تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
plusresetminus
حزب الله:براساس آخرین بررسی‌های ستاد ملی کرونا بعد از تعطیلات نوروزی پس از یک دوره ۱۷ هفته‌ای آرامش یکباره ویروس منحوس از کنترل خارج شد و سرعت همه‌گیری شهرستان‌های کشورمان را یکی پس از دیگری در شرایط بحرانی قرار داده است.
۰
کد مطلب : ۲۵۰۴۸۳
آخرین اخبار کرونایی در ایران / آژیر قرمز کرونا با صدای خاموش / جراحی‌های غیراورژانس فعلاً ممنوع
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،با توجه به آمارهای جدید منتشر شده از سوی ستاد ملی کرونا پس از یک دوره هفده هفته‌ای آرامش از نظر همه‌گیری ویروس منحوس در کشور دوباره شهرهای ایران یکی پس از دیگری به سمت رنگ‌های تیره کرونایی تغییر وضعیت داده و تخت‌های بیمارستانی هم مملو از بیماران بدحال شده است.
این درحالی است که اکنون 42 شهرستان شامل 7 مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند و به گفته کارشناسان بهداشت و درمان تغییر وضعیت کرونایی در تهران، کرج، اصفهان، شیراز و ایلام، شهرکرد و زنجان با توجه به موقعیت صنعتی و رفت و آمد شهروندان برای انجام امور اداری و صنعتی می‌تواند زنگ خطری در افزایش شیوع و بحران در شرایط کشور باشد.

از سوی دیگر 54 شهرستان از جمله 6 مرکز استان  ( اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد) هم از امروز شرایط نارنجی کرونایی را تجربه می‌کنند. بنابراین با جمع‌بندی شهرستان‌های قبلی که در شرایط قرمز و نارنجی قرار گرفته بودند ستاد ملی کرونا وضعیت 88 شهرستان کل کشور را قرمز اعلام کرده و 139 شهرستان‌هم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند تا با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه برسیم رشد تقریبا ده برابری در شهرستان‌های قرمز و نارنجی آتش زیرخاکستر موج چهارم را شعله‌ور کرده است.

در نهایت امروز 16 فروردین 1400 تعداد شهرستان‌های زرد هم 198 شهر اعلام شده و تنها 23 شهرستان‌هم که کمترین آمار مبتلایان را به خود دیده‌اند اکنون در شرایط آبی کرونایی ثبت شده‌اند.
به این ترتیب مسئولان بهداشت و درمان برای مقابله با این موج تازه از همه‌گیری کرونا که متاسفانه بیشتر موارد ابتلا با ویروس جهش یافته انگلیسی هم ثبت شده است دستور آماده باش کامل تمامی مراکز درمانی مرتبط با این موضوع را صادر کرده‌ و در بسیاری از مراکز درمانی جراحی‌های غیرضروری به زمان دیگری موکول شده تا تخت‌های بیمارستانی در اختیار بیماران بدحال  کرونایی قرار گیرد.
ستاد ملی کرونا با توجه به آمارهایی که در اختیار دارد رسما اعلام کرده که اکنون موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است و فعلا بهترین راکار برای مقابله با همه‌گیری  استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است.
از سوی دیگر شهروندان در کلانشهرها برای جلوگیری از افزایش سرعت همه‌گیری و چرخه بیماری بهتر است استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و بخصوص سرپوشیده حداقل برای دو هفته آینده جدا خودداری کنند.

تعداد شهرهای نارنجی خراسان جنوبی در حال افزایش است
درحال حاضر هیچ نقطه خیلی پرخطر در استان خراسان جنوبی نداریم و شهرهای بیرجند، قائنات و فردوس دارای زنگ بندی نارنجی(پرخطر) شهرستان‌های طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه، درمیان و خوسف دارای رنگ بندی زرد( خطر متوسط ) و هیچ نقطه کم خطردر استان خراسان جنوبی نداریم.
به گزارش تسنیم احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان ها ممکن است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی و درمانی بیرجند درباره علت افزایش بیماران کرونایی و بستری در بیمارستان‌ها گفت: در سه هفته اخیر به دلیل افزایش ترددها، مسافرت‌ها و رعایت نکردن پروتکل‌ها پیش‌بینی می‌شدکه این اتفاق در سطح کشور و استان رخ دهد به طوری که در هفته دوم فروردین نسبت به هفته آخر اسفند سال گذشته با افزایش 52 درصدی بستری بیماران تنفسی مواجه شدیم.
 دهقانی فیروز آبادی از افزایش 188 درصدی بستری بیماران مبتلا به کرونا در این مدت خبرداد و اظهارکرد: از مجموع کل تست‌های مولکولی و سریع که انجام می‌دهیم موارد مثبت نسبت به هفته آخر اسفند ماه 8 برابر شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند افزود: اگر همین روند افزایش بستری بیماران تنفسی، بیماران کرونایی و تست‌های مثبت ادامه داشته باشد تا پایان هفته شهرستان بیرجند قرمز خواهدشد و رنگ بقیه شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز از زرد به نارنجی تبدیل می‌شود.
شهرکرد هم قرمز شد
 بررسی آمار ویروس کووید19 در استان چهارمحال و بختیاری نشان از تصاعد و صعود آمار مبتلایان در استان چهارمحال و بختیاری دارد که هشداری برای مردم این استان جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.
بنابر آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در روز گذشته، 84 هزار و 398 مورد نمونه و تست کرونا در استان گرفته شده است که از این تعداد، 28 هزار و 505 نفر در مجموع به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، همچنین در روز گذشته تعداد 84 نفر مشکوک و مثبت قطعی به ویروس کووید19 در مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان چهارمحال و بختیاری بستری شده‌اند.
بنابراین تعداد موارد بستری کنونی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان، 263 نفر است، همچنین روز گذشته یک فرد مبتلای به ویروس کرونا در استان جان باخت که مجموع جان‌باختگان این ویروس را در استان از ابتدای شیوع کرونا در استان تاکنون به 811 نفر رسانده است.
ازدحام بازار شب عید، دورهمی‌ها و تجمعات حضوری مردم در ایام عید نوروز، تجمعات در مناطق گردشگری، تجمعات در بازارها و پایین آمدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله دلایلی است که می‌توان برای این تصاعد خطرناک ویروس کرونا در استان برشمرد.
گفتنی است در آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان شهرکرد به وضعیت قرمز تغییر وضعیت داد، بنابراین تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز به دو شهرستان یعنی شهرکرد و بروجن رسیده است.
همچنین 5 شهرستان لردگان، کیار، فارسان، بن و سامان در وضعیت نارنجی قرار دارند و سه شهرستان دیگر یعنی شهرستان‌های خانمیرزا، اردل و کوهرنگ در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهرستانی در وضعیت آبی نیست.
به نظر می‌رسد با توجه به تصاعد این ویروس و تغییر وضعیت شهرستان‌های استان یکی پس از دیگری، وضعیت خوبی در هفته‌های آینده رقم نخورد و تعداد شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری با وضعیت قرمز به فزونی روند.
به گفته عزیزالله روشن، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای چهارمحال و بختیاری، در ایام عید نوروز (25 اسفند1399 تا 13 فروردین1400)، 580 هزار تردد در ورودی‌های استان صورت پذیرفته است که افزایش 97 درصدی تردد نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد.
افزایش تردد در ورودی‌های استان چهارمحال و بختیاری که غالبا از استان‌های همجوار و با وضعیت‌های خطرناک کرونایی بوده است را می‌توان گامی دیگر در تصاعد ویروس کرونا در استان دانست.

شیب تند افزایش 100درصدی بستری‌های کرونایی در استان آذربایجان شرقی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در گفت‌وگو با خبرنگاران، ضمن ابراز تأسف از اینکه در روزهای اخیر روند مراجعات کرونایی به بیمارستان‌ها به شدت افزایش یافته است، اظهار داشت: این افزایش شدید نتیجه بازارگردی و دیدو بازدیدها و مسافرت رفتن‌هاست که به توصیه‌ها عمل نکردند و به کرونا مبتلا شدند.
روزبه رجایی تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان آذربایجان شرقی را 750 نفر عنوان کرد و گفت: این در حالی است که روز اول سال 1400 تعداد بستری‌های استان 380 نفر بود.
رجایی با انتقاد از اینکه تعداد بستری‌های استان در عرض دو هفته دو برابر شده است، خاطر نشان کرد: تعداد مبتلایان بستری نشده، قطعاً بیش از دو برابر بوده که باید با تشدید مراقبت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مانع شیوع بیشتر و اوج گیری موج چهارم باشیم.
وی با بیان اینکه تعداد بستری‌های کرونایی استان، در بخش‌های ویژه هم 1.5 برابر شده است، گفت: بستری‌های کرونایی بخش ویژه هم از 120 بستری در بخش ویژه به 180 نفر رسیده است.
رجایی با اشاره به اینکه شیوع کرونا در استان با شیب تند در حال افزایش است، تصریح کرد: توصیه اکید ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. به ویژه افرادی که به مسافرت رفته بودند، در سه چهار روز آینده از دید و بازدید اجتناب کنند چراکه ممکن است ناقل بدون علامت باشند و موجب سرایت به اطرافیان شوند.
استان فارس در وضعیت بحران کرونایی؛ شیراز هم قرمز شد
به گزارش خبرگزاری تسنیم از   شیراز ، براساس آنچه در اپلیکیشن ماسک امروز ثبت شده شمار شهرهای قرمز و نارنجی استان فارس افزایش یافته و کلانشهر شیراز هم رنگ قرمز به خود گرفت.
بر این اساس 9 شهرستان استان به رنگ قرمز درآمده که شامل شهرستان‌های بیضا، سپیدان، زرین دشت، داراب، ارسنجان، شیراز، کازرون، ممسنی و زرقان می‌شود مابقی شهرستان‌ها هم زرد و نارنجی هستند و هیچ شهری نیست که وضعیت عادی داشته باشد.
این وضعیت استان فارس را با بحران بیشتری در زمینه شیوع بیماری کرونا روبه‌رو کرده به گونه‌ای که می‌توان گفت وضعیت استان بحرانی و آمار بستری بیماران کووید19 در استان فارس نیز 4 رقمی شده است.
در پی این اتفاق مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به ساده‌انگاری‌ها، دورهمی‌های خانوادگی و مسافرت‌های نوروزی که موجب موج جدید بیماری و افزایش تعداد مبتلایان و همچنین افزایش مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان شده است، هشدار داد.
وی مصرانه از مردم خواست تا با همدلی و همکاری نسبت به رعایت جدی اصول بهداشتی، استفاده مداوم از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و تهویه مناسب در منازل و محل کار همکاری داشته باشند تا چرخه‌های انتشار این بیماری در سطح جامعه کاهش یابد.
لطفی پیش از این نیز نسبت به تشدید وخامت وضعیت کرونا در فارس طی روزهای آینده هشداد داده و اعلام کرده بود که ظرفیت 2 بیمارستان مرجع کرونا یعنی شهید فقیهی و بیمارستان علی‌اصغر(ع) کامل شده و بیمارستان شهید چمران نیز که به عنوان بیمارستان پشتیبان قرار داده شده بود در آستانه تکمیل قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه علوم  پزشکی شیراز اعلام کرده که به تمامی بیمارستان‌های قطب استان، بیمارستان‌های خیریه و خصوصی نیز آماده باش داده شده و بیمارستان پشتیبان در ورزشگاه شهید آیت الله دستغیب نیز در حال آماده‌سازی برای آغاز به کار دوباره است.
براساس این گزارش در حال حاضر هیچ‌کدام از شهرهای استان وضعیت عادی نداشته و رنگ‌بندی شهرها نیز از وضعیت زرد به نارنجی و از وضعیت نارنجی به قرمز به صورت روزانه در حال تغییر است که باید جدی گرفته شود.
اردبیل وارد وضعیت نارنجی شد
مسعود امامی‌یگانه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  اظهار داشت: متأسفانه در ادامه بی‌توجهی‌ها و برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها اردبیل وارد وضعیت نارنجی شده است.
وی با اشاره به این که هشدار مسئولان از آغاز اپیدمی چهارم کرونا بسیار خطرناک است، بیان کرد: در حال حاضر 42 شهرستان شامل 7 مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.
فرماندار اردبیل ادامه داد: 54 شهرستان از جمله 6 مرکز استان اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از امروز نارنجی شدند و هم‌اکنون 88 شهرستان قرمز، 139 شهرستان نارنجی، 198 شهرستان زرد و 23 شهرستان آبی هستند.
امامی‌یگانه ادامه داد: انتظار ما از همشهریان این است که رعایت موازین بهداشتی و اصول مربوطه را زیرپانگذارند و از برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها به شدت پرهیز کنند.
وی اظهار کرد: تعطیلات نوروزی یکی از مواردی است که سبب افزایش ابتلا به این بیماری شده و مسئولان نسبت به ابتلای خانوادگی به این بیماری خبر داده‌اند.
بحرانی شدن وضعیت کرونا در استان مرکزی
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، استان مرکزی که تا اسفندماه وضعیت خوب و به دور از نگرانی را در بحث شیوع کرونا می‌‍گذراند از اواخر هفته نخست فروردین رفته رفته تغییر رنگ داد و شاهد وضعیتی نامطلوب بود.
تا آنجا که در ابتدا کلانشهر اراک به عنوان مرکز استان به جمع مراکز استانی با وضعیت قرمز شیوع کرونا درآمد و تمام محدودیت‌های کرونایی در این شهرستان اعمال شد.
به رغم تمام توصیه کادر درمان و مسئولان علوم پزشکی اما پروتکل‌ها کمرنگ شده و جامعه استان دچار یک نوع عادی انگاری شد که در نتیجه امروز 4 شهر دیگر استان مرکزی نیز به جمع شهرهای قرمزپوش در وضعیت کرونا بدل شدند.
شهر خمین که ماه‌ها در وضعیت نارنجی قرار گرفته بود، دلیجان، ساوه و زرندیه که بیشترین تردد و تعامل را با سایر شهرها داشته‌اند 4 شهری بودند که با تغییر وضعیت به رنگ قرمز شیوع کرونا درآمدند.
این درحالیست که کمیجان، خنداب، شازند، محلات، فراهان، تفرش و آشتیان هم با تغییر رنگ به نارنجی رسیدند و این گونه زنگ خطر در استان مرکزی بیش از همیشه و بلندتر به صدا درآمده است.
البته  شهرستان خنداب درحالی در وضعیت نارنجی قرار دارد که وضعیت کرونایی این شهرستان مایل به وضعیت قرمز است و احتمال می‌رود به زودی به جمع قرمزها افزوده شود.
ایلام در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت
محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: ‌از امروز دوشنبه, 16 فروردین 1400 شهرستان های ایلام، ایوان و چرداول نیز در ردیف شهرستان‌های وضعیت قرمز قرار دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: وضعیت شهرستان‌های بدره، مهران ،ملکشاهی، سیروان و دره شهر نیز نارنجی است و مابقی شهرستان‌های استان در آستانه ورود به شرایط نارنجی هستند.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام؛  استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و بخصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا در استان ایلام و روند افزایشی آمار مبتلایان و تغییر وضعیت‌های کرونایی است.
وی افزود: با توجه به قرار گرفتن استان در پیک چهارم کرونا چنانچه این وضعیت مدیریت نشود، استان با بحران خیز کرونا، افزایش مبتلایان و بستری‌ها مواجه خواهد شد.
تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های معین کرونایی استان ایلام و افزایش مرگ ناشی از کرونا از تبعات ناشی از وضعیت موجود حاکم بر استان ایلام است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام شرط مدیریت را همراهی مردم در توجه به توصیه‌های بهداشتی و درمانی دانست و گفت: مردم خطر کرونا را جدی بگیرید.
محمد نوذری استاندار ایلام نیز شرایط موجود را خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت: استان ایلام شرایط خطرناکی را در بحث کرونا سپری می‌کند.
وی افزود: اقدامات پیشگیرانه هدفمند با نظارت و برخورد بدون اغماض شرط عبور از این وضعیت است.
معروف بسطامی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام نیز با اشاره به وضعیت موجود استان نحوه حضور کارمندان  شهرستان‌های ایلام را ابلاغ و اظهار داشت: در شرایط کنونی و بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا در مناطق نارنجی، یک سوم کارمندان مشاغل ضروری و مهم باید به صورت دورکاری کارهای محوله را انجام دهند؛ سایر ادارات هم باید نیمی از کارمندان به صورت دورکاری کارهای خود را انجام دهند.
رئیس قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان هم‌چنین در خصوص نحوه حضور کارمندان ادارات در مناطق و شهرستاهای قرمز عنوان کرد: براساس آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا در این مناطق، در ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری حضور کارمندان به نصف کاهش پیدا می‌کند و یک دوم کارمندان باید به صورت دورکار کارهای مربوطه را انجام دهند. البته نحوه دورکاری کارمندان با موافقت مدیر هر قسمت خواهد بود.
وی گفت: در شهرستان های قرمز و در سایر اداراتی که خدمات غیرضروری ارائه می دهند، دو سوم کارمندان به صورت دورکار امورات مربوطه را باید انجام دهند.
افزایش مناطق نارنجی در نقشه کرونایی استان کرمان
رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت بیماری کرونا استان کرمان صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان اظهار داشت: با توجه به اعلام وزارت بهداشت شهرستان‌های کرمان، رفسنجان، شهربابک و سیرجان در وضعیت نارنجی قرار دارد.
عباس تقی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر از 23 شهرستان استان کرمان، 4 شهرستان در وضعیت نارنجی و 15 شهرستان استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند گفت: وضعیت کرمان از امروز نارنجی اعلام شده است.
تقی‌زاده با اشاره به اینکه اعمال محدودیت‌های کرونایی در این شهرستان‌ها انجام می‌شود افزود: کاهش نیروی انسانی و دورکاری در ادارات با توجه به وضعیت نارنجی انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه خروج خودروهای شخصی از مناطق نارنجی ممنوع بوده و ورود خودروهای غیربومی نیز به شهرستان‌هایی که وضعیت نارنجی دارند ممنوع است ادامه داد: منع تردد شبانه نیز به قوت خود باقیست و جریمه 500 هزار تومانی برای متخلفین اعلام می‌شود.
تقی‌زاده با اشاره به اینکه مشاغل گروه سه شامل استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های ورزشی، چایخانه‌ها و قهوه خانه‌ها بدون عرضه مواد دخانی، موزه‌ها و سینماها و همچنین مهدهای کودک تعطیل هستند گفت: مشاغل گروه چهار در شهرهای نارنجی شامل مراکز تفریحی آبی، شهربازی‌ها و گیم نت‌ها نیز تعطیل هستند.
رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت بیماری کرونا استان کرمان از شیوع بیشتر کرونا در استان خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر چهار شهرستان رفسنجان و شهربابک، کرمان و سیرجان در شمال استان کرمان وضعیت نارنجی کرونایی دارند.
وی با بیان اینکه رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از هر گونه تجمع و خودداری از دورهمی‌های خانوادگی توصیه می‌شود افزود: استفاده مستمر از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی مورد تاکید است که هرگز نباید فراموش و عادی انگاری شود.
بیرجند در آستانه قرمز شدن است
  رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر همین روند افزایش بستری بیماران تنفسی، بیماران کرونایی و تست‌های مثبت ادامه داشته باشد تا پایان هفته شهرستان بیرجند قرمز خواهد شد و رنگ بقیه شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز از زرد به نارنجی تبدیل می‌شود.
محمد دهقانی فیروزآبادی با اشاره به علت افزایش بیماران کرونایی و بستری در بیمارستان‌ها گفت: در سه هفته اخیر به دلیل افزایش ترددها، مسافرت‌ها و رعایت نکردن دستورالعمل ها پیش‌بینی می‌شد که این اتفاق در سطح کشور و استان بیفتد به طوری که در هفته دوم فروردین نسبت به هفته آخر اسفند سال گذشته با افزایش 52 درصدی بستری بیماران تنفسی مواجه شدیم.
وی  از افزایش 188 درصدی بستری بیماران مبتلا به کرونا در این مدت خبر داد و افزود: از مجموع کل تست‌های مولکولی و سریع که انجام می‌دهیم موارد مثبت نسبت به هفته آخر اسفند ماه 8 برابر شده است.
دهقانی با بیان اینکه 2 شهر دیگر علاوه بر بیرجند در خراسان جنوبی در وضعیت نارنجی قرار گرفتند و مجموع شهر‌های نارنجی استان به 3 شهر رسید، بیان کرد: بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) سه شهر بیرجند، قائنات و فردوس در وضعیت نارنجی (پر خطر) قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین سایر شهرستان‌های استان شامل طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه، درمیان و خوسف در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند و هیچ نقطه‌ای در خراسان جنوبی در وضعیت آبی (کم خطر) قرار ندارند و احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: سرعت پیشرفت علائم در مبتلایان کرونای انگلیسی خیلی سریع است و ممکن است سنین پایین‌تر را درگیر کند در این راستا بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از دو ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم تردد غیر ضرور و عدم حضور در تجمعات و شب نشینی‌ها تاکید می‌شود.
دهقانی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون خیلی محدود انجام می شود و زمان خیلی زیادی طول می‌کشد تا واکسن‌های وارداتی و تولیدی کشور خودمان به آن اندازه‌ای برسد تا آنقدر جمعیتی را تحت پوشش قرار دهدکه بتواند ایمنی جمعی ایجاد کند. 
وی افزود: واکسیناسیون تا نیمه اول امسال طول خواهد کشید بنابراین واکسیناسیون نباید باعث شود که مردم فکر کنند شرایط عادی شده چون به هیچ عنوان اینگونه نیست و باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله شستشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی عدم حضور در تجمعات و عدم انجام تردد های غیر ضرور رعایت شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: در حال حاضر افزایش میزان بیماران واقعا جای نگرانی دارد و در صورت تداوم، بیمارستان های ما مملو از بیمار خواهد شد.
30درصد شهرستان‌های بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی
سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  بوشهر ، با بیان اینکه‌ از آخر اسفند ماه سال گذشته با صعودی شدن بستری‌های کرونایی شهرستان‌های قرمز در کشور افزایش یافت اظهار داشت: از 8 شهرستان قرمز کشور از اواخر اسفند اکنون به بیش از 45 شهرستان افزایش یافته که نشان از عادی‌انگاری در رفتار با پروتکل بهداشتی است.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام نوروز تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود رفت‌وآمدهای مسافران نوروزی در ایام تعطیلات در استان بوشهر نسبت به نوروز سال 1398 بیش از 35 درصد کاهش یافت و این درحالی است که هیچ اقامتی در سواحل و پارک‌های استان بوشهر ثبت نشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه تمام شهرستان‌های ساحلی این استان از جمله گناوه و دیلم گردشگرپذیر است افزود: با مصوبات ستاد مقابله با کرونا استان، در 3 ماه گذشته تمام پنج‌شنبه و جمعه از ورود مسافران به شهرستان‌ها جلوگیری شد و این درحالی بود که شهرستان‌های استان مجاور از وضعیت ابتلا به کرونا دارای شرایط نامطلوبی بود.
کشمیری با بیان اینکه با افزایش مراسم تجمعی در عزا و عروسی زمینه ابتلا به کرونا در شهرها و روستاها افزایشی شد خاطر نشان کرد: در این راستا در برگزاری یک مراسم فاتحه در یکی از شهرهای دشتی 15 نفر در یکی از روستاهای عسلویه 30 نفر، در یکی از روستاهای تنگستان 16 نفر و به همین صورت به‌صورت انفجاری ابتلا به ویروس کرونا در شهرها و روستاهای استان بوشهر صعودی شد که هر کس در فضای سر بسته قرار می‌گیرد و یک نفر به کرونا مبتلا است زمینه ابتلای همه افراد در مراسم را فراهم می‌کند.
وی، از غالب بیماران کرونایی استان بوشهر را ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی دانست و بیان کرد: زمانی که بین 2 تا 4 نفر از 100 نفر جمعیت به کرونا مبتلا شد آن منطقه از وضعیت نارنجی به قرمز تغییر رنگ می‌دهد.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه شهرستان بوشهر با افزایش بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌‌ها، رنگ آن از نارنجی به قرمز تغییر کرد گفت: بخش بستری کرونایی بیمارستان‌های بوشهر رو به افزایش است به‌گونه‌ای که در 24 ساعت گذشته 651 نفر در استان بوشهر به بیماری کرونا مبتلا شدند که این‌گونه ابتلا نشان از موج انفجاری به این بیماری است.
کشمیری با بیان اینکه وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های 10 گانه استان تغییر کرد افزود: علاوه بر بوشهر، 2 شهرستان دیلم و دشتستان هم از شرایط نارنجی به قرمز تغییر رنگ داد که نشان از افزایشی شدن بستری‌های کرونایی بیمارستان‌های این شهرستان‌ها است.
وی، با بیان اینکه اکنون 30 درصد شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد تصریح کرد: بر اساس جدیدترین رنگ‌بندی‌ها شهرستان‌های بوشهر، دیلم و دشتستان در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان‌های گناوه، تنگستان، کنگان و عسلویه در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های دشتی، دیر و جم در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
کشمیری بیان کرد: زمانی که شهرستان‌ها از نظر شیوع کرونا تغییر وضعیت می‌دهند، محدودیت‌های مرتبط با کرونا نیز به وضعیت جدید کرونایی تغییر می‌کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه بیمارستان شهدای هسته‌ای بوشهر برای پشتیبانی به مرکز خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی اختصاص یافته است گفت: این بیمارستان دارای تجهیزات مدرن و پیشرفته اکسیژن‌ساز، سی. تی. اسکن و آی. سی. یو است و نگرانی در زمینه امکانات و تجهیزات بیمارستانی وجود ندارد.
وی، با تاکید بر توجه به پیشگیری در جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا تصریح کرد: اصلاً بر روی درمان نباید حساب باز کرد چراکه تنها راه مصون ماندن از بیماری کرونا پیشگیری و تزریق واکسن است.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه تمام برنامه‌های فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و ورزشی در وضعیت قرمز کرونایی تعطیل است تاکید کرد: این تعطیلی‌ها مشمول اصناف به استثنا فروشگاه‌های مواد غذایی است و تا 2 هفته ادامه دارد و در صورت ادامه وضعیت قرمز این تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها ادامه دارد.
وضعیت 3 شهرستان دیگر استان گلستان نارنجی شد
هرچند استاندار گلستان اعلام کرده که پیک چهارم کرونا در استان خفیف‌تر از پیک‌های قبلی است اما در کمتر از یک شبانه‌روز با افزایش شمار بستری‌شدگان وضعیت 3 شهرستان دیگر نیز نارنجی شد.
 پیک چهارم کرونا در استان‌های مختلف از جمله گلستان آغاز شده است. افزایش شمار بیماران سرپایی و بستری روند نگران کننده‌ای به خود گرفته است.
هرچند روز گذشته در ستاد استانی مقابله با کرونا استاندار گلستان از وضعیت مطلوب استان در مقایسه با سایر استان‎‌ها خبر داد و گفته بود موج چهارم شیوع کرونا در استان گلستان نسبت به پیک‌های قبلی خفیف‌تر است، اما هنوز 24 ساعت از این سخنان نگذشته که با افزایش محسوس شمار بیماران بستری در مراکز درمانی، 3 شهرستان دیگر به وضعیت نارنجی درآمده‌اند.
عدم ممنوعیت سفر به استان گلستان به عنوان یک استان گردشگرپذیر در ایام نوروز و همچنین کم توجهی بسیاری از شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سبب شد تا از ابتدای فروردین ماه، موج دیگری از کرونا استان را فرابگیرد.
اما نکته قابل تأمل این است که به رغم افزایش تعداد مبتلایان و بستری شدگان و همچنین شناسایی موارد مثبت مبتلایان به کرونای انگلیسی در تعطیلات نوروزی، اما مسئولان ترجیح دادند وضعیت گرگان و بندرگز را پس از این ایام نارنجی اعلام کنند. این در حالی است که پیش از شروع تعطیلات نیز وضعیت کرونایی در گرگان نارنجی بود.
از روز گذشته تا کنون نیز شهرستان‌های کردکوی، آزادشهر و مینودشت نیز در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند.
سخنان وزیر بهداشت درباره اینکه " کنترل مهار کرونا از دست‌مان در رفته است" و سه رقمی شدن تعداد مرگ و میرها در همه جای کشور از جمله گلستان، نشان می‌دهد که روزهای سختی در پیش است که اگر مردم رعایت نکنند، روزهایی تلخ و غم انگیز پیش روی همه خواهد بود.
عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار داشت: تعداد بیماران سرپایی و بستری در مراکز درمانی استان به طور قابل ملاحظه‌ای در حال افزایش است.
وی گفت: از روز گذشته نیز تغییرات محسوسی در تعداد بیماران بستری داشتیم و شمار این بیماران به بیش از 300 نفر رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان داشت: در حال حاضر شهرستان‌های گرگان، بندرگز، کردکوی، آزادشهر و مینودشت در وضعیت نارنجی قرار دارند.
وی با بیان اینکه شهرستان گمیشان از وضعیت آبی خارج و وارد شرایط زرد کرونایی شده است، گفت: اکنون فقط شهرستان مراوه تپه در وضعیت آبی است و بقیه شهرهای استان شامل گالیکش، رامیان، بندرترکمن، گمیشان، کلاله، گنبدکاووس،آق قلا و علی آبادکتول در وضعیت زرد هستند.
فاضل علت اوج گیری دوباره کرونا در استان را تصمیمات متناقض و برخلاف نظرات سیستم بهداشت و درمان دانست و بیان داشت: اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند روزهای سختی در پیش خواهیم داشت.
وی گفت: استفاده از ماسک، خودداری از برگزاری و حضور در دورهمی‌ها و مراسم عروسی و سوگواری برای کاهش موارد ابتلا و کنترل بیماری ضروری است.
طبق اعلام ستاد ملی کرونا استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و به خصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا است.
وضعیت اصفهان قرمز شد
آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اصفهان  با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی اصفهان اظهار داشت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در همه‌گیری ویروس منحوس کرونا، شهر اصفهان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت.
وی افزود: در این راستا شهرستان‌های اردستان، بوئین و میاندشت، تیران، خمینی‌شهر، مبارکه و نایین در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های برخوار، چادگان، خور، دهاقان، شهرضا، فریدون‌شهر و نطنز نیز در وضعیت زرد قرار دارند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره شهرستان‌های قرمز بیان کرد: در حال حاضر اصفهان، خوانسار، سمیرم، شاهین‌شهر، فریدن، فلاورجان، گلپایگان، لنجان و نجف‌آباد نیز در وضعیت قرمز رنگ‌بندی کرونایی هستند.
وی تصریح کرد: با توجه به پیوستن شهر اصفهان به شهرهای قرمز، محدودیت‌های حاکم بر آن نیز متناسب با محدودیت‌های شهر قرمز تعیین خواهد شد.
وضعیت زنجان قرمز شد
رضا عسگری، فرماندار زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  زنجان  به وضعیت وخیم کرونایی زنجان اشاره و اظهار داشت: متاسفانه امروز وضعیت شهرستان زنجان "قرمز" شد و بر این اساس گروه‌های شغلی دو، سه و چهار تعطیل می‌شوند. همینطور باز بودن گروه‌های شغلی یک منوط بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.
وی گفت: باز شدن گروه‌های شغلی دو، سه و  چهار منوط به بازگشت وضعیت زنجان به شرایط نارنجی و زرد خواهد بود و تا زمانی که وضعیت زنجان قرمز باشد گروه‌های شغلی مذکور بسته خواهد بود.
فرماندار زنجان در پایان با بیان اینکه متاسفانه حساسیت شهروندان زنجانی نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روزهای اخیر کاهش یافته بود، خاطرنشان کرد: از این رو تعداد مبتلایان به کرونا و تعداد  بستری‌شدگان در زنجان افزایش یافته است.
به گزارش تسنیم، روند وضعیت کرونایی استان زنجان رو به افزایش است و روز گذشته شهرستان خرمدره نیز قرمز شده بود. حال با قرمز شدن وضعیت شهرستان زنجان تعداد شهرستان‌های قرمز استان زنجان به 2 رسیده است.
افزایش 2 برابری شهرستان‌های قرمز استان کرمانشاه
به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرمانشاه ، در یک هفته گذشته وضعیت شیوع سویه انگلیسی بیماری کرونا در استان کرمانشاه سبب افزایش تعداد بیماران کرونایی و تغییر وضعیت شهرها شده است.
براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شهرهای پاوه و سرپل‌ذهاب، در کنار اسلام‌آباد غرب و کنگاور به جمع شهرهای قرمز استان پیوستند. در ابتدای هفته فقط دو شهر استان دارای وضعیت قرمز بود.
وضعیت برای شهرهای گیلانغرب، کرمانشاه، سنقر و کلیایی؛ نارنجی و برای شهرهای هرسین، صحنه، ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، جوانرود و روانسر زرد کرونایی اعلام شده است.
به گفته دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تعداد بیماران بستری به 400 نفر نزدیک شده است که این عدد برابر با اوج پیک دوم است ولی اکنون  در ابتدای پیک چهارم هستیم.

وزیری رئیس بیمارستان گلستان کرمانشاه که ویژه بیماران کرونایی است با بیان اینکه ویروس کرونای انگلیسی نسبت به کرونای چینی تهاجمی‌تر و قابلیت انتشار آن به ویژه در مکان‌های سربسته بیشتر است گفت: کرونای انگلیسی می‌تواند افزایش موارد جدید را در پی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه ویروس‌های مهاجم کرونای انگلیسی و چینی سلامت تمام افراد به ویژه افراد بالای 60 سال و کمتر از 20 سال را تهدید می‌کنند گفت: افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و کودکان بین بیماران وجود دارند که ممکن است ابتلای آن‌ها با ریسک ایجاد یک بیماری شدید یا مرگ و میر همراه باشد.
به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خیز خطرناک کرونا در استان آغاز شده و بیش از 30 درصد تست‌های کرونا از کل موارد نمونه‌گیری شده مثبت می‌شود.
از سوی دیگر واکسیناسیون کرونا در استان کرمانشاه براساس دستورالعمل وزارت بهداشت در حال انجام شود و  با ورود  2580 دوز واکسن کرونا به کرمانشاه، گروه‌های هدف واکسیناسیون خواهند شد.
محدویت‌های کرونایی وضعیت نارنجی در اردبیل اعمال می‌شود
مسعود امامی‌یگانه پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد کرونای شهرستان اردبیل اظهار داشت: متأ‌سفانه وضعیت شهر اردبیل از لحاظ کرونایی نارنجی شد که در این زمینه محدودیت‌هایی درشهرستان اردبیل  اجرا می‌شود.
وی گفت: از امروز فعالیت رستوران‌ها و بستنی‌فروشی‌ها و اغذیه فروشی‌ها  به صورت بیرون بر خواهد بود و فعالیت باشگاه‌های ورزشی تعطیل می‌شود.
فرماندار اردبیل ادامه داد: فعالیت اصناف نیز به صورت محدود خواهد بود و گروه‌های سه و چهار اصناف تعطیل خواهد بود.
امامی‌یگانه از اجرای طرح شهید سلیمانی و برگزاری رزمایش‌ها و تشدید نظارت‌ها برای پیشگیری از شیوع کرونا خبر داد و افزود: ورود به شهر اردبیل با پلاک غیربومی و خروج از اردبیل با پلاک بومی ممنوع است.
وی گفت: اگر در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی کوتاهی شود ورود به وضعیت خطرناک و قرمز وجود دارد و این امر بسیار سخت تر خواهد بود.

 
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین