تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
plusresetminus
حزب الله:مردم آبادان سالهاست که برای تامین مایه حیات خود دست به دامان خرید آب تصفیه می شوند تا با مصرف مایه حیاتی آلوده بیمار نشوند.
۰
کد مطلب : ۲۶۳۰۲۱
آبادانی ها آب گران می خرند تا مجبور به خوردن آب گل آلود نشوند!
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، قصه ناسالم بودن آب در آبادان سالهاست که یار دیرینه‌ مردم این شهرستان شده و حالا همه با این وضعیت خو گرفته اند. وضعیتی که برای بیمار نشدن از آن یا باید هزینه گزاف خرید دستگاه آب تصفیه کن و تعویض مداوم فیلتر‌های آن به دلیل بی کیفیت بودن آب را بپردازند و یا روزانه بشکه به دست از خانه مسافتی را سپری کنند و به فروشگاه آب تصفیه فروشی‌های سطح شهر برسند تا آب مورد نیاز یک روز خود را فراهم کنند.
این ماجرا تا جایی پیش رفته که آبادانی‌ها، کوچک و بزرگ به این رویه عادت کرده اند و به هنگام سفر به شهر‌های دیگر با چشیدن مزه آب لوله‌ شهری در مقصد هم به حال شهروندان آن شهر غبطه می خورند و هم حسرتی درآمیخته با تاسف برای کیفیت آب شرب شهر خود که با وجود دارایی و ثروت فراوان آن مردمش از کمترین نیاز شهروندی خود که استفاده از آب سالم و استاندارد است بی بهره مانده اند.
آبادانی‌ها با سکوت، ماهانه هزینه‌ زیادی برای تهیه‌ آب سالم بر دوش می­ کشند، اما این سکوت تا زمانی است که نمک به زخمشان پاشیده نشود و یک باره قیمت آب در آبادان دو برابر نشود.با افزایش دو برابری قیمت آب آن هم در طول یک هفته، جمعی از شهروندان آبادانی با ارسال فیلم و عکس از وضعیت بد آب شرب با ابراز گلایه مندی خواستار پیگیری و رفع این معضل توسط مسئولین آبفا شدند.
یک شهروند ساکن منطقه زمین شهری آبادان گفت: وضعیت آب شرب در منطقه ما نامناسب و گل آلود است و ماهانه مبلغ زیادی را باید بابت خرید و تعویض فیلتر‌های آب تصفیه کن هزینه کنیم.
مایه ی حیات آبادانی ها سالم نیست
خانم جوان دیگری از منطقه ذوالفقاری آبادان می‌گفت: بی کیفیتی آب آبادان نیازی به آزمایش تخصصی ندارد، همین که از آب لوله لیوانی پرکنیم و اندکی در دهان مزه کنیم، متوجه بو و طعم بد آن می شویم و ناچار به خرید بشکه‌ای آب تصفیه شده برای آشامیدن و پخت غذا می شویم.
درگیر و دار نامناسب بودن کیفیت آب شرب لوله‌های شهری آبادان پای گرانی آب‌های تصفیه شهری در شهرستان از تصفیه خانه و وانت‌ها هم به ماجرا باز شد و در یک هفته قیمت هر شبکه ۲۰ لیتری از آب تصفیه شده با دو برابر قیمت یعنی ۶ هزار تومان به فروش رسید.

آب آبادان نیاز به تصفیه ندارد

در این خصوص با مصطفی مهرانفر مدیر آبفای آبادان هم صحبت شدیم و او با وجود آگاهی به نارضایتی شهروندان از کیفیت آب شهری با تاکید بر سلامت و استاندارد بودن آب موجود در این شهرستان گفت: آب شهری ما به هیچ عنوان نیازی به تصفیه‌ مجدد ندارد.
او در مصاحبه‌ها و گزارش‌های قبلی نیز این نکته را بیان کرده و گفته بود: آب آبادان آلودگی ندارد و سالم است.
مهرانفر در خصوص گرانی‌های آب تصفیه شده در آبادان هم گفت: آب تصفیه فروشی‌های سطح شهرستان زیر نظر بخش­ خصوصی فعالیت می‌کنند و نرخ فروش آن‌ها به آبفا مربوط نیست.

برخورد با گران فروش‌های آب تصفیه

با بیژن بداغی،مدیر صنعت، معدن و تجارت آبادان نیز به گفت و گو نشستیم و خبر شناسایی گران فروشان آب های تصفیه، تشکیل پرونده و معرفی آن ها به ستاد تعزیرات حکومتی را از او گرفتیم تا برخورد لازم با آن ها صورت گیرد.
او می‌گفت: برای بروزسانی قیمت آب تصفیه شده در شهرستان نشستی در فرمانداری شهرستان برگزار شد که با در نظر گرفتن تمام موارد مصرفی برای تولید آب تصفیه قیمت جدید آن مصوب شود.

قرار داشتن کیفیت آب آبادان در حداکثر میزان مجاز

جعفر ربیحاوی، مدیر گروه سلامت محیط هم در این میان با تایید وجود کدورت و املاح در آب آبادان صحبت‌های مدیر آبفای این شهرستان با محوریت بدون مشکل بودن آب شهری رد کرد.
مایه ی حیات آبادانی ها سالم نیست
او می‌گفت: میزان کدورت در آب این شهرستان به گونه‌ای است که به راحتی می‌توان از وجود آن در آب موجود در لیوان اطمینان پیدا کرد.
ربیحاوی میزان حداکثر‌ ای سی مطلوب برای آب شرب را یک هزار و ۵۰۰ میکروموس و ای سی فعلی آب لوله کشی آبادان را در حداکثر میزان مجاز یعنی ۳ هزار میکرموس خواند.
البته او از نشست‌ها و اقدامات متعددی که در این زمینه در سطح شهرستان، استان و حتی کشور صورت گرفت هم گفت که نتیجه‌ آن تنها برای مدتی مسکن آلام مردم این شهر بوده و به دلیل فرسودگی زیرساخت‌های اصلی در حوزه‌ آب دوباره به حالت اول بازگشته است.
مایه ی حیات آبادانی ها سالم نیست
بعد از گلایه مندی شهروندان آبادانی با برگزاری نشستی فوری در فرمانداری ویژه آبادان با حضور چند مسئول آب تصفیه فروشی سطح شهر، نرخ جدید فروش تصفیه در شهرستان اعلام شد. بر اساس آن فروش آب بشکه‌های ۲۰ لیتری به وانت‌ها و ماشین‌هایی که خود اقدام به فروش آب درب منازل می‌کنند ۲ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت گذاری شد.
قیمت آب برای شهروندانی که خود با مراجعه به فروشگاه‌های آب تصفیه فروشی آب مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند نیز ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.
مایه ی حیات آبادانی ها سالم نیست
حال با وجود شرح حال شهروندان و پاسخگویی مدیر آبفا، مردم آبادان همچنان متحیر مانده اند که به گل جمع شده ۱۰ روزه روی فیلتر‌های دستگاه آب تصفیه کن خانگی شک کنند یا به بشکه‌هایی که سالهاست در کنج خانه هایشان جا خوش کرده است یا شاید هم به حس چشایی خود در حین مزه کردن آب از لوله شهری.
اما چیزی که روشن است این است که برای رسیدن کیفیت آب این شهرستان به حالت استاندارد اقدام جدی و سریع مسئولین مربوطه به ویژه آبفای آبادان نیاز است.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین