تاریخ انتشارسه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
plusresetminus
حزب الله: فدراسیون جودو در حالی از رفع کامل تعلیق خبر داد که بیانیه CAS خلاف این موضوع را نشان می‌دهد و در واقع رئیس این فدراسیون و البته وزارت ورزش اطلاع‌رسانی اشتباهی انجام داده‌اند.
۰
کد مطلب : ۲۴۸۷۹۵
فریب افکار عمومی به‌سبک وزارت ورزش و فدراسیون جودو در ماجرای تعلیق/ تناقض‌گویی به‌جای صداقت
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،به‌دنبال اتفاقات سی‌وسومین دوره مسابقات جهانی جودو در سال 2019، فدراسیون جهانی این رشته در مورخه 27 شهریورماه سال 1398 جودوی ایران را تعلیق کرد، تصمیمی که با اعتراض و شکایت فدراسیون جودو از فدراسیون جهانی به دادگاه حکمیت ورزش همراه شد و سرانجام پس از چندین بار تعویق در صدور رأی این پرونده، روز گذشته دادگاه حکمیت ورزش رأی خود را اعلام کرد،
رأیی که ابتدا  از سوی امیر ساعد وکیل؛ وکیل پرونده ایران بدون اشاره به جزییات، در اینستاگرام از آن پرده‌برداری شد و وکیل فدراسیون جودو به‌نقل از دادگاه حکمیت ورزش (CAS) اقدام فدراسیون جهانی را غیرقانونی دانست و این پیروزی بزرگ حقوقی را تبریک گفت.
بیشتر بخوانید
وکیل فدراسیون جودو: CAS تعلیق ایران را غیرقانونی دانست
ساعتی بعد، بیانیه‌ای از سوی آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو در کانال خبری وزارت ورزش و جوانان در یکی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن با اشاره «به دفاعیات حقوقی مؤثر ایران، از ابطال رأی تعلیق جودوی ایران توسط دادگاه حکمیت ورزش خبر داده و اعلام شده بود که این پرونده به‌منظور بررسی بیشتر به فدراسیون جهانی جودو ارجاع داده شده است.»، حتی در عنوان بیانیه نیز بر رفع تعلیق فدراسیون جودوی ایران تأکید شده بود.
رئیس فدراسیون جودو روز گذشته در گفت‌و‌گو با شبکه خبر در خصوص اینکه آیا در رفع تعلیق جودوی ایران شروطی گذاشته شده است، گفت: «شرطی برای رفع تعلیق گذاشته نشده و به‌طور کلی تعلیقی که از سوی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی بر ایران تحمیل شده بود، باطل اعلام و این پرونده دوباره به فدراسیون جهانی ارجاع داده شد تا دوباره مذاکرات خود را با فدراسیون جهانی داشته باشیم.»
میراسماعیلی در ادامه «اجرای این رأی از سوی فدراسیون جهانی جودو را الزام‌آور دانست.»
پس از صحبت‌های میراسماعیلی، بیانیه‌ای از سوی دادگاه حکمیت ورزش صادر شد که در آن هیچ اشاره‌ای به رفع تعلیق جودوی ایران نشده بود و تنها در بخشی از این بیانیه عنوان شد که تعلیق نامحدود جودوی ایران پایه قانونی ندارد، اما پرونده مجدداً برای بررسی بیشتر به IJF ارجاع داده خواهد شد، یعنی نهادی که ایران را از فعالیت تعلیق کرده بود و ما علیه آن شکایت کرده بودیم، دوباره باید به این پرونده رسیدگی کند و جودوی ایران نیز به خانه اولی که یک سال و چند ماه پیش در آن حضور داشتیم، بازگشت.
بیشتر بخوانید
CAS: پرونده ایران به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو ارجاع داده شد
با بیانیه دادگاه حکمیت کاملاً مشخص شد که دوباره سرنوشت تعلیق، رفع تعلیق یا تصمیم‌گیری‌های دیگر در خصوص جودوی کشورمان به‌عهده فدراسیون جهانی خواهد بود و به‌نوعی توپ مجدداً به زمین IJF افتاده است، موضوعی که کاملاً با ادعاهای میراسماعیلی و بیانیه او در تضاد است و حتی عجیب‌تر اصرار وی در گفتن رفع تعلیق جودوی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبر و بیانیه قرارگرفته روی پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ورزش در فضای مجازی است.
عجیب‌تر از رفتار میراسماعیلی، نوع واکنش وزارت ورزش و جوانان نسبت به ادعای رئیس فدراسیون جودو است که بدون بررسی کامل رأی 41صفحه‌ای دادگاه حکمیت ورزش، بیانیه رئیس فدراسیون جودو را روی خروجی خود قرار داد، اقدامی که به‌نوعی فریب افکار عمومی و اطلاع‌رسانی اشتباه از سوی وزارت ورزش و فدراسیون جهانی جودو است، در حالی که در عمل هیچ اتفاق مثبتی برای ما رخ نداده و در این ماجرا صادقانه با مردم صحبت نشده است.
ادعاهای متناقص رئیس فدراسیون اما به اینجا ختم نشد و میراسماعیلی در گفت‌و‌گو با بخش ورزشی شبکه سه و بعد از بیانیه دادگاه حکمیت ورزش، بار دیگر با تأکید بر باطل شدن تعلیق جودوی ایران از سوی دادگاه حکمیت ورزش، در خصوص رفع کامل تعلیق جودو گفت: «ما به‌طور کامل رفع تعلیق نشده‌ایم و دادگاه حکمیت ورزش رأیی که کمیته انضباطی در خصوص تعلیق کامل جودوی ایران اعلام کرده بود را باطل کرده و موضوع به فدراسیون جهانی ارجاع داده شده است. پرونده جزئیات زیادی دارد که در 41 صفحه ارسال شده است. خودمان را ملزم به منشور کمیته ملی المپیک و اساسنامه فدراسیون جهانی می‌دانیم و طبیعتاً باید مذاکراتی در این قضیه انجام دهیم. امیدوارم بتوانیم شرایط حضور در عرصه‌های بین‌المللی را فراهم کنیم.»
همه این‌ موارد نشان می‌دهد که مسئولان فدراسیون جودو در خصوص رأی صادرشده از سوی دادگاه حکمیت ورزش صادقانه صحبت نکردند و تلاش کردند به مردم ایران اطلاعات غلط بدهند. رفع کامل تعلیق زمانی به‌کار برده می‌شود که ایران بتواند بدون هیچ قیدوشرطی در رویدادهای بین‌المللی حضور داشته باشد، موضوعی که به هیچ عنوان در رأی دادگاه حکمیت ورزش دیده نمی‌شود و به‌نوعی باز هم باید مشکل خود را با فدراسیون جهانی در خصوص تعلیق برطرف کنیم،
حتی در رأی دادگاه حکمیت ورزش، فدراسیون جودو به پرداخت 5 هزار فرانک سوئیس به‌عنوان جبران همکاری و هزینه‌های IJF محکوم شده است، اتفاقی که اگر با برتری ما در دادگاه حکمیت ورزش همراه بود، باید از طرف فدراسیون جهانی جودو به‌عنوان هزینه خسارت به فدراسیون جودوی ایران پرداخت می‌شد. فدراسیون جهانی هم اعلام کرده است که کمیته انضباطی این نهاد این موضوع را بررسی خواهد کرد.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین