تاریخ انتشارسه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
plusresetminus
کلاه‌خودهایی که از دوره‌های مختلف تاریخ به جای مانده‌اند طراحی‌های خیره‌کننده و گاه رعب‌آوری دارند که در مواردی صرفا با هدف محافظت، طراحی و استفاده شده‌اند.باستان‌شناسان با کاوش در مناطق مختلف جهان آثار تاریخی خیره‌کننده‌ای کشف کرده‌اند، از جمله این آثار تاریخی به سلاح‌ها، کلاه‌خودها و نقاب‌های نظامی متنوعی می‌توان اشاره کرد که در دوره‌های تاریخی مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفتند.در ادامه با چند کلاه‌خود با طراحی‌ خیره‌کننده آشنا می‌شوید که در دوره‌های مختلف تاریخی و در نقاط گوناگون جهان ساخته شده‌اند.
۰
کد مطلب : ۲۹۲۴۳۹
کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز

 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
تصویر بالا، یک کلاه‌خود و ماسک سامورایی ژاپنی است. کلاه‌خودهای سامورایی برای ترساندن دشمن طراحی می‌شدند. این کلاه‌خودها را به نحوی می‌ساختند که شبیه به شیطان یا ارواح کوهستان باشد. این کلاه‌خودها از بخش‌های مختلف تشکیل شده است، برای مثال برای ساخت آن‌ها از قطعات فلزی مزین به شاخ گوزن، عاج، خز، ‌ پر و طلا استفاده می‌شد.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
یک کلاه‌خود ریبچستری را مشاهده می‌کنید. این کلاه‌خود که از آلیاژ مس و ماسک انسان‌نما ساخته شده است به قرن اول یا دوم میلادی تعلق دارد. این کلاه‌خود در «ریبچستر»، روستایی واقع در شمال غربی انگلستان کشف شده است. این کلاه‌خود در میدان نبرد مورد استفاده قرار نمی‌گرفت، بلکه در مراسم‌های تشریفاتی کاربرد داشته است و هم‌اینک در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
کلاه‌خود جنگی «مسکالامدوگ»، پادشاه قدرتمندِ کیش. این کلاه‌خود در سال ۱۹۲۴ در عراق و در «گورستان سلطنتی اور» ‌ کشف شد. این کلاه‌خود با استفاده از یک صفحه طلای ۱۸ قیراطی ساخته ‌شده‌است و روی آن حکاکی‌ها و جزئیاتی نیز به کار رفته است. این کلاه‌خود در موزه پِن در دانشگاه پنسیلوانیا نگهداری می‌شود.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
تصویر بالا مربوط به یک کلاه‌خود گلادیاتور مورمیلو است. مورمیلو به گروهی از گلادیاتورهای دوران امپراتوری روم گفته می‌شد. این نوع کلاه‌خودها با سایبان‌های عریض ساخته می‌شدند و بر فراز آن‌ها برآمدگی قرار داده می‌شد که معمولا با موی اسب تزئین می‌شد.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
این کلاه‌خودمتعلق به یک گلادیاتور است که در پمپئی (ایتالیا) ‌ کشف شد. این کلاه‌خود تاریخی که روی آن صحنه‌های مختلفی از داستان‌های اساطیری نقش بسته است، اکنون در مجموعه موزه لوور نگهداری می‌شود.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
این کلاه‌خود شاخ‌دار متعلق به هِنری هشتم است. مورخان معتقدند این کلاه‌خود عجیب به عنوان یک هدیه از سوی «ماکسیمیلیان یکم»، امپراتور روم در سال ۱۵۱۴ میلادی به «هنری هشتم» فرستاده شده است. این کلاه‌خود در موزه سلطنتی سلاح شهر «لیدز» ‌ واقع در انگلستان نگهداری می‌شود.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
این کلاه‌خود تمدن میسنی‌ ساخته‌شده از دندان گراز در یک مقبره کشف شد. این نوع کلاه‌خود در «ایلیاد» ‌ اثر «هومر» ‌ نیز توصیف شده است. این کلاه‌خود اکنون در موزه ملی باستان‌شناسی آتن (یونان) ‌ نگهداری می‌شود.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
کلاه‌خودی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید یک کلاه‌خود سه هزار ساله متعلق به عصر برنز است که در سال ۱۹۴۲ در دانمارک کشف شد. این کلاه‌خود با شاخ‌های بلند و انحنادار گاو نر، چشمان و منقار پرنده تزئین شده است.
 کلاه‌خودهای حیرت‌انگیز را تماشا کنید
این یک کلاه‌خود تمدن سِلتی مخصوص رژه است که به سال ۳۵۰ پیش از میلاد تعلق دارد. این اثر تاریخی در غاری واقع در غرب فرانسه کشف شد. تمامی بخش‌های این کلاه‌خود با طلا تزئین‌ شده است.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین