تاریخ انتشارچهارشنبه ۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
plusresetminus
حزب الله:دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصوبه‌ای برای سهم ۶۰درصدی سابقه تحصیلی ۶۰درصدی و ۴۰درصدی کنکور گفت: کنکور سراسری مختص دروس تخصصی خواهد بود.
۰
کد مطلب : ۲۵۶۶۷۶
مصوبه جدید برای کنکور/ سهم نمرات دانش‌آموزان در کنکور ۶۰درصد شد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه 842 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.
وی با اشاره به اینکه از سال 1348 کنکور در ایران شروع شده است، خاطرنشان کرد: تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات 52 سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید.
دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به‌لحاظ سابقه تحصیلی 60 درصد و سهم کنکور سراسری 40 درصد خواهد بود. تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان ما برداشته شود و دانش‌آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توضیح داد: به این ترتیب کنکور دو بار برگزار خواهد شد. مصوبه چهارم این است که نتایج آزمونی که دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش‌آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.
دکتر عاملی اظهار کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حدنصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را  پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.
دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با این رویکرد که اضطراب‌زدایی از جامعه داوطلبان کنکور مخصوصاً در رشته‌های پرمتقاضی انجام شود و هم اینکه سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سؤالات کیفی که طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آنها روبه‌رو می‌شود مورد سنجش قرار می‌گیرد.
دکتر عاملی تأکید کرد: واقعیت این است که دانش‌آموز 12 سال تحصیل می‌کند و این 12 سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تأثیر 60 درصد سوابق تحصیلی و 40 درصد آزمون این امکان فراهم می‌شود که عمق یادگیری دانش‌آموز سنجش شود.
اعمال از سال 1402
وی گفت: مرکز سنجش آموزش و پرورش این امکان را فراهم کرده است که سؤالات استانداردشده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به‌صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند و رشته‌هایی که پرداوطلب نیست بدون کنکور برای دانشگاه‌های مقصد خود اقدام کنند. در زمان حاضر حدود 17 درصد صندلی‌های دانشگاه‌ها بدون کنکور پر می‌شود و حدود 13 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دومرحله‌ای است. این مصوبه از سال 1402 اعمال می‌شود و در کنکور 1400 و 1401 این مصوبه اعمال نخواهد شد.
لازم به‌ذکر است بررسی سایر بخش‌های سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در جلسه بعد ادامه خواهد یافت.
عاملی در پایان خاطرنشان کرد که تصمیم اتخاذشده محصول کار کارشناسی گسترده در دو سال گذشته است و تجربه موفق جهان و چالش‌های بزرگ ملی در حوزه سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است. طرح ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه محصول توافق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و حضور مؤثر کارشناسان و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین