تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
plusresetminus
حزب الله:فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون در مهار اپیدمی کروناویروس، به پرسش‌هایی پیرامون واکسیناسیون جمعیت دانش‌آموزی پاسخ داد.
۰
کد مطلب : ۲۶۵۴۲۶
پاسخ به پرسش‌هایی در زمینه واکسیناسیون دانش‌آموزان
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،اورنگ ایلامی چهارشنبه 21 مهر در جمع خبرنگاران در خصوص اینکه آیا انجام واکسیناسیون برای دانش‌آموزان لازم است؟ با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از اولویت های مجموعه دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شمار می رود، گفت: با توجه به تصمیم کمیته علمی ستاد ملی کرونا، واکسیناسیون دانش آموزان سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در کشور آغاز شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر ضرورت واکسیناسیون رده های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال، افزود: در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد دانش آموزان در استان فارس در این رده سنی، دُز اول واکسن کروناویروس را دریافت کرده اند.
واکسن کرونا تاکنون در دانش‌آموزان عارضه جدی نداشته است 
یلامی با اعلام اینکه تاکنون عارضه جدی و وخیم در دانش آموزان دریافت کننده واکسن در فارس دیده نشده است، ادامه داد: انجام واکسیناسیون کمک می‌کند چرخه انتقال بیماری کروناویروس در کشور شکسته شود و دانش آموزان به مدارس بازگردند.
او با اشاره به مطالعات علمی در دنیا که نشان می دهد شدت بیماری کووید۱۹ در کودکان نسبت به دیگر رده های سنی کمتر است، توضیح داد: از این رو، واکسیناسیون این گروه با تاخیر انجام شد تا علاوه بر تکمیل اطلاعات علمی، مطالعات کافی پیرامون انتخاب نوع واکسن تلقیحی نیز انجام شود.
ایلامی در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن سینوفارم برای دانش آموزان بی خطر است؟ گفت: در فرآیندهای کارآزمایی بالینی واکسن سینوفارم در کشور چین، جمعیت قابل توجهی از افراد ۱۲ تا ۱۸ سال و مادران باردار واکسینه شده و مطالعات علمی در این رابطه انجام شده است؛ علاوه بر آن، میلیون ‌ها نفر در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در دیگر کشور ها نیز، این واکسن را دریافت کرده اند و تاکنون تزریق آن برای افراد یاد شده، مشکلی ایجاد نکرده است.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز درد در محل تزریق، تب خفیف و یا بدن درد را عارضه های طبیعی اغلب واکسن ها عنوان کرد و یادآور شد: واکسنی که برای دانش آموزان تزریق می شود، واکسن ایمن و اثربخش است.
تاثیر واکسن بر شدت ابتلا به کروناویروس
او اضافه کرد: آمار بیمارستان ها نشان می دهد، بیشتر کسانی که در حال حاضر بستری شده اند، افرادی هستند که واکسن نزده اند و یا یک دُز را دریافت کرده و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه کودکان می تواند به عنوان کانون های اساسی انتقال ویروس کرونا عمل کنند، اهمیت واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان را در مدیریت بیماری کووید ۱۹ را یادآور شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا منعی برای تزریق واکسن به دانش آموزان دارای بیماری های خاص وجود دارد؟ با تاکید بر اینکه یافته های علمی واکسن سینوفارم نشان می دهد در افراد مبتلا به بیماری های خاص نظیر هموفیلی، تالاسمی، سرع و دیابت و یا افرادی که دیالیز می شوند، منعی در تزریق واکسن کرونا وجود ندارد، توصیه کرد: این گروه از بیماران ضمن مشورت با پزشک معالج خود، می توانند نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام کنند.
ایلامی به افراد دچار بیماری های خاص و دارای سابقه آلرژی نیز توصیه کرد تا ۳۰ دقیقه پس از دریافت واکسن در فضای مناسب تخصیص داده شده در مراکز واکسیناسیون حضور داشته تا اگر علایم زودهنگامی مشاهده شد، به پزشک مراجعه کنند.
واکسن آنفلوآنزا و ضرورت تزریق آن
وی با اشاره به گروه‌هایی که در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند، گفت: کارکنان بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۵ سال، بانوان باردار و افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا نقص ایمنی در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد که اگر قرار بر تزریق همزمان هر ۲ واکسن کرونا و آنفلوآنزا هست، توصیه می‌شود تزریق در یک نقطه از بدن انجام نشود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین