تاریخ انتشاريکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
plusresetminus
حزب الله:درحالی که آمار شیوع بیماری در پیک چهارم برخی از استان‌ها ثابت یا نزولی شده است مسئولان وزارت بهداشت هشدار می‌دهند این شرایط شکننده و نشانه عادی شدن نیست.
۰
کد مطلب : ۲۵۲۶۶۲
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| تهران همچنان در وضعیت بحرانی/هفته‌ای سخت پیش‌روی برخی استان‌ها/ ضعف نظارت در بستری‌های خانگی
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،درحالی معاون بهداشت وزارت بهداشت روز گذشته خبر از ثبات وضعیت همه‌‌گیری در 25 استان کشور داد که به گفته کارشناسان این خبر نباید موجب عادی انگاری شرایط توسط هموطنان باشد؛ چون شرایط بسیار شکننده و احتمال بازگشت بحران به این مناطق و البته سایر بخش‌ها وجود دارد.
در این زمینه بررسی آماری نشان می‌دهد که در 15 استان کشور روند نزولی همه‌گیری در پیک‌چهارم آغاز شده و احتمالاً در هفته‌ آینده سیر کاهشی مراجعه به بیماران این فرصت را به کادر درمانی استان‌ها می‌دهد تا دوباره تجدید قوا کرده و برای موج‌های احتمالی آینده آماده شوند.
از سوی دیگر همین آمارها حکایت از ثبات ورودی بیماران جدید در 10 استان می‌دهد که این روند هم امیدوار کننده است و باید امیدوار باشیم که در سومین هفته از اردیبهشت 1400 سیر نزولی در این استان‌ها هم آغاز شده باشد. 
این درحالی است که بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد وضعیت همه‌گیری پیک‌چهارم در 6 استان دیگر - تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان - که عمدتاً جزو استان‌های مهم در ایجاد کانون‌های بحرانی هم بوده‌اند هنوز به سمت نزولی شدن نیست و در برخی شهرستان‌های این مناطق سیر صعودی همچنان ادامه دارد.
کارشناسان بهداشتی درباره اهمیت استان‌های یاد شده در ایجاد بحران‌های احتمالی آینده معتقدند، استان‌ تهران به عنوان پایتخت و اصلی‌ترین کانون‌های تردد و  تراکم جمعیت می‌تواند به تنهایی عاملی در ایجاد همه‌گیری‌های آتی درصورت بی‌توجهی به پروتکل‌ها باشد که قطعاً هرگونه تغییر در وضعیت همه‌گیری تهران کاملاً مستقیم بر استان البرز اثرگذار است و به دنبال آن استان قزوین هم درگیر خواهد شد.
این گروه تاکید دارند با درنظر گرفتن میزان تعداد بستری‌ها در مراکز درمانی تهران و همچنین احتمال ورود گروه تازه‌ای از بیماران در آینده نزدیک با مدنظر قرار دادن ارتباط گسترده اقتصادی میان استان‌های تهران، البرز و قزوین؛ پایتخت همواره در ایجاد امواج همه‌گیری هر سه استان اثرگذار بوده و اینبار هم درصورت بی‌توجهی به این زنجیره ارتباطی، شرایط همه‌گیری در تهران می‌تواند دردسرساز باشد.
به گفته این گروه آمارها نشان می‌دهد که تهران هنوز به قله پیک‌چهارم خود نرسیده و بازهم در آینده آمار ورودی بیماران روند افزایشی و متاسفانه تعداد موارد فوتی در این استان ارقام قابل توجهی است به همین دلیل توجه به پروتکل‌های بهداشتی و عدم عادی انگاری شرایط با توجه به آمارهای سایر نقاط کلیدی‌ترین راهکار برای مدیریت بحران در شرایط فعلی است.
اما گروه یاد شده درباره سه استان خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نظر دیگری دارند و تاکید می‌کنند شرایط استان‌های یاد شده می‌تواند یکی از مهمترین و حساس‌ترین موارد در شرایط فعلی باشد چون در این استان‌ها احتمال انتشار ویروس هندی دور از انتظار نیست و درصورت بروز چنین شرایط سرعت سرایت ویروس جهش یافته هندی می‌تواند مشکلات عمده‌ای به کشورمان تحمیل کند، به همین دلیل لازم است مسئولان مربوطه درباره سه استان یاد شده سیاست‌های متفاوتی را اجرایی کنند .

نقص در سامانه‌های رهگیری و کنترل بیماران و محدودیت‌های کم‌اثر
از سوی دیگر درحالی علیرضا رئیسی خبر از بهبود اوضاع در برخی استان‌ها می‌دهد که بررسی‌های میدانی تسنیم و همچنین اخبار منتشر شده در سایر رسانه‌ها نشان می‌دهد ضعف قابل توجه در سامانه‌های ثبت اطلاعات مبتلایان و رهگیری آنها در جامعه طی دوره درمان ضعف قابل توجهی را تجربه می‌کند که این روند با درنظر گرفتن فعالیت ویروس جهش یافته انگلیسی و قدرت سرایت بالای آنها می‌تواند دردسر ساز باشد.
در این زمینه فقط کافی است به اظهار نظر چندی پیش معاون بهداشت وزارت بهداشت توجه کنیم که در مصاحبه‌ای رسماً اعلام کرد 48000 مورد کرونا مثبت شرایط قرنطینه را نادیده گرفته و در جامعه به فعالیت‌های عادی خود ادامه داده‌اند.
انتشار این آمار اگرچه در نگاه اول می‌تواند یک نگرانی عمده از نظر بهداشتی جامعه و بی‌اثرکردن تمامی فعالیت‌ها و سیاست‌ها باشد اما واقعیت امر اینجاست که حکایت از ناکارآمدی و ضعف قابل توجه سامانه‌های رهگیری و سیستم‌های نظارتی نهادهای مسئول می‌دهد و شاهد مثال آنهم از کار افتادن موقتی سامانه مربوط به ثبت اطلاعات مبتلایان کرونا یا دریافت اطلاعات مراکز درمانی در اوایل آغاز پیک چهارم بود.
این درحالی است که محسن بندپی چندی پیش از رضایت مندی تهرانی‌ها از خدمات ارایه شده سامانه‌های مرتبط با بیماری کرونا در پایتخت سخن گفته و اعلام کرد این سامانه‌ها برای جلوگیری از ایجاد اذحام و سرگردانی متقاضیان دریافت خدمات در دوره همه‌گیری راه‌اندازی شده‌اند.
نکته جالب توجه اینجاست که اگر به سخنان علیرضا رئیسی درباره نقض قوانین قرنطینه 48000 کرونا مثبت نگاه کنیم و گوشه چشمی  هم به عملکرد سامانه‌های مرتبط و نهادهای مسئول کنترل همه‌گیری داشته باشیم می‌بینیم کوچکترین همکاری مناسب ایجاد نشده و بسیاری از بیماران سرپایی که با دریافت دارو از مراکز درمانی برای ادامه دوران نقاهت روانه منزل شده‌اند بدون هیچ توجهی در محل کار خود حاضر شده یا اینکه به زندگی روزانه خود ادامه داده‌اند و سند این سوء مدیریت هم تردد آزادانه مسافران در سیستم حمل و نقل بین‌شهری مثل هواپیما، اتوبوس و ... بوده است.
درحالی که قرار بود با ثبت اطلاعات دقیق این افراد نهادهای ارایه دهنده خدمات تا سپری شدن دوره نقاهت و قطع احتمال انتقال ویروس به سایرین از ارایه خدمات حضوری به این افراد خودداری کنند؛ اما امروز بیماران سرپایی که به منزل فرستاده می‌شوند با توجه به مشکلات اقتصادی موجود تنها به خوردن داروها بسنده کرده و بدون علائم خاصی میان مردم تردد دارند.
متخصصان بهداشت و درمان در این شرایط تاکید می‌کنند در پیک چهارم و ضعف سیستم نظارتی یاد شده عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان به‌خصوص در مراکز خدماتی، اداری و سازمان‌ها همین موضوع بوده است چون تردد آزادانه مبتلایان در هرساعت تعداد بالایی بیمار جدید به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل کرده است.
کمبوددارو و تجهیزات در برخی مناطق/ تهران تا 10 روز آینده کمبودی ندارد!
بی‌توجهی به همین موارد و البته مدیریت‌های جزیره‌ای که از ابتدای سال در زمینه کنترل و مدیریت بیماری تجربه شد در نهایت عاملی برای شکل‌گیری پیک‌چهارم مهیا کرد و دیدیم که هفته پایانی فروردین و ابتدای اردیبهشت چه فشار سنگینی برنظام بهداشت و درمان کشورمان تحمیل شد تاجایی که کمبود تخت‌ و تجهیزات و دارو در برخی نقاط روند ارایه خدمات را مختل کرد.
در این زمینه معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران، درباره برخی کمبودها در زمینه داروهایی نظیر رمدسیویر در خیز چهارم و افزایش مراجعات ناشی از کرونا  گفت: عمدتاً در زمین برخی داروهای تزریقی از جمله رمدسیویر به دلیل آنکه مصرف افزایشی داشتیم، دچار کمبودی شدیم که به شکل موقتی برطرف شد؛ امروز هم در ستاد استانی جلسه‌ای اختصاصاً برای پیش بینی نیاز رمدسیویر داریم که با همکاری دوستان سازمان غذا و دارو در دفتر دکتر زالی صحبت خواهیم کرد.
دکتر نادر توکلی، افزود: در موردی برخی از محلول‌های درمانی مانند سرم و... به طور موقتی کمبودهایی گزارش شد که پیگیر رفع آن هم هستیم. در زمینه تخت فعلاً کمبود تخت نداریم و جایابی به شیوه‌ای است که آخرین وضعیت تخت بیمارستانی در پایان هر شیفت به سامانه 6070 گزارش می‌شود و بیماران به نزدیک‌ترین  بیمارستان‌هایی که تخت خالی دارند ارجاع داده می‌شوند و در این زمینه تا 10 روز آینده مشکلی نخواهیم داشت و در ادامه هم ان شاءالله شاهد فروکش بار بیماری باشیم.
البته این پایان کار نیست؛ چون بررسی میدانی خبرنگار تسنیم از بازار تهران و برخی مناطق پایتخت نشان می‌دهد در سطح بسیار زیادی علی‌رغم اینکه میزان مشارکت‌های متفاوتی از سوی مسئولان اعلام می‌شود تردد در سطح شهر ادامه دارد و صنوفی که قاعدتاً در شرایط فعلی نباید فعال می‌شدند کاملاً آزادانه درحال ارایه خدمات به مردم هستند.
نکته نگران کننده تر اینجاست که وزیر بهداشت بارها در سخنان خود اعلام کرده که مدیریت جمعیت سیال در شرایط همه‌گیری به‌خصوص در پیک چهارم که 80 درصد از موارد ابتلا با ویروس جهش یافته بوده غیر ممکن یا حداقل پر هزینه است.
بنابراین لازم است حالا که نزدیک به 15 ماه از آغاز همه‌گیر گذشته و شاهد خسارات جبران‌ناپذیر این بیماری به بدنه اقتصاد و جامعه کشورمان بوده‌ایم مسئولان مربوطه با ایجاد سامانه‌های رهگیری و دقیق در این زمینه مانع از جابجایی آزادانه بیماران در سطح شهرها باشند چون در این شرایط ویروس کاملاً زیرپوستی دست به دست شده و مشکلات بیشتری به کادر درمان با توجه به کمبودهایشان تحمیل می‌شود.
در این زمینه لازم است سیستم یکپارچه و برخطی از آزمایشگاه‌های تشخیصی تا نهادهای اجرایی، بهداشتی و انتظامی داشته باشیم که درست از زمانی که نتیجه تست یک بیمار مثبت شد تا پایان دوره نقاهت قابلیت رهگیری و نظارت بر عملکرد وی را داشته باشیم و به‌شکل اتوماتیک در دوره‌ای مثل 14 روزه هرگونه ارایه خدمات حضوری به وی قطع شود.

البته در این زمینه نیازی نیست چرخ از نو اختراع شود بلکه تجربه در کشورهای دیگر وجود دارد و خوشبختانه از نظر خدمات ارتباطی ایران دارای زیرساخت‌های مناسبی است و متخصصان امر هم در کشورمان کم نیست.

تأمین نیروی انسانی و تجهیزات دغدغه دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سمنان
 رضا چمن شامگاه گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در حاشیه برگزاری ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: روند ابتلا به کرونا در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در حال کاهش است.
وی افزود: ابتلا به کرونا در شهرستان‌های شاهرود و میامی وارد شیب نزولی شیوع به لحاظ همه‌گیری شده است؛ البته نمی‌توان گفت این رویه ثابت است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی شاهرود بیان کرد: در بیمارستان‌های زیرپوشش این دانشگاه در حال حاضر 155 بیمار مبتلابه کرونا بستری هستند که از این تعداد 30 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.
چمن خاطرنشان کرد: مشکل تأمین نیروی انسانی و تجهیزات که به دغدغه‌ای اساسی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سمنان تبدیل شده است؛ با پیگیری‌های مستمر انجام شده برطرف خواهد شد.
وی از اضافه شدن پنج تخت آی.سی. یو به تخت‌های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود طی روزهای آینده خبر داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی شاهرود در مورد انجام تزریق واکسن کرونا نیز گفت: واکسیناسیون بر اساس دستورالعمل‌های ملی به ترتیب اولویت‌های تعیین شده و گروه‌های هدف در حال انجام است.
روزهای اوج شیوع کرونا در استان سمنان
نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان اظهار داشت: اکنون شرایط اوج همه‌گیری شیوع ویروس کرونا در استان سمنان حاکم است.
وی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در تثبیت و کاهش روند ابتلا به کرونا در استان سمنان را بسیار حائز اهمیت و اثرگذار دانست و گفت: در صورت تمکین عمومی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاهد کاهش ابتلا به این ویروس خواهیم بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان شناسایی 27 بیمار جدید مبتلابه کرونا طی 24 ساعت گذشته در 6 شهرستان زیرمجموعه این دانشگاه بیان کرد: در بیمارستان‌های زیرپوشش این دانشگاه در حال حاضر 220 فرد مبتلابه کرونا بستری هستند.
دانایی بر نظارت و رصد دقیق دستگاه‌های نظارتی و انتظامی نسبت به رعایت فرآیند دستورالعمل‌های بهداشتی در بخش‌های مختلف جامعه تأکید کرد و گفت: مدیریت و مقابله با کرونا باید به‌طور جدی در استان سمنان دنبال شود.
تزریق واکسن براساس سند ملی و با نظارت دقیق انجام می‌شود
در همین حال، علیرضا آشناگر شامگاه گذشته در جلسه استانی ستاد ملی مقابله با کرونا که در سالن جلسات کوثر استانداری سمنان برگزار شد، اظهار داشت: روند واکسیناسیون گروه‌های هدف بر اساس سند ملی واکسیناسیون مربوط به تزریق واکسن کرونا با تلاش جدی دولت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سمنان در حال انجام است.
وی فرایند واکسیناسیون گروه‌های هدف را در استان مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید از بروز هرگونه شائبه در نحوه انجام واکسیناسیون جلوگیری شود و تزریق واکسن کرونا بر اساس تعریفی که در سند ملی واکسیناسیون بیان شده است، انجام شود و دستگاه‌های اجرایی مربوط و دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در این زمینه دقت نظر کافی و جدی داشته باشند.
استاندار سمنان تصریح کرد: سوءاستفاده از واکسن‌ها به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست و برخورد با متخلفان در این زمینه در دستور کار قرار دارد.
آشناگر با تأکید بر اینکه نباید افرادی سوءاستفاده کنند و خود را برای زدن واکسن جلو بیاندازند افزود: گروه‌های هدف مشخص شده‌اند و طبق سند باید واکسیناسیون انجام شود.
وی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سمنان را موظف به نظارت بر نحوه واکسیناسیون گروه‌های هدف دانست و گفت: حساسیت مردم نسبت به بروز هرگونه بی‌عدالتی حق است و باید مورد رسیدگی قرار گیرد.
استاندار سمنان با اشاره به اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در استان خوب است تأکید کرد: تمام کمیته‌های شهرستانی و استانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا در استان سمنان باید آمادگی داشته باشند تا در صورت شیوع احتمالی کرونا شرایط را مدیریت کنند.
به گزارش تسنیم، هم‌اکنون شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر و سرخه در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان‌های آرادان و میامی در وضعیت نارنجی قرار دارند.
استان هرمزگان هفته‌ای سخت را پیش‌رو دارد
هرمزگان در شرایط حساس کرونایی قرار گرفته و روزانه بر تعداد مبتلایان و جان باختگان افزوده می‌شود. 
این در حالی است که نگرانی‌ها از تداوم این بیماری و شدت یافتن آن اوج گرفته و وزارت بهداشت نیز هشدار داده هرمزگان هفته‌های سختی پیش رو خواهد داشت. 
این بدان معنی است که از حالا باید چشم انتظار روزهای سیاه و عزادار شدن شمار زیادی از هم استانی‌هایمان باشیم، اوج نگرانی آنجاست که مراسمات عید فطر در هرمزگان جدی برگزار می‌شود و شاید همین مراسمات طوفان کرونایی در پی داشته باشد. 
آمارهای روز گذشته نشان می‌دهد در شبانه روز اخیر 5 بیمار کرونایی جان خود را از دست داده‌اند و شمار جان باختگان به رقم 1148 نفر رسیده است.
این 5 بیمار جان باخته شامل 2 زن و 3 مرد در محدوده سنی 55 تا 89 سال از شهرستان‌های بندرلنگه، بندرخمیر و بندرعباس هستند. 
در مجموع 409 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان‌ بستری هستند که از این میزان 67 نفر در آی‌سی‌یو بساری شده‌‌اند و وضعیت 16 بیمار هم وخیم است. 
6313 نفر بیمار نیز در قرنطینه خانگی هستند که با اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وضعیت پایداری دارند. 
 روند بستری کرونا در کردستان کاهشی، فوتی افزایشی! 
فرزین رضاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج از روند کاهشی ابتلا به بیماری کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: خوشبختانه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم، شاهد کاهش ورودی‌های کرونایی هستیم.
وی افزود: شیوع کرونا در استان کردستان پس از چند هفته اوج، در چند روز اخیر در شرایط پایدار و رو به کاهش قرار گرفته و بر همین اساس، شمار مبتلایان بستری جدید، آمار مجموع بستری‌ها در حال کاهش است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با ابراز تأسف از اینکه دیروز دومین روز فوتی‌های دورقمی در استان به ثبت رسید، خاطر نشان کرد: طی شبانه‌‌روز گذشته 10نفر از افراد مبتلا به کووید19 جان باختند و مجموع فوتی‌های کرونا در کردستان نیز به یک‌هزار و 242 نفر رسید.
رضاعی هشدار داد: وضعیت شیوع کرونا در استان کردستان همچنان شکننده بوده و در صورت بی‌‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا وجود دارد.
گفتنی است؛ روز گذشته 153 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان کردستان شناسایی شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته است.
افزایش 30 درصد مرگ و میرهای ناشی از کرونا در ایلام
محمد نوذری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: افزایش 30 درصد مرگ و میرهای ناشی از کرونا در ایلام زنگ خطر جدی است که غفلت از این زنگ خطر ایلام را با فاجعه انسانی مواجه خواهد کرد.
استاندار ایلام گفت:  هرچندوضعیت رعایت پروتکل‌ها بهداشتی و شیوه‌نامه‌ها در بخش‌های مختلف وحوزه مردمی به صورت ملموس بهتر شده ولیکن به پایداری و عبور ازپیک نرسیده و کماکان رعایت‌ها باید حداکثری باشد.
نوذری تاکید کرد:  کشور با گونه‌های عجیب و ناشناخته‌ای ازویروس در دنیا مواجه هستیم ولی در استان ایلام کرونای انگلیسی شیوع دارد.
وی اعمال محدودیت‌ها را در استان ایلام ضروری عنوان کرد و یادآورشد: هنوز نیمی از شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز و مابقی نارنجی هستند.
استاندار ایلام افزود: هرچند اعمال محدودیت‌ها موجب فشار مضاعف بر مردم و کسبه و بزار وارد کرده است اما چاره‌ای جزء این نیست چرا که شرط عبور از این وضعیت رعایت دقیق پروتکل‌ها است و از این بابت مردم نیز باید مسئولان را همراهی کنند.
وی واکسیناسیون را راه دیگر برای عبور از وضعیت ناهنجار شیوع کرونا عنوان کرد و افزود: فاز یک و دو واکسیانسیون در استان ایلام اجرا شده است و تا کنون بیش از 6 هزاز شهروند ایلامی نیز واکسینه شده‌اند.
توصیه آخر استاندار ایلام، رعایت پروتکل‌ها و توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی ابلاغی از طرف مسئولان بهداشتی و درمانی بود که گفت: مردم سلامت شما در گروه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از تجمع و دورهمی‌ها است.
شهرستان‌های اصفهان حال و هوای خوبی ندارد
بر اساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیش از 700 مبتلای جدید دستاورد کرونا در شبانه روز گذشته بوده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آمار روزانه کرونا در 22 شهرستان اصفهان، اظهار داشت: از دیروز تا امروز 766 مبتلای جدید شناسایی شدند و283  نفر کارشان به بستری کشید در این مدت41 خانواده هم در استان به خاطر مرگ کرونایی داغدار شدند که همچنان شاهد روزهای تلخ کرونایی باشیم.
آرش نجیمی افزود: 279 بیمار مرخص و  283 بیمار جدید بستری شدند که مجموع بیماران بستری را در بیمارستان‌های استان به 2223 بیمار رساند در حال حاضر  395 بیمار نیز در بخش مراقبت‎های ویژه تحت درمان هستند.
جولان پیک چهارم کرونا در گیلان؛ حال 125 بیمار کرونایی وخیم است
به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، موج چهارم کرونا همچنان در استان گیلان جولان داده و هر روز مبتلایان بیشتری را راهی بیمارستان‌های استان گیلان می‌کند.
 اگرچه در هفته‌های اخیر آمار کرونایی گیلان کاهش یافته اما هنوز هم تعداد زیادی از بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.
 به گفته مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت استان گیلان در حال حاضر 759 بیمار مبتلا به ویروس کووید 19 در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که 125 نفر به‌دلیل وخامت حالشان در ICU به‌سر می‌برند.
همچنین 113 بیمار کرونایی جدید در 24 ساعت گذشته به آمار بستری‌شدگان کرونایی استان گیلان افزوده شدند و 11 بیمار کرونایی بدحال نیز امروز به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های گیلان منتقل شدند.
 به‌دنبال وخیم شدن شرایط کرونایی در استان گیلان محدودیت‌های شدیدی برای تردد، اصناف و سایر حوزه‌ها اعمال شد و با توجه به روند صعودی آمار بستری‌شدگان تاکنون این محدودیت‌ها تمدید شده است.
طبق اظهارات جانشین رئیس ستاد کرونا گیلان محدودیت‌های کرونایی اعم از ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به استان و ممنوعیت تردد خودروها با پلاک غیربومی در شهرستان‌های قرمز و نارنجی تا پایان هفته ادامه دارد.
همچنین محدودیت‌های اصناف اعم از تعطیلی اصناف گروه‌های شغلی 2، 3 و 4 در شهرستان‌های قرمز و گروه‌های 3 و 4 در شهرستان‌های نارنجی استان گیلان تا پایان این هفته تداوم دارد.
واکسیناسیون کرونا در گیلان وارد فاز دوم شده و در حال حاضر واکسینه کردن سالمندان بالای 80 سال، جانبازان شیمیایی و جانبازان بالای 50 درصد در استان گیلان در حال اجرا است.
براساس آخرین رنگ‌بندی کرونایی استان گیلان همچنان 9 شهرستان در وضعیت نارنجی و 8 شهرستان در وضعیت قرمز به سر می‌برند و کوچکترین سهل‌انگاری و عادی‌انگاری از سوی شهروندان می‌تواند استان را به وضعیت قرمز هفته‌های گذشته بازگرداند.
 شهرستان‌های در وضعیت نارنجی کرونایی استان گیلان شامل شهرستان‌های آستارا، بندر انزلی، صومعه‌سرا، فومن، آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، املش و رودسر است.
 همچنین 8 شهرستان استان گیلان که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند شهرستان‌های رشت، رضوانشهر، رودبار، سیاهکل، شفت، تالش، ماسال و خمام هستند که بیشترین آمار بستری‌شدگان کرونایی گیلان را به خود اختصاص داده‌اند.
با وجود تغییر رنگ‌بندی کرونایی در استان گیلان و همچنین کاهش آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌ها، گیلان همچنان در وضعیت بسیار شکننده کرونایی قرار دارد.
بر همین اساس کوچکترین سهل‌انگاری و بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند وضعیت استان گیلان را به شرایط بسیار وخیم و حاد گذشته تبدیل کند.
مبتلایان استان قزوین به کانال 300 نفر رسید 
پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به نوسان‌های شدید و عجیب و غریب در آمار بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی اظهار داشت: با وجود کاهش حدود 120 نفری آمار ابتلای روزانه به کرونا اما آمار بستری‌های کرونایی دومین قله خود بعد از آغاز موج چهارم پاندمی را تجربه کرد.
وی با بیان اینکه آمار مبتلایان کرونایی استان از کانال 400 به 300 نفر رسیده است، اضافه کرد: در حالی که در روز ماقبل 446 نفر مبتلای بستری و سرپایی داشتیم، این آمار در 24 ساعت گذشته به 328 نفر رسید؛ اما متاسفانه 153 نفر بستری روزانه و جدید داشتیم که باعث شد در نهایت کل تخت‌های پلن دوم ما همچنان پر بماند.
نامدار با اشاره به بستری بودن 571 بیمار کرونایی در شبانه‌روز اخیر ادامه داد:‌ با وجود کم شدن 118 نفری مبتلایان اما آمار بستری‌های ما نسبت به روز گذشته فقط 18 نفر کم شده و البته تاثیر کاهش مبتلایان بر جمعیت افراد بستری را در هفته آینده به صورت بارزتری مشاهده خواهیم کرد.
وی همچنین از نصف شدن آمار فوتی‌های کرونایی در 24 ساعت گذشته خبر داد و یادآور شد:‌ از 11 فوتی به 5 فوتی در شبانه‌روز اخیر رسیدیم؛ اما کاهش آمار فوتی‌ها از زمان شیوع کرونای انگلیسی بسیار شکننده و تابع فاکتورهای مختلفی بوده که حداقل این فاکتورها تاثیر خود را تا 2 هفته آتی نشان نخواهند داد.
3 برابر شدن بیماران بدحال در پاندمی چهارم
سخنگوی ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا همچنین از افزایش بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه ونتیلاتور به 45 نفر اشاره کرد و گفت:‌ در حالی که قبل از آغاز پاندمی چهارم کرونا تعداد بیماران بدحال ما بین 15 تا 20 نفر بود، این آمار تقریباً 3 برابر شده که البته روند کلی آن رو به کاهش است.
نامدار همچنین از ترخیص 104 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته خبر داد و افزود: آمار بهبودیافتگان و ترخیصی‌های ما نسبت به هفته اخیر شیب صعودی خوبی دارد و در حول‌وحوش عدد 100 قرار گرفته است که با توجه به کمبود تخت‌های بیمارستانی در قزوین این روند سریع درمان و ترخیص کرونایی‌ها بسیار کمک‌کننده است.
65 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد
سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی 65 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 32 هزار و 311 نفر رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 247 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.
وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 183 بیمار حاد تنفسی و 90 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

دیروز 2500 نفر به مراکز درمانی استان البرز مراجعه کردند
مهرداد بابایی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، در مورد آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان البرز اظهار داشت: مراجعه بیماران کرونایی به مراکز درمانی استان البرز همچنان روندی ثابت دارد.
وی افزود: در حال حاضر مشکلی برای تامین تخت بیماران کرونایی در استان البرز وجود ندارد.
سخنگوی ستاد کرونای البرز با بیان اینکه در حال حاضر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به جد باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر از 1500 تخت بیمارستانی در استان البرز حدود 1050 تخت در اشغال بیماران کرونایی است.
بابایی با بیان اینکه محدودیت های اعمالی مصوب ستاد کرونا همچنان در استان البرز باید اجرا شود، ادامه داد: تاکنون هیچ بیمار مبتلا به کرونای آفریقایی و هندی در استان البرز شناسایی نشده است.
وی با اشاره به آمار مرگ و میر کرونا در استان البرز در 24 ساعت گذشته بیان کرد: در 24 ساعت گذشته 31 نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان البرز جان خود را از دست دادند.
کرونا جان 18 نفر دیگر در استان بوشهر گرفت
با وجود اینکه استان بوشهر جزو نخستین استان‌هایی بود که شیوع ابتلا به کرونا ویروس در آن کنترل و مدیریت شد ولی این روزها در پیک چهارم شاهد ‌‌افزایش مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها هستیم.
اکنون از 10 شهرستان استان بوشهر 30 درصد آن در وضعیت قرمز و 70 درصد در شرایط نارنجی قرار دارد که بر اساس اعلام نظر کارشناسان بهداشتی وضعیت کرونا در استان بوشهر شکننده است و هر لحظه ممکن است بستری‌ها و فوتی‌ها روند صعودی بگیرد.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیماری کرونا در اسفند ماه گذشته با همدلی مردم و مسئولان مدیریت شد، اما اکنون تمام شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت بسیار خطرناک و خطرناک قرار دارد.
سعید کشمیری، با اشاره به افزایش تعداد فوتی‌های کرونایی اظهار داشت: در 48 ساعت گذشته 18 فوتی در بیمارستان‌های استان بوشهر گزارش شده و تعداد فوتی‌ها اکنون به یک‌هزار و 45 نفر رسیده است.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 458 نفر است تصریح کرد: اکنون تعداد بستری‌های کرونایی روزانه نسبت به فروردین کاهش یافته و زیر 100 نفر در روز رسیده چراکه روز گذشته 85 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری و 93 بیمار نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه 52 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند گفت: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 19 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند و با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.
وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شیوه نامه‌ها در بخش‌های مختلف و حوزه مردمی کاهش یافته که برای پایداری و عبور از پیک چهارم کماکان باید رعایت‌ها حداکثری باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن تأکید بر تداوم رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در اماکن پرتردد نظیر پایانه‌های جابجایی مسافر، دفاتر پیشخوان، مطب‌ها، نانوایی‌ها و بازار بیان کرد: ویروس کرونا جهش یافته و در حال تغییر ماهیت و هر بار شاهد ورود یک ویروس جدید هستیم و آنچه از همه مهمتر است رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهمترین راه رهایی از این خطر است.
 شناسایی 393 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی 
سیدمحمد جمالیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: خوشبختانه با توکل به خدای متعال، حمایت وزارت بهداشت و تلاش همکاران در استان مرکزی، واکسیناسیون گروه هدف افراد بالای 80 سال بدون هیچ مشکلی در حال اجرا است البته برای بسیاری این نگرانی به وجود آمده که کسانی‌که پرونده سلامت و یا الکترونیک ندارند و نام آنها در سامانه سیب ثبت نشده چه باید بکنند، که اینجا اعلام می‌کنم جای هیچ نگرانی نیست چراکه به همه افراد، واکسن تزریق می‌شود.
وی افزود: برای دریافت واکسن نیازی به هیچ ثبت‌نامی نیست، همکاران مراکز بهداشتی با جمعیت تحت پوشش تماس گرفته و با توجه با رایزنی‌هایی که با سازمان ثبت احوال صورت گرفته  با استفاده از کد ملی افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند شناسایی و با آنها تماس گرفته خواهد شد و در پایان واکسیناسیون اگر فردی باقی مانده بود، در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام کرده و فقط با ثبت کد ملی خود این واکسن را دریافت می‌کند. 
جمالیان تصریح کرد: مطمئنا با این روش تمام افراد گروه های هدف واکسن را دریافت خواهند نمود و جای هیچ نگرانی وجود ندارد البته در شورای پدافند زیستی استان هم مصوب شد به منظور جلوگیری از ازدحام جمعیت در مراکز تزریق واکسن و آسان تر شدن سطح دسترسی مردم، گسترش پیدا خواهد کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به آخرین آمار شیوع بیماری کرونا نیز گفت: براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان، در 48 ساعت اخیر، 383 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان ثبت شده است که از میان مبتلایان جدید 91 نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند و 292 نفر دوران دو هفته‌ای قرنطینه خود را در منزل می گذرانند.
وی ادامه داد: متاسفانه در این مدت 27 فوتی شناسایی شده که با احتساب این موارد مجموعه فوتی ها به هزار و 849 نفر افزایش  یافته است.
جمالیان بیان کرد: از سالمندان بالای هشتاد سال که برای تزریق واکسن کرونا نوبت دریافت کرده‌اند درخواست داریم برای جلوگیری از ازدحام در روز و ساعت مقرر به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و همچنین از سالمندانی که هنوز با آنها تماس گرفته نشده خواست برای مراجعه و ثبت‌نام منتظر اعلام دانشگاه علوم پزشکی باشند.
تعداد فوتی‌های بیماران کرونایی در همدان تک رقمی شد
 با شروع موج چهارم کرونا از نیمه دوم فروردین ماه، روزانه بین 15 تا 22 بیمار کرونایی فوت شدند، اما در روز گذشته برای نخستین بار آمار فوتی‌های بیماران مبتلا به کرونا در استان تک رقمی شده است.
اگرچه آمار مراجعه بیماران تنفسی و مشکوک به کرونا در روزهای گذشته با شیب بسیار ملایمی کاهشی شده است اما حجم بیماران نیاز به بستری همچنان بالاست و تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده است.
دکتر محمد طاهری در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: پس از گذشت حدود 20 روز افزایش و دورقمی شدن شمار فوتی‌های کرونایی در استان و رسیدن به آمار دست کم یک فوتی در هر ساعت، تعداد فوتی‌های کرونا در استان امروز دوباره تک رقمی شد.
وی با بیان اینکه در روز گذشته هفت بیمار کرونایی فوت شدند تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون آمار بیماران کرونایی فوت شده به یک هزار 938 نفر رسیده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته 534 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بخش سرپایی و بستری استان شناسایی شده است گفت: تاکنون 37 هزار و 690 بیمار کرونایی در بخش سرپایی ثبت شده و 15 هزار و 209 بیمار نیز در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.
طاهری افزود: در روز گذشته 879 مورد بیمار حاد تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی استان مراجعه کردند که 214 نفر از آن‌ها در بخش عادی بیمارستان‌ها بستری شدند.
وی افزود: در حال حاضر 19 بیمار مبتلا به کووید 19 در بخش آی سی یو بیمارستان‌های استان بستری هستند و وضعیت جسمانی 69 بیمار نیز وخیم گزارش شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان درباره وضعیت کرونا در شهرستان‌های استان اظهار داشت: تاکنون آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های اسدآباد 632 بیمار، بهار 839 ، تویسرکان 923، رزن 665 ، درگزین 244، فامنین 281 و کبودرآهنگ 923 بیمار گزارش شده است.
طاهری افزود: همچنین تاکنون دو هزار و 755 بیمار در ملایر، دو هزار و 10 نفر در نهاوند و پنج هزار و 560 نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده‌اند.
تعداد مراجعه بیماران و پذیرش موقت کاشان از مرز 800 نفر گذشت
 ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی وخیم‌تر از شرایط قرمز باشد و وجود تعداد بالای بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است.
مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 55 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 48 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و هفت نفر نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شدند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 20 و حداکثر 109 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیماران بستری شده در بیمارستان سیدالشهداء 38 سال و حداکثر 86 سال است که نشان می‌دهد که ویروس کرونا در این مقطع زمانی محدود به سن و سال نیست.
دلاوری با بیان اینکه تاکنون 310 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 258 بیمار در شهرستان کاشان و 52 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری هستند.
وی از بستری 50 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متأسفانه یک بیمار خانوم 72 سال در شهرستان کاشان و یک بیمار خانوم 78 سال در شهرستان آران و بیدگل جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند.
دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 207 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 450 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و 416 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.
وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.
‌مبتلایان روزانه در آذربایجان‌غربی به زیر 500 نفر رسید
، شلوغی‌های قبل عید و سفرها و جشن‌های دورهمی و خانوادگی نوروزی سبب شد تا پیک چهارم قدرتمندتر از سه پیک قبلی ظاهر شود و با تثبیت خود در سینه‌های شهروندان و انتقال از فردی به فردی دیگر، همچنان به حیات خود ادامه دهد به‌طوری که به‌دلیل سهل‌انگاری و ساده‌انگاری شهروندان، حتی قرنطینه هم تأثیر آنچنانی نداشته باشد.
آمارهای روز جمعه دهم اردیبهشت‌ماه برای نخستین بار کاهش محسوس ابتلای روزانه را نشان می‌دهد که سبب ایجاد امیدواری در مردم و همچنین کادر خسته بهداشت و درمان شده است به‌گونه‌ای که کاهش تعداد مبتلایان برای دومین روز پی‌درپی ادامه داشته و آمار مبتلایان به زیر 500 نفر رسید و با وجود بالا و غیر قابل قبول بودن، اما می‌تواند از افت محسوس شدت کرونا خبر داده و امیدواری به اتمام پیک چهارم را افزایش دهد.
هم اکنون رنگ شهرهای استان تغییری نکرده و تعداد کل مبتلایان در استان به 153 هزار و 546 نفر رسیده و بستری‌های روزانه در آذربایجان‌غربی بار دیگر افزایش یافته است و از سوی دیگر تعداد تخت‌های اختصاصی به بیماران کرونایی به یک‌هزار و 386 بیمار سندرم حاد تنفسی افزایش یافته و بستری‌های مشکوک هم به 594 مورد رسیده است که این ارقام نشان از بحران دارد که متأثر از روزهای اوج کرونایی در استان است.
کلان‌شهر ارومیه بار دیگر در صدر بستری‌های روزانه قرار داشته و 87 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های مرکز استان در حال مداوا هستند و پس از آن خوی با 32، میاندوآب با 28 و سلماس با 18 بیمار سرپایی شهرهای بحرانی آذربایجان‌غربی بودند.
فوتی‌های کرونایی در استان خوشبختانه کاهش حدوداً 50 درصدی نسبت به روز گذشته داشته است که مطابق معمول بیشترین سهم فوتی‌ها مربوط به ارومیه با 7 فوتی بوده که با احتساب سه مورد در مهاباد و یک مورد در میاندوآب، 11 نفر در روز جمعه جان خود را در اثر کرونا از دست دادند و در مجموع تعداد فوتی‌های کرونایی استان از چهار هزار و 200 نفر هم عبور کرده است.
شرایط شکننده پیک‌چهارم در استان مازندران و خستگی اصناف از تعطیلی
به گزارش خبرگزاری تسنیم از  مازندران ، شیوع ویروس منحوس کرونا وارد ماه پانزدهم خود شده است. این ویروس منحوس اگرچه در ایام پایانی سال به وضعیت استیبل رسیده است. ولی با شروع سفرهای نوروزی و ورود مسافران به مازندران روز به روز افزایش یافته است.
دو روز پس از تعطیلات نوروز، تمامی شهرهای مازندران در وضعیت قرمز قرار گرفته و از چهار هفته گذشته تاکنون فعالیت صنوف در گروه دو تا چهار تعطیل و فعالیت ادارات به صورت دو سوم و یک سوم تداوم یافته است.
هم اکنون تعطیلی واحدهای صنفی وارد هفته چهارم خود شده و به دلیل طولانی شدن زمان تعطیلی واحدهای صنفی، مدیران این واحدها خسته از حضور در منزل شده و از سویی این افراد باید برای گذران زندگی و پاسخگویی به چک و سفته ارائه شده، اقدام به بازگشایی واحدهای صنفی خود کردند.
اگرچه ویروس منحوس کرونا همچنان در مازندران شکننده بوده و ویروس انگلیسی در همه شهرهای مازندران جولان داده و فوتی‌های بسیاری را نیز نصیب قبرستان‌ها کرده ولی بر تعداد ورودی بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان کاسته شده است.
مسئولان علوم پزشکی مازندران از مردم خواستند تا همچنان محدودیت کرونایی را رعایت کنند و شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. از سویی مردم نگران از شیوع ویروس هندی به مازندران هستند ولی در صورت رعایت پروتکل‌ها پیک پنجم کرونا را در مازندران نخواهیم داشت.
بر اساس اعلام سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تعداد 117 بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان طی 24 ساعت اخیر بستری شدند و تعداد 77 نفر از افراد مشکوک بستری شده، از بیمارستان‌ها مرخص شدند و  تکمیل روند درمانی خود را در منزل ادامه خواهند داد.
وی بیان کرد: هم اکنون 895 بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند که از این تعداد 221 نفر نیز با علائم حاد تنفسی در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.
فرزاد جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز از پذیرش 36 بیمار جدید در مراکز درمانی زیرپوشش این دانشگاه خبر داد و گفت: با ترخیصی 22 بهبودیافته، تعداد بستری شدگان در مراکز درمانی بابل 257 نفر بوده که 49 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.


انتهای پیام/ی
 
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین