تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
plusresetminus
حزب الله: با به صدا درآمدن آژیرهای خطر در مناطق مرزی کوزوو، صرب‌های مقیم کوزوو گذرگاه‌های مرزی این کشور با صربستان را مسدود کردند.
۰
کد مطلب : ۲۸۸۴۶۷
شنیده شدن صدای آژیر خطر در مناطق مرزی کوزوو با صربستان
 به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،یکشنبه شب صدای آژیر خطر در مناطق مرزی کوزوو با صربستان شنیده شده است و صرب‌های مقیم شمال کوزوو با کمک نیروهای امنیتی، جاده‌ها نزدیک دروازه‌های مرزی برنیاک و یارینیه (دو گذرگاه کلیدی) را مسدود کردند.
از سوی دیگر، در برخی از مناطق مرزی کوزوو صداهای شلیک گلوله شنیده شده است که برخی از این موارد علیه نیروهای امنیتی بوده، اما تلفاتی نداشته است.
در همین ارتباط، روزنامه «جروزالم پست» با تائید تنش مرزی کوزوو و صربستان گفته است که یک گروه مورد حمایت صرب‌ها در شمال کوزوو در وضعیت جنگی قرار گرفته‌اند.
در هر حال، هنوز جزئیات بیشتری از تنش مرزی کوزوو و صربستان منتشر نشده است و مشخص نیست که این تیراندازی‌ها و به صدا درآمدن آژیر خطر مقدمه‌ای بر یک جنگ تمام عیار در بالکان خواهند بود یا خیر؟
بر اساس این گزارش، این تنش‌ها پس از آن افزایش پیدا کرده که مقامات کوزوو رفت و آمد خودروها با پلاک‌ صربستان و افراد با مدارک شناسایی صربستان را محدود کردند.
دولت کوزوو گفته است که از اول آگوست مسافرانی که از صربستان می‌آیند، موظف خواهند بود تا مدارک صادر شده توسط صربستان را با مدارک شناسایی با اعتبار سه ماه که از سوی کوزوو صادر شده، تغییر دهند.
علاوه بر این، مقررات جدیدی در مورد پلاک خودرو نیز از اول مرداد اجرایی می شود. دولت کوزوو رفت و آمد خودروها با پلاک‌ صربستان را غیرقانونی می‌داند و قرار است مجوز عبور و مرور برای این خودروها را فقط در چهار شهر شمالی با اکثریت صرب‌ صادر می کند.
مناقشه بر سر وسایل نقلیه در سپتامبر 2021 پس از آن شروع شد که مقامات کوزوو به تمام رانندگانی که از صربستان وارد کوزوو می‌شوند دستور دادند تا از پلاک‌های چاپی موقت 60 روزه استفاده کنند. این تصمیم مقامات کوزوو در واکنش به اقدام مشابه صربستان علیه رانندگان کوزوویی صورت گرفت.
در مقابل اما صربستان استقلال کوزوو یا حق آن را برای اعمال قوانین و مقررات مانند ثبت نام خودرو و کامیون به رسمیت نمی شناسد. بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا استقلال کوزوو را به رسمیت می شناسند، هرچند روسیه و چین نیز به عنوان متحدان صربستان، موضوع استقلال کوزوو را رد می کنند.
اتحادیه اروپا بیش از یک دهه است که تلاش کرده تا بین دو همسایه بالکان میانجی‌گری کند، اما تاکنون تلاش‌ها برای رسیدن به عادی‌سازی روابط میان آن ها شکست خورده است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین