کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وجود سه طرح مختلف برای ساماندهی به رمزارز‌ها در مجلس

باشگاه خبرنگاران جوان , 19 مهر 1400 ساعت 9:06

حزب الله:
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک‌چین گفت: سه طرح برای رمز ارز‌ها در کمیسیون‌های اقتصادی، انرژی و جهش تولید مجلس برای ساماندهی رمزارز‌ها ارائه شده که مثبت ارزیابی نمی‌شوند.


 به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،محمدرضا شرفی رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک‌چین درباره طرح ساماندهی رمز ارز‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: در گذشته فکر می‌کردیم یک طرح در این زمینه در مجلس وجود دارد، اما در واقع، سه طرح برای رمز ارز‌ها در کمیسیون‌های مجلس یعنی کمیسیون اقتصادی، کمیسیون انرژی و کمیسیون جهش تولید ارائه شده است. در مجموع، طرح‌های ارائه شده در این سه کمیسیون مثبت ارزیابی نمی‌شود.

 
او ادامه داد: طرحی که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شده بیشتر از طرح‌های دیگر مد نظر است و تاحدودی نسخه ابتدایی آن مثبت بوده، ولی ایرادات زیادی به آن وارد است.
 
شرفی درباره ایرادات طرح ساماندهی مجلس برای رمز ارز‌های دیجیتال، گفت: نقش‌هایی که تعریف شده، زائد هستند و این موضوع مخل و مانع فضای کسب و کار است.
 
او ادامه داد: در این طرح درباره استخراج کوین‌ها نوشته شده که بانک مرکزی باید به بالاترین نرخ سه ماهه گذشته خرید کند؛ این کار در این بازار، بعید و عجیب است، زیرا بازار نرخ ارز روزانه تعیین می‌شود و در این طرح هم باید به این موضوع توجه می‌شد، حتی اگر ارز دیجیتال را کالا یا دارایی می‌دانیم، باید روزانه قیمتگذاری کنیم.
 
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک‌چین همچنین درباره نوع نگاه به حوزه رمز دارایی‌ها، توضیح داد: در این طرح، رمز دارایی‌ها را به عنوان رمز ارز نام بردند که این موضوع مشکل دارد، زیرا هر کدام از این ارز‌ها را باید بر اساس ماهیت، کاربرد و حوزه اختصاصی خودشان تقسیم بندی کنیم. در واقع این موضوع که در طرح مجلس، دید ارزی وجود ندارد، در آینده چالش‌های زیادی را به وجود می‌آورد.
 
او اظهار کرد: در طرح ساماندهی رمز ارز‌ها هنوز یک نقش محوری تعیین نشده تا به طور مثال، بتوانیم برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش محوری در این موضوع ایجاد کنیم و بقیه نهاد‌ها بسته به زمینه فعالیتشان، کنار این نهاد قرار بگیرند.
 
شرفی درباره مفید بودن طرح ارائه شده در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر از صد بخواهیم به این طرح نمره بدهیم، نمره ۴۰ را برای مفید بودن این طرح تعیین می‌کنیم. ما باید کاری کنیم تا این طرح تاثیرگذاری لازم را داشته باشد و بتواند جامع‌تر از این طرح ارائه شود، زیرا طرح فعلی جامعیت و شاکله لازم را ندارد.
 
او درباره هدف اصلی طرح ساماندهی رمز ارز‌ها ادامه داد: هدف اصلی این طرح، چارچوب قانونی برای ارز‌های دیجیتال است و با توجه به اینکه هنوز نتوانستند ماهیت رمز ارز‌ها را درست تشخیص دهند، نتوانستند تقسیم وظایف را هم درست انجام دهند.
 
شرفی بیان کرد: ما هنوز نتوانستیم با کمیسیون اقتصادی مجلس ارتباط برقرار کنیم و بفهمیم که این طرح به کجا رسیده است. طی یک ماه آینده باید این طرح در صحن علنی مجلس مجددا بررسی شود؛ در واقع زمان زیادی برای برای بررسی و اعلام نتیجه باقی نمانده است.


کد مطلب: 265161

آدرس مطلب :
https://www.hezbollahnews.com/news/265161/وجود-سه-طرح-مختلف-ساماندهی-رمزارز-ها-مجلس

حزب الله نیوز
  https://www.hezbollahnews.com