تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳
plusresetminus
حزب الله:براساس آخرین اطلاعات منتشر شده روز گذشته هر دقیقه ۵ نفر بیمار جدید به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و کارشناسان براین باورند عادی انگاری می‌تواند بلای جان ثبات فعلی شرایط باشد.
۰
کد مطلب : ۲۶۵۱۰۲
هر دقیقه ۵ ابتلای جدید کرونایی ثبت شد/ عادی انگاری بلای جان ثبات شرایط می‌شود
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، براساس آمارهای رسمی در آخرین اطلاعات منتشر شده وزارت بهداشت از نرخ ابتلا؛ روز گذشته هر دقیقه 5.31 نفر یعنی مجموعاً 7654 نفر از هموطنان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.
کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند اگرچه روند همه‌گیری در پیک پنجم سیر نزولی داشته و براساس شواهد و آمارها از پنجمین پیک کرونایی عبور کرده‌ایم اما توجه به تجارب سال گذشته دقیقاً در همین تاریخ نشان می‌دهد عادی انگاری می‌تواند تمام روند فعلی را با چالش روبرو کند. به این ترتیب که دقیقاً پایان ماه محرم و صفر گذشته و آغاز ماه ربیع‌الاول مصادف شد با روند افزایشی نرخ ابتلا و بستری بیمارستان‌ها و به گفته کارشناسان افزایش دورهمی‌های خانوادگی و جشن‌های مختلف عامل اصلی این روند شد.
این گروه تاکید می‌کنند کاهش نرخ ابتلا و بهبودی شرایط درکنار تسریع روند واکسیناسیون اگرچه عامل کاهش تعداد شهرستانی‌های قرمز کرونایی شده اما نباید این روند باعث ایجاد تفکر بی‌تفاوتی میان هموطنان باشد، به این دلیل که هنوز بیماری پایان نرسیده و درصورت عادی‌انگاری روند فعلی یکبار تغییر جهت داده و می‌تواند مشکل آفرین باشد.
از سال گذشته درس عبرت بگیریم
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران  با بیان اینکه تنها واکسیناسیون شرط کافی برای کنترل کرونا نیست، بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و خودداری از برگزاری جشن‌ها و دورهمی های خانوادگی تاکید کرد.
علیرضا زالی همچنین  درباره وضعیت کرونا در استان تهران به عنوان یکی از مهمترین کلانشهرها اظهار کرد: روند اکثر شاخص‌های کرونا رو به نزول است، اما همان طور که کرونا بارها در ماه‌های گذشته نشان داده  باید شرایط تمامی استان‌ها از جمله تهران را ناپایدار و شکننده در نظر گرفت.
زالی با اشاره به فرآیند رو به تزاید واکسیناسیون در تهران و سایر استان‌های کشور، افزود: اما همچنان باید بدانیم برای کنترل کرونا واکسیناسیون شرط لازم است، اما شرط کافی نیست.
 
وی شرط کافی برای کنترل کرونا در واکسیناسیون را رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دانست و گفت: کشورهایی که در کنترل کرونا موفق بوده‌اند، ترکیب فرآیند واکسیناسیون در کنار تعهد به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در دستور کار داشته‌اند و به همین دلیل در ایران هم باید همین روند ادامه داشته باشد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران تصریح کرد: با توجه به آغاز ماه ربیع‌الاول برگزاری دورهمی‌های غیرضروری مانند جمع‌های خانوادگی جدا باید نادیده گرفته شود چون هنوز احتمال بیماری و افزایش نرخ ابتلا وجود دارد.
وی ادامه داد: در دو هفته ماه ربیع اول سال گذشته بعد از برگزاری مراسم های خانوادگی و جشن ها در این ماه، ما به سمت خیز سوم رفتیم و آمارها 15 درصد افزایش در بستری بیمارستانی نسبت به ماه گذشته، 12 درصد رشد در میزان مراجعین و 18 درصد افزایش مرگ و میرها را نشان داد.
وی با بیان اینکه اگرچه افراد واکسینه شده تا حدی نسبت به بیماری مصونیت لازم را پیدا می کنند، یادآور شد: اما این افراد همچنان می توانند در معرض آسیب پذیری نسبی باشند.
زالی افزود: فرد واکسینه شده حتما باید دو دوز واکسن را دریافت کرده باشد، اما هنوز بسیاری از افراد دوز دوم را دریافت نکرده اند و بنابر این شرایط همچنان ناپایدار تلقی می شود و توصیه ما رعایت صبورانه شیوه نامه های بهداشتی است.
زالی عامل اصلی این افزایش آمارها را در سال گذشته عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی دانست و  افزود: بنابر این باید با درس گرفتن از این تجربه تلخ، در کنار تسریع در روند واکسیناسیون برای کاهش روند بیماری تلاش کنیم.
وی مهمترین نقطه آسیب پذیری در این روزها را عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، ساده انگاری و عادی انگاری دانست که در تحقق مصونیت سازی جمعی می تواند مشکل ایجاد کند.
زالی با بیان اینکه به صورت چشمگیری در میزان مراجعان سرپایی، میزان بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه و میزان مرگ و میرها شاهد کاهش آمارها هستیم، افزود: اما طبق تجربه و درسی که کرونا به ما آموخته این شرایط را به ویژه در کلانشهرها باید ناپایدار و شکننده تلقی کنیم.
 
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
استان آذربایجان غربی/994 مبتلای جدید شناسایی شد
جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 994 نفر دیگر نیز به کرونا مبتلا شده‌ و تاکنون از آغاز این بیماری، تعداد 286 هزار و 274 نفر به کروناویروس آلوده شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به فوت 18 نفر در شبانه‌روز گذشته گفت: تاکنون 6 هزار و 503 نفر بر اثر این بیماری جان باخته اند‌.
وی با اشاره به واکسیناسیون 28 هزار و 789 نفر در شبانه روز گذشته تصریح کرد: در حال حاضر دو میلیون و 339 هزار و 38 نفر واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.
آقازاده در ادامه با بیان اینکه هم اکنون یک هزار و 629 نفر به سبب سندروم حاد تنفسی بستری هستند بیان کرد: 51 نفر نیز وصل به ونتیلاتور بوده و 294 نفر در بخش آی سی یوی بیمارستان‌های استان بستری هستند.
وی افزود: همچنین در شبانه روز گذشته 804 بیمار مشکوک به بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی شناسایی شد.

استان بوشهر/ کاهش محسوس موارد بستری در مراکز درمانی
سعید کشمیری در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با اشاره به خارج شدن استان بوشهر از وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی اظهار داشت: با عبور از پیک پنجم کرونا و کاهش مبتلایان و بستری‌ها، استان بوشهر از وضعیت قرمز و نارنجی خارج و به زرد و آبی تبدیل شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه از 10 شهرستان استان بوشهر 80 درصد در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت آبی قرار دارند تصریح کرد: شهرستان‌های بوشهر، تنگستان و عسلویه از نارنجی به شرایط زرد تغییر وضعیت دادند و اکنون علاوه بر این 3 شهرستان، دیلم، گناوه، دشتستان، دشتی و دیر در شرایط زرد کرونایی و کنگان و جم هم آبی هستند.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به بستری یک‌هزار نفر در پیک پنجم کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر گفت: اکنون با مهار و گذر از پیک پنجم، تعداد بستری‌ها به  133 نفر کاهش یافته است.
کشمیری از بستری 37 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر در روز گذشته خبر داد و بیان کرد: اکنون 16 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که 9 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.
وی از ثبت 2 فوتی دیگر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس تاکنون یک‌هزار و 975 نفر جان خود را از دست داده‌اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه تاکنون بیش از 900 هزار واکسن کرونا در استان بوشهر تزریق شده است خاطر نشان کرد: تاکنون افزون بر 600 هزار نفر یک نوبت و 300 هزار نفر 2 نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
استان خراسان رضوی/ بیش از 3 میلیون دُز واکسن کرونا تزریق شده است
محمدجعفر صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهارداشت: از ابتدای شروع برنامه واکسیناسیون کرونا تاکنون تعداد 3 میلیون 521 و 591 دُز واکسن کرونا به گروه‌های هدف بالای 12 سال تزریق شده است که از این تعداد 2 میلیون و 562 هزار و 467 عدد دُز اول و 959 هزارو 124 مابقی هم دز دوم بوده است.
وی افزود: واکسیناسیون تمامی متولدان سال 1382 به قبل در مراکز ثابت، تجمیعی و خودرویی و سیار اتوبوسی همه روزه در مراکز فعال واکسیناسیون شهر مشهد و شهرستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام می‌شود.
مدیر گروه تخصصی مبارزه با بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس تصریح کرد: در حال حاضر تمامی گروه‌های سنی 12 سال به بالا می‌توانند برای انجام واکسیناسیون اقدام نمایند و امیدواریم با مراجعه به‌موقع مردم به مراکز واکسیناسیون کرونا شاهد اوج‌گیری مجدد بیماری کرونا در آبان ماه نباشیم.
صادقی خاطرنشان کرد: در 3 روز پایانی ماه صفر همکاری بسیار خوبی میان دانشگاه علوم پزشکی، بسیج جامعه پزشکی، فرمانداری، استانداری و آستان قدس رضوی شکل گرفت و  6 دستگاه اتوبوس جهت انجام واکسیناسیون در مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی مستقر بودند و در حرم مطهر رضوی پایگاه تجمیعی امام رضا(ع) در رواق دارالمرحمه و پایگاه سیار اتوبوسی در پارکینگ فعال بود.
وی با اشاره به اینکه درصد قابل توجهی از زائران به همراه جمع زیادی از مشهدی‌ها واکسینه شدند و کنترل، تست‌گیری و تب‌سنجی هم در مبادی ورودی شهر مشهد انجام شد، تصریح کرد: تأکید ما در روزهای پایانی ماه صفر روی واکسیناسیون مجاوران بود و واکسیناسیون زائران به جهت خستگی پیاده‌روی در دستور کار نبود، اما اگر کسی تمایل داشت واکسینه می‌شد؛ همچنین در بحث تزریق دُز دوم واکسن زائران هم باید بگوییم که الزامی به حضورشان در شهر مشهد مقدس نیست و می‌توانند نوبت دوم واکسن خود را در شهر خود دریافت کنند.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
استان کرمان / بستری 78 بیمار جدید قطعی کرونا در مراکز درمانی
مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 401 مورد است اظهار داشت: از این تعداد 221 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 31 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 23 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 15 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 111 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 78 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 40 هزار و 311 مورد رسیده است.
وی به فوت 7 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 775 نفر رسیده است.
شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 587 هزار و 234 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 703 هزار و 814 مورد است.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
 
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین