تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
plusresetminus
حزب الله: به نظر می‌آید عوامل متعددی از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است
۰
کد مطلب : ۲۶۵۴۵۳
هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از ۳ هزار میلیارد در ۵ روز معاملاتی
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه این هفته کاری را با توجه به مشخص شدن برخی موضوعات مانند انتخاب رئیس کل بانک مرکزی و شرایط مناسب نرخ‌های جهانی مانند کامودیتی‌ها، نفت و ثبات نرخ ارز، هفته‌ای مثبت و رو به رشد را تصور می‌کردند. اما به دلیل ابهامات و حاشیه‌های به وجود آمده در خصوص ریاست سازمان بورس، فروش اوراق دولتی و مسائل دیگر بازار سرمایه شرایط متفاوتی تجربه کرد. تجربه‌ای که، سبب ریزش‌های پی در پی و سنگین شاخص کل شد و صدای برخی سهامداران را در آورد.
 
در رابطه با شرایط بازار و آن چه این هفته در بازار گذشت با کارشناسان بازار سرمایه به گفتگو پرداخته ایم؛
 
علیرضا سادات کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که در هفته کاری گذشته شاخص و شاخص هم وزن در شرایطی قرار گرفتند؟ اظهار کرد: شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته‌ای که گذشت با اُفت چشمگیری همراه بود، شاخص کل شنبه ۱۷ مهرماه را با عدد یک میلیون و ۴۸۹ هزار واحد شروع کرد.
 
شاخص کل و شاخص هم وزن یک هفته ی منفی را پشت سر گذاشتند
او بیان کرد: در روز چهارشنبه بازار سرمایه با عدد یک میلیون و ۳۹۷ واحد به پایان رسید. شاخص هم وزن نیز با شرایطی مشابه هفته را با ۴۲۷ هزار و ۴۲۷ واحد شروع و با ۳۹۲ هزار و ۷۸۱ واحد به پایان رساند.
 
کارشناس بازار سرمایه افزود: با این شرایط بازار سرمایه، هفته قرمز رنگی را در تابلو معاملات به ثبت رساند و کام فعالان بازار سرمایه را تلخ کرد.
 
سادات در پاسخ به این پرسش که بازار چه میزان ورود و خروج نقدینگی را در هفته کاری خود شاهد بوده است؟ تصریح کرد: در هفته‌ای که گذشت شاهد خروج حدود ۳ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سرمایه بودیم که نشان دهنده ترس بازار و بی اعتمادی به روند بازار است.
 
او بیان کرد: انتظار می‌رود با آغاز معاملات در هفته آتی با توجه به اصلاح قابل توجه در سهام در ۳۰ روز اخیر و نزدیک شدن اکثر سهام بازار سرمایه به نقاط حمایتی شاهد بازگشت آرام نقدینگی در روز‌های آینده و بهبود روند معاملاتی و قیمتی سهام باشیم.
 
سادات در ادامه در پاسخ به این پرسش که در هفته کاری گذشته چه عواملی بیشترین تاثیر را بر روند بازار داشته اند؟ گفت: به نظر می‌آید عوامل متعددی بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، شرایط قیمت‌های بازار‌های جهانی، آینده نرخ ارز و مذاکرات برجام از مهم‌ترین عوامل اثرگذار است، اما روی بورس تاثیری نداشت.
 
او بیان کرد: اما با این وجود این امیدواری وجود دارد که با نشستن گزارشات شرکت‌ها در سامانه کدال و بهبود عملکرد آن‌ها نسبت به فصول اخیر با اقبال سهامداران به خرید سهامی که شرایط بهتری در صورت‌های مالی دارند رو به رو شویم. همچنین بازار بتواند ریکاوری خوبی انجام دهد و شاهد ثبات در قیمت سهام و حرکت آهسته رو به بالا در کلیت بازار سرمایه باشیم.
 
میزان خروج نقدینگی به طور کامل مشخص نیست!
 
ریحانه مرشد زاده کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که بازار چه میزان ورود و خروج نقدینگی را در هفته کاری خود شاهد بوده است؟ اظهار کرد: میزان خروج نقدینگی به طور مشخص قابل اندازه گیری نیست. زیرا نقدینگی بسیاری از صندوق‌هایی که ابطال و سهامی که فروخته می شوند، به صورت پول تماشاگر داخل پرتفو‌ی افراد باقی می ماند و از داخل پرتفوی و کارگزاری‌ها خارج نمیشود.
 
این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که در هفته کاری گذشته کدام صنایع پیشتاز بازار بوده اند؟ گفت: در هفته‌ای که گذشت صنایع پالایشی، پتروشیمی و خودرویی پیشتاز بودند.
 
مرشد زاده در ادامه در پاسخ به این پرسش که در هفته کاری گذشته چه عواملی بیشترین تاثیر را بر روند بازار داشته اند؟ گفت: در هفته گذشته به دلیل ابهام و حواشی بر سر فروش اوراق دولتی، رئیس آینده سازمان بورس، بازار سرمایه در تلاطم بود. البته طبق شنیده‌ها تا فردا رئیس سازمان بورس نیز قرار است، تعیین شود.
 
او بیان کرد: البته لازم به ذکر است که بسیار زودتر باید رئیس سازمان بورس مشخص می شد، زیرا دیرکرد در انتخاب رئیس سازمان بورس یکی از عوامل اُفت بازار سرمایه است. امیدواریم بعد از مشخص شدن رئیس سازمان بورس، بازار سرمایه به مرور خود را با سیاست‌های رئیس جدید همسو کند و به تعادل برسد.
 
این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: یکی دیگر از عوامل اُفت بازار سرمایه نوسان در نرخ دلار است که در هفته اخیر نرخ دلار روند کاهشی را تجربه کرد که این بر روی صنایع دلار محور ما موثر بود.
 
گفتنی است؛ بر اساس اظهار نظر‌های کارشناسان بازار سرمایه در هفته کاری گذشته بازار شرایط مساعدی را تجربه نکرد و خاطره تلخ  ریزش های شدید بازار برای سهامداران مرور شد. امید است که با مشخص شدن برخی ابهامات و تعین و تکلیف برخی سیاست های کلی اقتصاد کشور شرایط بازار متعادل شود تا کمی خیال سهامداران نیز آسوده گردد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین