تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
plusresetminus
حزب الله: رئیس جمهور عراق بر لزوم بازنگری در قانون اساسی تأکید کرد و گفت که انتخابات آتی فرصتی برای عراقی‌هاست.
۰
کد مطلب : ۲۶۳۱۵۳
برهم صالح: عادی سازی روابط با اسرائیل هرگز مطرح نبوده/مرحله آتی در عراق سرنوشت ساز است
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، برهم صالح، رئیس جمهور عراق در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره هرگونه ارتباط با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد و گفت که عادی سازی روابط با این رژیم هرگز مطرح نبوده است.
صالح درباره قانون اساسی عراق نیز گفت: مذاکرات سیاسی و اجتماعی درباره لزوم بازنگری در قانون اساسی وجود دارد. مسائل مثبت زیادی در قانون اساسی وجود دارد اما مشکلاتی نیز در آن هست که نیاز به حل شدن دارد.
وی گفت: امیدوارم که بتوانم برای دوره دومی رئیس جمهور شوم چراکه می‌توانم آنچه لازم است برای عراق انجام دهم.
برهم صالح گفت: مرحله آتی در عراق سرنوشت ساز است. بعد از ۱۸ سال باید به این مسئله اعتراف کرد که مشکل بنیادی در نظام حکمرانی وجود دارد و باید اصلاحاتی انجام شود. انتخابات آتی فرصتی برای عراقی‌هاست و در صورتی که برگزار نشود جایگزین آن آشوب خواهد بود برای همین باید این انتخابات شفاف و بیانگر اراده و خواست آزادانه عراقی‌ها باشد تا دولتی مقتدر و کارآمد تشکیل شود که از منابع کشور برای خدمت به آن‌ها استفاده کند. باید شاهد دوره سیاسی جدیدی باشیم که در آن دولتی مقتدر و حامی و در خدمت مردم وجود داشته باشد که در امنیت با شهروندان و همسایگان زندگی کند.
وی گفت: جنبش مردمی در سایه ناامیدی و محرومیت به وجود آمد و شعار آن این است که ما یک وطن می‌خواهیم. جنبش مردمی در تأکید بر لزوم اصلاح وضعیت سیاسی و درخواست برای انتخابات زودهنگام موفق بوده است. عراقی‌ها در بصره، بغداد، نجف، موصل، سلیمانیه و اربیل با لزوم اصلاح اوضاع موافقند و به نفع کردهاست که در همبستگی و همزیستی و دوستی با بغداد باشند. کردستان همواره پناهگاهی برای آزادگان در طول تاریخ و مظلومانی بوده که ظلم استبداد را به خود دیده‌اند.
برهم صالح گفت: اموالی که عراق از نفت به دست آورده از سال ۲۰۰۳ تاکنون به هزار میلیارد دلار می‌رسد. آمارها نشان می‌دهد اموال غارت شده از عراق در خارج ۱۵۰ میلیارد دلار است و باید آن را پس بگیریم. ما از جهان خواستیم ائتلاف بین المللی برای مبارزه با فساد و استرداد اموال غارت شده مثل ائتلاف ضد داعش تشکیل دهد.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین