تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
plusresetminus
حزب الله: نشریه آمریکایی اعتراف می‌کند: تلاش‌های واشنگتن برای قرار دادن کشورهای نیم کره جنوبی در مقابل روسیه بی‌نتیجه بوده و اکثر کشورهای آسیایی، خاورمیانه، آفریقا و آمریکای جنوبی روابط خود با مسکو را حفظ کرده و از پیوستن به تحریم‌های ضدروسی خودداری کرده‌اند.
۰
کد مطلب : ۲۸۵۰۵۵
شکست تلاش آمریکا برای مخالف کردن سایر کشورها با روسیه/ وزیرخارجه اوکراین: در صورت عدم ارسال سلاح با بیل خواهیم جنگید
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، نشریه "فارین افرز" (Foreign Affairs) در تحلیلی نوشته است که تلاش مقامات آمریکایی برای جلب نظر کشورهای نیم کره جنوبی زمین به سمت خود در موضوع تحریم‌ها علیه روسیه و محکومیت اقدامات مسکو در اوکراین، بدون نتیجه مانده است.
این نشریه می‌نویسد: «بی طرفی این کشورها واشنگتن را شوکه کرده است. چنین موضع گیری از کشورهای نیم کره جنوبی جهان در قبال بحران اوکراین با این واقعیت توضیح داده می شود که ایالات متحده چندین دهه منافع این کشورها را نادیده گرفته است.»
تحلیلگر فارین افرز معتقد است: در بحبوحه تشدید رقابت با چین و روسیه، ایالات متحده نگران دورنمای تجدید حیات بلوک بندی توسط کشورهای غیرمتعهد است که مصمم به دور ماندن از این رقابت ژئوپلیتیکی یا حتی قرار دادن غرب و دشمنانش در مقابل یکدیگر هستند. و این در حالی است که دیپلماتهای کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین از تعهد بیش از حد کاخ سفید به نظم بین المللی مبتنی بر منافع آمریکا انتقاد کرده و مخالف این مسئله هستند.
پیش از این نیز مطبوعاتی آمریکایی به این واقعیت اذعان کرده بودند که بسیاری از کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی روابط خود را با روسیه حفظ کرده و در برابر درخواستهای مکرر دولت ایالات متحده برای پیوستن به تحریمهای ضدروسی مقاومت می‌کنند. تحلیلگران یادآور شده‌اند که جو بایدن رهبر آمریکا به دنبال نفوذ بر هند، برزیل، اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس است تا مسکو را تحریم کنند، فشار دیپلماتیک بر آن وارد کرده و به کی‌یف کمک نظامی کنند، ولی در این راستا تاکنون موفقیت خاصی نداشته است. حتی خود مقامات آمریکایی اعتراف کرده‌اند که تلاش آنها برای تحت تأثیر قرار دادن سایر کشورها برای منزوی ساختن روسیه با مشکلاتی مواجه است.
پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز تاکید کرده که تلاش غرب برای منزوی ساختن مسکو در عرصه بین المللی بی فایده است. به گفته وی، مواضع غرب که کشورهای دیگر را با اعمال فشار مجبور به پیوستن به تحریمها علیه روسیه می‌کند، "بی‌ادبانه" و "مغرورانه" است.
این خبر به‌روزرسانی می‌شود| در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و هفدهم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:
***
انتشار کاریکاتوری از نقش آمریکا در بحران اوکراین از سوی سخنگوی وزارت خارجه چین
کشور روسیه , جنگ روسیه و اوکراین ,
ژانگ هکینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین بامداد امروز، دوشنبه، در توئیتر خود کاریکاتوری را منتشر کرد که در آن عمو سام - نماد ایالات متحده آمریکا، موضوع کاریکاتور دیگری در خصوص نقش مخرب این کشور در مناقشات جهانی شده است. این کاریکاتور یک خرس را در آستانه یک خانه به تصویر کشیده که (مظهر روسیه است)، این خرس به بستهای که از آتش شعله ور است با برچسب "بحران اوکراین" نگاه می‌کند. فتیله در حال سوختن به سمت جعبه رسیده که انتهای آن عمو سام را نشان داده که با پشت حصار کمین کرده و این فتیله را روشن کرده است.
این دیپلمات چینی در توضیح این تصویر نوشته است: «ایالات متحده همواره در حال برانگیختن درگیری‌های ابدی است».
این نخستین بار نیست که سخنگویان رسمی وزارت خارجه چین کاریکاتورهایی در خصوص  موضوعات مهم جهانی منتشر کردند. در اواخر ماه فوریه، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که واشنگتن مسئول رویدادهای جاری در اوکراین و دونباس است. او در شبکه اجتماعی پستی با یک کاریکاتور منتشر کرد که در آن واشنگتن مناطق اطراف اوکراین را با بنزین پر کرده تا با کوچکترین جرقه منفجر شود. در ماه آوریل نیز آقای لیجیان کاریکاتوری در توئیتر خود منتشر کرد که در آن درخواست واشنگتن برای طرفداری اجباری از آمریکا را به مسخره گرفته بود. در این کاریکاتور دستی که به رنگ پرچم ایالات متحده رنگ آمیزی شده بود، اسلحه را به سمت سر شخص دیگری نشانه رفته بود.
لاوروف: آمریکا نمی‌تواند با ارسال سلاح به اوکراین روسیه را مجبور به پیروی از قوانین غربی کند
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند تلویزیونی "مسکو. کرملین. پوتین" اعلام کرد که ایالات متحده نمی‌تواند روسیه را با ارسال تسلیحات نظامی بیشتر به اوکراین از حق ابراز نظر خود در امور بین الملل بازداشته و این کشور را مجبور به تبعیت از قوانین ابداع شده توسط واشنگتن کند.  
وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سئوال که هدف آمریکا از ارسال محموله‌های تسلیحاتی مضاعف به اوکراین چیست، یادآور شد که این اهداف از مدت‌ها قبل در واشنگتن اعلام شده است. آنها قصد دارند به این هدف دست یابند که روسیه باید جایگاه خود را بشناسد و حق ابراز نظر در امور بین المللی را نداشته باشد، روسیه باید از قوانینی که توسط ایالات متحده اختراع شده پیروی کند.  لاوروف تاکید کرد: «البته فکر کنم آنها اکنون دیگر به خوبی درک کرده باشند که موفق نخواهند شد و روسیه کشوری نیست که کورکورانه از قوانین غربی پیروی کرده و دیدگاه خود درباره مسائل بین المللی را با صراحت بیان نکند.»
وزیر خارجه اوکراین: در صورت فقدان تسلیحات غربی، با بیل با روسیه خواهیم جنگید
دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین شب گذشته، یکشنبه، در مصاحبه با  شبکه تلویزیونی ARDآلمان، اعلام کرد که حتی اگر عرضه سلاحهای غربی به کی‌یف متوقف شود، این کشور به مقاومت در برابر روسیه ادامه خواهد داد و حتی شده "با بیل" به جنگ خواهد پرداخت. کولهبا گفت: "اگر ما سلاح نداشته باشیم، خوب، حتی شده با بیل به جنگ ادامه داده و از خود دفاع خواهیم کرد، برای اینکه این جنگ، جنگی علیه موجودیت کشور ماست."
وی افزود: «بنابراین، هر چه زودتر تسلیحات نظامی دریافت کنیم و هر چه زودتر این سلاح‌ها به کی‌یف فرستاده شوند، کمک بیشتری برای ما خواهد بود». وزیر خارجه اوکراین افزود: «اگر تسلیحات غربی دیرتر ارسال شود، باز هم از شما تشکر می‌کنیم، اما در این صورت چیزهای زیادی از دست می‌رود و افراد زیادی جان خود را از دست خواهند داد.»
کوله‌با در عین حال تاکید کرد که هیچ‌کس در غرب نباید باور کند که اوکراین بدون ارسال تسلیحات بیشتر مایل به دادن امتیاز به طرف روسی خواهد شد. وزیر خارجه در عین حال اذعان کرد که در اوکراین سلاح‌های بسیار کمتری نسبت به توان نظامی ارتش روسیه وجود دارد. وی در پایان گفت: ما نمی‌توانیم با چنین عدم تعادلی در جنگ پیروز شویم.
وزارت دفاع روسیه: هواپیماهای اوکراینی مواضع خود را هدف قرار دادند
سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که دو فروند جنگنده سوخو-25 ارتش اوکراین به اشتباه مواضع واحدهای نیروهای مسلح این کشور در منطقه دنپروپتروفسک را هدف قرار دادند.
این مقام نظامی همچنین افزود: "تلفات زیاد در صفوف نیروهای مسلح اوکراین، فرماندهان آنها را مجبور کرده تا پرسنل ناآماده که مهارت لازم برای کار با سلاح و تجهیزات نظامی را ندارند را وارد نبرد کنند و همین مسئله باعث افزایش تلفات آنها شده است." به گفته کوناشینکوف، با توجه به این واقعیت نظامیان اوکراینی شروع به ترک مواضع خود کرده و سلاحهای خود را زمین گذاشته و از ادامه جنگیدن خودداری می‌کنند.
روز یکشنبه رمضان قدیروف، رئیس چچن نیز اعلام کرد که گروهی از نظامیان اوکراینی در نزدیکی روستایی در سرزمین لوهانسک بطور جمعی به سربازان چچنی تسلیم شدند. به گفته قدیروف، این افراد اعتراف کردند که فرماندهان نظامی به سرنوشت آنها، خستگی، گرسنگی و کمبودهای آنها هیچ توجهی نداشته و سرپیچی از دستورات فرماندهان در میان سربازان اوکراینی در حال افزایش است.
چند روز قبل ولادیمیر کارپینکو، فرمانده لجستیکی نیروهای زمینی اوکراین اعتراف کرده بود که از دست دادن تسلیحات سنگین ارتش در جریان جنگ با روسیه، تقریباً 50 درصد از تجهیزات را شامل می‌شود و این مسئله توان رزمی نیروهای مسلح را بسیار کاهش داده است.
پارلمان اوکراین قانون خروج از برخی توافقات جامعه مشترک المنافع را تصویب کرد
نمایندگان پارلمان اوکراین قانون خروج این کشور از تعداد دیگری از توافقات منعقده در چارچوب جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع را تصویب کردند.
طبق اطلاعات منتشره، این قوانین از جمله شامل خروج از توافقنامه جامعه مشترک المنافع در خصوص همکاری در توسعه و استفاده از سیستمهای ارتباطی تلفن همراه، از موافقت نامه ایجاد یک صندوق ذخیره بین دولتی محصولات بیولوژیکی در کشورهای این جامعه است. نمایندگان همچنین پیش نویس قانون خروج از موافقتنامه حمایت و توسعه مشاغل کوچک در کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع را تصویب کردند.
در ماه مه نیز اوکراین از توافقنامه مربوط به احترام به خاطره شجاعت و قهرمانی مردم کشورهای مستقل مشترک المنافع در جنگ بزرگ میهنی خارج شد. همچنین اوکراین قانون خروج از توافقنامه مربوط به بازار مشترک کشاورزی کشورهای عضو این جامعه و موافقتنامه همکاری کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را تصویب کرد.
در مجموع، از سال 2015 تا 2021، مقامات کی‌یف بیش از 150 قرارداد با روسیه و متحدانش در جامعه مشتک المنافع را شکستند. مهمترین این توافقات پیمان دوستی، همکاری و مشارکت بین فدراسیون روسیه و اوکراین بود که کی‌یف در اوایل ماه آوریل سال 2019 از آن خارج شد.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین