تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۴
plusresetminus
حزب الله: سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفتگویی ویژه با رسانه چینی ضمن تاکید بر روابط تاریخی و عمیق بین دو طرف اعلام کرد که اکنون سطح جدیدی از همکاری ها پیش روی تهران و پکن قرار گرفته است.
۰
کد مطلب : ۲۷۳۴۹۰
خطیب زاده: افق جدید همکاری در مقابل ایران و چین قرار دارد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «شینهوا» چین اعلام کرد که اکنون افق جدیدی از همکاری پیش روی ایران و چین است.
خطیب زاده همچنین گفت که علاوه بر مجاورت جغرافیایی ایران و چین، تاریخ، فرهنگ، سیاست و روابط مردمی است که این دو ملت را که از قدیم‌الایام توسط جاده ابریشم به هم مرتبط بوده‌اند، به هم پیوند می‌دهد.
وی گفت که برقراری مشارکت راهبردی جامع ایران و چین در ژانویه ۲۰۱۶ «لحظه بسیار مهم و نقطه عطفی از لحاظ ایجاد ستون‌هایی جدید برای روابط دوجانبه» بود.
ایران و چین در سفر «وانگ ئی»، مشاور دولتی و وزیر خارجه چین به تهران در سال گذشته میلادی به مناسبت جشن پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور، یک طرح همکاری جامع امضا کردند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران در این باره گفت هنگامی که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در اواسط ژانویه به چین سفر کرد، دو طرف پس از «مذاکره بسیار جامع و طولانی بین وزرای خارجه دو کشور» اجرای برنامه ۲۵ ساله را به طور مشترک آغاز کردند.
خطیب زاده افزود که با توجه به تحولات اخیر در روابط دوجانبه، دو کشور اکنون «شروع خوبی برای ورود به جزئیات بیشتر» در مورد چگونگی اجرای اتفاق نظرها و اجماع خود در بخش‌ها و زمینه‌های مختلف دارند.
وی گفت ایران همیشه از چین در دغدغه‌های اصلی پکن مبنی بر سیاست چین واحد و سایر موضوعات حمایت کرده است و همچنین چین نیز به ایران در زمینه‌های مختلف مانند مبارزه با کرونا در این دوران سخت کمک کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود که روابط ایران و چین نه تنها به نفع دو کشور، بلکه به نفع منطقه و کل جهان است، زیرا آنها به طور مشترک با یکجانبه گرایی و «سیاست قلدرمآبی که واشنگتن در تلاش است به عرصه بین‌المللی دیکته کند»، مقابله می‌کنند.
خطیب زاده ادامه داد که در نظر گرفتن تماس‌ها و ارتباطات مردم با مردم و تقویت روابط در دیپلماسی عمومی ضروری است.
وی با تاکید بر لزوم درک بهتر مردم ایران و چین از یکدیگر گفت که هر دو کشور تصمیم به همکاری برای نزدیک‌تر کردن مردم خود به یکدیگر گرفته‌اند.
دو کشور به طور فعال مبادلات مردم با مردم را ترویج می‌کنند. ایران تصمیم به لغو روادید برای گردشگران چینی گرفته است و اکنون فیلم‌های جدید چینی در ایران به روی پرده سینماها می‌روند. دوره‌های جدید زبان چینی در دانشگاه‌های ایران و فارسی در دانشگاه‌های چین راه اندازی شده است.
خطیب زاده همچنین یادآور شد که علاوه بر این، چینی‌ها نمایشگاه‌های مختلفی در ایران برگزار کرده‌اند و ایران نیز در نظر دارد رویدادهایی مشابه را در چین برگزار کند.
وی گفت که مهمتر از آن، ایران و چین در تلاش اند تا به یکدیگر در مقابله با کارزارهای اطلاعات نادرست که این دو کشور را هدف قرار می‌دهند و توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی ایجاد شده‌اند، کمک کنند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران ادامه داد: ما باید بیشتر با هم کار کنیم تا این دست تبلیغاتی را که می‌خواهد روابط ما را خراب کند، از اعتبار ساقط نمائیم.
خطیب زاده با توجه به توطئه‌هایی برای سیاسی کردن بازی‌های المپیک زمستانی پکن، گفت که ایران بارها چنین تلاش‌هایی را «برای سوء استفاده از این فرصت و برای پیشبرد اهداف سیاسی مغرضانه»، محکوم کرده است.
وی گفت: ما نه تنها این تلاش‌ها را محکوم می‌کنیم، بلکه می‌کوشیم پیامی را در منطقه خود و در سراسر جهان سازماندهی کنیم مبنی بر اینکه همه باید از فرصت بازی‌های المپیک زمستانی برای همکاری با یکدیگر استفاده کنند.
خطیب زاده در پایان با تاکید بر اینکه «روح المپیک به همه حکم می‌کند بدون توجه به اختلافات حضور داشته باشند»، گفت که ایران در المپیک زمستانی پکن شرکت خواهد کرد و «در بالاترین سطح ممکن حضور خواهد داشت».
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین