تاریخ انتشارشنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
plusresetminus
حزب الله: منابع لبنانی اعلام کردند که نجیب میقاتی هفته آینده طرح ساختار دولت جدید این کشور را به رئیس جمهور ارائه خواهد کرد.
۰
کد مطلب : ۲۸۵۴۶۰
منابع لبنانی: نجیب میقاتی هفته آینده طرح ساختار دولت را به میشل عون ارائه می‌دهد/ تأکید حزب‌الله بر رسیدگی به اولویت‌ها
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، منابع نزدیک به «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر مکلف لبنان اعلام کردند که او هفته آینده درباره ساختار تشکیل دولت جدید با «میشل عون» رئیس جمهور این کشور صحبت خواهد کرد و در حال حاضر زود است که درباره ساختار دولت جدید و اینکه کدام یک از وزرای فعلی در آن مشارکت خواهند کرد نظر بدهیم.
این منابع تاکید کردند که نجیب میقاتی در حال انجام رایزنی‌هایی با طرف‌های مربوطه و نیز وزرا بوده و درباره خواسته‌ها و شرایط افرادی که می‌خواهند در دولت مشارکت داشته باشند با آنها صحبت می‌کند.
منابع نزدیک به میشل عون نیز اعلام کردند، رئیس‌جمهور خواستار تشکیل دولتی است که بتواند به بحران‌هایی که کشور از سر می‌گذراند رسیدگی کند و پرونده‌های قضایی حساس همانند پرونده انفجار بندر بیروت را پیگیری کند. بنابراین دولت آینده باید از وزرایی تشکیل شود که چنین رویکردی نسبت به اوضاع لبنان دارند.
منابع مذکور تاکید کردند، رئیس جمهور تا آنجایی که ممکن است تلاش می‌کند تا در صورت بروز خلاء در روند انتخاب رئیس جمهور جدید، دولتی تشکیل گردد که بتواند امور کشور را در این دوره مدیریت کند.
برخی منابع لبنانی همچنین اعلام کردند نجیب میقاتی قصد دارد دولت آینده را با همان وزرای فعلی تشکیل دهد اما فعلاً تصمیم قطعی در این زمینه گرفته نشده و هر آنچه که در رسانه‌ها مطرح می‌شود در حد حدس و گمان است.
«محمد رعد» رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز طی سخنانی اعلام کرد، در حال حاضر نخست وزیر مکلف تعیین شده و ما با سرعت در این روند پیش رفتیم و مامور تشکیل دولت را انتخاب کردیم. در مرحله فعلی نیز برای تشکیل کابینه عجله می‌کنیم تا ماه‌های باقی مانده را با سهمیه‌بندی‌ها و کشمکش درباره وزارتخانه‌ها تلف نکنیم.

این مقام حزب الله تاکید کرد، در حال حاضر باید به اولویت‌هایی که کشور به آن نیاز دارد نگاه کنیم و دولتی تشکیل دهیم که بتواند در خدمت این اولویت‌ها باشد. همچنین نیازی نیست که تعداد وزارت‌خانه‌ها چند برابر شود.
وی اظهار داشت، دولت جدید باید بتواند به اولویت‌های مورد نیاز کشور که در مرحله فعلی مربوط به رسیدگی به وضعیت نقدینگی، تامین برق برای مردم، تصویب طرح اصلاحات، تثبیت قیمت ارز و به حرکت درآوردن چرخه اقتصاد است بپردازد تا مردم در تامین مواد غذایی و ملزومات پزشکی مشکلی نداشته باشند.
روز پنجشنبه در جریان رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی برای انتخاب نخست‌وزیر مکلف لبنان نجیب میقاتی با کسب 54 رای به این پست منصوب شد.
میشل عون پس از مشورت با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، نجیب میقاتی را برای ابلاغ ماموریت تشکیل کابینه لبنان به کاخ بعبدا (کاخ ریاست جمهوری) فراخواند.
میقاتی در ژوئیه سال 2011 هم یک بار دیگر نخست وزیر شده بود و در مه 2013 استعفا کرد. وی تا فوریه 2014 نیز به عنوان نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان بر سر کار بود. او به صورت کلی، تجربه سه دوره نخست وزیری در لبنان را در کارنامه خود دارد.
میقاتی 11 روز پس از استعفای سعد حریری، نخست وزیر اسبق لبنان در سال 2021، موفق شد مأمور تشکیل کابینه شود. در آن زمان پس از نه ماه بن بست سیاسی در لبنان، میقاتی توانست کابینه تشکیل دهد و برای سومین بار نخست وزیر لبنان شد.
نجیب میقاتی بعد از انتصاب دوباره به عنوان نخست‌وزیر مکلف لبنان تأکید کرد که فرصت برای نجات این کشور از فروپاشی همچنان وجود دارد و ما می‌توانیم لبنان را از بحران‌ها نجات دهیم، ولی به شرط اینکه همه گروه‌ها، اختلافات خود را کنار بگذارند.
نخست‌وزیر انتخاب شده باید هفتاد و هشتمین دولت در تاریخ لبنان و پنجمین دولت در دوره ریاست‌جمهوری «میشل عون» را تشکیل دهد. عون در 31 اکتبر 2016 به عنوان رئیس جمهور لبنان انتخاب شد. تا کنون چهار دولت در دوره وی تشکیل شده که نخست وزیران آن سعد حریری (دو دوره)، حسان دیاب و نجیب میقاتی بوده‌اند.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین