. اما مشخص است که از نظر او جنگ برای آزادی این مناطق مشروع است. از طرفی نمی دانم کی‌یف حاضر است وارد جگ تمام عیار شود یا نه، تا الان روسیه به اوکراین اعلام جنگ نداده است اما اگر جنگ به این مناطق کشیده شود و اوکراین به آنها حمله کند، ممکن است روسیه اعلام جنگ دهد. وی خاطرنشان کرد: به جز استان دونتسک، سه استان لوهانسک به همراه منطقه خرسون و بخشی از منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین هنوز به طور کامل در اختیار روسیه نیست. بخش‌هایی از لوهانست، خرسون و زاپوریژیا هنوز تحت کنترل اوکراین است و نمی‌دانم روسیه برای گرفتن این مناطق دست به اقدامی می‌زند یا نه! ابوالفتح درباره اینکه فکر می‌کنید در این شرایط آمریکا و اروپا از ادامه کمک نظامی به اوکراین برای مقابله با مسکو ادامه دهند یا خیر اظهار کرد: بعید می‌دانم، تصور نمی‌کنم آمریکایی‌ها به لحاظ عملی بیش از آنچه تا الان انجام دادند را انجام دهند. شاید به کمک اقتصادی و سیاسی ادامه دهند اما اینکه بخواهند تسلیحاتی در اختیارش بگذارند که عمق سرزمین روسیه را هدف قرار دهد. تشدید این فضا ممکن است کار را به سمت استفاده از سلاح اتمی سوق دهد و پاسخ حمله اتمی روسیه از جانب آمریکا جنگ اتمی را کلید می‌زند. وی گفت که آمریکا حتی درخواست پیوستن زلنسکی به ناتو را حمایت نکرد از این رو بعید است حمایت بیشتری داشته باشند. این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: تا زمانی که فشارهای تحریمی از درون موجب فروپاشی شود، هر چند طولانی آمریکا اقدام عملی انجام نمی‌دهد. مثل سال ۲۰۱۴ که برای الحاق کریمه به روسیه شاهد بودیم. ابوالفتح درباره ادامه تنش میان مسکو و کی‌یف اظهار کرد: این بستگی به واکنش کی‌یف دارد. اگر هیات حاکمه اوکراین بپذیرد که چاره‌ای برای توافق با روسیه ندارد می‌تواند باقی کشور را حفظ کند، اما اگر بخواهد به طور رادیکال پاسخ دهد ذره ذره خاک اوکراین خورده خواهد شد و چیزی دیگر باقی نخواهد ماند. باید دید این روند در اوکراین پذیرفته می‌شود یا خیر. وی درباره اقدام روسیه به برگزاری همه پرسی الحاق چهار بخش از خاک اوکراین و تاثیر این اقدام بر روی ژئوپلتیک سیاسی و جغرافیای منطقه گفت: روسیه بزرگترین و وسیع‌ترین کشور جهان است و خیلی به سرزمین دیگران چشم ندارد. روسیه به دنبال بازتعریف در نظام بین‌الملل و احقاق حقوقی است که معتقد است با فروپاشی شوروی از دست داده است. اگر غرب بر سر معماری امنیت اروپا به توافق برسد و دغدغه امنیتی روسیه را مد نظر قرار دهد، اوکراین نجات پیدا می کند، در غیر این صورت اگر بخواهند روسیه را نادیده بگیرند و به سمت نابودی روسیه حرکت کنند، روسیه ابزارهای زیادی برای مقابله با فشار و تهدید غرب در اختیار دارد. وی تصریح کرد که تا الان غرب و آمریکا تلاش داشت مانع روسیه شود و مسکو در موقعیتی قرار گیرد که به دنبال احیا قدرت نرود اما پوتین نشان داده که با قدرت می‌خواهد به این سمت برود. پوتین دنبال ارتقا سطح قدرت روسیه در نظام بین‌الملل است. به گزارش ایسنا،‌ بعد از حدود هفت ماه که از حمله نیروهای روسیه به اوکراین از شمال، شرق و جنوب می‌گذرد، جنگ همچنان در هر چهار منطقه ادامه دارد. اما ولادیمیر پوتین بعد از اینکه هفته گذشته، فرمان فراخوان نیروهای ذخیره را صادر و تهدید کرد که از تمام ابزارهای در اختیارش، از جمله سلاح های هسته ای، برای دفاع از سرزمینی که او سرزمین روسیه می داند، استفاده خواهد کرد دستور برگزاری همه پرسی برای الحاق جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک به همراه منطقه خرسون و بخشی از منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین را صادر کرد. بر اساس نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی از همه‌پرسی که بین ۲۳ و ۲۷ سپتامبر برگزار شد، در لوهانسک، بیش از ۹۸ درصد رای دهندگان از ایده پیوستن به روسیه حمایت کرده‌اند، ارقام رسمی نشان می‌دهد دونتسک نتایج مشابهی را با بیش از ۹۹ درصد از حامیان این حرکت نشان داده است. هر دو منطقه زاپوریژیا و خرسون تا اواخر روز سه‌شنبه تمامی برگه‌های رای‌گیری را بررسی کرده‌اند و ۹۳ درصد و ۸۷ درصد رأی‌دهندگان از جدایی از اوکراین و اتحاد با روسیه حمایت کردند. این اقدام روسیه از سوی سازمان ملل، آمریکا، کشورها اروپایی و به طور کلی جامعه بین‌الملل با مخالفت رو به رو شده است.