تاریخ انتشاريکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸
plusresetminus
حزب الله:نماینده دائم روسیه در وین با اشاره به امکان توقف فعالیت نیروگاه اتمی زاپوروژیه به‌دلیل ادامه حملات ارتش اوکراین به آن، برای جلوگیری از یک فاجعه هسته‌ای، گفت: بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این نیروگاه بهتر است هرچه زودتر انجام شود.
۰
کد مطلب : ۲۸۹۳۵۰
ماکرون پروتکل‌های پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را امضا کرد/ کیسینجر: وعده عضویت احتمالی اوکراین در ناتو سیاستی اشتباه بود
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، "هنری کیسینجر"، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که از سال 1973 الی 1977 ریاست وزارت امور خارجه ایالات متحده را به‌عهده داشت، معتقد است که گسترش ناتو باید در لهستان متوقف می‌شد و اوکراین می‌بایست در روابط روسیه و غرب جایگاهی را به‌دست می‌آورد که فنلاند تاکنون داشت.
کیسینجر این دیدگاه را در مصاحبه با روزنامه "وال استریت ژورنال" بیان کرده در پاسخ به سؤالی دراین‌باره گفت: «من معتقد بودم که لهستان و همه کشورهایی که به‌طور مرسوم بخشی از تاریخ غرب بوده‌اند ـ به‌طور منطقی باید عضو ناتو باشند، ولی در رابطه با اوکراین، من از نقشی مانند فنلاند دفاع می‌کردم. این سیاست ناتو اشتباه بود که علائمی در خصوص احتمال عضویت اوکراین ارسال کرد و نگرانی‌های امنیتی ابرازشده از سوی ولادیمیر پوتین [رئیس‌جمهوری روسیه] را جدی نگرفت، در این صورت بحران کنونی در اوکراین به‌وجود نیامده بود.»
این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی یادآور شد که کشور اوکراین مجموعه‌ای از سرزمین‌هایی است که مردم آنها به‌سمت روسیه تمایل دارند و مسکو نیز از لحاظ تاریخی آن‌ها را متعلق به خود می‌داند، اگرچه «بعضی از اوکراینی‌ها» با این مسئله موافق نیستند، با این حال، وزیر خارجه اسبق آمریکا معتقد است که در نتیجه حمله نظامی روسیه به اوکراین، وضعیت تغییر کرده است. به‌گفته کیسینجر، در پایان مناقشه کنونی در اوکراین نیز به‌احتمال زیاد "کریمه و منطقه دونباس" برای روسیه حفظ خواهد شد.
هنری کیسینجر در بخش دیگری از این مصاحبه ابراز عقیده کرد که ایالات متحده در آستانه جنگ با روسیه و چین بر سر مسائلی قرار گرفته است که تا حدودی خود واشنگتن، بدون آنکه تصوری از اینکه چگونه پایان خواهد یافت یا به کجا خواهید انجامید، ایجاد کرده است.
وزیر امور خارجه اسبق آمریکا تصریح کرد: در شرایط کنونی تنها کاری که می‌توان انجام داد، تشدید تنش و ایجاد گزینه‌های متفاوت نیست، بلکه برای این کار باید هدفی وجود داشته باشد.
این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و هفتاد و دوم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:
***
مشاور زلنسکی: مذاکرات صلح به‌معنای پیروزی روسیه خواهد بود
میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، اعلام کرد که مذاکرات صلح بین طرف‌های روسی و اوکراینی به‌معنای پیروزی مقامات مسکو خواهد بود. وی گفت: «مذاکرات با  روسیه در شرایط کنونی تنها به‌معنای یک چیز است و آن اینکه روسیه پیروز شده است، این یک شکست ثبت‌شده برای اوکراین، شکست برای اروپا و شکست ارزش‌های دموکراتیک غربی خواهد بود.»
پودولیاک یادآور شد: در زمان حاضر مقامات کی‌یف دلیلی برای ازسرگیری مذاکرات صلح با مسکو ندارند.
در اواخر ماه جولای، طوماری در وب‌سایت رسمی دفتر زلنسکی ثبت شد که بر اساس آن گروه زیادی از شهروندان اوکراینی خواستار ازسرگیری مذاکرات صلح با روسیه و دستیابی به توافق شده بودند. در متن نوشته شده بود که «هرچه بیشتر بجنگیم، شاهد کشته شدن بیشتر اوکراینی‌ها و فرزندانمان خواهیم بود و این جنگ باید پایان یابد».
در این رابطه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، یادآور شده بود که ایالات متحده اوکراین را از هرگونه اقدام سازنده و ازسرگیری مذاکره با روسیه بازداشته است و چنین اجازه‌ای به مقامات کی‌یف داده نشده است.
نماینده دائم روسیه در وین از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست هرچه سریعتر از نیروگاه زاپوروژیه بازدید کند
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، صبح امروز، یکشنبه اعلام کرد که سفر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) و بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه بهتر است هرچه زودتر، در اواخر ماه آگوست یا اوایل ماه سپتامبر انجام شود.
اولیانوف در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» گفت: ما معتقدیم که این سفر آژانس نباید به تعویق بیفتد، بهترین حالت آن است که در اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر انجام شود، ولی همه چیز به ما بستگی ندارد.
همان‌طور این دیپلمات یادآور شد که نگرش طرف روسی به بازدید مربوطه بیشتر از یک بار از سوی نمایندگان روسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌طور علنی ابراز شده است، وی افزود: «این یک رویداد بسیار حساس و مهم است. لازم است در خصوص مسیر جدید حرکت، مسائل امنیتی، برنامه کاری تقریبی، مدت زمان حضور کارشناسان آژانس در نیروگاه توافق شود، البته تمامی این مسائل در ماه مه و ژوئن مورد بحث قرار گرفته بود که با کارشکنی انجام‌شده، به بن‌بست رسید و اکنون باید تمامی این اقدامات بار دیگر از نو آغاز شود.»
به‌گفته نماینده روسیه در وین، مقامات منطقه زاپوروژیه در حال بررسی امکان توقف موقت عملیات نیروگاه هسته‌ای به‌دلیل ادامه گلوله‌باران آن توسط نیروهای مسلح اوکراین هستند تا از یک فاجعه هسته‌ای جلوگیری شود.
میخائیل اولیانوف همچنین روزنامه فایننشال تایمز را به تحریف سخنانش در خصوص احتمال بازدید رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه اتمی زاپوروژیه متهم کرد و گفت که این روزنامه از روی عمد، سخنان وی را تحریف کرده است.
نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه و شهر انرگودار روز شنبه مجدداً مورد حمله نیروهای مسلح اوکراین قرار گرفت
ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای اصلی اداره نظامی ـ غیرنظامی منطقه زاپوروژیه روز شنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراینی بار دیگر به‌سمت نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه و شهر انرگودار که این تأسیسات در آن قرار دارد، حمله کردند که در نتیجه آن منطقه مجاور نیروگاه حرارتی هدف قرار گرفت.
به‌گفته شاهدان عینی صدای انفجار دوباره در شهر انرگودار شنیده شد و آژیر امنیتی به صدا درآمد،
این در حالی است که رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شب جمعه در نشست شورای امنیت ابراز عقیده کرد: در زمان حاضر هیچ تهدید فوری برای امنیت نیروگاه هسته‌ای نیروگاه زاپوروژیه وجود ندارد.
قدیروف از اعزام واحدهای داوطلب جدید از چچن به اوکراین خبر داد
رمضان قدیروف، رئیس "جمهوری چچن" بامداد امروز، یکشنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که گروه دیگری از نیروهای داوطلب چچنی، بعد از دیدن دوره آموزش نظامی، فرودگاه بین‌المللی گروزنی را به‌مقصد منطقه عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس ترک کردند.
به‌گفته قدیروف، این گروه از داوطلبان در دانشگاه نیروهای ویژه روسیه به‌خوبی آموزش نظامی لازم را فرا گرفته و آماده شرکت در نبرد علیه نیروهای ناسیونالیستی اوکراینی هستند.
ماکرون پروتکل‌های پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را امضا کرد
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز شنبه پروتکل‌های مربوط به الحاق سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امضا کرد.
در بیانیه منتشره از سوی کاخ الیزه در این رابطه، آمده است: این انتخاب مستقل از سوی فنلاند و سوئد، دو شریک اروپایی بود و اکنون امنیت آنها را در مواجهه با تهدیدات کنونی در همسایگی آنها افزایش خواهد داد و پیوستن آنها به ناتو با توجه به توانایی‌های این دو کشور، کمک قابل‌توجهی به موقعیت جمعی و امنیت مشترک در کل قاره اروپا خواهد کرد.
کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، در جریان تصویب پروتکل‌های تصویب توسط پارلمان فرانسه در اول ماه آگوست، یادآور شد که هر دو کشور برای برخورداری از حمایت نظامی در صورت حمله احتمالی، طبق ماده 5 منشور ناتو، نیازمند تصویب این اسناد توسط 30 کشور عضو ائتلاف ناتو هستند.
مجارستان افزایش عرضه گاز روسیه را وزنه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها نامید
تاماس منزر، سخنگوی وزارت امور خارجه مجارستان روز شنبه اعلام کرد که این کشور حجم عرضه گاز طبیعی از روسیه را افزایش داده است.
به‌گفته وی، پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان پیش از این گفته بود که این کشور با طرف روسی بر سر تأمین 2.6 میلیون مترمکعب گاز مضاعف تا پایان ماه آگوست از طریق خط لوله "جریان ترکیه" به توافق رسیده است.
سخنگوی وزارت خارجه مجارستان یادآور شد که بوداپست در حال مذاکره برای ادامه تحویل گاز در ماه سپتامبر سال جاری است. وی تأکید کرد: "وظیفه دولت مجارستان اطمینان حاصل کردن از عرضه مطمئن گاز طبیعی برای رفع نیازهای شهروندان است."
شرکت گازپروم روسیه نیز تأیید کرده که تحویل گاز به‌میزان بیش از قراردادهای تعیین‌شده به بوداپست را آغاز کرده است.
پیش از این، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان گفته بود که بوداپست در حال مذاکره با مسکو برای دریافت 700 میلیون مترمکعب گاز اضافی است.
دو کشتی با محموله مواد غذایی از بندر چرنومورسک اوکراین خارج شدند
وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که دو کشتی حامل محصولات کشاورزی غذایی اوکراینی روز شنبه از بندر چرنومورسک اوکراین که در نزدیکی اودسا قرار دارد، به‌منظور تحویل محموله خود به‌سمت ترکیه حرکت کردند.
طبق این اطلاعات، اکنون کشتی باری خشک Fulmar Sحامل 12 هزار تن گندم زیر پرچم باربادوس سواحل اوکراین را ترک کرده و به‌سمت بندر اسکندرون ترکیه در حرکت است. یک کشتی باری خشک دیگر حامل دانه‌های آفتابگردان نیز با پرچم جزایر مارشال روز شنبه بندر چرنومورسک را ترک کرد.
روز قبل نیز دو کشتی باری خشک حامل مواد غذایی از آبهای سرزمینی اوکراین خارج شدند که یکی از آنها کشتی STAR LAURAبا پرچم جزایر مارشال است که با 60 هزار تن بار ذرت عازم ایران است.
وزارت خارجه فنلاند از کاهش صدور روادید توریستی برای روس‌ها خبر داد
پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این کشور مکانیزمی برای کاهش صدور روادید توریستی برای شهروندان روسیه پیدا کرده است.
وی گفت: «این مکانیزم بدین گونه عمل خواهد کرد که روس‌ها می‌توانند فقط روزهای دوشنبه برای روادید توریستی درخواست دهند و از سه‌شنبه تا جمعه برای دلایل خانوادگی، تحصیلی، کاری یا دلایل موجه دیگر برای روادید اقدام کنند.»
وزیر خارجه فنلاند یادآور شد که به این ترتیب فنلاند به‌طور قابل‌توجهی جریان صدور روادید توریستی برای شهروندان روسیه را کاهش خواهد داد، علاوه بر اینکه این روند در سطح قوانین ملی نیز اجرا می‌شود و مشکلی از این لحاظ به‌وجود نخواهد آمد.
واکنش وزارت خارجه روسیه به اخراج دیپلمات روس از مونته‌نگرو
ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، شب گذشته، شنبه اعلام کرد که مقامات مسکو اخراج یک دیپلمات روس از مونته‌نگرو را بخش دیگری از جنگ ترکیبی غرب علیه روسیه می‌دانند.
به‌عقیده وی، این اقدام خصمانه مقامات مونته‌نگرو، ادامه خط‌مشی مخرب کشورهای غربی است که در نهایت به‌ضرر امنیت و همکاری بین‌المللی و همچنین منافع ملی خود این کشورها خواهد بود.
زاخارووا افزود که فدراسیون روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که تدابیر تلافی‌جویانه‌ای در این رابطه اتخاذ کند.
روز جمعه مقامات مونته‌نگرو، یک دیپلمات روس را "عنصر نامطلوب" اعلام کردند. طبق گزارش وزارت امور خارجه مونته‌نگرو، چنین تصمیمی از سوی مقامات این کشور به‌دلیل اقدامات ادعایی این دیپلمات در نقض کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک اتخاذ شده است. نام این کارمند سفارت روسیه ذکر نشده است.
دیپلمات روس امکان گسترش منطقه جنگی به‌دلیل ارسال تسلیحات غربی به اوکراین را بعید ندانست
الکساندر دارچیف، مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد که با ادامه تحویل سلاح‌های دوربرد غربی به کی‌یف، «وظایف جغرافیایی» در عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین گسترش خواهد یافت.
این دیپلمات تأکید کرد: «هیچ سلاحی در اوکراین نباید وجود داشته باشد که امنیت روسیه و همچنین مردم منطقه دونتسک و لوهانسک و مناطق آزادشده در خاک اوکراین را در معرض تهدید قرار دهد، بنابراین پمپاژ بیشتر سیستم‌های تسلیحاتی دوربرد غربی به اوکراین، تنها منجر به این واقعیت می‌شود که اهداف جغرافیایی عملیات ویژه گسترش خواهد یافت.»
وی در عین حال یادآور شد که کمک‌های نظامی میلیاردهادلاری کشورهای غربی به اوکراین در اجرای اهداف عملیات ویژه روسیه در اوکراین خللی ایجاد نخواهد کرد و تمامی اهداف و مقاصد آن تحقق خواهد یافت. به‌گفته وی، این نکته‌ای است که ظاهراً مقامات واشنگتن آن را نادیده گرفته‌اند.
علاوه بر این، دارچیف تأکید کرد که "خطرات امنیت برای کل جامعه جهانی در نتیجه گسترش سلاح‌های انتقال‌یافته به نیروهای مسلح اوکراین در بازارهای سیاه و خاکستری اسلحه کاملاً واقعی است."
چند روز قبل لوید آستین، رئیس پنتاگون اعلام کرد که ایالات متحده و سایر کشورهای غربی قصد دارند تجهیزات و فناوری نظامی را تا هر زمان که لازم باشد در اختیار ارتش اوکراین قرار دهند.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین