کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

معاون وزیر بهداشت:

حق مردم است بدانند کارایی واکسن های ایرانی چقدر است/ تلاش برای رفع مشکلات واکسن ایرانی برای سفر

ایسنا , 30 آبان 1400 ساعت 15:32

حزب الله:
معاون وزیر بهداشت گفت: مردم، دانشگاهیان و محققین، می‌خواهند بدانند که بالاخره کارایی واکسن‌های ایرانی در حال استفاده چقدر بوده و دانستن این کارایی حق مردم و محققین است.


به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، دکتر فرید نجفی، استاد اپیدمیولوژی و معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در همایش "نتایج مطالعات واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹" که صبح امروز (یکشنبه، 30 آبان) توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: در شرایطی که مخالفان واکسن در سراسر جهان و همین‌طور ایران وجود دارند و حتی مناظراتی با آن‌ها انجام می‌شود، بررسی واکسن‌ها و سوالاتی که در خصوص آن‌ها وجود دارد، اهمیت بسیاری دارد. مشکل کووید دو راه حل اصلی به جز رعایت پروتکل‌ها دارد که همان واکسن و درمان است.
معاون تحقیقات و فناوری با اشاره به تاییدیه اورژانسی سازمان غذا و دارو به واکسن‌های ایرانی گفت: از طرف دیگر در کشور ما شرکت‌های مختلفی به بحث واکسن ورود داشتند که تحت یک شرایط اورژانسی مورد تایید سازمان غذا و دارو کشور قرار گرفته‌اند. این که این واکسن‌ها چه مشکلاتی را در آینده پیش رو خواهد داشت؟ و این‌که از چه تکنولوژی استفاده می‌کنند موضوعات بسیار مهمی هستند.
نجفی در خصوص چالش‌های پیش روی واکسن‌ها در سراسر دنیا توضیح داد: یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها این است که حتی واکسن‌هایی که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار می‌گیرند هم در کشورهای مختلف به طرق مختلف با آن‌ها برخورد می‌شود. برخی کشورها حتی یک واکسنی که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است را نیز برای ورود مسافر به کشورشان قبول ندارند و این یک بحث جدی برای آینده واکسن‌ها است.
وی ادامه داد: حتما بحث‌های اقتصادی و سیاسی پشت این موضوعات وجود دارد. مثلا انگلیس و کانادا نهایتاً واکسن سینوفارم را برای افرادی که می‌خواهند به آنجا سفر کنند، قبول کردند. خیلی افراد این موضوع را با یک میلیارد جمعیت چین که می‌توانند به عنوان گردشگر به کشورهای مختلف ورود کنند، مرتبط می‌دانند.
معاون تحقیقات و فناوری ادامه داد: موضوع بسیار بسیار مهم دیگر این است که کارایی یا efficiency آن‌ها در کارآزمایی‌های بالینی مورد تایید سازمان غذا و دارو چقدر بوده؟ باید به این سوالات پاسخ داده شود تا مردم با علم به این موضوع به راحتی بتوانند از بین این واکسن‌ها انتخاب کنند. جامعه علمی کشور و حتی مردم باید به صورت کاملاً شفاف از این موضوع اطلاع داشته باشند. در کارآزمایی‌های بالینی همیشه اعداد مختلفی گزارش شده است. مردم، دانشگاهیان و محققین، می‌خواهند بدانند که بالاخره کارایی واکسن‌های ایرانی در حال استفاده چقدر بوده و دانستن این کارایی حق مردم و محققین است.
نجفی گفت: این‌که یک ایرانی که واکسن داخلی تزریق کرده برای سفر به کشورهای مختلف با چه مشکلاتی ممکن است،  روبرو شود، موردی است که نیاز به تلاش همه جانبه تمام شرکت‌های داخلی تولید واکسن دارد تا واکسن‌های ایرانی را در لیست واکسن‌های سازمان جهانی بهداشت وارد کنند.
دکتر مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی و دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کووید_ ۱۹، دکتر قباد مرادی، استاد اپیدمیولوژی و  مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دکتر احسان شمسی کوشگی، استادیار اخلاق پزشکی و دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی دیگر سخنرانانی هستند که به عنوان اعضای پنل تخصصی در این مراسم حضور داشتند.
در این همایش نماینده واکسن‌های پاستوکووک، کووبرکت، کووپارس، فخراوک، اسپایکوژن و نوراوک در خصوص مطالعات انجام شده در این حوزه، مقالات منتشر شده و نتایج به دست آمده از مطالعات بالینی فازهای مختلف، توضیحاتی ارائه کردند.


کد مطلب: 268491

آدرس مطلب :
https://www.hezbollahnews.com/news/268491/حق-مردم-بدانند-کارایی-واکسن-های-ایرانی-چقدر-تلاش-رفع-مشکلات-سفر

حزب الله نیوز
  https://www.hezbollahnews.com