تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹
plusresetminus
حزب الله: خاندوزی گفت: نرخ ارز متاثر از چندین عامل داخلی و خارجی است اما بعد از اجرای سیاست جدید پرداخت یارانه و جلوگیری از رانت ارزی، کاهش تقاضای کاذب ارز را خواهیم داشت.
۰
کد مطلب : ۲۸۱۶۱۳
کاهش تقاضای کاذب ارز با شیوه جدید پرداخت یارانه
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر به سوالات زیر پاسخ داد.
 
مردم چه زمانی می‌توانند یارانه معیشتی را برداشت کنند؟
 
قیمت  ۴ قلم کالای اساسی امشب به صورت رسمی مشخص و توسط خود اتحادیه‌ها اعلام می‌شود و از فردا در تمام فروشگاه‌های رسمی براساس سقف قیمتی اعلام شده، اعمال خواهد شد. بنابراین، از فردا امکان برداشت برای بار اول یارانه‌ها وجود دارد.  
 
ارزیابی شما از یارانه نقدی و پرداخت مستقیم آن به مردم چیست؟
 
در سرانه مصرف کالا‌ها میان دهک‌های بالایی و پایینی جامعه فاصله و تفاوت زیادی وجود داشت. به عنوان مثال، مصرف گوشت گوسفند در دهک دهم به طور متوسط ۲۷ برابر دهک‌ها  و خانوار‌های فقیرتر است. بنابراین، سهم برخی از اقلام در دهک‌های پایین خیلی کم بود و با بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که خانوار‌ها بهترین گزینه برای تصمیم گیری در نحوه پوشش و مصرف این یارانه‌ها هستند، پس مستقیم به خود خانوار‌ها پرداخت شد.  
 
لازم به ذکر است؛ از فردا و اعلام قیمت‌های جدید، هیچ گونه تسری، موج آفرینی و افزایش قیمتی در سایر کالا‌ها نخواهیم داشت و خدایی ناکرده تجربه سال ۹۸ و سال ۸۹ اتفاق نخواهد افتاد.
 
تدبیر دولت برای تورم انتظاری بعد از اجرای این سیاست چیست؟
 
تورم انتظاری دو جهت دارد. جهت اول، خود فعالان اقتصادی به معنی تولیدکنندگان و صنوفی هستند که در زنجیره تولید کالا‌ها قرار دارند. وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی پیش از افزایش قیمت کالا‌ها جلساتی با تولیدکنندگان و دست اندرکاران داشتند و در مورد جزئیات به صورت گسترده بحث کردند و به توافقاتی رسیدند. بنابراین، بخشی از تورم انتظاری از این جهت است که دقیقا کدام اقلام و چه میزانی افزایش قیمت خواهند داشت و اطلاع رسانی دقیق‌تر می‌تواند این تورم را پوشش دهد.  
 
جهت دوم، از طرف مصرف کنندگان است. اما جزء سومی نیز هست و آن مساله ارز و کنترل کردن سیاست‌های ارزی است.  
 
یکی از شرکت‌های تولیدی متاسفانه طی این روز‌ها از ارائه تمام تولیدات خود به بازار اجتناب کرده بود که مقرر شد تعزیرات حکومتی برخورد عبرت آموزی با این شرکت و امثال این شرکت‌ها داشته باشد.  
 
لازم به توضیح است؛ با این سیاست جدید کنترل ارزی، بخشی از صف کاذبی که برای ارز وجود داشت، کاسته می‌شود. به عنوان مثالی باید عرض کنم، در سال ۹۷ و با آغاز پرداخت ارز ترجیحی به دارو، به یکباره ۳.۵ برابر سال قبل در صف ثبت سفارش مواد اولیه دارویی افزایش تقاضا را شاهد بودیم!
 
آیا نرخ ارز با اجرای این سیاست کاهش می‌یابد؟
 
نرخ ارز متاثر از چندین عامل داخلی و خارجی است. اما می‌توان گفت بعد از اجرای این سیاست جدید و جلوگیری از رانت ارزی در کشور، کاهش تقاضای کاذب ارز را خواهیم داشت.  
 
ملاک برای محاسبه و دهک بندی خانوار‌ها چه بوده است؟
 
دو محور در مورد مشمولان یارانه وجود دارد. اول، سازمان هدفمندی یارانه هاست. طی روز‌های آینده درگاهی برای اعلام اعتراض مردم بازگشایی می‌شود. اما اینکه مردم در کدام دهک درآمدی قرار می‌گیرند، در حوزه صلاحیت وزارت رفاه است. برخی از افراد طی این روز‌ها مراجعه داشتند و اعلام می‌کردند که قبلا یارانه ۴۵ هزار تومانی را دریافت می‌کردند، اما اکنون یارانه جدید را دریافت نکرده اند. موضوع را پیگیری کردیم و طبق معیار‌های وزارت رفاه اعلام شد که این افراد در دهک دهم قرار گرفته اند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین