تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
plusresetminus
حزب الله: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در چند سال گذشته به دلیل اینکه بانک مرکزی ارز لازم را نداشته، دلار ۲۴ هزار تومانی را از بازار خریده و ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی اختصاص داده که این مسئله مستقیما پایه پولی را افزایش داده است.
۰
کد مطلب : ۲۷۲۴۷۲
میرکاظمی: چطور می‌توانیم هزینه ۳۰ میلیارد دلاری برای کشور بتراشیم در حالی که ۱۶ میلیارد دلار درآمد داریم؟
 به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با دستور کار بررسی کلیات لایحه بودجه 1401 در حال برگزاری است، طی سخنانی اظهار داشت: چندین سال است علی رغم اینکه برخی اقلام مثل سوخت و ارز ترجیحی را ثابت نگه داشتیم ولی تورم 50 درصد را به مردم تحمیل کردیم.
وی با بیان اینکه ریشه های اصلی تورم در جای دیگر است، عنوان کرد:   اولین ریشه تورم در عدم درست دیدن  مصارف و منابع از سوی دولت و استقراض بانک مرکزی است که ما این را در بودجه  1401 به گونه ای تنظیم کردیم که خلق پول و استقراض از بانک مرکزی را خط قرمز قرار دادیم. امسال به لطف خدا علی‌رغم همه تحمیل هزینه های دولت قبل به دولت سیزدهم ولی اجازه ندادیم که از بابت دولت خلق پول شود. 
میرکاظمی خاطرنشان کرد: ریشه بعدی تورم در مسئله دارایی های خارجی بانک مرکزی است.  ما یک مقدار ارز محدود داریم به طور مثال 15 میلیارد دلار که هم باید ارز ترجیحی بدهیم و هم باید بانک مرکزی این را به شکل نیمایی بفروشیم  و به حساب خزانه واریز کند که ما بتوانیم حقوق و دستمزد را بدهیم، خب این دو کار را نمی تواند با این منابع محدود انجام دهد کاری که می کند این است که ارز را در بازار 24 هزار تومان می‌خرد و آن را با قیمت 4200 هزار تومانی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای تهیه کالاهای اساسی قرار می‌دهد که این مسئله موجب افزایش پایه پولی می‌شود و خروجی آن تحمیل تورم 50 درصدی به مردم است. 
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ما می خواهیم هزینه را به مردم تحمیل نکنیم ولی از طرف دیگر 50 درصد تورم به آنها تحمیل می کنیم که این عاقلانه نیست، گفت: اگر ما ارز بالایی داشته باشیم حرف شما درست است و ما باید به هر دو طرف ارز مورد نیاز را بدهیم. ولی در سال 1401 کل درآمد نفتی ما 1.2 میلیون بشکه است که برخی از دوستان به تحقق این میزان نیز انتقادهایی دارند. حالا شما 1.2 میلیون بشکه را ضربدر 60 دلار کنید که در نهایت کل درآمد نفتی کشور در سال آینده 26 میلیارد دلار  می‌شود.
وی افزود: اگر از این میزان سهم صندوق توسعه ملی، سهم شرکت ملی نفت و سه درصد مناطق محروم را کم کنیم کلا 62.5 درصد یعنی 16 میلیارد دلار باقی می‌ماند با این اعتبار هم باید 380 هزار میلیارد تومان در خزانه بابت هزینه های جاری و عمران واریز کنید و هم باید ارز ترجیحی را هم اختصاص دهید. ایا اساسا امکان این کار وجود دارد؟
میرکاظمی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم ارز ترجیحی را اختصاص دهیم همین شرایطی که در چند سال گذشته در بازار ارز وجود داشته، تداوم پیدا می‌کند و اگر به سمت خزانه بدهیم ارز ترجیحی را نمی‌توانیم پوشش دهیم. در این چند سال گذشته به دلیل اینکه بانک مرکزی ارز نداشته،  رفته 24 هزار تومان ارز را از بازار خریده و 4200 تومانی به کالاهای اساسی اختصاص داده است که این مسئله مستقیما پایه پولی را افزایش داده است. 
 رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:  این بحثی که دوستان می گویند برای زمانی است که ما بتوانیم ارز پاشی در بازار کنیم در حالی که ما در وضعیت تحریمی هستیم و امکان پذیر نیست. چطور می‌توانیم هزینه 30 میلیارد دلاری برای کشور بتراشیم در حالی 16 میلیارد دلار درآمد ارزی داریم.  در دو سال گذشته نه سوخت تغییر کرده و نه کالاهای اساسی تغییر کرده است پس چرا ما تورم 50 درصدی داشته ایم.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین